Τι ακούω απόψε ...

ρε παιδιά συγγνώμη για τα συνεχή ποσταρίσματα αλλά ήθελα τη γνώμη σας για δυο βίντεοκλιπ. το ένα είναι το in 100 years των Modern Talking το οποίο ως παιδί με στενοχωρούσε, και το ανέφερα σε σχετικό θρεντ. από τους στίχους και το ίδιο το κλιπ καταλήγει κανείς στο συμπέρασμα ότι αναφέρεται σε ένα μετά-αποκαλυπτικό κόσμο και κάποιον που προσπαθεί να ζήσει σ' αυτόν. και την αποκάλυψη όπως την εννοούσαν την δεκαετία του '80 δηλ. πυρηνικό πόλεμο και όχι zombie-apocalypse κλπ. δέστε και μόνοι σας.
το άλλο είναι το Hey Hello των Joy. Είναι πραγματικά πολύ εντυπωσιακό σχεδόν σαν ταινία δράσης με καταδίωξη με μοτοσυκλέτες, πυροβολισμούς πάνω στις μοτοσυκλέτες, συγκρούσεις μεταξύ μοτοσυκλετών, μοτοσυκλέτες που προλαβαίνουν ένα τρένο και μάλιστα ανεβαίνουν πάνω σε αυτό, μπαίνουν μέσα στα βαγόνια, μετά κατεβαίνουν και προσπερνούν το τραίνο. σε αναλογικές προ CGI εποχές κάτι τέτοιο ήθελε πολλά φράγκα και πολύ οργάνωση για να γυριστεί (ειδικά εφέ, κασκαντέρ κλπ.) δέστε και μόνοι σας.
 
ρε παιδιά συγγνώμη για τα συνεχή ποσταρίσματα αλλά ήθελα τη γνώμη σας για δυο βίντεοκλιπ. το ένα είναι το in 100 years των Modern Talking το οποίο ως παιδί με στενοχωρούσε, και το ανέφερα σε σχετικό θρεντ. από τους στίχους και το ίδιο το κλιπ καταλήγει κανείς στο συμπέρασμα ότι αναφέρεται σε ένα μετά-αποκαλυπτικό κόσμο και κάποιον που προσπαθεί να ζήσει σ' αυτόν. και την αποκάλυψη όπως την εννοούσαν την δεκαετία του '80 δηλ. πυρηνικό πόλεμο και όχι zombie-apocalypse κλπ. δέστε και μόνοι σας.
το άλλο είναι το Hey Hello των Joy. Είναι πραγματικά πολύ εντυπωσιακό σχεδόν σαν ταινία δράσης με καταδίωξη με μοτοσυκλέτες, πυροβολισμούς πάνω στις μοτοσυκλέτες, συγκρούσεις μεταξύ μοτοσυκλετών, μοτοσυκλέτες που προλαβαίνουν ένα τρένο και μάλιστα ανεβαίνουν πάνω σε αυτό, μπαίνουν μέσα στα βαγόνια, μετά κατεβαίνουν και προσπερνούν το τραίνο. σε αναλογικές προ CGI εποχές κάτι τέτοιο ήθελε πολλά φράγκα και πολύ οργάνωση για να γυριστεί (ειδικά εφέ, κασκαντέρ κλπ.) δέστε και μόνοι σας.
Το βίντεο του υπέροχου Hey Hello των Joy δεν πρέπει να είναι official γιατί είναι σαν το βίντεο του The Hawaiian chance που φυσικά ούτε αυτό είναι official. Οι σκηνές της καταδίωξης είναι από την ταινία Torgue του 2004.

Για το αγαπημένο 100 Years νομίζω πως η δυστοπική εικόνα του κόσμου που παρουσιάζει είναι μια προειδοποίηση για τις πιθανές συνέπειες ενός μέλλοντος χωρίς αγάπη, διαβάζοντας τους στίχους αυτό καταλαβαίνω.

ρε παιδιά συγγνώμη για τα συνεχή ποσταρίσματα
Βαρύ το ατόπημα, δεν ξέρω.
Προτεινόμενη ποινή καθημερινό ποστάρισμα τουλάχιστον 2 κομματιών την ημέρα για τον επόμενο μήνα. Το δικαστήριο θα αποφασίσει.


Παύλος Σιδηρόπουλος - Πες μου αν θέλεις κάτι (1991)

 
Και λίγο Michael Cretu ακόμα δεν πειράζει ετσι?
Καλα κι αυτα που έγραψε στη Sandra, αλλα για να πω την κακια μου εμενα μου φαινότανε πάντα λίγο αταλαντη η κοπέλα. Μπορεί να κάνω λαθος βέβαια.
 
Εξαιρετικό! Θυμίζει σε κάποια σημεία το Fade to Gray αλλά τα πλήκτρα του είναι άπαιχτα! Λίγη italo κι από μένα.

Moonbase - Waiting for a train (1983)

Εντάξει φιλαράκι, έβαλες μια αγαπημένη μελωδία που δεν την είχα και μόνο από τύχη θα το έβρισκα. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα. Αυτή την version προτιμώ. Έχεις άσσους στο μανίκι το έχω ξαναπεί.

Και λίγο Michael Cretu ακόμα δεν πειράζει ετσι?
Να πειράζει?. Το MCMXC a.D. είναι άλμπουμ σταθμός της new age μουσικής. Εγώ τον θεωρώ μοναδικό και συναρπαστικό.

Καλα κι αυτα που έγραψε στη Sandra, αλλα για να πω την κακια μου εμενα μου φαινότανε πάντα λίγο αταλαντη η κοπέλα. Μπορεί να κάνω λαθος βέβαια.
Πιπέρι :lol:


Primary Colours - Paint Love Blue (1985)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Επιτέλους Παρασκευή! Πολύ περίεργη ήταν αυτή η εβδομάδα....

Μανώλης Μητσιάς - Ο τρελός ( Ασ' τον τρελό στην τρέλα του) (1977)

 
Πίσω
Μπλουζα