Τι ακούω απόψε ...

José José - ¿Y Quién Puede Ser? (Video Oficial)
Πίστευα ότι μόνο εγώ ήξερα σε όλη την Ελλάδα ( υπερβολή!) τον José José , ( ο επονομαζόμενος El Principe). Ένα από τα γνωστότερα τραγούδια του από το 1970 ήταν το El Triste.....

 
Πίστευα ότι μόνο εγώ ήξερα σε όλη την Ελλάδα ( υπερβολή!) τον José José , ( ο επονομαζόμενος El Principe). Ένα από τα γνωστότερα τραγούδια του από το 1970 ήταν το El Triste.....


Τον Μεξικάνο τον άκουσα πρώτη φορά πρωτόμπαρκος σε ένα εμπορικό πλοίο 22.000 τόνων. Τότε ως Δόκιμος Πλοίαρχος είχα έναν Υποπλοίαρχο απο τον Παναμά και μου είχε κάνει δώρο μια κασέτα του José να την ακούω και εγώ μια κασέτα με ελληνικά τραγούδια που του άρεσαν πολύ. Ο συγκεκριμένος τραγουδιστής πάντως είναι γνωστός στους παλιούς ναυτικούς και σε όσους ταξίδευαν σε εκείνα τα μέρη (Μεξικό, Βραζιλία, Αργεντινή) γιατί τον άκουγαν στα νυχτερινά κέντρα και τα μπαράκια της εποχής εκείνης.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Προσωπικά το συγκεκριμένο κομμάτι το θεωρώ ένα από τα πιο όμορφα κομμάτια/μπαλάντες της δεκαετίας του 80 και σίγουρα στα 3-4 καλύτερα τους (κι ας μην είμαι ο πιο φανατικός οπαδός τους). Άλμπουμς τους έχω σίγουρα το πρώτο,το Communard,το Making Movies (απ' όπου και το συγκεκριμένο τραγούδι και ο αγαπημένος μου δίσκος τους),το Brothers in Arms και ένα best του 1988.
"Romeo And Juliet" :

 
Προσωπικά το συγκεκριμένο κομμάτι το θεωρώ ένα από τα πιο όμορφα κομμάτια/μπαλάντες της δεκαετίας του 80 και σίγουρα στα 3-4 καλύτερα τους (κι ας μην είμαι ο πιο φανατικός οπαδός τους). Άλμπουμς τους έχω σίγουρα το πρώτο,το Communard,το Making Movies (απ' όπου και το συγκεκριμένο τραγούδι και ο αγαπημένος μου δίσκος τους),το Brothers in Arms και ένα best του 1988.
"Romeo And Juliet" :

Καλημέρα., αγαπημένο track και για μένα.


Joël Fajerman - Flowers Love (1982)

 
Πίσω
Μπλουζα