Τι ακούω απόψε ...

Μπράβο @Mygdala . Μου θύμισες ότι πριν 2 εβδομάδες άκουσα ύστερα από πολλά χρόνια το εμβληματικό SEX CRIME (1984)! Απίστευτοι ήχοι και παραγωγή του μουσάτου. Πρώτη φορά το άκουσα σε μια συλλογή ( 2 κασέτες) με τις επιτυχίες της χρονιάς, νομίζω ΤOP HITS 83.

 
Μπράβο @Mygdala . Μου θύμισες ότι πριν 2 εβδομάδες άκουσα ύστερα από πολλά χρόνια το εμβληματικό SEX CRIME (1984)! Απίστευτοι ήχοι και παραγωγή του μουσάτου. Πρώτη φορά το άκουσα σε μια συλλογή ( 2 κασέτες) με τις επιτυχίες της χρονιάς, νομίζω ΤOP HITS 83.

Κομματάρα και το Sex crime
 
Λίγα 80s tracks που έχουν ξεχαστεί ή δεν ακούγονται συχνά πλέον.

Bertie Higgins - Casablanca (1982)
Stacey Q - Two of hearts (1986)
Fairground Attraction - Perfect (1988)
Robbie Robertson - Somewhere Down The Crazy River (1987)
Cutting Crew with - Ive Been In Love Before (1986)
Steve Perry - Foolish Heart (1985)
Loose Ends - Hanging On A String (1984)
Was (Not Was) - Wheel Me Out (1980)
Bucks Fizz - When we were young (1983)

Προσωπική εκτίμηση (χωρίς παρεξήγηση) Από παλιά με εκνεύριζε αφάνταστα αυτό το φλωροτράγουδο
 
Προσωπική εκτίμηση (χωρίς παρεξήγηση) Από παλιά με εκνεύριζε αφάνταστα αυτό το φλωροτράγουδο
Καμία, είπαμε γούστα είναι αυτά. Αν κάτι δεν σου αρέσει, το προσπερνάς.

Καλημέρα.

DeEtta Little & Nelson Pigford - You Take My Heart Away (1976)

 
Εδώ με μερικούς από τους λίγους δίσκους βινυλίου που έχω (αναγκαστικά θα ανεχτείτε και την φάτσα μου στις φωτογραφίες :) ) :


Προβολή συνημμένου 279575

Με την συλλογή Assemblage των Japan

Μία από τις πλέον αγαπημένες μου μπάντες τα τελευταία χρόνια.

Japan - Life in Tokyo (1981)

 
Μία από τις πλέον αγαπημένες μου μπάντες τα τελευταία χρόνια.

Japan - Life in Tokyo (1981)

Ήταν απ' τα λίγες περιπτώσεις που ενώ ήταν βραχύβιο συγκρότημα (νομίζω απ' το 1977 μέχρι το 1981 ήταν μαζί) κατάφεραν και άλλαξαν εντελώς τον ήχο τους από glam/punk,new wave σε έναν art rock πειραματικό ήχο με επιρροές από μουσική της Απω Ανατολής,εξελίχθηκαν πολύ μέσα σε λίγα χρόνια
 
Ήταν απ' τα λίγες περιπτώσεις που ενώ ήταν βραχύβιο συγκρότημα (νομίζω απ' το 1977 μέχρι το 1981 ήταν μαζί) κατάφεραν και άλλαξαν εντελώς τον ήχο τους από glam/punk,new wave σε έναν art rock πειραματικό ήχο με επιρροές από μουσική της Απω Ανατολής,εξελίχθηκαν πολύ μέσα σε λίγα χρόνια
Ο συνδυασμός ήχου και εικόνας των Japan με εξιτάρει, αν θες και μια new wave σκοτεινή μελαγχολία που έχει η μπάντα. Το Quiet Life και το Gentlemen Take Polaroids πέρασα μια φάση που τα έλιωσα. Δεν έχω ακούσει όμως πολύ το Tin Drum, είναι το επόμενο στην λίστα μου.

Rob Hubbard - Commando Highscore theme (1985)


Μία από τις υπέροχες διασκευές της Grazia Pizzuto που φέρνουν πολλές αναμνήσεις.

Rob Hubbard - Commando Highscore theme (1985)

 
Καμία, είπαμε γούστα είναι αυτά. Αν κάτι δεν σου αρέσει, το προσπερνάς.

Καλημέρα.

DeEtta Little & Nelson Pigford - You Take My Heart Away (1976)

Τι έβαλες πάλι τρισμέγιστε!

Αδιάκριτη σημείωση: Blue Max έχω προσέξει ότι ποστάρεις μουσικάρες πάντα τις πολύ βρδυνές ώρες.
 
Πίσω
Μπλουζα