Τι ακούω απόψε ...

Λοιπόν σήμερα μιλούσα με έναν νεαρό φίλο (gen Z) o οποίος έχει καλό αυτί ,οι μουσικές του αναζητήσεις είναι πάντα πολύ ενδιαφέρουσες και οι οποίες τείνουν συνήθως προς τις δικές μας δεκαετίες. Έρχεται λοιπόν όλο ενθουσιασμό και μου λέει: Σήμερα άκουσα πρώτη φορά μια ροκ μπάντα που μου άρεσε πάρα πολύ. Θα έλεγα ότι είναι κλασικό ροκ αλλά δεν ξέρω αν την ξέρεις. -Για πες, του λέω. - Τους λένε Blue Oyster Cult! Τους έχεις ακούσει;
Τι να του πεις τώρα; "Έλα παππού μου να σου δείξω τ' αμπέλια σου" είπα από μέσα μου και απλώς χαμογέλασα. Χάρηκα όμως που νέα παιδιά σαν κι αυτόν έχουν τέτοια μουσικά γούστα κι όχι αυτά τα σημερινά μονότονα κι ανέμπνευστα που ακούν οι περισσότεροι της ηλικίας του.
Ε κι αφού είχαμε την κουβέντα για την "Αίρεση του Μπλε Στρειδιού" * είπα να τους ακούσω κι εγώ απόψε.

Blue Oyster Cult - Astronomy (1974)


*με το που μου είπε το όνομα της μπάντας θυμήθηκα εκείνο το ξεκαρδιστικό thread με το οποίο χτυπιόμασταν για μέρες στο μεγάλο lock-down....
Στο allmusic και γενικά τους κατατάσσουν στα metal συγκροτήματα που δεν μου φαίνονται να είναι. Πιο πολύ hard rock θα τους έλεγα και classic rock. Πάντως τυγχάνουν σεβασμού από όλους μεταλλαδες, κλασικοροκάδες,ακόμη και άτομα που ακούν πιο εναλλακτικά πράγματα. Εγώ πριν ξεκινήσω τα πιο alternative τους άκουγα και τους ακούω πολύ φανατικά μέχρι και σήμερα. Μεγάλο συγκρότημα
 
Στο allmusic και γενικά τους κατατάσσουν στα metal συγκροτήματα που δεν μου φαίνονται να είναι. Πιο πολύ hard rock θα τους έλεγα και classic rock. Πάντως τυγχάνουν σεβασμού από όλους μεταλλαδες, κλασικοροκάδες,ακόμη και άτομα που ακούν πιο εναλλακτικά πράγματα. Εγώ πριν ξεκινήσω τα πιο alternative τους άκουγα και τους ακούω πολύ φανατικά μέχρι και σήμερα. Μεγάλο συγκρότημα
Οι BLUE OYSTER και οι URIAH HEEP είναι κοινής αποδοχής.
 
Ένα κομμάτι μιας κοπέλας που ξέρω της Αρετής. Σκαρφίστηκε την μελωδία και έπαιξε όλα τα μουσικά όργανα που ακούγονται στο τραγούδι και φωνή βέβαια. Ντράμερ είναι,αλλά παίζει και λίγο κιθάρα και μπάσο:

 
Ο Βοy Γιώργης έπαιζε ωραία μουσική και δυστυχώς υπάρχει άσχημο συμβάν, που αλλού, στην βαλκάνια Κολοπετινίτσα.
Καλοακαίρι της δεκαετίας του 2000 ο Γιώργης έπαιξε σε ένα κλαμπ της Χαλκίδας με ιδιαίτερη επιτυχία. Στο τέλος, ο ελληνάρας ιδιοκτήτης θεώρησε σωστό να μην πληρώσει τον Γιώργη και επιπλεόν να βάλει τους κουραδόμαγκες του να τον δείρουν (ναι, τα έχει πει αυτά ο Γιώργης σε συνέντευξη του σε αξιόλογο διεθνές έντυπο για DJs). Άλλη μια επιτυχία της χώρας του φραπέ και του "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ".
δυστυχώς είχε πολλές άσχημες εμπειρίες εδώ ο Boy George,πρώτα που του επιτεθηκαν πετώντας του αντικείμενα σε μια συναυλία με τους Culture Club στο Rock Of Athens νομίζω, και δεύτερο αυτό που λές
 
Ο Βοy Γιώργης έπαιζε ωραία μουσική και δυστυχώς υπάρχει άσχημο συμβάν, που αλλού, στην βαλκάνια Κολοπετινίτσα.
Καλοακαίρι της δεκαετίας του 2000 ο Γιώργης έπαιξε σε ένα κλαμπ της Χαλκίδας με ιδιαίτερη επιτυχία. Στο τέλος, ο ελληνάρας ιδιοκτήτης θεώρησε σωστό να μην πληρώσει τον Γιώργη και επιπλεόν να βάλει τους κουραδόμαγκες του να τον δείρουν (ναι, τα έχει πει αυτά ο Γιώργης σε συνέντευξη του σε αξιόλογο διεθνές έντυπο για DJs). Άλλη μια επιτυχία της χώρας του φραπέ και του "Ξέρεις ποιος είμαι εγώ".
πρίν χρόνια σε ένα μπάρ εδώ που μένω,είχα βγεί ένα βράδυ. Στην μπάρα 4-5 σκαμπό πιο πέρα, ήταν ένας απ' αυτούς που λέμε (το παιζε και βαρβάτος ροκάς,πανκάς ούτε ο ίδιος ήξερε τι είναι κτλ) δάσκαλος στο επάγγελμα (α ρε τι τραβάνε τα παιδιά στα σχολεία). Ο τύπος περηφανεύονταν που ήταν στο rock of athens και ότι ήταν ένας απ' τους πολλούς που πέταξαν αντικείμενα "στην παλιοαδερφή" (όπως είπε χαρακτηριστικά) και δεν το μετανοιωνει όπως έλεγε. "Εγώ είμαι ροκάς δεν ΄δεχομαι φλώρους στην μουσική" με το που το λέει αυτο χτυπάει το κινητό του και είχε ringtone ...Demmy αυτό το κομμάτι που πήγε στην Eurovision
 
Πίσω
Μπλουζα