Τι ακούω απόψε ...

Και για τον Corona virus..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λοιπόν, αυτές τις μέρες ακούω αρχαία Γαλλική μουσική που ήταν δημοφιλής στα μικράτα μου. Τέλη 60 - αρχές 70. Ανάμεσα σ' αυτούς που μ' αρέσε τότε ήταν και ο Ενρίκο Μασίας. Δυο τρία τραγούδια του ήξερα, δηλαδή, από 45άρια, πού να ακούσω άλλα εκεί που έμενα? Κι αργότερα φοιτητής δεν με ενδιέφεραν ιδιαίτερα αυτά, απλώς άκουγα αν τύχαινε να έχει η τηλεόραση. Έχω μπόλικα άλμπουμ του τώρα αλλά δεν τα είχα ακούσει όλα, κι έβαλα ν' ακούσω ένα ένα και ξαφνικά άκουσα ένα γνωστό μου άσμα (που όμως το ήξερα με άλλον ερμηνευτή. Έλληνα). Φανταζόμουνα ότι και οι δύο είχαν διασκευάσει το ίδιο ανατολίτικο, αλλά προς μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι το τραγούδι είναι δική του σύνθεση. Βέβαια Αλγερινοεβραίος είναι, λογικό, αλλά αυτά που άκουγα δεν είχαν ανατολίτικο χρώμα. Αυτό έχει και παραέχει :)



Αν και το επόμενο, ακόμη αρχαιότερο, το άκουσα χτες κι όχι απόψε, για να μην παραβιάσω το θέμα το ξανάκουσα κι έτσι είμαι μέσα στους κανόνες. Το θυμόμουνα από παλιά, μου άρεσε (αν και δεν θυμόμουνα ότι το έλεγε η Dalida), και κοίταξα να δω ποιος το είχε συνθέσει. Προς μεγάλη μου έκπληξη ήταν του ασκημομούρη του Σερζ Γκαινσμπούργκ ή πώς τον προφέρουνε φραντσέζικα. Γιατί ή έκπληξη? Ε, γιατί για μένα Serge G. θα πει "Je t' aime... moi non plus" κι αυτό δεν είναι ακριβώς έτσι.

Και το κλιπάκι λέει ότι είναι από την ταινία "Ένα ασύλληπτο κορόιδο" οπότε τώρα θέλω να δω την ταινία. Φαντάζομαι θα το ακούγανε σε κανένα πάρτυ "γιεγιέδων"

 
Τελευταία επεξεργασία:
Wastelands απο Avantasia με το κορυφαιο τον γιγαντα του power metal τον τιτανομεγιστοτεραστιο Michael Kiske στα φωνητικα.

 
Φοβερη κομματαρα καθε μερα μονιμα στην λιστα μου.Καποτε πριν βαλω ιντερνετ το ειχε μεσα σε μια συλογη απο αυτες που διαφημιζαν τα καναλια κυριως ο Ant1 και επειδη φραγκα για την συλλογη δεν υπηρχαν ειχα φαει τον τοπο να βρω το κομματι αυτο ποιο ειναι και απο ποια μπαντα.
 
Δυνατο κομματι απο τα κορυφαια του γιαννη βαρδη πριν γινει και αυτος εμπορικος οπως ολοι καποια στιγμη.Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ο κιθαριστας στο σολο να μην παιζει σημερα σε κανα σκυλαδικο για καμια βανδη,βισση κ.α.

 
Φοβερη κομματαρα καθε μερα μονιμα στην λιστα μου.Καποτε πριν βαλω ιντερνετ το ειχε μεσα σε μια συλογη απο αυτες που διαφημιζαν τα καναλια κυριως ο Ant1 και επειδη φραγκα για την συλλογη δεν υπηρχαν ειχα φαει τον τοπο να βρω το κομματι αυτο ποιο ειναι και απο ποια μπαντα.

Βασίλη να είναι καλά ο @clemenza που και εμενα μου το θύμισε. Κομματάρα!!!

Πολύ Ψαγμένοι στίχοι που ταιριάζουν στα όσα γίνονται στις μέρες μας...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα