Τι ακούω απόψε ...

Ο Χαρρυ Κλυνν σατυριζει το συγκεκριμενο τραγουδι και την κατασταση της Αθηνας στις αρχες του 80, στον all time classic δισκο Πατατες (1981)

Χαρρυ Κλυνν - Οι Δρόμοι Της Αθήνας Μας

 
Ο Χαρρυ Κλυνν σατυριζει το συγκεκριμενο τραγουδι και την κατασταση της Αθηνας στις αρχες του 80, στον all time classic δισκο Πατατες (1981)

Χαρρυ Κλυνν - Οι Δρόμοι Της Αθήνας Μας

Δεν είχα ιδέα ότι είχε διασκευάσει κάτι τέτοιο! Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση! Εδώ που τα λέμε δεν έχουν αλλάξει και πολλά από τότε. Ίσως να μη χρειάζεται να έρχεται το ....βυτίο κάθε τρεις και λίγο αλλά τα υπόλοιπα ισχύουν. Μια βόλτα από τη γειτονιά μου και το διαπιστώνεις.
 
κι εγώ αν κι έχω ακούσει δεκάδες φορές τις πατάτες πρώτα σε κασέτα και τώρα σε δίσκο δεν ήξερα ότι σατίριζε το συγκεκριμένο τραγούδι ο Χάρι Κλίνν και όλες τις άλλες φορές σε αναφορές σε γνωστά τραγούδια της εποχής δεν μου λέγανε τίποτα μιας και δεν είχαμε πικάπ και τότε εποχές προ ίντερνετ δεν είχα κανένα που να ήξερε περισσότερα να συζητήσω.
 
κι εγώ αν κι έχω ακούσει δεκάδες φορές τις πατάτες πρώτα σε κασέτα και τώρα σε δίσκο δεν ήξερα ότι σατίριζε το συγκεκριμένο τραγούδι ο Χάρι Κλίνν και όλες τις άλλες φορές σε αναφορές σε γνωστά τραγούδια της εποχής δεν μου λέγανε τίποτα μιας και δεν είχαμε πικάπ και τότε εποχές προ ίντερνετ δεν είχα κανένα που να ήξερε περισσότερα να συζητήσω.

Υπαρχει τοση πολυ πληροφορία συμπιεσμένη σε αυτους τους δισκους, πολιτική, οικονομία, κοινωνικά, επικαιρότητα, τέχνες και γράμματα, ιστορία κλπ. Δεν ειμαι σιγουρος ακομα και την εποχη εκεινη κατα ποσο ηταν δυνατο να πιασει κανεις ολες τις αναφορες, ποσο μαλλον σημερα. Γι' αυτο και νομιζω οτι ειναι μεγαλο κριμα που δεν μπορεσε ο Χαρρυ Κλυνν να επανακυκλοφορήσει τους δισκους, ισως σε μορφη dvd με παραλληλο σχολιασμο μαζι με τους υπολοιπους συντελεστες ή/και αλλες προσωπικότητες της εποχης.

Παντως βοηθαει καπως αν ακουει κανεις τα κομματια στο youtube και διαβαζει τα σχολια, εχουν πολλες ενδιαφερουσες πληροφοριες. Επιπλεον υπαρχουν διαφορες σελιδες που σχολιαζουν τους δισκους και δινουν και αυτες χρησιμες παρατηρήσεις.
 
Χθες έπεσα τυχαία πάνω σε μια σκηνή της ταινίας "The darkest hour" και μοιραία ήρθε και ο συνειρμός...

Iron Maiden - Aces High

 
από αυτά που δεν σου πάει στο μυαλό ότι είναι Λοΐζος
(το δε μπάσο είναι από τα πιο ωραία που έχω ακούσει ποτέ σε ελληνικό κομμάτι)

Βασίλης Παπακωνσταντίνου - Κι αν είμαι ροκ

 
Πίσω
Μπλουζα