Τι ακούω απόψε ...

Γενικως με πιανει μια αλλεργια με τα εφηεμρα σουξε της εποχης που ακουγονται παντου, σε κλαμπ, καφετερια, ραδιοφωνο, εκπομπες, διαφημισεις κλπ ξανα και ξανα. Μια απο τις ελαχιστες εξαιρεσεις ειναι το υπεροχο για μενα ρετροειδές Blinding Lights που οποτε το ακουω μου ερχονται νοσταλγικες εικονες και δεν το χορταινω.

πολλοί το έχουμε φάει το κόλλημα με αυτό το τραγούδι και παραδόξως και γω σιχαίνομαι τα συγχρονα χιτακια του συρμου,ραπ,τραπ και πως τα λένε.Αυτός ο τυπάκος όμως έγραψε απίστευτο κομμάτι που πατάει σίγουρα στον συνθποπ ήχο των 80ς αλλά το κάνει με πολύ ωραίο τρόπο και σε κάνει να θές να το ακούς συνέχεια και συνέχεια.Σαν ένστικτο μου λέει ότι θα είναι απ' τα λίγα σύγχρονα κομμάτια που θα ακούγονται χρόνια.Μου αρέσει επίσης και το βίντεο κλίπ του κομματιού.
 
πρίν λίγο έκλεισα τα μάτια και τυχαία τράβηξα απ' το ράφι με τους δίσκους και cd's αυτό εδώ:
 

Συνημμένα

  • R-1524367-1451395705-1691.jpeg.jpg
    R-1524367-1451395705-1691.jpeg.jpg
    73,1 KB · Προβολές: 5
και κλείνω την βραδιά με αυτό το cd,που πλησιάζει στο τέλος του,Throwing Muses "Hunkpapa" (1989/4AD):
 

Συνημμένα

  • R-13408542-1553725163-2075.jpeg.jpg
    R-13408542-1553725163-2075.jpeg.jpg
    90,1 KB · Προβολές: 1

iu

Steelheart - She's Gone (Official Video)

 
Μακάρι να ήταν τόσο ατμοσφαιρική η Baker St., όταν έμενα εκεί πριν χρόνια, όσο ακούγεται στο τραγούδι. Αλλά ακόμη κι έτσι, μακάρι να μπορούσα να ξαναπάω, αλλά ας όψεται η άτιμη η corona...

Gerry Rafferty - Baker Street (1978)

 
Είδα πρωί πρωί τα ρετρό εξώφυλλα και το σχόλιο για τον τυχερό Alain Delon και την όμορφη κυρία που ήταν στην αγκαλιά του. Έλα όμως που δεν ήταν πάντα τυχερός. Εδώ σε όλο το τραγούδι παρακαλάει τη Δαλιδά να τα ξαναβρούν αλλά αυτή τίποτα! Τον λυπήθηκα λίγο τον καημένο (λέμε τώρα...).

Dalida & Alain Delon - Paroles, paroles (1973)

 
Πίσω
Μπλουζα