Τι ακούω απόψε ...

Επί τέλους κάτι στο οποίο τα γούστα μας διαφέρουν. Βαριόμουνα το ροζ χρώμα. Το πράσινο μουάρεσε όμως όπως και το κίτρινο χρώμα (Μια κολυμβήτρια Κινέζα) και το κόκκινο χρώμα (Η κυρία Φωτεινή) το οποίο δεν το έπαιζαν συχνά και αν θυμάμαι καλά δεν μπήκε στο άλμπουμ.
Με το που άρχισα να διαβάζω την πρόταση, είπα κι εγώ το ίδιο αλλά δεν... Το ροζ χρώμα το βαριόμουν αφόρητα επίσης, γιατί το έβρισκα γλυκερό (και δεν το αντέχω και σαν χρώμα). Το πράσινο μου άρεσε πιο πολύ απ' όλα τότε αλλά και η μαγιονέζα καλή είναι. Όμως πριν από κάμποσα χρόνια έπεσε στα χέρια μου η παρτιτούρα της Ρόζας για πιάνο και τσέλο κι όταν το προβάραμε με μια φίλη ξαφνικά τη συμπάθησα πάρα πολύ. Όσο για τα lyrics, είναι το τελευταίο που προσέχω σε ένα τραγούδι, οπότε δεν κάθισα να ασχοληθώ με τα συγκεκριμένα.

Ωραίος ο Τζουτζούκος, είχα χρόνια να το ακούσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με το που άρχισα να διαβάζω την πρόταση, είπα κι εγώ το ίδιο αλλά δεν... Το ροζ χρώμα το βαριόμουν αφόρητα επίσης, γιατί το έβρισκα γλυκερό (και δεν το αντέχω και σαν χρώμα). Το πράσινο μου άρεσε πιο πολύ απ' όλα τότε αλλά και η μαγιονέζα καλή είναι. Όμως πριν από κάμποσα χρόνια έπεσε στα χέρια μου η παρτιτούρα της Ρόζας για πιάνο και τσέλο κι όταν το προβάραμε με μια φίλη ξαφνικά τη συμπάθησα πάρα πολύ. Όσο για τα lyrics, είναι το τελευταίο που προσέχω σε ένα τραγούδι, οπότε δεν κάθισα να ασχοληθώ με τα συγκεκριμένα.

Ωραίος ο Τζουτζούκος, είχα χρόνια να το ακούσω.
Και γω προτιμώ το κίτρινο από το ροζ. Βέβαια σαν το πράσινο κανένα. Ο ρυθμός του σου δίνει χαρά και όρεξη για χορό. Όπως έχω αναφέρει και σε άλλο θρεντ εδώ, αυτό με τους γάμους, ήθελα να το χορέψουμε σαν τον πρώτο χορό με τον άντρα μου- αυτόν τον χορό που οι νεόνυμφοι χορεύουν ρομαντικά και όλοι τους χειροκροτούν και οι μαμάδες βγάζουν χαρτομάντηλα και σκουπίζουν συγκινημένες τα μάτια τους.
ΑΛΛΑ... πέσανε να με φάνε. Μαμάδες, φίλες, ο ντι-τζέι (αυτός έκανε την μεγαλύτερη ζημιά) αλλά στο τέλος και ο άντρας μου δεν το βρίσκαν ωραίο σαν ιδέα το χοντρό μπιζέλι να χορεύει με μια αγκινάρα. Και με πείσανε. Τι να κανα αφού λάκισε μια βδομάδα πριν και ο παρτενέρ πειθόμενος από τον ντι-τζέι.

Έπρεπε και γω να βάλω τον Τζουτζούκο.
 
Μέρες που 'ναι η παραδοσιακή μουσική έχει την τιμητική της. Κι αυτό που μόλις άκουσα ξεπερνάει ως και την Έφη Θώδη.
 
peter Schilling-a different story
πολύ ωραίο και ρομαντικό '80ς dance? pop? italo? δεν ξέρω ακριβώς αλλά νομίζω ο Schilling είναι Γερμανός.
 
John Cipollina feat. Nick Gravenites Band - Pride of Man, απο τον δισκο West Coast Legends Vol. 1 (2009). Ζωντανη ηχογραφηση στο θρυλικο τηλεοπτικο show Rockpalast (1980).


O John Cipollina ηταν ιδρυτικο μελος των Quicksilver Messenger Service, που ειναι απο τα αγαπημενα μου ψυχεδελικα συγκροτηματα. Δυστυχως εφυγε πολυ νωρις.

Ο ελληνικης καταγωγης Nick Gravenites εχει παιξει στο πλευρο πρακτικα ολων των μεγαλων ονοματων της ψυχεδελικης σκηνης της δεκαετιας του 60.

Το τραγουδι αυτο ειχαν διασκευάσει οι QMS στον πρωτο τους δισκο (1968). Η αρχικη εκδοση του τραγουδιου ειναι απο τον Hamilton Camp, απο τον δισκο Paths of Victory (1964)

 
Πίσω
Μπλουζα