Τι ακούω απόψε ...

Καλημέρα. Αυτά πας και βάζεις και μετά άντε να αντισταθώ στον πειρασμό για "discolaika".

Λίτσα Διαμάντη - Τέρμα τα παράπονα (1979)

Πωπω Ζωη αυτό είναι απ' τα πρώτα κομμάτια που άκουσα ποτέ στην ζωή μου ,το είχαμε σε μια 12αρα κασέτα (κι όμως υπήρχαν και τέτοιες κασέτες στα 70ς απίστευτο) sanyo ,που μεταξύ άλλων οι γονείς μας,μας είχαν καταγράψει να μιλάμε μαζί με τον αδελφό μου με το κασετόφωνο κάπου αρχές 1980 θα ήταν!
 
Πωπω Ζωη αυτό είναι απ' τα πρώτα κομμάτια που άκουσα ποτέ στην ζωή μου ,το είχαμε σε μια 12αρα κασέτα (κι όμως υπήρχαν και τέτοιες κασέτες στα 70ς απίστευτο) sanyo ,που μεταξύ άλλων οι γονείς μας,μας είχαν καταγράψει να μιλάμε μαζί με τον αδελφό μου με το κασετόφωνο κάπου αρχές 1980 θα ήταν!
Απ' ότι φαίνεται, Γιάννη, πολλοί από εμάς έχουμε την ίδια εμπειρία με το συγκεκριμένο κομμάτι. Βέβαια 12άρα κασέτα δεν είχα πετύχει ποτέ αλλά τα περισσότερα ελληνικά εκείνης της περιόδου τα άκουγα σε 8-track στο αυτοκίνητο του θείου. Από τα πρώτα κομμάτια που μπορώ να θυμηθώ από εκείνες τις κασέτες και το οποίο πάντα θα μου θυμίζει Κυριακές Ιουλίου στο δρόμο για μπάνιο με τα ξαδέρφια, ήταν κι αυτό:

Γιώργος Νταλάρας - Το πουκάμισο το θαλασσί (1974)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Κι αυτό πάλι αλλα σε άλλη κασέτα ...από κάτι ξαδέρφια μου τα καλοκαίρια την θυμάμαι
 
Χαρρυ Κλυνν-για δέσιμο
από cd, το είχα πάρει από το Metropolis, τώρα ρετρό κι αυτό. Είχαμε και Virgin εδώ στο Ηράκλειο. και τα δυο έχουν γίνει μαγαζιά ρούχων, λες και δεν έχουμε αρκετά ήδη. Τι εννοείς @paulochelao24 12 άρα κασέτα;
 
Χαρρυ Κλυνν-για δέσιμο
από cd, το είχα πάρει από το Metropolis, τώρα ρετρό κι αυτό. Είχαμε και Virgin εδώ στο Ηράκλειο. και τα δυο έχουν γίνει μαγαζιά ρούχων, λες και δεν έχουμε αρκετά ήδη. Τι εννοείς @paulochelao24 12 άρα κασέτα;
Αρκετά σπάνιες οι 12αρες κασέτες,πως ήταν οι 60ρες και 90ρες;είχε λίγη χωρητικότητα πιθανόν να ήταν πιο πολύ για δημοσιογράφους ή για τηλεφωνητές, όχι τόσο για να γράφεις μουσική κτλ ...πιθανόν να καταργήθηκαν αρχές 80 κασέτες με τόσο μικρή χωρητικότητα.Ηταν πατέντα της sanyo μάλλον.Δες κι εδώ:http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=53303
 
Οι 12άρες κασέτες ίσως ήταν δείγμα δωρεάν με καινούριο κασετόφωνο για δοκιμές.

EDIT: Έκανα αναζήτηση και είδα ότι υπάρχουν ατέρμονες (endless) κασέτες 12 και 3 λεπτών, ακόμα και 1 λεπτού, μάλλον για να επαναλαμβάνουν μηνύματα μικρής διάρκειας (διαφημιστικά ή για αυτόματους τηλεφωνητές).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα