Τι ακούω απόψε ...

Πέρασε η ώρα. Ότι πρέπει για παλιά καλή soul (με τα φώτα χαμηλωμένα κι ένα ποτήρι οτιδήποτε με λίγο πάγο από δίπλα).

Al Green - How Can You Mend A Broken Heart (1972)

 
Πέρασε η ώρα. Ότι πρέπει για παλιά καλή soul (με τα φώτα χαμηλωμένα κι ένα ποτήρι οτιδήποτε με λίγο πάγο από δίπλα).

Al Green - How Can You Mend A Broken Heart (1972)

Πολύ ωραίο track, μe σκάλωσε να κάτσω λίγο ακόμα στο pc.

Emerson, Lake and Palmer - Lucky Man (1970)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Scorpions - Dark Lady

Οταν οι Scorpions ξεκίνησαν με τον πρώτο δίσκο, δεν ήξεραν τί είδους μουσική ήθελαν να παίξουν. Progressive; Μεταλ; Χεβι μεταλ; Ευτυχώς είχαν στη μπάντα τους τον Ουλι Τζον Ροθ, έναν κιθαρίστα με εντελώς μουρλό (με την καλή έννοια) παίξιμο, ο οποίος ουσιαστικά έδωσε το στίγμα της μπαντας μέχρι και το 1977, δηλαδή σχεδόν χέβι μεταλ (εκείνης της εποχής). Τα σόλα του ηταν από άλλο πλανήτη, όπως ας πούμε στο πιο πάνω τραγουδάκι ή π.χ. στο Speedy's coming. Το 1979 ήρθε στη μπαντα ο Γιαμπς (ειχε ηδη αποχωρήσει ο Ροθ) και η μπάντα έγινε όπως την ξέρουμε, δηλαδή λίγο μεταλ, λίγο χεβι μεταλ, αρκετό love μεταλ.
 
εγώ έβαλα να ακούσω αυτό το cd τoυ Robert Forster (το ήμισυ των αυστραλών Go-Betweens) με τίτλο "Warm Nights" που αγόρασα χθές:

R-13628997-1557848403-1971.png.jpg
 
Ofra Haza - You
Η Μαντόνα του Ισραήλ, όπως την έλεγαν.

Και εξαιτίας αυτού, είναι αδύνατον να μην ξανακούσω για χιλιοστή φορά το Temple of Love
 
Mετα απο 35 χρονια νομικων διαμαχων το Macross επιτελους ερχεται επισημα στην δυση.
 
Σήμερα δεν έβαλα τα χορευτικά που βάζω συνήθως τα ΣΚ αλλά φρόντισαν οι γείτονές μου γι' αυτό. Ωραία playlist μέχρι στιγμής. Μου θυμίζει τα φοιτητικά μου χρόνια.

Ace of Base - Beautiful Life (1995)

 
Από χθες ήθελα να το γράψω αλλά απέφυγα τα συνεχόμενα μηνύματα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση σε αυτό το νήμα είναι η σχεδόν πλήρης απουσία του τεράστιου συνθέτη-τραγουδιστή Chris De Burgh. Πάρτε μιά 3άδα ρε κουφάλες, 1981, 1980 και 1976 αντίστοιχα, έτσι για να βάλετε μυαλό...Αχαχαχαχαχχ

 
Πίσω
Μπλουζα