Τι ακούω απόψε ...

Hanover Fist - Metal of the night
Το κομματάκι τα σπάει!:headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude::headbangdude:

Καπου κάπου ακούγεται και ένα "Μπρίκια κολλώ".:fafoutis:

Ο ρυθμός του μου θυμίζει λίγο από το Rebel Ladies των Zed Yago
 
Ενα κορυφαίο κομμάτι από το δίσκο που καθόρισε το ύφος του Power metal.

Helloween - A tale that wasn't right
Καλά βρε, θες να μας πεθάνεις; θυμάσαι ότι είμαστε σε κρίσιμη ηλικία; Πόσο κλάμα έχω ρίξει με αυτό το κομμάτι! Το είχα σε κασέτα (τι άλλο; ) μαζί με άλλα ψυχοπλακωτικά καψούρικα και όταν ήμουν σε τέτοια φάση το έβαζα να παίζει τέρμα. Έπαιζε καπάκι μετά το άλλο λατρεμένο τόσες φορές μέχρι που έγραψα καινούργια κασέτα.
Αρκετά χρόνια αργότερα, που είχε περάσει και η εφηβεία, ψυχοπλακωνόμουν με ελαφρότερες συνθέσεις :)

Gamma Ray - Lake of Tears (2001)

 

Έκανα ζαβολιά. Ακούω από τον κομπιούτορα Δεύτερο Πρόγραμμα κι έβαλε μόλις αυτό το τραγούδι σε μεταγενέστερη εκτέλεση με μια τραγουδίστρια που κάποτε μου άρεσε αλλά προ πολλού έχει πάψει. Οπότε έβαλα την πρώτη (*) και αξεπέραστη εκτέλεση.

(*) Εκτός αν μία με τον Πάνο Τζανετή είναι παλιότερη, αλλά δεν μου φαίνεται να είναι, και δεν φτάνει του Αναγνωστάκη γιατί υστερεί σε κλαψ λυγμ.
 
πολύ ωραία ιδέα Ρύγκαρ καιρό είχα να ακούσω Priest! δεν έβαλα όμως το μπρίκια κολλώ αλλά το εξής άζμα:
Priest-Heading out to the highway
το άλλο βιντεοκλίπ των Priest που έχει σκηνές από δρόμο είναι το Turbo:
και κερδίζει επάξια τον τίτλο του πιο "κουφού" βιντεοκλίπ των '80ς!
 
Ροβέρτος Φυτό (ή εργοστάσιο, ελεος!!) - Πονεμένο είδος
Εχει και ~10" ουρλιαχτό τύπου Πυροσβεστική στο τέλος:fafoutis:
 
Ζηλιάρη!
το άλλο βιντεοκλίπ των Priest που έχει σκηνές από δρόμο είναι το Turbo:
και κερδίζει επάξια τον τίτλο του πιο "κουφού" βιντεοκλίπ των '80ς!
Το κομματάκι τα σπάει!!! Ο δίσκος αυτός έχει παρεξηγηθεί από τους φανς. Αλλα είπαμε, αν είσαι φαν, είσαι και ολίγον τί κωφός. Οκ, ο δίσκος είναι κάπως πιο κουνιστάρικος, πιο ντίσκο, αλλά εχει ξεσηκωτικά κομμάτια. Σίγουρα όμως δεν είναι χέβι μεταλ, απέχει πολύ από τον όρο αυτό.
 
Αχα!!!! Χρόοοοονια είχα να ακούσω Μπόμπι Τσιμπλίδα....σόρι Καφέ. Βαζω τα δύο αγαπημένα μου από τότε που πήγαινα πρώτη νηπιαγωγείου.

Δικαιωμά μου! ( σα να λέμε "Γούστο μου και καπέλο μου")

Μην είσαι σκληρή! (μαζί μου; δεν ξέρω, θα ακούσω το κομμάτι για να διαπιστώσω)

Και ένα για το τέλος, άσχετο με το Μπόμπη, αλλά σχετικό με εκείνη την εποχή.
Α'φοί - Πότε θα γίνω διάσημος (ρε γαμώτη μου!)

Κι αν μεταφράσουμε επ ακριβώς τον τίτλο του (για να ικανοποιήσουμε και τον Τόνι1973), το αποτέλεσμα θα ήταν "Πότε θα εγώ γίνω διάσημος":fafoutis:
 
Δεν χάλασε και ο κόζμος κάποια άλλη φορά που θα είσαι ξεκούραζτος.. :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα