Τι ακούω απόψε ...

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΚΥΜΙΑ - ΜΑΡΙΑ ΝΟΜΙΚΟΥ
ΔΙΣΚΟΣ : ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΚΥΜΙΑ , Εταιρεία Θερμαϊκός 1991
ΣΤΙΧΟΙ - ΜΟΥΣΙΚΗ : ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ : ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΚΑΡΑΚΗΣ


ΘΑΛΑΣΣΟΤΑΡΑΧΗ - ΜΑΡΙΑ ΝΟΜΙΚΟΥ
ΔΙΣΚΟΣ : ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΙ ΤΡΙΚΥΜΙΑ , Εταιρεία Θερμαϊκός 1991
ΣΤΙΧΟΙ - ΜΟΥΣΙΚΗ : ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ : ΜΑΝΩΛΗΣ ΖΑΝΔΕΣ



ΜΑΡΙΑ ΝΟΜΙΚΟΥ-ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ
Δίσκος: ΕΡΩΤΑΣ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΖΑΛΗ, Εταιρεία Θερμαϊκός 1992
Μουσική και στίχοι :ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ



ΑΧ ΓΙΑΤΙ ΝΑ Σ ΑΓΑΠΑΩ - ΜΑΡΙΑ ΝΟΜΙΚΟΥ
Δίσκος : ΧΙΛΙΑ ΜΠΟΦΟΡ Ο ΕΡΩΤΑΣ , Εταιρεία VASIPAP (1996)
ΣΤΙΧΟΙ -ΜΟΥΣΙΚΗ : ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΓΟΝΙΔΗΣ
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ : ΒΑΣΙΛΗΣ ΧΑΡΑΚΑΣ


 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ξερω πως και γιατι αλλα ξαφνικα λογω και του καιρου μου ηρθε φλασια και θυμηθηκα αυτο το παλιο ασμα του
Γιαννη Παριου που μου αρεσε πολυ να ακουω στο ραδιοφωνο οταν ημουν μικρος.
 
Δεν ξερω πως και γιατι αλλα ξαφνικα λογω και του καιρου μου ηρθε φλασια και θυμηθηκα αυτο το παλιο ασμα του
Γιαννη Παριου που μου αρεσε πολυ να ακουω στο ραδιοφωνο οταν ημουν μικρος.
Λατρεμένο τραγούδι του '52 - το άκουγα και εγώ μικρός και έπλαθα εικόνες στο μυαλό μου. Ο Πάριος το πήγε σε άλλη διάσταση ανθρώπινη, γλυκιά και τρυφερή. Που 'ναι τα χρόνια; :cry:
 
Λατρεμένο τραγούδι του '52 - το άκουγα και εγώ μικρός και έπλαθα εικόνες στο μυαλό μου. Ο Πάριος το πήγε σε άλλη διάσταση ανθρώπινη, γλυκιά και τρυφερή. Που 'ναι τα χρόνια; :cry:
Τα σχόλια σου έχουν σχεδόν πάντα μια νοσταλγία, και αποπνέουν έναν ρομαντισμό PT8. :wave:


Καλημέρα.

Paul Young - Everytime You Go Away (1985)

 
Τα σχόλια σου έχουν σχεδόν πάντα μια νοσταλγία, και αποπνέουν έναν ρομαντισμό PT8. :wave:


Καλημέρα.

:) Δυστυχώς (η ευτυχώς) είμαι άνθρωπος που ζω πολύ στο παρελθόν και εδώ είναι το καταφύγιο που μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα (τόσο που ίσως το παρακάνω καμιά φορά :fafoutis: ) ανάμεσα σε ποιοτικούς ανθρώπους που μοιραζόμαστε λίγο-πολύ τα ίδια συναισθήματα σε μουσικές, βιώματα, κ.α.

Άλλο ένα αγαπημένο

Έλα μικρό
 
To 1996 oι Jerry Harrison,Tina Weymouth και Chris Frantz δηλαδή οι 3 εναπομείναντες Talking Heads μπαίνουν στο στούντιο και ηχογραφούν τον δίσκο "No Talking, Just Head" σε παραγωγή δική τους, όμως με το όνομα Heads, καθώς ο David Byrne τους απαγορεύει να χρησιμοποιήσουν το πλήρες όνομα του συγκροτήματος.
Έτσι καλούν διάφορους καλλιτέχνες να αναπληρώσουν τα φωνητικά σε κάθε τραγούδι, ονόματα όπως Johnette Napolitano (Concrete Blonde), Maria McKee (Lone Justice),Debbie Harry (Blondie), Andy Partridge (XTC), Gavin Friday (Virgin Prunes και πολλά soundtrack ταινιών), Shaun Ryder (Happy Mondays),Richard Hell (Television,Richard Hell &Voidoids), Gordon Gano (Violent Femmes), Michael Hutchence (INXS σε μια απ' τις τελευταίες του ηχογραφήσεις),
Εd Κowalczyk (Live) και μια τραγουδίστρια με το όνομα Malin Anneteg.
Προσωπικά για μένα ο δίσκος είναι αξιόλογος,έχει πλουραλισμό στο στυλ τραγουδιών και απορώ γιατί πήρε αρνητικές κριτικές. Το κομμάτι που επέλεξα,είναι το "Damage I 've Done" με την Johnette Napolitano το οποίο ανοίγει τον δίσκο:

 
Τελευταία επεξεργασία:
Προχθές συμπληρώθηκαν 9 χρόνια από τότε που έφυγε η Τζένη Βάνου (πραγματικό όνομα: Ευγενία Βραχνού) (10 Φεβρουαρίου 1939 - 5 Φεβρουαρίου 2014)
Για τον λόγο αυτό επαναπαραθέτω την ανάρτηση #5.179 στο παρόν νήμα:

Δυο εξαιρετικά τραγούδια σε μουσική Ανδρέα Οικονόμου , στίχους Κικής Σεγδίτσα
και ερμηνεία από την μεγάλη Τζένη Βάνου που περιλαμβάνονται στον
δίσκο Vinyl, 7", 45 RPM, Βεντέττα ‎– ΒΕ - 165 , 1968

ΞΕΧΑΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ - ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ

ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ - ΣΟΥ ΑΠΛΩΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ
 
Γιάννης Μαρκόπουλος - Το σπίτι μου (1963) τραγουδά η Νίκη Καμπά
"Κατά το διάστημα 1960-1966 ο Γιάννης Μαρκόπουλος ηχογράφησε αρκετά σκόρπια λαϊκά τραγούδια που κυκλοφόρησαν σε δισκάκια 45 στροφών, ενώ αρκετά ακούστηκαν και σε ελληνικές ταινίες της εποχής. Το τραγούδι "Το σπίτι μου", που ακούμε εδώ, έχει στίχους του ίδιου του συνθέτη και ηχογραφήθηκε το 1963 μαζί με το γνωστότερο τραγούδι "Ναυτάκι". Ερμηνεύει η Νίκη Καμπά. Κυκλοφόρησε σε 45άρι της Philips με κωδικό 7987. Άγνωστο, αλλά υπέροχο τραγούδι."

ΝΙΚΗ ΚΑΜΠΑ - ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ
ΜΟΥΣΙΚΗ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ
ΣΤΙΧΟΙ: ΚΙΚΗ ΣΕΓΔΙΤΣΑ

ΝΙΚΗ ΚΑΜΠΑ - ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙΣ
ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΣ/ΚΗΣ 1967
ΜΟΥΣΙΚΗ - ΑΝΔΡΕΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ / ΣΤΙΧΟΙ - ΚΙΚΗ ΣΕΓΔΙΤΣΑ

Άκου - Νίκη Καμπά | Χαλκίδα (Κάστρο Καράμπαμπα) 1998 (part 5)
Παρουσιάζει ο Άλκης Στέας
 
Πίσω
Μπλουζα