Τι ακούω απόψε ...

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ - Αμφιβολίες (Επίσημη αγαπημένη, 1969)
Μουσική - Στίχοι: Γρηγόρης Μπιθικώτσης


Από την ίδια ταινία
Παρεξήγηση χωρίς εξήγηση Λουΐζα Γαϊτη Cine Video
Στίχοι & Μουσική: Γρηγόρης Μπιθικώτσης

 
Τελευταία επεξεργασία:
Cramps "I was a teenage werewolf" απ'το θρυλικό ντεμπούτο τους "Songs the lord taught us" του 1980

Φοβερός psychobilly δίσκος, a must have. Το συγκεκριμένο track το είχα λιώσει κάποτε, συνεχίζει να με ανεβάζει πολύ.


Καλημέρα.

Bob Marley - Sun Is Shining (1971)

 
Depeche Mode - Never Let Me Down Again (1987)


υγ: Blue Max καπου πηρε το ματι μου οτι ακους trance, οταν μπορεσεις ανεβασε καποια κομματια που σου αρεσουν.
Ακουω και γω απο το 97-98
 
Ορμώμενος από δημοσίευση που έκανε στο προφίλ της η @αριαδνη παραθέτω τα ακόλουθα.

ΘΑΛΑΣΣΙΝΑ ΦΕΓΓΑΡΙΑ" Μ.Θεοδωράκης-Ν.Γκάτσος 1974 full album
Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης
Στίχοι: Νίκος Γκάτσος
Τραγουδάνε ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, η Βίκυ Μοσχολιού & η Μαρία Φαραντούρη
Από τους ανεκτίμητους δίσκους όπου συνυπάρχουν τα κορυφαία ονόματα του ελληνικού πενταγράμμου: Σε επίπεδο συνθέτη, στιχουργού και ερμηνευτών.
 
υγ: Blue Max καπου πηρε το ματι μου οτι ακους trance, οταν μπορεσεις ανεβασε καποια κομματια που σου αρεσουν.
Ακουω και γω απο το 97-98
Χαίρομαι για αυτό Michael85, κατάλαβα πως είσαι δικός μου άνθρωπος, με την πρώτη μουσική σου ανάρτηση χτύπησες το ευαίσθητο μου σημείο. Τώρα για την trance, κοίτα, επιλέγω να κρατήσω αυτή την μουσική μου πλευρά έξω από το φόρουμ. Δεν έχουν σημασία οι λόγοι. Άλλωστε ακούω τα πάντα, όπως συνηθίζω να λέω μουσική = αναζήτηση.

Παιδί της Platipus είμαι, αυτός ήταν ο ήχος μου τότε. Ίσως μια φωτογραφία μου 20+ χρόνια πριν, θα στα εξηγήσει καλύτερα απ' ότι και να γράψω.

1677105475626.png

Στο αφιερώνω, με πολύ αγάπη. Καλό βράδυ. Από τότε.

Terra Ferma - Lunar Sunrise (1997)

 
Χαίρομαι για αυτό Michael85, κατάλαβα πως είσαι δικός μου άνθρωπος, με την πρώτη μουσική σου ανάρτηση χτύπησες το ευαίσθητο μου σημείο. Τώρα για την trance, κοίτα, επιλέγω να κρατήσω αυτή την μουσική μου πλευρά έξω από το φόρουμ. Δεν έχουν σημασία οι λόγοι. Άλλωστε ακούω τα πάντα, όπως συνηθίζω να λέω μουσική = αναζήτηση.

Παιδί της Platipus είμαι, αυτός ήταν ο ήχος μου τότε. Ίσως μια φωτογραφία μου 20+ χρόνια πριν, θα στα εξηγήσει καλύτερα απ' ότι και να γράψω.

Προβολή συνημμένου 258537

Στο αφιερώνω, με πολύ αγάπη. Καλό βράδυ. Από τότε.

Terra Ferma - Lunar Sunrise (1997)


Σε ευχαριστω

Και εγω χαιρομαι οταν συναντω ανθρωπους που εκτιμουν την ηλεκτρονικη μουσικη
Το Love on a Real Train ειναι μαλλον το αγαπημενο μου κομματι ever

Πολυ ωραιο το κομματι δεν το ειχα ακουσει
Αγαπη σε Robert Miles, Art of Trance, Humate, Libra, Jan Johnston κλπ απο Platipus

Απο την ιδια χρονια σου αφιερωνω και εγω αυτο

Sunday Club - Healing Dream (1997)

 
Τελευταία επεξεργασία:
Αγαπη σε Robert Miles, Art of Trance, Humate, Libra, Jan Johnston κλπ απο Platipus
Αυτά ακριβώς, τα ίδια ακούσματα έχουμε. Solarstone, Thrillseekers και Above & Beyond τα τελευταία χρόνια, η ηλεκτρονική μουική εξελίσσεται, με παρασύρει και την ακολουθώ, με πιο progressive και μελωδικά ακούσματα, ακροβατώ ανάμεσα σε trance, ηλεκτρονική μουσική και chillout ονειρικούς ήχους.

Ένα remix σε ένα classic από το 1990, το Age of Love από Charlotte de Witte, το βρίσκω υπέροχο. Την καλημέρα μου.

 
Πίσω
Μπλουζα