Τι ακούω απόψε ...

Αμερική - Μπορείς να παράγεις μαγεία

Δεν άι σο γιου.....άι κούντεΝτ μπιλίβ ιτ.
 
Αμερική - Μπορείς να παράγεις μαγεία

Δεν άι σο γιου.....άι κούντεΝτ μπιλίβ ιτ.
Αγαπημένη Αμερικάνικη μπάντα, έχουν ένα μικρό θησαυρό από ωραία track. Ενδεικτικά βάζω κάποια που έχω αναρτήσει στο φόρουμ.
Καλημέρα Rygar.

America - A Horse With No Name (1971)
America - Ventura Highway (1972)
America - I Need You (1972)
America - Lonely People (1974)
America - Sister Golden Hair (1975)
America - You Can Do Magic (1982)


The Commodores - Easy (1977)

 
Δύο αριστουργήματα, κανένα κοινό στοιχείο μεταξύ των, πλην των πρώτων δευτερολέπτων

Black Sabbath - Children of the grave
Το άκουγα πριν λίγο (για πολλοστή φορά) και ξαφνικά μού ήρθε μια φλασιά όταν άκουγα το μπάσο στην αρχή. Και θυμήθηκα το πιο κάτω.
Doctor Who theme

Είμαι βέβαιος ότι το Children of the grave από μόνο του ενέπνευσε εκατοντάδες heavy metal και άνω (extreme/death metal κλπ) μπάντες. Το πόσο σκοτεινό θέμα έχει φαίνεται από τα πρώτα 10-15 δευτερόλεπτα.
 
Θα μείνω σε Sabbath και εγώ φίλε Rygar με αγαπημένο Megalomania από τον δίσκο Sabotage του 1975.

Black Sabbath - Megalomania (1975)

 
Οι σοβαρές σειρές ταινιών έχουν κάποιο μουσικό θέμα που τις ακολουθεί σχεδόν σε όλα τα επεισόδια και είναι αναγνωρίσιμα. Το μουσικό θέμα μπορεί να είναι και ορισμένα εφέ, παράδειγμα εκείνα τα περίεργα τύμπανα που ακούγονται όταν περπατάει/εμφανίζεται ο Εξολοθρευτής, ή το θέμα του Τζέμις Μπόντ ή το θέμα του Τζέισον Μπορν που θεωρώ από τα κορυφαία:

Κάθε φορά που τελειώνω τη σειρά, θα το ακούσω για μερικές μερες.

Τώρα έχω κολλήσει με κάτι που παίζεται σχεδόν σε όλες τις σειρές του Τζον Γουίκ. Δε θεωρείται το κυρίως θέμα (μαλλον), όμως είναι χαρακτηριστικό.

Το οποίο με τη σειρά του, από το 25ο δευτερόλεπτο κι επειτα, θυμίζει λίγο το πιο κάτω από την ταινία Cat People
 
Ποίηση Νίκου Γκάτσου , μουσική Δήμου Μούτση όπως αναγράφεται στην περιγραφή

Παραθέτω άλλο ένα τραγούδι το "Είχα φυτέψει μια καρδιά" με ερμηνευτή τον Γρηγόρη Μπιθικώτση, σε ποίηση Νίκου Νίκου Γκάτσου αλλά σε μουσική Μίκη Θεοδωράκη το οποίο συμπεριλαμβάνεται σε δίσκο 45 στροφών της εταιρείας Columbia με κωδικό SCDG-2791 (έτος 1960) όπου αναγράφεται Νίκος Γεωργίου , το ψευδώνυμο που χρησιμοποιούσε ο Νίκος Γκάτσος

και μία ξεχωριστή ερμηνεία από την Αλέξια & τη Συμφωνική Ορχήστρα Σλίβεν Βουλγαρίας με την Μικτή Χορωδία Δήμου Λιτοχώρου ζωντανά στο Αρχαίο Θέατρο Δίου στο Φεστιβάλ Ολύμπου 1998
Alexia Vassiliou | Αλέξια - Είχα φυτέψει μια καρδιά (Ancient Theatre of Dion)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Από το δικό μας μέλος dal23fas.

The Sacred Armour Of Antiriad music remake cpc 6128.

 
Πίσω
Μπλουζα