Τι ακούω απόψε ...

Χάρις Αλεξίου & Δήμητρα Γαλάνη - Το Παληό Ρολόϊ, απο τον δίσκο Τα Τραγούδια Της Χτεσινής Μέρας (1981)


Ενα ακόμα τραγουδι απο την δισκοθήκη των παιδικών αναμνήσεων, που σημαίνει πολύ περισσότερα τώρα που μεγάλωσα τόσο δα, λιγουλάκι.
 
Νταλάρας - Ενας κομπος η χαρά μου

Μ'αρέσει πολύ και η διασκευή των Πυξ Λαξ, και μ'αρεσε και το τρικ που έκαναν στο βίντεο κλιπ ώστε να ξεκινήσουν το τραγούδι τους με απόσπασμα του αρχικού κομματιού και μετά να το γυρίσουν στη δική τους έκδοση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νταλάρας - Οταν ανθίζουν πασχαλιές

Μητροπάνος - Παράπονό μου

Από έναν Μπετόβεν που ονομαζόταν Κουγιουμτζής.
 
Διονυσης Θεοδόσης - Οσο κρατάει ενας καφές

Μία από τις ωραιότερες φωνές.
Που εφυγε πολυ νωρις απο κοντα μας...:(
Στο
https://trelogiannis.blogspot.com/2019/03/blog-post_349.html
διαβάζουμε σχετικά με το τραγούδι Όσο κρατάει ένας καφές :
"
Πηγή έμπνευσης
Εκείνη την εποχή γράφτηκε και το πολυτραγουδισμένο «Όσο κρατάει ένας καφές», αλλά ελάχιστοι γνωρίζουν ότι το αφιέρωσε στον γέροντά του.
Από τότε, τουλάχιστον μια φορά τον μήνα μετά το τέλος του προγράμματος όπου τραγουδούσε στην Αθήνα, ανέβαινε στη μηχανή του μέσα στη νύχτα και πήγαινε στο Άγιο Όρος στον γέροντά του. Καθόταν κοντά του, άλλοτε περισσότερο και άλλοτε για λίγο, όσο κρατά ένας καφές. Σε στίχους Άλκη Αλκαίου και μουσική Θάνου Μικρούτσικου το τραγούδι γίνεται πιο κατανοητό αν ξέρει κανείς τις συνθήκες που γράφτηκε.

Αυτό το βράδυ μη μ’ αφήνεις μόνο
σ’ ένα ναρκοπέδιο γυρνώ,
αυτό το βράδυ που σε πίνω και στεγνώνω
ή θα σωθώ ή θα χαθώ.
Μείνε ακόμα λίγο
μέχρι που να ξεφύγω
και κράτησέ με αν θες
όσο κρατάει ένας καφές.
Μείνε ακόμα λίγο
μέχρι που να ξεφύγω
κι ύστερα πες μου “γεια”
και πως θα `ρθείς ξανά.
Αυτό το βράδυ μη μ’ αφήνεις μόνο
το μυαλό μου πάει στο κακό,
αυτό το βράδυ παρηγόρα μου τον πόνο
ξεγέλασέ με, αγάπη, σαν μωρό.
"


 
Aν και διαφωνώ με τους στίχους, παραθέτω τους τίτλους αρχής της ταινίας M*A*S*H (Mobile Army Surgical Hospital)

M*A*S*H* - movie theme song - opening

Το παρόν έχει αναρτηθεί και στο νήματα M.A.S.H. και Αγαπημένα-κομμάτια-από-σειρές-και-ταινίες

 
Πίσω
Μπλουζα