Τι είναι το avatar σας , γιατί το επιλέξατε?

Εμενα το δικο μου αβαταρ εχει τον Κaneda τον ενα απο τους δυο πρωταγωνιστες της αγαπημενης μου ταινιας ever.Του Αkira.

Moυ αρεσε απο την αρχη γιατι εχει μια ποζα πολυ cool:ccool:.

@stayro πολυ ωραιο το καινουργιο αβαταρ.

@BETTY BOOP και το δικο σου πολυ αισθησιακο αφου κοσμει ενα απο τα πιο σεξι καρτουν ever.
 
BETTY BOOP είπε:
Πρόσθεσα κι εγώ εικόνα-avatar, είναι o γνωστός χαρακτήρας κινουμένων σχεδίων, η Betty Boop, σύμφωνα με το ψευδώνυμο που χρησιμοποιώ. Η επιλογή ήταν αυθόρμητη οταν έκανα εγγραφή και μπήκα στο θαυμαστό κόσμο του Retromaniax και των αναμνήσεων...
Για να είμαι ειλικρινής, δεν ήξερα πώς να βάλω εικόνα-avatar γι'αυτό άργησα, αλλά διάβασα σε σχετικό thread τις οδηγίες και έτοιμη!
 
Έχω αλλάξει πολλά avatar στη σύντομη περίοδο που είμαι μέλος του εξαιρετικού αυτού forum, ανάλογα με την παρόρμηση της στιγμής...

Θανάσης Βέγγος, Sport Billy, Ποπάυ, Ντιέγκο Μαραντόνα, το μνημειώδες game "RIVEN"...

Το τρέχoν avatar μου είναι ο Roy Batty, το ανδροειδές Nexus 6 που ήρθε στη γη να βρει τον δημιουργό του για να διεκδικήσει περισσότερη ζωή από τα 4 χρόνια που του έχουν δοθεί ως διάρκεια. Τον απόλυτο αυτόν χαρακτήρα της νουβέλας του Philip Dick "Do androids dream of electric sheep" και επίσης της ανάλογης ταινίας του Ridley Scott "Blade Runner", τον υποδύθηκε με τη μέγιστη επιτυχία ο ηθοποιός Rutger Hauer...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Gordon Banks, φημισμένος τερματοφύλακας της Εθνικής Αγγλίας (εγώ λιγότερο φημισμένος τερματοφύλακας), ακριβώς στα πρώτα μου γενέθλια κάνει αυτό το ιστορικό πράγμα, που έχει σχολιαστεί εκτενώς και στο site.

Ήταν μια "απέκρουση" (που λένε και στη μπάλα) που άφησε εποχή. Με την ευκαιρία, ένα βίντεο με καταπληκτικές αποκρούσεις. Προσέξτε ειδικά στο 3:06.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Screenshot από το dos παιχνίδι sopwith. Ένα από τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα ποτέ, συγκεκριμένα σε έναν Schneider euro-pc xt με πορτοκαλι monitor.

Για την ιστορία, το παιχνίδι είχε φτιαχτεί ώστε το multiplayer mode (ναι, από τότε) να χρησιμοποιηθεί σαν μέσο επίδειξης του "Imaginet", ένα δίκτυο υλοποιημένο εξολοκλήρου από την ίδια εταιρία τόσο σε hardware όσο και στο software, την BMB Compuscience. Απαιτούσε την παρουσία του συγκεκριμένου hardware και drivers για να λειτουργήσει. Μιλάμε για το 1984 εξάλλου, δεν είχαν καθιερωθεί ακόμα ακλόνητα δικτυακά standards. Ευτυχώς είχε και single player mode όμως, έτσι αν και το δίκτυο πήγε άπατο :D το παιχνίδι περπάτησε. Απ' όσο γνωρίζω δεν έχει καταφέρει κανείς να το τρέξει δικτυακά με κάποια από το γνωστά μέσα και emulators του σήμερα.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Για να είμαι ειλικρινής, δεν ήξερα πώς να βάλω εικόνα-avatar γι'αυτό άργησα, αλλά διάβασα σε σχετικό thread τις οδηγίες και έτοιμη!
Βασικά για το εν λόγω avatar αναρωτιώμασταν καιρό... Διαβάζαμε BETTY BOOP αλλά όσο να 'ναι η εικόνα βοηθάει... :)
 
Το avatar μου είναι το πρώτο τεύχος Μπλεκ (1988) με comics He-Man & The Masters of the Universe!
 
Το logo/banner της ταινίας αρπαcolla + υπότιτλο το ότι είμαι ubuntu user.

BTW, αν έχετε καμμία ιδέα για unity lens για κάτι σε σχέση με retro, εδώ είμαι.
 
Το δικό μου είναι ποιος άλλος από τον Knight Industries Two Thousand ή αλλιώς ο γνωστός σε όλους KITT απο τη σειρά Ιππότης της Ασφάλτου. Έχω τρέλα με αυτό το Pontiac Trans AM...
 
Φυσικά ο Gary Oldman ως Πρίγκηπας Βλάντ, από την εισαγωγή του Dracula (1992)...
 
Φυσικά, η Su-shin-chu, η "Μπάλα με Τέσσερα Αστέρια", και είναι μία από τις εφτά DragonBall της Γης, στην ομώνυμη σειρά manga του 1984. Είναι η μπάλα που κατείχε ο Goku στην αρχή της σειράς και γύρω από την οποία πλέχτηκε σιγά σιγά η πλοκή. Είναι σημαντική για μένα, επειδή το DragonBall είναι η πρώτη σειρά που είχα "μανία" να την παρακολουθώ, όταν προβαλλόταν στον ΑΝΤ-1, τη δεκαετία του 1990. Τελικά, έχω φτάσει να έχω:

- αγορασμένη την πλήρη σειρά του manga, σε 14 τόμους της VizMedia,

- όλα τα επεισόδια του anime,

- όλες τις ταινίες μεγάλου και μικρού μήκους anime,

- το DragonBall Evolution,

- το σκάκι της De Agostini,

- μερικές ακόμα φιγούρες,

- βιντεοπαιχνίδια για το PlayStation και το Gameboy Advance!!!

Εν ολίγοις, είναι το avatar που αντιπροσωπεύει αυτό που εγώ θεωρώ retro!!!

- Be a DragonBall fanatic for ever :D
 
Ο αγαπημενος ηρωας μου ο ΠΟΠΑΫ...

Οταν πηγαινα Δημοτικο θυμαμαι καθε σαββατοκυριακο πηγαινα στο περιπτερο να παρω το καινουριο τευχος να το διαβασω με μανια, και σε λιγοτερο απο μισαωρο να το ξερω ''απεξω και ανακατωτα''...

Αργοτερα αρχισα να διαβαζω ΜΠΛΕΚ, ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ, αφου εμπαινα στην εφηβεια...
 
Eχω αλλαξει δυο-τρεις φορες αβαταρ αλλα αυτο ειναι το τελευταιο.

Ειναι ο Detonator Organ απο το ομωνυμο anime-ova.
 
To τωρινό μου avatar:

whl73n.gif


Eίναι όπως βλέπεται ο Kirby που μιμείται τον Rudol von Stroheim από το Jojo's Bizarre Adventure από τον οποίο η Capcom μετά εμπνεύστηκε για τον Guile στο Street Fighter.

 
Λεπτομερεια απο το Royal Rumble του 1991 οπου το φιλοτεχνησε ο Joe Jusko.

To ειχε και το Μπλεκ σιδεροτυπο.
 
To τωρινό μου είναι ο Oliver Reed από το The Three Musketeers (1973).
 
Είχα τον ήρωα από το Christmas Nights λόγω εορτών αλλά τώρα το avatar μου κοσμεί ο τραγουδιστής Mike Mareen!
 
Πεθαίνω να μάθω για τo άβαταρ του Βασίλη...(το τωρινό)!!!
 
Το αγαπημένο μου περιοδικό ΠΟΠΑΥ, το νέο μου avatar.
 
Πίσω
Μπλουζα