Τι θα σας μείνει αξέχαστο από τα σχολικά χρόνια?

Θα συμφωνήσω στο 110% με τον απο πάνω biggrin.gif πιο πολύ αξέχαστες θα μου μείνουν οι εξωσχολικές δραστηριότητες παρά το ίδιο το σχολείο.

a. Τσίμπαγα κρυφά το αμάξι και πήγαινα σχολείο με χειρόφρενα και σπινιαρίσματα

b. Είχα αγοράσει κρυφά μηχανάκι και μονοπωλούσε το ενδιαφέρον μου

c. Την πρώτη μου σχέση και τους πρώτους έρωτες♥

d. Την 5 ήμερη

Τα παραπάνω στο Λύκειο, για ποιό παλιά θυμάμαι με νοσταλγία κάποιους φίλους καλούς.
 
οι εκδρομές, οι έρωτες, η ανεμελειά, τα κουφά αστεία, τα παιγνίδια στο προαύλιο, οι αστείοι καθηγητές, οι κρυφές βόλτες στα κενά και φυσικά η...αδιαβασιά!!! :) Είναι τόσα πραγματικά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα μαθητικά χρόνια πέρασα καλά στην Γ' γυμνασίου και Β' λυκείου. Όχι ότι μου λείπουν τα χρόνια αυτά. Πιο πολύ θυμάμαι τι ωραία που περνούσαμε τα Σαββατόβραδα με clubbing, χορούς, ποτά κτλ. Το σχολείο πάει τελείωσε εντάξει. Η σχολή μας τελείωσε κι αυτή και όλα καλά. Δεν μπορώ να σκεφτώ τον εαυτό μου τώρα να διαβάζει για εξετάσεις κτλ. ούτε κατά διάνοια.
 
Οι εκδρομές , τα διαλείμματα, οι ( ελάχιστες) κοπάνες , οι αργίες και το μπάσκετ που παίζαμε με τους φίλους μου, στην γυμναστική... :D
 
Πολλά πράγματα μου έχουν μείνει αξέχαστα από τα σχολικά μου χρόνια. Αυτό δεν θα πει όμως ότι τα θυμάμαι ευχάριστα. Θα προτιμούσα να τα ξεχάσω. Αν και ήμουνα πολύ καλός μαθητής και "καλό παιδί" (μπλιαχ...) και λάτρευα (λατρεύω) το διάβασμα και την απόκτηση γνώσεων, οπότε δεν είχα καθόλου προβλήματα, μισούσα και το σχολείο και τα μαθήματα. Βεβαίως μου άρεσαν τα παιχνίδια με τους φίλους, αλλά αυτά ήταν μόνο στα διαλείμματα δηλαδή στο μη-σχολείο, και πάντα με τον φόβο ότι θα κάνουμε κάτι που θα ενοχλούσε κάποιο δάσκαλο / καθηγητή και θα βρίσκαμε τον μπελά μας. Το σχολείο όπως το βίωσα ήταν η αποθέωση της αυθαιρεσίας και του απολυταρχισμού και της κατάπνιξης κάθε απόπειρας για ελεύθερη ή κριτική σκέψη. Δεν γενικεύω ότι έτσι ήταν όλα τα σχολεία, μπορεί άλλοι σύγχρονοί μου και οι μεταγενέστεροι να είχαν διαφορετικές εμπειρίες. Βέβαια μάθαμε πολλά πράγματα, υποθέτω πολύ περισσότερα από όσα μαθαίνουν τώρα τα παιδιά. Αλλά τα μάθαμε με το βούρδουλα και με τη διαρκή απειλή. Ήμουν πανευτυχής όταν τελείωσα το σχολείο. Αντίθετα, τα χρόνια στο Πολυτεχνείο ήταν τα ωραιότερα της ζωής μου.
 
Βέβαια μάθαμε πολλά πράγματα, υποθέτω πολύ περισσότερα από όσα μαθαίνουν τώρα τα παιδιά.
Έγραψε ο σεβάσμιος κυρ Ελέφαντας πριν 8 χρόνια.

Σημερινό άρθρο:
Μαρία Ευθυμίου: Ο απόφοιτος δημοτικού πριν 40 χρόνια ήξερε περισσότερα από τους αποφοίτους λυκείου σήμερα

Το αφήνω εδώ να υπάρχει..
 
Μαθαιναμε, περισσοτερα πραγματα, πριν σαραντα χρονια, δυστοιχως σε επιπεδα παπαγαλιας και πολλα αχρηστα. ΟΚ, ρε φιλε πες μου 2 πραγματα για τον "Φασιολο" αλλα οχι 40 σελιδες στο βιβλιο και 2 μηνες διδασκαλια στο μαθημα της φυσικης ιστοριας. Υπαρχουν και τα ρεβυθια που πρεπει να μου μαθεις. Δεν χρειαζομαι εκπαιδευση Γεοπονου στην 4η δημοτικου. Μετα αφιερωνεις ολοκληρο σχολικο ετος και με πριζεις με την Ησραηλιτικη ιστορια (παλαια διαθηκη). Δεν εχω τιποτα με τους Ησραηλιτες, αλλα αν με ενδιαφερει ιστορικα ο λαος τους, θα ασχολιθω αργοτερα στο πανεπιστημιο που θα σπουδασω "ιστοριολογος" Πες μου και 2 πραγματα για τους Ζουλου, τους Μαγιας, τους Σκανδηναβους, τους Απατσι, τους Τουρκατσι ( οι Τουρκατσι παντα καραδοκουν και χελπ απο τα γαλαζια σακακια δεν βλεπω ναρχεται ). Το δημοτικο και το γυμνασιο σκοπο εχουν να δωσουν μια γενικοτερη εγκυκλοπ;αιδικη γνωση και οχι ειδικευση. Ειμαι υπερ των αρχαιων Ελληνικων, αλλα οχι κυριο μαθημα και 8 ωρες διδασκαλιας την εβδομαδα, ενω τα νεα Ελληνικα (που χρησιμοποιω) μονο 2. Εκτος κι αν κανεις την αρχαια Ελληνικη, επισημη γλωσσα του κρατους. Τες πα, δεν ειμαι αγνωμων, ευχαριστω καποιους δασκαλους και βιβλια που με διδαξαν πεντε πραγματα γενικα, αλλα κι αυτους που με διδαξαν επαγγελματικα. Και οι δυο μορφες διδασκαλιας ειναι εξ ισου σημαντικες για μενα, αρκει να υπαρχει σωστος δασκαλος που να ξερει και να αγαπα αυτο που κανει
 
  • Like
Reactions: PT8
Το ξυλο που τρώγαμε όταν:
- καναμε λαθη στη ορθογραφία
- δεν ξέραμε μάθημα
-παραβαίναμε κάποιους κανονισμους

Ηταν απαίσιο, κ παρόλο που η ίδια την είχα γευτεί μονο δυο φορές , ως πρωϊνό θεαμα το να βλέπεις συμμαθητ@ς να κακοποιούνται, δεν ηταν και ότι καλύτερο για οχτάχρονα
 
Εμένα τα χρόνια του Δημοτικού και μέχρι την Β γυμνασίου θα έλεγα μου έχουν μείνει, αλλά κυρίως τα χρόνια του Δημοτικού. Από Τρίτη Γυμνασίου άρχισε να μου την δίνει το σχολείο καθώς έπεσα σε χάλια τμήμα και όχι με τους συμμαθητές που είμασταν από α και β γυμνασίου. Κάτι είχε γίνει στην αλφαβητική σειρά που κατανέμονταν τα τμήματα και αντί να ήμουν στο γ τμήμα της γ γυμνασίου με έστειλαν στο β όπου οι πιο πολλοί συμμαθητές ήταν ενοχλητικοί και καμιά σχέση με τους συμμαθητές που είχα στις πρώτες δύο τάξεις που κάναμε φοβερή παρέα. Για λύκειο εκεί είναι που θα ήθελα να το ξεχάσω εντελώς,παρά μόνο την περίοδο μετά το Πάσχα στην γ Λυκείου που ουσιαστικά οι μόνες φορές που πήγα στο σχολείο ήταν για τις εξετάσεις για το απολυτήριο Λυκείου και μετά οι πανελλαδικές, που μπορώ να πω πήγα χωρίς άγχος και θα έλεγα μου άρεσε εκείνο το τετραήμερο, γιατί βρήκα και πολλούς συμμαθητές μου από τα χρόνια του Δημοτικού. Επίσης το ευχάριστο στις μέρες που δίναμε πανελλαδικές απ' το λύκειο που πήγαινα δώσαμε σχετικά λίγα παιδιά,ενώ δεν πάτησαν καθόλου οι ενοχλητικοί συμμαθητές του λυκείου, οπότε είμασταν πιο άνετα .
 
Αξέχαστα μου έμειναν πολλά πράγματα που κανονικά θα έπρεπε να τα χω ξεχάσει για το καλό μου. Στην Ά δημοτικού ζορίστηκα πολύ αν και με είχαν προετοιμάσει για το σχολείο που ήθελε πειθαρχία κτλ. κλπ. Τσακωνόμουνα , έδερνα τα άλλα παιδιά ,,με έδερνε μετά η δασκάλα την οποία μούτζωνα κι έβριζα στη συνέχεια , με τιμωρούσαν και στο σπίτι, ένας σωστός άγγελος με λίγα λόγια.... Στην 5η κι 6η ηρέμησα και κατάφερα να αποκτήσω φίλους ,να θαυμάζω το δάσκαλο ,να έχω 10άρια ,κι ήταν τα μόνα καλά σχολικά χρόνια γιατί απο την 1η γυμνασίου μέχρι την 3η λυκείου αυτό που θυμάμαι ήταν ένας '' εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες'' σε συνέχειες ..Στις εκδρομές δεν πήγαινα ποτέ ενώ οι καλές αναμνήσεις απο εκείνα τα χρόνια ήταν οι μέρες των αργιών και των καλοκαιρινών διακοπών..Σήμερα πια γελάω και γελάνε κι όλοι οι άλλοι με τις καταστάσεις που δημιουργούσα σαν μαθήτρια αλλά κατα βάθος ζηλεύω όσους είχαν ευχάριστες σχολικές εμπειρίες . Το θέμα μου ήταν απλά ότι δεν δεχόμουν διαταγές και δεν αναγνώριζα την εξουσία του δάσκαλου η του καθηγητή.. Η συμβουλή που μου έδιναν ήταν να είμαι ήσυχη και να κάνω υπομονή μέχρι να τελειώσει ..Ε, αυτό έκανα ,υπομονή .....:diablotin:
:banghead:
 
Το θέμα μου ήταν απλά ότι δεν δεχόμουν διαταγές και δεν αναγνώριζα την εξουσία του δάσκαλου η του καθηγητή.. Η συμβουλή που μου έδιναν ήταν να είμαι ήσυχη και να κάνω υπομονή μέχρι να τελειώσει ..Ε, αυτό έκανα ,υπομονή .....:diablotin:
:banghead:
Μη φοβάστε. Θα συνέλθει. Θα ξαναγυρίσει στο γραφείο του. Θα παντρευτεί τη μνηστή του. Θα κάνει παιδιά. Θα τα βαφτίσει όπως τα βαφτίσατε κι εσείς, θα τα μεγαλώσει όπως τα μεγαλώσατε εσείς, θα τα συμβουλεύει όπως τα συμβουλεύατε κι εσείς, θα προσαρμοστεί όπως εσείς, όπως εμείς, όπως όλοι…
 
Από τα σχολικά χρόνια θα μου μείνει αξέχαστο το Δημοτικό γιατί πράγματι όλοι οι μαθητές ήμασταν σαν αδέρφια, υπήρχε μια αγνότητα, μια αθωοότητα, μια ανιδιοτέλεια στον χαρακτήρα και στην συμπεριφορά μας σε συνδυασμό με το ατέλειωτο παιχνίδι και στην απουσία ίχνους κακίας μέσα μας καθιστούν αυτην την εξαετή περίοδο ονειρεμένη και ευτυχισμένη. Αντιθέτως στο Γυμνάσιο και κυρίως το Λύκειο το καθημερινό άγχος των μαθημάτων, η βαθμοθηρία, η καταπιεστική και αντιπαιδαγωγική συμπεριφορά ορισμένων καθηγητών, όπως επίσης τα πρώτα στοιχεία ανταγωνισμού, ζηλοφθονίας και εριστικών συμπεριφορών από ορισμένους έστω μαθητές δεν μπορώ να πω ότι διαμόρφωσαν μια χρονική μαθητική περίοδο που θα μου μείνει αξέχαστη. Αντιθέτως τα χρόνια του Πανεπιστημίου και η φοιτητική ζωή που συνεπαγόταν ήταν όντως αξέχαστα, μαγικά και ανέμελα χρόνια τα καλύτερα της ζωής μου που συνδυάστηκαν με την ωρίμανση του χαρακτήρα μου, τη αυτονομία μου,την καταλυτική διαμόρφωση της προσωπικότητας μου καθώς και με εμπειρίες με πολύ πιο ενδιαφέροντα και οικεία πρόσωπα σε σχέση με τα σχολικά χρόνια του Γυμνασίου και του Λυκείου.
 
Πίσω
Μπλουζα