Τι να προσέξω για αγορά Dreamcast?

den exei kana tropo na mhn ta zhtaei auta sthn arxh?
 
Από ότι ξέρω όχι, εμένα πάντως δεν με ενοχλεί σε καμία περίπτωση. Θέμα συνηθείας είναι όλα τελικά.
 
Υπάρχει τρόπος, να αντικαταστήσεις τη μπαταρία με καινούργια. Θα κρατήσει κάποια χρόνια. Δεν είναι τόσο απλό όσο στο Saturn όμως, θέλει κολλητήρι και ίσως μια βόλτα από ένα κεντρικό κατάστημα Γερμανός, εκεί μπορούν και κολλάνε ελάσματα σε μπαταρίες.

Μην προσπαθήσει κανείς να κολλήσει με κολλητήρι τα ελάσματα πάνω στη μπαταρία, θα σκάσει.
 
Ναι το έλασμα για να κολλήσει πάνω στην μπαταρία θέλει "ηλεκτροπόντα", με κολλητήρι θα γίνει βαρελότο!!!!!!!!
 
exo hlektroponta sto ergostasio.... hmmmm einai aplh cr2032 arage?
 
Μια απλή συνηθισμένη πλακέ στρογγυλή είναι αλλά δεν ξέρω να σου πω αν είναι cr2032. Πιθανόν.
 
kai de tha skasei me thn ponta? dhmiourgei zesth kai auth... periergo mou fainetai... isos mia bash san auth apo pc mobo tha einai kalytera...
 
Με πόντα είναι κολλημένη η παλιά του οπότε έτσι πρέπει να γίνει. Νόμίζω ότι η πόντα ζεσταίνει και αυτή αλλά για πολύ μικρό χρονικό διάστημα οπότε δεν γίνεται ζημιά. Αν κάνει μια βάση από παλιό PC θα είναι ότι καλύτερο αλλά κάνει (ταιριάζει)?
 
me kana 2 mikra kalodiakia kai ligh thermokolla, ta panta tairiazoun! LOL
 
SONIC είπε:
Λοιπον οταν το ανοιγω προλαβαινει η δεν προλαβαινει να δειξει το logo κανει restart,και ξανα απο την αρχη.Μερικες φορες με αφηνει σαδιστηκα να παιζω για κανα μισαωρο πριν ανοιγοκλησει:mad:

Οποιος μπορει ας βοηθησει :help:
To reset αυτό είναι από τα πιο συνηθισμένα προβλήματα του DC και συνήθως είναι σχετικά απλό να το φτιάξεις.

Ρίξε μια ματιά στο κείμενο εδώ:

http://www94.pair.com/jsoper/dc_fix.html

ή αν είσαι περισσότερο οπτικός τύπος, δοκίμασε και το video εδώ:


Εγώ προσωπικά απλώς το αφήνω μόνιμα στην μπρίζα οπότε και δεν "ξεχνάει" τα settings του, δεν έπαθε τίποτα την τελευταία 6ετία που την έχει περάσει μπριζωμένο... :)
 
h profora tou typou me to video ths mpatarias einai klassikh ... mouxaxaxax palio-aggloi :p

edit: ti diaolo se trypa menei o typos? axaxaxax

edit² : panathlio video, mallon me kinito to phre kai den deixnei kai tipota....
 
Maddog είπε:
To reset αυτό είναι από τα πιο συνηθισμένα προβλήματα του DC και συνήθως είναι σχετικά απλό να το φτιάξεις.Ρίξε μια ματιά στο κείμενο εδώ:

http://www94.pair.com/jsoper/dc_fix.html

ή αν είσαι περισσότερο οπτικός τύπος, δοκίμασε και το video εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=1VVGoha9BhY

Για τους υπόλοιπους που ρωτάτε για την μπαταρία, μία λύση είναι αυτή:

Σκατα το μηνυμα του μαστρο τρελοσκυλου ειναι πολυ διαφωτηστικο και ισως η λυση του προβληματος να βρησκεται εκει!

Ελα ομως που δεν σκαμπαζω απο επιδιορθωσεις,πειτε με ασχετο η αχρηστο αλλα ειναι αληθεια:mad:

Αφου οταν ακουω ολους εσας να μιλατε για αγορα χαλασμενου Dreamcast ως ανταλακτικα για την αλλαγη drive,lens η μπαταριας νιωθω τρομερα μειονεκτικα(που στην οργη γινατε τοσο εμπειροι?,πως ο Geonas εκτισε κοτζαμ καμπινα μονος του?)

Θα μπορουσε κανεις να πει βεβαια οτι οι περισσοτεροι εδω μου ρηχνουν 10 χρονια,ομως αυτο δεν ειναι δικαιολογια η ειμαι σκληροπυρηνικος gameroσυλλεκτης η οχι:mad::mad:

Παρεπιπτοντως αν μια καλη ψυχη εδω ενδιαφερεται να του ρηξει μια ματια θα το εκτιμουσα δεοντως:rolleyes:

Επισης παρατηρησα προσφατα οτι ο ηχος του Game Gear εχει μειοθει δραματικα :help:
 
Πρώτον έχεις PM.

Δεύτερον, μην ανησυχείς κι εσύ εκεί θα καταλλήξεις. Αν θες να κρατήσεις ζωντανά κάποια μηχανήματα που έχουν σταματήσει να παράγονται από καιρό καταλλήγεις στο γνωστό μοντέλο. Αγοράζεις κάποια με πρόβλημα και τα κάνεις ανταλλακτικά. Σου έρχεται σχεδόν τσάμπα την στιγμή που ένα μεμονωμένο ανταλλακτικό αμφιβόλου ποιότητας και προέλευσης μπορεί να σου κοστίσει ένα σκασμό λεφτά.

Για το Gamegear ειδικός είναι ο Telonios ( ο αλλος τυπάς που είχαμε συναντηθεί ) έχει κάνει επισκευές σε αντιστοιχα μηχανάκια. Αυτός μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.
 
To κλασσικό πρόβλημα με το game gear. Χρειάζεται αλλαγή ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής (47μF, μόλις είδα ότι έχω έναν από λάθος, ανάμεσα στους 4,7μF για spectrum που ζήτησα, υπήρχε και ένας 47μF), υπάρχουν οδηγοί στο internet, είναι εύκολο. http://www.smspower.org/dev/docs/ggsoundfix/

Αν μένεις κοντά Γλυφάδα (δεν είναι και απαραίτητο) προσφέρομαι να σε βοηθήσω και στα δυό σου προβλήματα.
 
Sonic...Χαλαρά..Αυτά τα μαθαίναις με τον καιρό και σιγά σιγά.λίγο από εδώ λίγο από εκεί καθημερινά θα μαθαίνεις καινούρια πράγματα..το καλό με το internet είναι πως μπορείς να πάρεις πολλές γνώμες για κάποια προβλήματα και να προχωράς!!!!
 
gtsamour είπε:
To κλασσικό πρόβλημα με το game gear. Χρειάζεται αλλαγή ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής (47μF, μόλις είδα ότι έχω έναν από λάθος, ανάμεσα στους 4,7μF για spectrum που ζήτησα, υπήρχε και ένας 47μF), υπάρχουν οδηγοί στο internet, είναι εύκολο. http://www.smspower.org/dev/docs/ggsoundfix/Αν μένεις κοντά Γλυφάδα (δεν είναι και απαραίτητο) προσφέρομαι να σε βοηθήσω και στα δυό σου προβλήματα.

Τι λες να σηναντηθουμε καμια μερα ομονοια να λυσουμε το προβληματακη και να το παιξουμε κιολας?
 
Καλά το Game Gear, το reset του DC το έφτιαξες τελικά;
 
Παιδιά για το θέμα της μπαταρίας σκέφτομαι να κάνω την άλλη λύση ώστε στο μέλλον να αλλάζει και πανεύκολα και να μη χρειάζομαι πόντες και τέτοιες ιστορίες.

Βρήκα μια motherboard χαλασμένη από την οποία έχω πάρει την ψύκτρα του northbridge. Σκέφτομαι να ξεκολλήσω τη βάση της μπαταρίας και να κολλήσω με κολλητήρι στα δυο pinάκια της, σκληρό καλώδιο ώστε όταν προσαρμωστούν οι πόλοι στις τρύπες της πλακέτας της dreamcast αφού θα έχει πρώτα βγεί η παλιά (ώστε η βάση να είναι κάθετα στην πλακέτα), να στέκεται κάγκελο και να μην κουνιέται.

Έτσι αν ξαναχρειαστεί αλλαγή μπαταρίας στο μέλλον, θα είναι πανεύκολο, σαν να αλλάζεις μπαταρία σε motherboard.

ps από το βιντεάκι δε φαίνονται και πολλά πράγματα.

SONIC είπε:
Τι λες να σηναντηθουμε καμια μερα ομονοια να λυσουμε το προβληματακη και να το παιξουμε κιολας?
Φίλε μου για να κατέβω Ομόνοια όχι, αν θέλεις να το φτιάζουμε μπορείς να έρθεις σπίτι μου που έχω και τα εργαλεία μου.
 
Maddog είπε:
Καλά το Game Gear, το reset του DC το έφτιαξες τελικά;

Κατι πηγε να γινει αλλα τελικα δεν ειχα τα επιθημυτα αποτελεσματα :icon_cry:

Χρησιμοποιησα την προτογονη μεθοδο του τυπου


και το χαρηκα για κανα δυομισαωρο αλλα μετα αναγκαστηκα να την ξαναχρησιμοποιησω οποτε μαλον η μεθοδος σου φιλε Μαddog ειναι μονοδρομος :)
 
Πίσω
Μπλουζα