Τοσο λιγο κραταει η μπαταρια?

flea

RetroN00b
Joined
7 Απρ 2008
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
0
Ειναι δυνατον η μπαταρια να κραταει τοσο λιγο?Επαιαι 2 συνολικα ωρες και μου αναβοσβησε το πρασινο φωτακι μετα την πρωτη φορτιση!Αυτη κρατησε μεχρι που εσβησε το φωτακι.Στη δευτερη φορτιση το αφησα 12 ωρο και κερδισα μονο μιση ωρα περιπουΕιναι φυσιολογικο?Τοσο λιγο κραταει η μπαταρια?Να σημειωσω οτι για καμια ωρα οταν επαιζα μετα απο τη δευτερη φορτιση ειχα αφησει ανοιχτο το διακοπτη wlan χωρις ομως να εχω συνδεση.Παιζει καθολου ρολο αυτο?
 
Kαι εμένα τόσο κρατάει η μπαταρία από όσο θυμάμαι - κανένα 2ωρο με 2μιση δηλαδή με default φωτεινότητα οθόνης. Για τον διακόπτη του wlan δεν γνωρίζω για να σου απαντήσω.
 
Τι ρυθμισεις μπορω να κανω για να βελτιωσω την εξοικονομηση μπαταριας?
 
Εκτός από το να μην έχεις έντονη την φωτεινότητα της οθόνης και τέρμα τον ήχο, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Μετά πας σε λύση αγοράς μεγαλύτερης μπαταρίας.
 
εμένα κρατάει ~5 ώρες .... με UMD ... slim έχετε ;
 
Εγω έχω το πρώτο όχι το slim. Χρησιμοποιώ την κάρτα μνήμης και όχι το umd και ίσως να φταίει αυτό επειδή από την κάρτα διαβάζει σαν τρελό συνέχεια και καταναλώνει περισσότερη μπαταρία από ότι να διαβάζει από το umd. Πάντως τρομερά μεγάλη απόκλιση οι 2,30 ώρες με τις 5.
 
...και μένα κρατάει γύρω στις 3 ωρίτσες.

Το UMD λογικά πρέπει να τρώει περισσότερη μπαταρία αφού μπαίνει και το μοτεράκι του drive...
 
Με Fat, κάρτα μνήμης (όχι UMD) και μέτρια ρύθμιση φωτεινότητας σίγουρα κρατάει 4-5 ώρες..και το έχω από όταν πρωτοκυκλοφόρησε...

Κλείσε το wifi, χαμήλωσε τη φωτεινότητα και τον ήχο.

Αν χρησιμοποιείς UMD ξέχνα το βέβαια...3 ώρες με το ζόρι θα σου κρατήσει
 
εννοείται πως με UMD καταναλώνει περισσότερο!!! η MS μάλλον θέλει το 1/4 ρεύματος από ότι το UMD... τι να πώ... μάλλον μια από τις βελτιώσεις του slim είναι και η αυτονομία.
 
E αφού στα δικά σας κρατάει τόσες ώρες μάλλον πρέπει να έχω προβληματική μπαταρία. Δεν εξηγήτε αλλιώς.
 
Αν τρεχεις παιχνιδια απο την μνημη, παιζει πολυ μεγαλο ρολο τι μαρκα ειναι η μνημη και τι μοντελο.

Σε συμφερει να παρεις ειτε μεγαλυτερη / καλυτερη μπαταρια, η ενα nintendo ds για να παιζεις πραγματικα παιχνιδια :p
 
Getta Robo είπε:
... η ενα nintendo ds για να παιζεις πραγματικα παιχνιδια :p
εδώ γελάει και το παρδαλό κατσίκι :D :D:D:D

EasterLily2.jpg
 
Γελαει ομως καλυτερα οποιος γελαει τελευταιος....ειδικα τωρα που πλησιαζει Πασχα... :D

29.jpg
 
Εμένα πάντως η Game Gear μου κρατάει περισσότερο :D
 
Και που να δεις ποσο κραταει το gba μου :cool:
 
Για το gba συμφωνώ και επαυξάνω, αφού και στο δικό μου φτάνω σε σημείο να αναρωτιέμαι ....μα δε θα τελειώσει ποτέ ? ;-)
 
Εγω εχω memory stick sony 2 giga,το god of war και 3.93 οfficial.Πως μπορω το God να το τρεξω χωρις Umd??Γινεταιω κατι τετοιο?ΤΟν ηχο παντα τον εχω τερμα παντως..Α κα ιτο Slim εχω εδω και μολις 6 μερες!
 
Ενοω μονο το slim oχι και το slim..
 
Όχι, δεν μπορείς να το τρέξεις έτσι απλά από τη μνήμη..θέλει πείραγμα και νομίζω για το slim χρειάζεσαι απαραίτητα pandora μπαταρία για να κάνεις την ιστορία.

Πάντως το slim θα έπρεπε να σου κρατούσε περισσότερο ακόμα και με Umd...

έχεις φροντίσει για την καλή λειτουργία της μπαταρίας?

Τις πρώτες 2-3 φορές που τη φορτίζεις είναι καλό να την αφήνεις να αδειάζει τελείως..δηλαδή να σβήνει το psp..και μετά να τη φορτίσεις για αρκετές ώρες.

Αυτό με το άδειασμα είναι καλό να γίνεται που και που σε όλες τις μπαταρίες για καλύτερη συντήρηση
 
Πίσω
Μπλουζα