Του κουτιού τα παραμύθια (1987)

Σε αυτα ειμεθα πρωτοι :)
 
Περα απο την πλακα και για να μην εκτεθω, να επικοινωνησω με Φαιδωνα να παρω το ΟΚ και μετα να ζητησω εδω τη βοηθεια σας και να το οργανωσουμε;
 
Φυσικα συνονοματε!
 
Να υπολογιζετε κι εμενα σε οποιαδηποτε βοηθεια γιατι ειμαι σχετικος με το συγκεκριμενο θεμα..
 
Jackie dragon είπε:
Και μονο που σκεφτομαι οτι η life sized μαριονετα του Ρούχλα βρίσκεται κλεισμένη σε κάποια σκοτεινη ντουλάπα στις κρύπτες τις οικογενειας Σοφιανού, με πιανει τρόμος...
kai ti de ua edina na δω απο κοντα αυτεσ τισ θρυλικες κουκλες που μεγαλωσαν μια ολοκληρη γενι;α κ οχι μονο.. μπραβο για τη σκεψη για συνεντευξη ειναι μια πολυ καλη κινηση να μαθουμε ακομα περισσοτερα για τισ σειρες τησ οικογενειας σοφιανου..
 
Παρακληση: Ολοι οι "σχετικοι" με το αντικειμενο, καντε μια προεργασια για ενα καλο ερωτηματολογιο για τη συνεντευξη...μιλαμε με PMs
 
Λοιπον μιλησα με τον ευγενεστατο κυριο Φαιδωνα Σοφιανο ο οποιος ζει κι εργαζεται στο Κορωπι στο στουντιο ηχογραφησης. Η κυρια Μελια εργαζεται στο αλλο στουντιο στη Νεα Σμυρνη, Μου ειπε οτι θα ερθει να μας παρει ο ιδιος απο τον προαστιακο Κορωπι οποτε κανονισουμε. Λοιπον πως πανε τα ερωτηματολογια; Εγω βασικα απο τη χαρα μου εχω μπλοκαρει και δεν κατεβαινει τιποτα. Μην το τρεναρουμε και πολυ και να παμε να τους συνεντευξιασουμε. Ρωτησα μηπως ειναι και η Παρασκευουλα αλλα το βλεπω χλωμο κριμα.....Λοιπον; Γραψατε κατι; Και ποιοι θελετε ναρθετε;
 
Μια απο τις ερωτησεις πρεπει να ειναι το τι γινεται σημερα η Παρασκευουλα διοτι εχουν κυκλοφορησει μεχρι και αστικοι μυθοι για το θεμα! :)
 
Η Παρασκευουλα βασικα ειχε μιλησει προσφατα σε καποια μεσημεριανη εκπομπη. Ειχε σπουδασει στο εξωτερικο, μαλλον Αγγλια. Επισης αναφερθηκε στον αστικο μυθο οτι μας αφησε χρονους. Αυτο θυμαμαι μονο
 
Μπορειτε να τους ρωτησετε: 1. ποσο καιρο χρειαζεται για να κατασκευαστει μια κουκλα;αν ο σχεδιασμος της ειναι δικος τους ή αν γινεται συμφωνα με συγκεκριμενες προδιαγραφες;

2.ποσες ωρες δουλειας απαιτουνται για ενα επεισοδιο; ειναι οι ιδιες για καθε επεισοδιο ή εξαρταται απ τα σκηνικα;

3.υπαρχει περιπτωση να δουμε συντομα καποια βιντεο αποσπασματα απο παλιες παιδικες εκπομπες;
 
Rakeesh είπε:
Η Παρασκευουλα βασικα ειχε μιλησει προσφατα σε καποια μεσημεριανη εκπομπη. Ειχε σπουδασει στο εξωτερικο, μαλλον Αγγλια. Επισης αναφερθηκε στον αστικο μυθο οτι μας αφησε χρονους. Αυτο θυμαμαι μονο
Εγώ είχα διαβάσει ότι η Παρασκευούλα σήμερα είναι διαπρεπής οικονομολόγος. Μια απορία που είχα πάντα στις εκπομπές με κούκλες (και ειδικά των Σοφιανών) είναι η εξής- μπορείτε παιδιά εάν θέλετε να την βάλετε στο ερωτηματολόγιο, εάν δεν σας φανεί αφελής.

1. Πώς γινόταν τεχνικά ταυτόχρονα το παίξιμο της κούκλας και η εμψύχωση? Υποψιάζομαι πως ο ηθοποιός (π.χ. ο Πιατάς ή ο Κοντογιαννίδης) μιλούσε ενώ κάποιος άλλος (π.χ. ο Φαίδων ή η Ήβη) κινούσε ταυτόχρονα την κούκλα? Ή γινόταν το γύρισμα και μετά η εγγραφή των φωνών των ηθοποιών?

2. Ουπς μου ήρθε και μια δεύτερη ερώτηση...η κυρία Μπριγκίτε Σοφιανού-μητέρα του Φαίδωνα και της Ήβης (είχε μια απίστευτη κωμική φωνή, αλλά και παίξιμο στο λατρεμένο μου "Στούντιο Φούσκοι") είναι ακόμα εν ενεργεία?
 
thanos75 είπε:
Εγώ είχα διαβάσει ότι η Παρασκευούλα σήμερα είναι διαπρεπής οικονομολόγος. Μια απορία που είχα πάντα στις εκπομπές με κούκλες (και ειδικά των Σοφιανών) είναι η εξής- μπορείτε παιδιά εάν θέλετε να την βάλετε στο ερωτηματολόγιο, εάν δεν σας φανεί αφελής.1. Πώς γινόταν τεχνικά ταυτόχρονα το παίξιμο της κούκλας και η εμψύχωση? Υποψιάζομαι πως ο ηθοποιός (π.χ. ο Πιατάς ή ο Κοντογιαννίδης) μιλούσε ενώ κάποιος άλλος (π.χ. ο Φαίδων ή η Ήβη) κινούσε ταυτόχρονα την κούκλα? Ή γινόταν το γύρισμα και μετά η εγγραφή των φωνών των ηθοποιών?

2. Ουπς μου ήρθε και μια δεύτερη ερώτηση...η κυρία Μπριγκίτε Σοφιανού-μητέρα του Φαίδωνα και της Ήβης (είχε μια απίστευτη κωμική φωνή, αλλά και παίξιμο στο λατρεμένο μου "Στούντιο Φούσκοι") είναι ακόμα εν ενεργεία?
πολυ ωραια ερωτηση 1,θα μας λυσει την απορια!μακαρι να την προσθεσουν στο ερωτηματολογιο
 
να θεσω κ εγω μερικες ερωτησεις

υπαρχει η σκεψη η εστω η επηθυμια τησ οικογενειας σοφιανου για επιστροφη τησ σειρασ του κουτιου τα παραμυθια κ τησ φρουτοποιας η οποια δεν τελειωσε ποτε??

υπαρχει η σκεψη για μεταφορα καποιων σειρων παλιων η κ καινουργιων που λογο κρισης δεν ειναι δυνατη η προβολη απο τηλεοραση κ να πωλουνται σε dvd η κ κατεβασμα (νομιμα φυσικα ) απο το ιντερνετ

υπαρχουν ακομα οι θρυλικες φιγουρες απο εκεινη την εποχη? η χαθηκαν η πεταχτηκαν με το περασμα του χρονου...

εγω αν κανονισεται κ δεν δουλευω ερχομαι στη συνεντεηξη.. αξιζει να κανω 300 χλμ πιστευω...
 
λοιπον οι ερωτησεις σχεδον ετοιμες. εχετε καποια βιβλιογραφια για την οικογενεια σοφιανου να εμπλουτιστουν οι ερωτησεις; εχουμε μια πολυ θετικη ανταποκριση και το ραντεβου αναμενεται απο μερα σε μερα. ποιος θελει να ερθει να μαγνητοφωνησει τη συνεντευξη, ποιος θελει να βοηθησει στην απομαγνητοφωνηση και ποιοι θελουν να ερθουν μαζι μας ; :)
 
Mια ιδεα...μηπως να μαζευοντουσαν 4-5 παιδια απο το φορουμ (σαν κοινο) και να πηγαιναν με ερωτησεις συν καποιον με καλη καμερα να μαγνητοσκοπει τις απαντησεις (πχ Dominion ή Shock)?
 
Αυτο με την καμερα ειναι εξαιρετικη ιδεα.. :clap:

Αρκει μονο μην κανει παλι το θαυμα του ο Αντωνης :p
 
αυτα ειναι υπεροχα νεα :) ηθελα να ρωτησω κατι αλλο: επιτρεπεται να βγαλετε καποια φωτογραφια με τις κουκλες που συμμετειχαν στην εκπομπη;
 
μολις ειχα ενα τηλεφωνημα και μια πολυ σημαντικη ηθικη υποστηριξη. τι λετε; παμε πρωτα για εναν καφε να καταθεσουμε αποψεις μεταξυ μας και να οριστικοποιησουμε το ερωτηματολογιο; ποιοι θελετε να ερθετε στη συνεντευξη (γιατι δεν βλεπω συμμετοχη κι ανησυχω); δηλωστε εδω και θα βρεθουμε πρωτα μεταξυ μας να ανταλαλξουμε αποψεις. ελατε, του κουτιου τα παραμυθια ειναι μια ανασα κοντα!
 
Πίσω
Μπλουζα