Το ΄πα και το 'κανα! Η ΜΑΜΕ καμπίνα μου...

Συγχαρητήρια και από μένα για την εκπληκτική δουλειά. Να ρωτήσω και κάτι την αγαπητή Κambia. Τα Joystick που ανέφερες ότι τα σηκώνεις και γίνονται από 8 σε 4αρων διευθύνσεων και αντίστροφα ποια είναι; Εγώ έχω βάλει στη καμπίνα μου τα Seimitsu και τα βρίσκω αρκετά χαλαρά πράγμα καλό π.χ. για το 1942 κακό για το Ms pacman.
 
Μag-stiks λεγονται τα joysticks της

ομως και τα seimitsu γινονται 4 κατευθηνσεων (με ξεβιδωμα και επανατοποθετηση σε αλλη θεση) ενος πλαστικου που εχουν απο κατω στη βαση τους
 
respect και απο εμένα.

Φοβερό κομμάτι. Πόσο κοστίζει κάτι τέτοιο; Υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να δεχτείς και παραγγελείες; Με το αζημίωτο φυσικά.
Άντε, θα κάνεις και το hobby σου business!!
 
Ευχαριστω Chahn. Ήδη παράγγειλα το magstick plus με extra ball top long length για αυθεντική Ms pacman αίσθηση για τη καμπίνα μου. Ανυπομονώ να το δοκιμάσω...
 
Πάρα μα πάρα πολύ ωραία όλα όσα είδα και διάβασα :clap:

Ικανή είσαι ούτως ή άλλως, για να μην πω "πολυμήχανη". Το να πηγαίνεις όμως και τόσο ψηλά είναι άξιο επαίνου. Λάβε και ένα μπράβο παραπάνω διότι όσο καιρό σε ξέρω (αλλά και πιο πριν από ό,τι έχω διαβάσει εδώ μέσα) δεν έχεις καβαλήσει το καλάμι και πας :) . Μπράβο !!!

Τίποτα σε "κόκκινο και μπλε" μπορείς να μας φτιάξεις;
 
Kambia είπε:
Στα χρώματα του Πανιωνίου? :D
Ειλικρινά απορώ πώς σου πέρασε αυτό από το μυαλό :p .

Είμαι πολύ περίεργη να δω τις αντιδράσεις των παιδιών. Ειδικά ο μεγάλος που είναι στη φάση του playstation και ο μικρός στη φάση του lego.com games. :D
 
Μπράβο!!! Ωραίο το bartop!

Δεν είδα στο νήμα οδηγίες; (και κυρίως εννοώ τις διαστάσεις. Τις έχεις πάρει από κάπου; ).

Μήπως τις έχεις ανεβάσει σε άλλο νήμα;

Ευχαριστώ
 
arximidis είπε:
Μπράβο!!! Ωραίο το bartop!
Ευχαριστώ :)

arximidis είπε:
Δεν είδα στο νήμα οδηγίες; (και κυρίως εννοώ τις διαστάσεις. Τις έχεις πάρει από κάπου; ). Μήπως τις έχεις ανεβάσει σε άλλο νήμα;
Οδηγίες και σχέδια θα βρεις εδώ http://www.koenigs.dk/mame/eng/draw.htm. Οι διαστάσεις της καμπίνας μου ειναι διαφορετικές από αυτές που έχει στο site που σου παραθέτω. Τις προσάρμοσα ανάλογα με την οθόνη και το πόσο "ευρύχωρο" ήθελα το panel (αν και τώρα που το σκέφτομαι λίγα εκατοστά θα μπορούσα να τα κόψω!)

Ακόμα διάβασε (όσο αντέχεις :D ) αυτό το θέμα Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ. Θα βρεις αρκετές ιδέες και θα λυθούν πολλές απορίες πάνω στην κατασκευή arcade καμπίνας.

Ότι βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαστε.
 
(Ξαδέρφη πως φαίνεται ότι δεν μπαίνεις στο mame.gr !!!!!!!!!!!!!!!! )
 
Μπαίνω αραιά και που είναι η αλήθεια :)

EDIT

Άσε τωρα κατάλαβα ποιος είναι ο arximidis Ή κάνω λάθος?
 
Χε χε! Δεν κάνεις λάθος!
 
Ωχ, η μυστική μου ταυτότητα αποκαλύφθηκε!!! :) ;)
 
Καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για το επιτευγμα σου Kambia..

Εγω ηθελα να κανω μια σχετικα ασχετη ερωτηση:

πως μπορω να επικοινωνησω με τον ark, για να τον ρωτησω καποια πραγματα?πως θα τον βρω για να του στειλω π.μ.?
 
Ειμαι απαραδεκτος και ασυγχωρητος... :tsktsk:

Να εχω παιξει με την συγκεκριμενη καμπινα (ναι, ειχα την τιμη... :cool: ) και να μην εχω πει δυο λογακια... :precry:

Το καμπινακι της Καμπιας με λιγα λογια...τα σπαει!!! :headbang:

Θυμαμαι οταν το πρωτοειδα εκτος το οτι καηκα...:burn:...η πρωτη φαση που ξεστομισα ηταν..."Πλακα κανεις!!!!"...:animeek:

Ειναι τοσο τελεια η δουλεια που εχει κανει η Ναταλι που νομιζεις οτι ειναι αγορασμενη. :eek:

Περιτο να πω οτι μεχρι να βρω τα κουμπια και να τα συνηθισω με ειχε κανει σκονη σε καποια διπλα που παιξαμε... :takethat:

Ευτυχως την ολη κατασταση ηρθε να σωσει η αγαπητη Μαριαννα, η οποια προσφερθηκε να παρει μια ατυπη ρεβανς! :flower:

Ναταλι μου...εστω και με μεγαλη καθυστερηση... :) ...καλοριζικη και καλο λιωσιμο!!! :thumbup:

(αν και την εχεις λιωσει ηδη... :p )
 
viking4a είπε:
Καλησπερα σε ολους και συγχαρητηρια για το επιτευγμα σου Kambia..
Ευχαριστώ :)

viking4a είπε:
Εγω ηθελα να κανω μια σχετικα ασχετη ερωτηση:

πως μπορω να επικοινωνησω με τον ark, για να τον ρωτησω καποια πραγματα?πως θα τον βρω για να του στειλω π.μ.?
Μπαίνεις στο προφίλ του arc και επικοινωνείς από κει. Υπάρχει και αυτό το θέμα http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?7663-%CA%E1%F4%E1%F3%EA%E5%F5%DE-arcade-%EA%E1%EC%F0%DF%ED%E1%F2-%CC%C1%CC%C5 αν θέλεις να λύσεις κάποιες απορίες.

EDIT (γιατί ποστάραμε ταυτόχρονα :D )

Ευχαριστώ Σταύρο.
 
Να πω και εγω τα συγχαρητηρια μου στην Ναταλι -καθυστερημενα οπως και ο Σταυρος παραπανω-(αν και νομιζα οτι ειχα ποσταρει στο θεμα τελικα δεν ειχα ποσταρει :eek: )

Μπραβο Ναταλι!! :bow: :bow:
 
Kambia εσύ θα ξέρεις οπότε θα σε ρωτήσω εδώ. Με τον αδερφό μου αποφασίσαμε να αποκτήσουμε μία καμπίνα για MAME (από τις μεγάλες, τις όρθιες). Πρόσεξε, είπα "αποκτήσουμε" όχι "φτιάξουμε" :p

Οπότε αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Με τον αδερφό μου αποφασίσαμε να αποκτήσουμε μία καμπίνα για MAME (από τις μεγάλες, τις όρθιες). Πρόσεξε, είπα "αποκτήσουμε" όχι "φτιάξουμε" :p
Οπότε αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει..

Φυτρωνω εκει που δεν με σπερνουν mode on (μια και η ερωτηση απευθυνεται αλλου)

Οπως λεει και ο Fotis_KFOR

Επειδή δεν κατέχω και ιδιαίτερες γνώσεις, απευθύνθηκα σε έναν ηλεκτρονικό που ήξερε καλά να φτιάχνει καμπίνες ακόμα και από το μηδέν (πρόκειται για τον φίλο Δημήτρη με το nickname arximidis).

Έτσι με μια έρευνα, μου είπε τι χρειαζόμασταν, οπότε παραγγέλθηκαν από το ebay κάποια κουμπιά, ένα ipac, ένα arcade to vga, 2 παλιά pc pentium 4 που είχα και κάποια άλλα μικροπράγματα και μετά από κάποιες μέρες και αρκετή δουλειά μου τα παρέδωσε έτοιμα!!!

>>>>> http://www.retrocomputers.gr/index.php/collection/my-m-a-m-e-cabinets

Kambia είπε:
Μπαίνω αραιά και που είναι η αλήθεια :)
EDIT

Άσε τωρα κατάλαβα ποιος είναι ο arximidis Ή κάνω λάθος?
arximidis είπε:
Ωχ, η μυστική μου ταυτότητα αποκαλύφθηκε!!! :) ;)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Update τελικα εκανα λαθος -δεν ηταν ο dkssprs ηταν ο Pelo13 ,

pelo13 είπε:
Καλημέρα παιδιά .. και καλό χειμώνα σε όσους επιστρέψαμε από διακοπές ..όπως είπε και ο φίλος Peri30 ετοίμαζα ένα project για τον φίλο 'merlinios' τώρα που το τελέιωσα σας παραθέτω μερικές photo!! ....και περιμένω σχόλια!!


merlinios είπε:
Καλησπέρα και απο εμένα! Είμαι ο ευτυχής κάτοχος της τελευταίας καμπίνας του pelo13 και έχω να πω ότι ο άνθρωπος είναι από τους πιο επαγγελματίες που έχω γνωρίσει. Φιλικότατος,εξυπηρετικότατος άψογος μαραγκός άψογος ηλεκτρολόγος άψογος σε όλα του. Τον ευχαριστώ επίσης και για την μετέπειτα υποστήριξη αφού παρέλαβα το μηχάνημα και είχα κάποια προβληματάκια λόγο χτυπήματος από την μεταφορική. Μπορώ να πω ότι έχω εκπληρώσει ένα από τα παιδικά μου όνειρα ....Και όμως ένα όνειρο μου ήταν να αποκτήσω μια arcade καμπίνα. Για τα παιδιά που λένε ότι φαίνεται σαν εργοστασιακό σαν λέω μόνο ότι είναι καλύτερο από εργοστασιακό!!!


Υ.Γ. Συγνωμη dkssprs :sad:

Φυτρωνω εκει που δεν με σπερνουν mode off
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)
 
Πίσω
Μπλουζα