Το Αμαξάκι (1957)

tonytony, ευχαριστούμε για την ωραία φωτογραφία.

Κωνσταντίνε, καλώς ήρθες στην παρέα και ευχαριστούμε για τις συγκινητικές αναμνήσεις που μοιράστηκες μαζί μας.
 
98.jpg
98.jpg
 
Γεια χαρά σε όλους. Καλώς σας βρήκα. Σας διαβάζω χρόνια και καιρούς κι αποφάσισα να γίνω μέλος.. εστω και καθυστερημένα! Αφορμή αυτή η εκπληκτική ταινία που είδα πάλι πρόσφατα σε πολύ καλή ανάλυση στη συνδρομητική. Υπάρχει μια σκηνή με τους φίλους του Στρατηγού στο καφενείο οπου ένας εκ των φίλων μοιάζει εκπληκτικά στο Βαγγέλη Βουλγαρίδη. Δεν είχε ατάκα ωστε να ακούσω και φωνή. Η πρώτη του εμφάνιση απ οτι είδα είναι το '60. Στη βικιπαίδεια αναγράφεται ως συμμετοχή στην ταινία κάποιος Γιώργος Βουλγαρίδης. Γνωρίζει κανείς αν πρόκειται για συγγένεια;

-Δεν ξέρω αν κάνω καλά που βάζω εδώ την απορία μου.. με τον καιρό ελπίζω να τα μάθω καλύτερα!-
 
karapiperim είπε:
Γεια χαρά σε όλους. Καλώς σας βρήκα. Σας διαβάζω χρόνια και καιρούς κι αποφάσισα να γίνω μέλος.. εστω και καθυστερημένα! Αφορμή αυτή η εκπληκτική ταινία που είδα πάλι πρόσφατα σε πολύ καλή ανάλυση στη συνδρομητική. Υπάρχει μια σκηνή με τους φίλους του Στρατηγού στο καφενείο οπου ένας εκ των φίλων μοιάζει εκπληκτικά στο Βαγγέλη Βουλγαρίδη. Δεν είχε ατάκα ωστε να ακούσω και φωνή. Η πρώτη του εμφάνιση απ οτι είδα είναι το '60. Στη βικιπαίδεια αναγράφεται ως συμμετοχή στην ταινία κάποιος Γιώργος Βουλγαρίδης. Γνωρίζει κανείς αν πρόκειται για συγγένεια;-Δεν ξέρω αν κάνω καλά που βάζω εδώ την απορία μου.. με τον καιρό ελπίζω να τα μάθω καλύτερα!-

Πάντως στο greekactor.blogspot.gr

στην φιλμογραφία του Β.Βουλγαρίδη

αναφέρει ως πρώτη εμφάνιση

>>> http://greekactor.blogspot.gr/search...9B%CE%97%CE%A3
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν ξερω τι εγινε και το προηγουμενο ποστ μου ειναι κενο,δεν ξερω αν οντως επαιζε ο βαγγελης βουλγαριδης στο αμαξακι,παντως υπαρχει ηθοποιος με το ονομα γιωργος βουλγαριδης που νομιζω ηταν αδερφος του,πιθανοτατα επειδη μοιαζαν πολυ και ο γιωργος ηταν εντελως αγνωστος να εχει περασει ιστορικα οτι επαιζε ο βαγγελης βουλγαριδης στην ταινια
 

1@Nemo[/USER]

μάλλον δεν είναι ο Βαγγέλης αφού η ταινία γυρίστηκε το '56 που ο ηθοποιός ήταν 14 χρονών. Εκτός αν έχει γίνει λάθος και στους τίτλους της ταινίας και στην ημερομηνία γέννησης του ηθοποιού που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ( μου φαίνεται δύσκολο).

​​​​​​​

 
Προσωπικα θεωρω πολυ πιθανο να ειναι ο Βαγγελης στο Αμαξακι και θεωρω επισης πιθανο το 1942 που αναφερεται ως το ετος γεννησεως του, να μην ειναι το πραγματικο. Δεν θα ειναι αλλωστε και η πρωτη φορα που συμβαινει κατι τετοιο. Εχουν δει πολλα τα ματια μου σχετικα με θεματα ηλικιας καλλιτεχνων. Περισσοτερο οσον αφορα γυναικες ηθοποιους, αλλα αρκετες φορες και με αντρες. Δεν ειναι παντα εσκεμμενο, απλως γινονται και πολλα λαθη.

Επισης δεν μου φαινεται να ειναι ο Βαγγελης 18 χρονων στην ταινια Νυχτες στο Μιραμαρε. Ολα αυτα τα λεω με επιφυλαξη και μακαρι να ειχα περισσοτερα στοιχεια να δωσω.
 
Πάντως στο greekactor.blogspot.gr

στην φιλμογραφία του Β.Βουλγαρίδη

αναφέρει ως πρώτη εμφάνιση



>>> http://greekactor.blogspot.gr/search...9B%CE%97%CE%A3
Εντωμεταξύ  από ότι βλέπω πλέον  έχει αφαιρεθεί  "Το αμαξάκι (1957)" από την φιλμογραφία του .

http://greekactor.blogspot.gr/search/label/ΒΟΥΛΓΑΡΙΔΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

Upd- ενώ στο site της ταινίας στην finos film    http://finosfilm.com/movies/view/27  αναφέρει τον Γιώργο Βουλγαρίδη

:clap: elsint17 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι πραγματι μπορει να μην ειναι η πραγματικη ηλικια γεννησης του το 1942 και νομιζω οτι ειναι 3 χρονι νωριτερα αλλα στο αμακξακι πιστευω οτι παιζει ο αδερφος του γιωργος βουλγαριδης
 
Στην ταινία Το αμαξάκι (1957) ο Στέφανος Στρατηγός εμφανίζεται σε ραντεβού με μια καλλιγραμη ξανθιά και συναντά την αφοσιωμένη Αντιγόνη Βαλάκου.Παρα το γεγονός οτι η ηθοποιός έχει δύο τρεις ατάκες στην σκηνή το όνομα της δεν εμφανίζεται στους συντελεστές.Εχει κάποιος γνώση για ποιάν πρόκειται;
 
Στην ταινία Το αμαξάκι (1957) ο Στέφανος Στρατηγός εμφανίζεται σε ραντεβού με μια καλλιγραμη ξανθιά και συναντά την αφοσιωμένη Αντιγόνη Βαλάκου.Παρα το γεγονός οτι η ηθοποιός έχει δύο τρεις ατάκες στην σκηνή το όνομα της δεν εμφανίζεται στους συντελεστές.Εχει κάποιος γνώση για ποιάν πρόκειται;
αν θυμάμαι καλά η μια πρέπει να είναι η Νίκη Λινάρδου , τότε Μπέμπη Κούλα. Με επιφύλαξη το λέω πρέπει να ξαναδώ την ταινία...
 
αν θυμάμαι καλά η μια πρέπει να είναι η Νίκη Λινάρδου , τότε Μπέμπη Κούλα. Με επιφύλαξη το λέω πρέπει να ξαναδώ την ταινία...
Στους συντελεστές δεν αναφέρεται το όνομα Μπέμπη Κούλα.Σε κάποια ιστοσελίδες και στο IMBD σαν Horse and Carriage bαναφέρεται το όνομα Colette Dubois που έχει συμμετάσχει σε άλλες δύο κινηματογραφικές ταινίες αλλά δεν υπάρχει φωτογραφία για σύγκριση.
Και στη μοναδική σκηνή της ταινίας διαγράφεται η καλλίγραμμη φιγούρα της προς έρευνα ηθοποιού λέει δύο ή τρεις ατακες και δεν ξαναεμφανίζεται.
Έχω την υποψία μήπως είναι η ανωτέρω αναφερόμενη Colette.
Αν γνωρίζει και κάποιος άλλος αν και η ταινία πλέον είναι ήδη πολύ παλιά και αμφιβάλλω αν υπάρχουν ζωντανοί συντελεστές της.
 
αν θυμάμαι καλά η μια πρέπει να είναι η Νίκη Λινάρδου , τότε Μπέμπη Κούλα. Με επιφύλαξη το λέω πρέπει να ξαναδώ την ταινία...
Δεν ειναι η Μπεμπη. Ειναι καποια εντελως αγνωστη (σε μενα τουλαχιστον).
 
Κατά την γνώμη μου αυτή η ταινία και το Θανάση πάρε το όπλο σου. είναι οι πιο στενάχωρες του παλιού ελληνικού κινηματογράφου.
 
Κατά την γνώμη μου αυτή η ταινία και το Θανάση πάρε το όπλο σου. είναι οι πιο στενάχωρες του παλιού ελληνικού κινηματογράφου.
Όντως και οι δύο ταινίες φέρνουν δάκρυα στα μάτια και του πιο ψύχραιμου θεατή αρκεί να έχει ζήσει στην Ελλάδα για να έχει συναίσθηση του τι πέρασε αυτή στα τελευταία 100 χρόνια τουλάχιστον.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σχετικά με την πιθανή εμφάνιση του Βαγγέλη Βουλγαρίδη στην ταινία: α) η ταινία γυρίστηκε το καλοκαίρι του 1956 β) ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης γεννήθηκε τον Αύγουστο του 1940 γ) όπως έχει δηλώσει σε μια παλαιότερη συνέντευξη του δεν έχει αδερφό αλλά μόνο μια αδερφή δ) παντού αναφέρεται ότι εμφανίστηκε σε 12 ταινίες κατά την διάρκεια της καριέρας του αλλά μόνο οι δέκα αναφέρονται (δύο λείπουν). Αν πάρουμε υπόψη αυτά τα δεδομένα τότε έχουμε τις έξεις πιθανότητες:

Α. Στην ταινία εμφανίζεται όντως ο 16 χρόνος Βουλγαρίδης αλλά είτε από λάθος είτε γιατί δεν ήθελε η οικογένεια του να το μάθει δήλωσε ψεύτικο όνομα
Β Στην ταινία εμφανίζεται κάποιος άλλος Βουλγαρίδης που απλά μοιάζει στον Βαγγέλη (ίσως να ήταν ξαδερφος του)
 
ειναι οντως ο βαγγελης βουλγαριδης
τωρα διαβασα ολο το νημα,επειδη εχω χρονια πολλα να δω την ταινια,με στεναχωρει πολυ
εχει ατακες-α στην σκηνη του;
 
Πίσω
Μπλουζα