Το ΔΙΚΟ μου C128!

Ακμάκα ορίστε μια φωτογραφία από το σπιτι μου:

David_beckham_celebrity_home.jpg


Το C128 το ποστάρισε ο αδερφός μου πιο πάνω :D
 
Πω, πω !!! Δεν αντέχω άλλο σαν Rygar!!! Σε όποια γωνία στρίψω με φορτώνουνε σάπιες ντομάτες......., μ' έχουν πάρει στο κατόπι καμιά δεκαριά σκυλιά και παρα λίγο γλίτωσα το λιντσάρισμα από μια ομάδα "μαδαφακα" ποντικών :confused:

Ρε Rygar τι έχεις κάνει στη ζωή σου.........:nervous:?????????

~~~~~~~~~~~~~ο ψευτοRygar ξαναγίνεται teflon~~~~~~~~~~~~~~~~~

.........τώρα νιώθω καλύτερα............ :D
 
Rygar teflon...Είστε και οι δυο τρελοί για δέσιμο..για δέσιμο σας λέω. :D
 
Λοιπόν, μόλις δοκίμασα το C128 με το τροφοδοτικό που μόλις παρέλαβα.

ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙ!!! ΜΠΟΥ.......ΜΠΟΥ........ΚΙ!!!!!!!

GO 64 ρε!!!!!

Ξαναθαυμάστε το και κλάψτε με το κόστος :diablotin:
 
To mmc64 όμως δεν δουλεύει με τον C128, απλά στο λέω μη νομίσεις ότι κάτι είναι χαλασμένο.
 
Απ'ο,τι διάβασα δουλεύει σε C64 mode.

Αλλά δε με απασχολεί ούτως ή άλλως. Εχω και το 1571 αν δεν κάτσει το MMC:diablotin:
 
Έχω αρκετές δισκέτες για 1571 (22) γραμμένες, στις ανταλλάσω με δέκα 3'' για amstrad ή αν θες παίρνεις λιγότερες και δίνεις λιγότερες.
 
Τη μπάτησες, εχω ήδη καμιά 30αριά 5.25". :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Μόνο 30????? Λίγες.... ανέφερα ότι κάποιες είναι original και μάλιστα μάρκας Commodore?
 
Big deal :D

BTW, στο lemon64 λένε οι περισσότεροι ότι εκτός από εξαιρέσεις, το MMC64 δουλεύει μια χαρά σε C128.
 
Συλλεκταράδες με όνομα μπράβο παιδιά...βλέπω μια μεγάλη αγάπη για αυτά τα μηχανήματα και πραγματικά χαίρομαι που πάνε σε καλά χέρια!
 
ΕΕΕΕΕΧΩ ΗΗΗΗΗΧΟ....ΟΕ ΟΕ ΟΕ....ΟΕ ΟΕ ΟΕ :D :D:D:D:D:D:D:D

Να ευχαριστήσω τον Πανο για το λινκάκι του, το οποίο ναι μεν αναφερόταν στο 2600, αλλά το ίδιο τριμεράκι στο ίδιο χρώμα υπάρχει και στον 7800 αλλά σε άλλη θέση.

Πιο κάτω παραθέτω τα ευρήματά μου:





Δεν ήταν καθόλου δύσκολο από τη στιγμή που υπήρχε η πληροφορία από το Wally.

Πρέπει να πω (αν και ήταν ευνόητο από την αρχή του θρεντ) ότι η κονσόλα γράφει από κάτω PAL I. Εγώ χρησιμοποίησα το πιο μικρό εξάγωνο κλειδί που είχα, και γύρισα το κόκκινο τριμερακι αρκετές στροφές δεξιόστροφα, έχοντας βάλει ένα cartridge και πατώντας τα κουμπάκια του joystick για να παραχθεί κάποιος ήχος. Δε θέλει απότομο γύρισμα της βίδας όπως βιδώνουμε μια κανονική βίδα, αλλά τρυφερό καθώς είναι πλαστικό, ούτε πολύ αργό όμως, δεν έχει νόημα, θα περάσουν μέρες μέχρι να βρεθεί η κατάλληλη θέση.

Πιστεύω ότι ένα ειδικό SUBFORUM μονο με TIPS πώς έκανε κάτι κάποιος και τί υλικά χρησιμοποίησε πακέτο με φωτογραφίες, είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. Γιατί τώρα είναι όλα σκορπια. Π.χ. το λινκάκι του Wally θα μου ξεφευγε εάν δεν ήταν ο Wally να απαντήσει.
 
Μετά από 1.5 μήνα απεφάσισα να τον μπανιάρω. Τώρα τον έχω κάνει καρα-βίδες, πιο βίδες δε γίνεται. Εχω βγάλει επάνω καπάκι, κάτω καπάκι, Μ/Β, περίβλημα Μ/Β, πληκτρολόγιο, πλήκτρα ενα ενα. Προς ναυτιλομένους: δεν υπάρχει λόγος να βγει η πλακέτα του πληκτρολογίου. Εκτός του ότι έχει 132.232.982 βιδαράκια στο μέγεθος ψείρας, έχει 4 πλήκτρα που είναι τύπου ON/OFF, όπως π.χ. το Capslock, με αποτέλεσμα να χρειάζεται ματσακονιά για να βγει εντελώς. Αφήστε το ως έχει, και βγάλτε τα πλήκτρα με μεγάλη προσοχή, ώστε να μην τινάζεται το ελατηριάκι που έχει το καθένα ώστε να έχει επαναφορά μετά το πάτημα. Βέβαια, έυκολα μπορεί να βρεθεί ομοιό του, αλλά καλύτερα να μη χαθεί. Στο κυρίως θέμα μας. Το θέμα της κιτρινίλας. Εντάξει, τα πλήκτρα είναι σε λεκάνη με χλιαρό προς καυτό νερό και απορρυπαντικό για πιάτα για να φύγουν τα λίπη, θα ασπρίσουν ή τουλάχιστον θα φύγουν οι βρωμιές. ΤΑ ΚΑΠΑΚΙΑ πο λέτε, εγώ πέρσοναλυ, τα έτριψα με την πράσινη πλευρά ενός σφουγγαρακίου Σκοτς Μπράιντ. Και το αποτέλεσμα μπορώ να πω ότι ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ. Δεν άσπρισε εντελώς, αλλά απέκτησε ένα ελαφρώς γκρίζο και καθ'όλα ομοιόμορφο χρωματάκι. Εννοείται δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για γρατζουνιές με τη χρήση του σφουγγαριού, καθώς ο C128 είναι εκ φύσεως...σαγρέ. Ορίστε και φωτογραφίες:

To κατω καπάκι



Το πληκτρολόγιο βιδωμένο στο επάνω καπάκι



Το πληκτρολόγιο. Λίγο πιο πίσω διακρίνονται οι ψειρόβιδες.



Η μητρική. Πολύ καλή κατασκευή!



"For a fistfull of keys"



Αυτά. Οταν ξεβγάλω τα πλήκτρα, θα σας είπω τις εντυπώσεις μου, με λόγια και φωτογραφίες.
 
Εύγε φίλτατε. Με κάνεις και ζηλεύω. :) :thumbup:
 
Με ultrex λούστηκε??Όχι!!λούσε τον με ultrex και θα δεις...Κατά της πιτυρίδας!Πιστεύω τώρα ο 128 να λάμπει!!!!
 
ΕΞΟΧΑ!!!!!!!

Μπράβο παίδες!!!!!
 
@Rygar: Δε μου λες? Το έδεσες το ATARI ή το έχεις ακόμα χύμα ?????

Κανόνισε να τα μπερδέψεις και να γεννήσεις κανα έκτρωμα !!!! :D :D:D
 
ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ !!!:biglaugh:
 
Αtari 128ST...Διχρωμία γκρι με μουσταρδί.....
 
...ή Commodore 1040 με blitter:animeek:
 
Πίσω
Μπλουζα