Το Κουίζ της Μαντάμ Σουσούς

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.433
Αντιδράσεις
27.832
ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ: Η ΣΟΥΣΟΥ ΣΤΟ ΜΠΥΘΟΥΛΑ

 


1. Ιχθυοπωλειον.........Πως ονομαζει η Σουσου το ψαραδικο του αντρα της;


2. Αντι για ελαιογραφια τι προτιμα η Σουσου να ειναι η ταμπελα του μαγαζιου;



3. Πως λεγεται ο βοηθος του Παναγιωτακη στο ψαραδικο;



4. Τι φαγητο ζητα ο Παναγιωτακης να του μαγειρεψει η Σουσου κι εκεινη αρχικα αρνειται;



Με ποιον τροπο τρωει το φαγητο η Σουσου οταν καθονται στο τραπεζι;



5. Με ποιον γειτονα της τσακωνεται η Σουσου στη....δεξιωση που δινει με καλεσμενους ολο το πτωχοκομειο;



6. Αν και η Σουσου αγαπαει πολυ το φθινοπωρο, τι προβλημα της δημιουργει αυτη η εποχη ενα βραδυ;



7. Πως λεγεται ο Τασος Χαλκιας στο σηριαλ; Τι επαγγελεται; Πως λενε την αγαπημενη του;



8. Οταν η Σουσου πηγαινει διακοπες στην Πεντελη, τι δουλεια λεει οτι κανει ο αντρας της;



9. Ποια ειναι η μεγαλυτερη αντιζηλος της Σουσους; Τι της δινει η Σουσου για τα παιδια του ορφανοτροφειου;



10. Ποιος ηθοποιος ειναι ο υποτιθεμενος εραστης της Σουσους, συμφωνα με την κυρια Πανωραια;



11. Ποιον συγγενη της κληρονομει η Σουσου;



12. Σε ποιο ξενοδοχειο πηγαινει να μεινει η Σουσου μεχρι να παρει την κληρονομια και να εγκατασταθει στο Κολωνακι;
 
1. το λουβρο

7. Ζωρζ, κουρεας , Κατινάκι

11. Νομίζω καποιο θειο της

12. Νομίζω στη Μεγάλη Βρετανια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1 το λούβρον

2 βουτυρογραφία

3

4 φασολάδα,κοβει τα φασόλια αφού τα βγάζει ένα-ένα σε πιάτο και τρώει με μαχαιροπίρουνο

5 τον φούρναρη

6 απο τα πρωτοβρόχια μπαίνουν νερά στο σπίτι τους και εκείνη λέει πως ''εχάλασεν ο καρμπιλατέρης''

7 Ζώρζ κουρέας Κατινίτσα

8 τραπεζιτικός υπάλληλος

9 η κα Τσίρου της δίνει τα ρούχα του παναγίωτη

10

11 τον αδερφό της

12
 
Παρα πολυ ωραια! Τα θυμοσαστε μια χαρα, βλεπω! :)

Στην 8, η απαντηση για την ακριβεια ειναι Διευθυντης Τραπεζης, αλλα φυσικα τη θεωρω σωστη. Στην 11 εχει δικιο ο dimitri10b.

Απομενει η 3, οπου ζηταμε οχι ονομα ηθοποιου, αλλα ονομα ρολου, και η 10.
 
3. Σωτηράκης
 
Ετσι ακριβως, tsalk. Για την ιστορια, το ρολο του Σωτηρακη κραταγε ο Περικλης Λιανος.

Μονο η ερωτηση 10 μας εμεινε.
 
Να το παλέψω το 10?

Νομίζω ότι ήταν ένας προικοθήρας, ο Μηνάς Καντακουζηνός, που τον υποδυόταν ο Άγγελος Αντωνόπουλος....

Παιδιά, με πάση επιφύλαξη - ήμουν 6 ή 7 χρονών (ή κάπου εκεί τέλος πάντων!) #)
 
Νομίζω ότι πριν από τον Καντακουζηνό (που το κουτσομπολιό γι' αυτόν το μετέφερε ο Ζωρζ ο κουρέας κι ο Παναγιωτάκης πήγε και τον έσπασε στο ξύλο), η κυρά Πανωραία είχε βρει άλλον "εραστή" της Σουσούς. Έχω μια αμυδρή εντύπωση πως ήταν ζωγράφος ή καλλιτέχνης τέλος πάντων και η Σουσού τον καλούσε στο σπίτι για να της φτιάξει το πορτρέτο (ίσως ίσως κι όχι :xm: ). Τότε είναι που τον πλακώνει ο Παναγιωτάκης στο ξύλο και το επεισόδιο λήγει με τη Σουσού να λέει με ύφος "μ' αρέσει που είσαι ένας Οθέλλος Παναγιωτάκη, μ' αρέσει που είσαι ζηλόφθων":)

Μάλλον αυτό το περιστατικό εννοεί η bambi:)
 
Εγω ειμαι σιγουρη πως προκειται για εναν εξαδερφο της υπηρετριας, που ηθελε να γινει υπηρετης σε πλουσιοσπιτο και ηρθε στην Σουσου, για να του κανει ιδιαιτερα μαθηματα καλης συμπεριφορας.

Επειδη ερχοταν ωρες που ελειπε ο Παναγιωτακης, κινησε τις υποψιες των γειτονων που ειδοποιησαν τον αντρα της ( η Πανωραια μιλησε)

Ο Παναγιωτακης εκανε εφοδο στο σπιτι και τους επιασε εν ωρα μαθηματος, οπου και αποκαλυφθηκε το λαθος

Ο εξαδερφος μιλησε οπως του ειχε μαθει η Σουσου.. (η ολη σκηνη.. εχει πολυ γελιο)

retrofan : για τον πινακα θυμαμαι, που ηταν μια αηδια, αλλα παρολα αυτα ο ζωγραφος ειχε αξιωσεις στην τιμη. Η Σουσου τελικα, διεταξε την υπηρετρια να τον ξεκρεμασει απο τον τοιχο και ο Παναγιωτακης το φορεσε κολαρο στον ζωγραφο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ ναι! Μπράβο Λορένα! Μου τα έφερες όλα στη μνήμη :)

Ο "εραστής" ήταν αρραβωνιαστικός της αδελφής της υπηρέτριας της Σουσού (πώς την λέγανε αυτή; Δημητρούλα; Στο Κολωνάκι πάντως είχε γίνει Λεονί ;) ). Είχε πάει στη Σουσού για μάθημα και τον έκανε όντως να μιλάει πολύ αστεία! Θυμάμαι μια σκηνή, μετά την παρεξήγηση με τον Παναγιωτάκη, που πηγαίνει με την αρραβωνιαστικιά του στο σπίτι της Σουσούς κι αρχίζει το ζευγάρι να εξηγεί το δράμα τους με τον άγριο αδελφό Μιστόκλη που τους κυνηγάει κι ο Παναγιωτάκης απηυδισμένος γυρνάει στον άντρα και λέει "άσε, άσε να τα πει η κοπελίτσα που τα λέει καθαρά":D

Και μετά πλακώνει ο Μιστόκλης και "καθαρίζει" ο Παναγιωτάκης με το κουζινομάχαιρο αποσπώντας τον έπαινο της Σουσούς :)
 
Η Λορενα επεσε πιο κοντα στη σωστη απαντηση, αν και το ονομα Τασος Μασμανιδης ηταν αρκετο για να απαντηθει σωστα η 10. :cool:

Η Σουσου οσες φορες ειχε ζηλεψει ο Παναγιωτακης τον ειχε χαρακτηρισει οχι απλως Οθελλο, αλλα Ορθελλο. Ενα απο τα συνηθισμενα μαργαριταρια που πεταγε. :D

Στην προκειμενη περιπτωση ο Τασος Μασμανιδης υποδυθηκε τον Αντρεα η Αντρε, οπως τον ελεγε η Σουσου, και ηταν αρραβωνιαστικος της αδελφης της Μαρι. Δηλαδη της μικρης υπηρετριας της Σουσους. Ο Αντρε πηγε στο σπιτι της Σουσους για να του διαδαξει καλους τροπους και να μπορεσει να βρει δουλεια καθωσπρεπει. Η Σουσου τοτε του προτεινε να παει ο ιδιος στον Κατακουζηνο και να να του ζητησει να τον προσλαβει ως.....θαλαμηπολο, οπερ και εγενετο!

Η κυρια Πανωραια (Δημητρα Ζεζα) που ηταν η μεγαλυτερη κουτσομπολα του Μπυθουλα, επεσε μουρη με μουρη με τον Αντρε οταν εκεινος τη ρωτησε που ειναι το σπιτι της Μανταμ Σουσους γιατι δεν το θυμοταν απο την αλλη φορα που ειχε παει. Χωρις να χασει καιρο, η κυρια Πανωραια πηγε στο ψαραδικο του Παναγιωτακη και του αναψε τα αιματα, λεγοντας οτι καποιος "νεος και νταβραντισμενος" μπαινοβγαινει στο σπιτι του οσο αυτος ειναι στη δουλεια. Ο Παναγιωτακης αφου ακουσε προσεκτικα τι του ειπε, πεταξε την κουτσομπολα εξω απο το μαγαζι.

Πηγε σπιτι ζητωντας εξηγησεις απο τη Σουσου, η οποια καλεσε την υπηρετρια της για να τα πει εκεινη αφου ο Αντρε ηταν μνηστηρας της αδελφης της.

Αφου δοθηκαν οι εξηγησεις, χτυπησε η πορτα και ηταν ο Αντρε. Ειπε κι αυτος τα ιδια στον Παναγιωτακη, αλλα με τα ελληνικα και τα γαλλικα που του ειχε διδαξει η Σουσου :D και η παρεξηγηση λυθηκε.
 
ΜΕΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ: Η ΣΟΥΣΟΥ ΣΤΟ ΚΟΛΩΝΑΚΙ

1. Τι επαγγελεται το πρωτο απο τα μελη του υπηρετικου προσωπικου που προσλαμβανει η Σουσου στο Κολωνακι;


2. Τι μερος απο την περιουσια της δινει η Σουσου στον Παναγιωτακη;



3. Αναφερετε τρεις απο τις Κολωνακιωτισσες που γνωριζει η Σουσου στη νεα της ζωη (ονοματα ρολων).



4. Πως ονομαζεται στο σηριαλ ο εραστης μιας εκ των κυριων που προσκαλουνται στη μεγαλη δεξιωση; Σε ποιαν απο ολες ανηκει;



5. Πριν απο τη δεξιωση, ο εραστης καυχιεται πως θα κανει ρεζιλι τη Σουσου με τις αποκαλυψεις του περι Μπυθουλα μπροστα στους καλεσμενους. Τι γινεται τελικα;



6. Ποια ασθενεια επικαλειται η Σουσου στον καθηγητη της γαλλικης, εξ' αιτιας της οποιας....λησμονησε τα γαλλικα που ηξερε;



7. Ποιος υπηρετης της Σουσους βαφεται μαυρος κατοπιν εντολης της κυριας του; (ονομα ρολου).



8. Ποσες φορες επισκεπτεται ο Παναγιωτακης τη Σουσου στα μεγαρα της;



9. Γιατι η Σουσου διωχνει κακην - κακως τον μπουζουξη που η ιδια προσκαλεσε σπιτι της;



10. Πως λεγεται στη σειρα η ερωμενη του Μηνα Κατακουζηνου και πως ο καλυτερος του φιλος και κουμπαρος του;



11. Με ποια βασιλισσα θελει να μοιαζει η Σουσου στο πορτραιτο που της ετοιμαζει γνωστος ζωγραφος του Κολωνακιου; Επαληθευονται οι προσδοκιες της;



12. Που καταληγει η Σουσου υστερα απο τη....ντεκαντανς;



 
1 οδηγός

2

3 Κιτσομήτρου,Σμίγκλερ

4 Κοκός ήταν εραστής της κυρίας που έμενε κάτω απο τη Σουσού (Α.Μουτούση)

5 η Σουσού κάνει λόγο για το οτι έχει ερωμένη κάποια κυρία παντρεμένη και έτσι εκείνος σιωπά

6

7 ο ρόλος που κρατούσε ο Π.Χατζηκουτσέλης δε θυμάμαι όνομα ρόλου

8 2

9 τραγουδά το τραγούδι που χόρεψε ο Παναγιώτης στην ταβέρνα τη μέρα του γάμου του κουρέα

10

11 Αντουανέτα ο ζωγράφος παρα-είναι ''μοδέρνος'' για τα γούστα της την κάνει κάπως ''παράξενα''

12 στο παλιό της σπίτι κλαίγοντας δίπλα στον Παναγιωτάκη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2. Νομίζω ότι του προσφέρει τα μισά χρήματα κι ο Παναγιωτάκης αρνείται

3. Χατζημαύρου και Αλεπούδη (μαζί με τις Σμίγκλερ και Κιτσομήτρου συμπλήρωναν τις επώνυμες καινούριες γνωριμίες της Σουσούς)

7. Ο μπάτλερ Λεό. Κι ενώ η Σουσού παρουσιάζει με περηφάνια τον έγχρωμο υπηρέτη στις επισκέπτριες (είχε μάθει πρόσφατα ότι μια άλλη κυρία είχε μαύρο υπηρέτη και δεν ήθελε να χάσει την πρωτοτυπία), μπαίνει ο Καντακουζηνός, αναγνωρίζει τον Λεό (φοβερό το στυλ του Αντωνόπουλου όταν απευθύνεται απορημένος στον Χατζηκουτσέλη) και η Σουσού ισχυρίζεται ότι αστειευόταν

8. Νομίζω ότι ο Παναγιωτάκης την επισκέπτεται μία και μοναδική φορά. Για να την προειδοποιήσει για το ποιόν του Καντακουζηνού. Τη βρίσκει έγκυο κι απόλυτα μη διατεθειμένη να τον ακούσει. Και φεύγει μ' ένα αξιοπρεπέστατο "καλή λευτεριά Σουσού"

9. Εδώ να συμπληρώσω απλώς το όνομα του τραγουδιού "Ο Μποχώρης" (αίντε του καημένου του Μποχώρη, αϊντε του τη σκάσαν στο βαπόρι)

10. Ζανέτ (πανέμορφη ηθοποιός) και Ανδρέας

12. Το πιο τραγικό "γύρισα Παναγιωτάκη":(
 
μια απορια (που θα μπορουσε να γινει ερωτηση του κουιζ)

η Σουσου, πως εμεινε αφραγκη; θυμαμαι οτι της πηρε τα λεφτα ο Κατακουζηνος και της ειπε οτι τα εχασε στα χαρτια...; και αυτη.. τον πιστεψε, ετσι απλα;

Θυμαμαι την ταχα αποπειρα αυτοκτονιας του, οπως και οτι μιλουσε νωριτερα στην ερωμενη του, και της ελεγε, οτι αν δεν τα παρει αυτος, πολυ γρηγορα θα τα ξοδεψει εκεινη.

Τι πραγματικα εγινε;
 
Ο Καντακουζηνός ήταν ο διαχειριστής των χρημάτων της Σουσούς. Έπρεπε όμως να της αποδίδει κάποιον έλεγχο. Συνεπώς, πέρα από τις μικρές λοβιτούρες του, δεν του ήταν εύκολο να κάνει το "κόλπο γκράντε" και να εξαφανιστεί με όλη της την περιουσία.

Στο προτελευταίο λοιπόν επεισόδιο, όπως πολύ καλά θυμάσαι, αποπειράται τάχα μου να αυτοκτονήσει. Στην απορημένη κι έντρομη Σουσού που τον σταματά με το αμίμητο "θεοί της αριστοκρατίας, βοηθήστε με! Πώς μπορεί ν' αυτοκτονήσει ένας Μηνάς Καντακουζηνός; Να μείνει ορφανή μια Κάθριν Καντακουζηνού;" δίνει την εξήγηση ότι έχει ξεκινήσει ένα χρηματιστηριακό παιχνίδι, μόνος του εναντίον όλου του αριστοκρατικού κατεστημένου. Η Σουσού, απόλυτα συνειδητοποιημένη ποια είναι η δύναμη που την κρατά στην κορυφή, του μιλάει σκληρά, λέγοντάς του ότι αν χάσει τα χρήματά της, χάνει τα πάντα. Ο Καντακουζηνός, καταλαβαίνοντας ότι παίζει το τελευταίο του χαρτί, αποφασίζει να υποδαυλίσει γι' άλλη μια φορά το ψώνιο της, λέγοντας ότι όλοι στο χρηματιστήριο ξέρουν ότι παίζει η Σούζυ Καντακουζηνού, ότι έχει καταπλήξει τους πάντες, ότι έχει ανατρέψει τα δεδομένα των ευρωπαϊκών αγορών και τώρα που αυτός προσπαθεί να παίξει πιο συνετά, όλοι γελάνε και λένε ότι "η Σούζυ Καντακουζηνού φοβάται". Αυτό ήταν! Η Σουσού αρνείται να δεχθεί την υποτίμηση από τον οποιονδήποτε και ουσιαστικά δίνει την εντολή στον κατευχαριστημένο άντρα της να συνεχίσει το παιχνίδι του στο χρηματιστήριο, υπογράφοντας έτσι την καταδίκη της.
 
Σωστα σε γενικες γραμμες οσα απαντατε! Συμπληρωνω και διορθωνω οπου χρειαζεται:

3. Και κυρια Κωστουλα, επισης.

4. Κοκος Λορεντζος, ο εραστης της κυριας Σμιγλερ.

8. Δυο φορες, μπραβο Δημητρη! Την πρωτη για να παρακαλεσει τη Σουσου να μην κατεδαφισει το Μπυθουλα και τη δευτερη για να την ενημερωσει για τον Κατακουζηνο που μονο Κατακουζηνος δε λεγοταν. Χαρχαλιος κανονικα και Τσιμπουκογλου αμα στριμωχνοταν. Μπραβο, retrofan!

10. Για την ιστορια και μονο, το ρολο της Ζανετ ειχε η Μαιρη Κατσιμπαρδη, μια γυναικα ομορφη σαν κουκλα που εγω τουλαχιστον δεν εχω δει παρα μονο στη Μανταμ Σουσου. Ο φιλος και κουμπαρος του λεγοταν στη σειρα Νικος Σταθοπουλος.

11. Ο ζωγραφος ηταν εντελως της αφηρημενης! Ο πινακας σκετο τερατουργημα και καταληγει κολλαρο στο λαιμο του ζωγραφου δια χειρων Τεο!

Μενει ακομα η ερωτηση 6 που περιμενει απαντηση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και για να κλεισουμε, δινω την απαντηση στην εκτη ερωτηση:

Η Σουσου καλει σπιτι της εναν καθηγητη της γαλλικης για μαθηματα τρις της εβδομαδος. Φυσικα δεν παραδεχεται ποτε μπροστα του οτι η γλωσσα αυτη της ειναι αγνωστη. Αντιθετα υποστηριζει οτι τη μιλαγε στην εντελεια, αλλα εξ' αιτιας ενος παρατυφου που περασε, τη λησμονησε!

Του ζητα λοιπον οχι να της διδαξει γαλλικα, αλλα να της τα υπενθυμισει!
 
αυτή είναι μια απο τις αγαπημένες μου σκηνές!!!ειδικά όταν του λέει ποιές μέρες να πηγαίνει!!!Λουντί,Μακρουντί,Βακρουντί όπως αναφέρει με τη μοναδική προφορά της... :D
 
bambinella 100 είπε:
Σωστα σε γενικες γραμμες οσα απαντατε! Συμπληρωνω και διορθωνω οπου χρειαζεται:
3. 10. Για την ιστορια και μονο, το ρολο της Ζανετ ειχε η Μαιρη Κατσιμπαρδη, μια γυναικα ομορφη σαν κουκλα που εγω τουλαχιστον δεν εχω δει παρα μονο στη Μανταμ Σουσου. Ο φιλος και κουμπαρος του λεγοταν στη σειρα Νικος Σταθοπουλος.

.
πανεμορφη οντως και φωνη φοβερη! και η κυρια Σμικλερ, ωραια και αριστοκρατικη- Αριεττα Μουτουση ωραια και αυτη γυναικα, μου αρεσε περισσοτερο απο την Ζανετ να πω την αληθεια !

το θυμοσαστε εκεινο το αξεπαραστο στον μετρ''Πλερώνω Μαρια- Αντουανεττα και θελω να την αντιπροσωπευω και πρόσεξε να μην της μοιαζω, να μου μοιαζει''!

τελικα δεν εμπάταρε το Κολονακι η Σουσου και φανταζομαι αφου εφτωχευσε ποσο θα γελαγαν οι ''φαρμακομύτες'' με τα χάλια της, μιλαμε για πλήρη συντριβη και ο φακος της τηλεορασης δεν μας δειχνει τι απεγινε αφου πήγε στον Παναγιωτακη, αλλαξε λιγο το ψωνιο της!

κριμα που δεν πρόλαβα το κουιζ!

Πάντως η Σουσου ειχε μια μανια με τους διπλωμάτες, πρεσβευτες και τους πρόξενους γενικότερα, ειδικά με τους Γαλλους και απο οτι κατάλαβα οι πραγματικες αριστοκράτισσες του καιρού, μιλάγανε μισα Ελληνικα και πετάγανε αναμεσα και γαλλικες φρασεις, καθως η γλωσσα θεωρούνταν tres chic! '' Εμπουχτισαμε πια στους διπλωμάτες αλλα τι να κάνεις οι κοινωνικες συναστροφες''- '' Επιθυμω στους γαμους μας να καλεσθουν όλες οι πρεσβειες'' , αμιμητα όλα αυτα!

να ρωτησω σε ποια ακριβως εποχη ξετυλίγεται το εργο και μεγαλουργει η Σουσου; δειχνει μια εντελως διαφορετικη Αθηναικη κοινωνια! Επισης το βιβλιο του Ψαθά το εχει δαβασει κανεις; εχει τοσο γελιο; απορω πάντως στα γυρισματα πως δεν δακρυζανε απο τα γελια!
 
Πίσω
Μπλουζα