Το Μυστικό του Ορείχαλκου / Σάγκμα - Sagma / Les Mondes Engloutis (1985)

ναι εχεις δικιο
 
Namida, αυτο που ψαχνεις δεν ειναι η αρχη αλλα οι τιτλοι τελους του "Mondes engloutis" ή "Σάγκμα". Δες εδω

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RktQmx9FJmA]YouTube - Mondes engloutis in Greek

Η αρχη ηταν αυτη

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SrVTvMgVRfI&feature=related]YouTube - Mondes engloutis Greek opening (τραγουδαει η Βίσση)
 
Το τραγουδάκι το θυμάμαι έντονα, αλλά μάλλον δεν το πολυέβλεπα το καρτούν, γιατί δε θυμάμαι στόρυ, τίποτα...

BTW Το ίδιο θέμα υπάρχει και εδώ...
 
Καλα δεν το πιστευω οτι μετα απο 2 χρονια που εγραψε την τοσο ευκολη ερωτηση, δεν απαντησε κανενας και αντιθετα αρχισαμε τα καλωσορισματα.

Κι εγω απορω πως δεν ειχα δει τοσο καιρο την ερωτηση :D Ειμαστε απιστευτοι
 
την σειρά δεν την έβλεπα αλλα το τραγούδι του τέλους το αγαπούσα πάρα πολύ...
 
To δεύτερο youtube video που παρέθεσε στην 4η σελίδα ο Imgema είναι original μόνο ως προς τον ήχο και όχι ως προς την εικόνα η οποία προέρχεται από την γαλλική έκδοση, αν θυμάμαι καλά. Στο αυθεντικό αναφέρονται με γράμματα κατά την διάρκεια του παραπάνω video τα ονόματα των Ελλήνων που συμμετείχαν στο φτιάξιμο της σειράς ώστε αυτή να παιχτεί στην ερτ. Τέλος μπορεί ίσως να αναφέρεται και στις προηγούμενες σελίδες, το τραγούδι των τίτλων το τραγουδά η Άννα Βίσση και όχι η Λία όπως πολλοί το μπερδεύουν και αυτό αποδεικνύεται από την αναγραφή του ονόματός της στο αυθεντικό opening.
 
Δειτε την εναρξη απο την Γαλλικη σειρα κινουμενων σχεδιων

Η ιστορια εχει να κανει με μια μυθικη χαμενη πολη την Αρκαδια Οι κατοικοι της γλυτωσαν απο τον κατακλυσμο καταφευγοντας στο κεντρο της γης

Οι Αρκαδες που επιβιωσαν χαρη στον τεχνητο τους ηλιο Σαγκμα αγνοουσαν οτι η ζωη συνεχιστηκε κανονικα στη επιφανεια και για να προφυλαξουν τις μελλοντικες γενεες σφραγισαν ολα τα αρχεια

Μετα απο πολλα χρονια ομως ο Σαγκμα αργοπεθαινει και τα παιδια της Αρκαδιας αποφασιζουν να διαβασουν τα αρχεια ανακαλυπτουν την αληθεια και δημιουργουν την αγγελιοφορο Αθηνα προκειμενου να τη στειλουν στην επιφανεια για να φερει βοηθεια

Η Αθηνα θα συναντήσει δυο αδερφια το Μπομπ και τη Ρεβεκκα και θα τους παρει μαζι της για να βοηθησουν το Σαγκμα

Συντροφοι στο ταξιδι και τις περιπετειες τους θα ειναι ενας περιπλανωμενος πρωην μονομαχος ο Σπαρτακος και δυο μικρά ζωακια ο Μπικ και ο Μπακ

Το τραγουδι των τιτλων ερμηνευει η Αννα Βισση

Μεταδοθηκε απο την ΕΤ1 το 1987

[video=youtube;NNAlnr-yO98]http://www.youtube.com/watch?v=NNAlnr-yO98
 
Στο Wikipedia αναφερει οτι θα γυριστει ταινια το 2011. Θα ειναι η πρωτη ταινια μιας τριλογιας και θα επικεντρωνεται στη ιστορια του Σπαρτακου πριν την κυριως ιστορια του Σαγκμα, που μαλλον θα εκτυλλισεται στη δευτερη ταινια.
 
DoctorGalifrean είπε:
Στο Wikipedia αναφερει οτι θα γυριστει ταινια το 2011. Θα ειναι η πρωτη ταινια μιας τριλογιας και θα επικεντρωνεται στη ιστορια του Σπαρτακου πριν την κυριως ιστορια του Σαγκμα, που μαλλον θα εκτυλλισεται στη δευτερη ταινια.
Δεν βγαζουνε καλυτερα την σειρα σε dvd με αγγλικους υποτιτλους για να μπορεσουμε επιτελους να την ευχαριστηθουμε και εμεις;!;!;!; :banghead:
 
re paidia sto youtube τα βιντεο με τιτλουσ αρχης κ υελουσ στα ελληνικα δεν παιζουν...παλια το τραγουδι με τον καζουλη το πειρατη διαρκειας 2 λεπτων στα ελληνικα το ειχα βρει στο νετ τωρα το εχουν αποκλεισει κατι τετοιο... τσεκαρετε κ εσει να δειτε
 
freaktmp είπε:
Δεν βγαζουνε καλυτερα την σειρα σε dvd με αγγλικους υποτιτλους για να μπορεσουμε επιτελους να την ευχαριστηθουμε και εμεις;!;!;!; :banghead:
Η σειρά υπάρχει με ελληνικούς υπότιτλους από fansubber! ;-)

δεν έχει ολοκληρωθεί όμς ακόμα..
 
filmmusic είπε:
Η σειρά υπάρχει με ελληνικούς υπότιτλους από fansubber! ;-)δεν έχει ολοκληρωθεί όμς ακόμα..

[edited]


[edited]

Ως απλός χρήστης δεν μπορώ nα το δω πια. Κατά τη γνώμη μου αυτό που κάνουν είναι άρρωστο. Ακόμη και μετά από 25-30 χρόνια κρύβονται πίσω από τα δικαιώματα

και δεν αφήνουν τον κόσμο να απολαύσει τις αναμνήσεις του. Οι αναμνήσεις είναι το μόνο που μας έχει μείνει, αλλά προφανώς ούτε συτές είναι δωρεάν πιά.


[edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[video=youtube;Y7H7-t0IOt0]

το τραγουδι των τιτλων στα ελληνικα(το βρηκα μετα απο πολυ ψαξιμο) ..γυριστε 25 χρονια πισω κ ταξιδεψετε στα παιδικα σασ χρονια :) δεν μιλαμε για ενα απλο τραγουδακι καποιας σειρας μιλαμε για κατι ιδιετερο που μερικοι το σιγοτραγουδαμε ακομα αν τυχει... πιεσ πιεσ τησ ταραχης το κρασι......
 
Φοβερό καρτούν και τρομερή μουσική!!!!

"γυριστέ 25 χρονια πισω κ ταξιδεψετε στα παιδικα σασ χρονια:)"

Αυτό επαθα και εγώ μολις το άκουσα φιλέ...... Πωπωωωω τι μου θυμίσατε....
 
naruto2701 είπε:
[edited]

[edited]

Ως απλός χρήστης δεν μπορώ nα το δω πια. Κατά τη γνώμη μου αυτό που κάνουν είναι άρρωστο. Ακόμη και μετά από 25-30 χρόνια κρύβονται πίσω από τα δικαιώματα

και δεν αφήνουν τον κόσμο να απολαύσει τις αναμνήσεις του. Οι αναμνήσεις είναι το μόνο που μας έχει μείνει, αλλά προφανώς ούτε συτές είναι δωρεάν πιά.

[edited]
ευχαριστουμε που ανεβασες την εισαγωγη!!! υπαρχει στο youtube video αλλα ειναι χαλια και η εικονα και ο ηχος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σκόπευα να ξεκινήσω καινούριο θέμα μόνο και μόνο για να βάλω το τραγούδι των πειρατών:

Αλλά μετά από ενδελεχή :cool: έρευνα βρήκα αυτό και είπα να το αναστήσω μετά από 5 χρόνια(οκ ο Λάζαρος αναστήθηκε γρηγορότερα, αλλά για φανταστείτε τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο)...

Χωρίς πλάκα ήταν μια πολύ καλή σειρά φαντασίας με κούφια γη, χαμένους πολιτισμούς κτλ ο Σπάρτακος ήταν πολύ εντυπωσιακός με τους γάντζους που εκτόξευε από το χέρι και η Αθηνά εχμ γκουχ πολύ θηλυκή (για 9χρονο :p ).

Όπως και οι προηγούμενοι δεν θυμάμαι το τέλος (μήπως τελικά δεν είχε προβληθεί ολόκληρο?)

...Μετά είδα ότι έχει παρατεθεί ήδη το τραγούδι. Συγνώμη :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
aldi είπε:
.... Ερώτηση, αν θυμάμαι καλά δεν παιζόταν ως μέρος της σειράς με το κορίτσι με το σκάκι στην ΕΤ1? απλά για να επιβεβαιώσω ότι το altzheimer δε χτύπησε ακόμα!
Παίχτηκε όντως ως μέρος της εκπομπής "Η χώρα με τα άσπρα και μαύρα τετράγωνα" ή οχι? Εγώ τη θυμάμαι και αυτόνομη να παίζεται εκτός αν ήταν σε επανάληψη τότε.

Μου το είχαν φέρει και σαν παιχνίδι με κάρτες τύπου "memory" από Γαλλία αλλά δε διασώθηκε :(
 
Αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να υπήρχε μια "εκπομπή ομπρέλα" (το ουράνιο τόξο στην αρχική του μορφή) με τον σημερινό παρουσιαστή (δεν θυμάμαι όνομα - Δημόπουλος?) σαν συνδετικό κρίκο ανάμεσα σε σειρές κινουμένων σχεδίων (μεταγλωττισμένες, όπως ο Αστυνόμος Σαΐνης ή ο Σάγκμα) και ελληνικές παραγωγές (όπως η Χώρα με τα μαύρα και τα άσπρα τετράγωνα). Αυτή την εντύπωση έχω αλλά δεν είμαι σίγουρος και δεν είμαι καν σίγουρος αν η Χώρα... παίχτηκε την ίδια περίοδο με το Σάγκμα
 
Πίσω
Μπλουζα