Το Μυστικό του Ορείχαλκου / Σάγκμα - Sagma / Les Mondes Engloutis (1985)

Το "Σαγκμα" περιλαμβανοταν σιγουρα μεσα στην παιδικη εκπομπη "ουρανιο τοξο"

Η αποδειξη βρισκεται στο τηλεοπτικο προγραμμα που σκαναρε ο FORD231 εδω

attachment.php


21466.jpg
 
Σωστά!!! και αν η εκπομπή δ (το σκάκι) είναι η Χώρα με τα άσπρα και μαύρα τετράγωνα (βέβαιο σύμφωνα με την περιγραφή στο πλάι) είχαν συνυπάρξει!!! Άρα λύθηκε το μυστήριο :) !!! (ευχαριστώ Katerinak) (...και Ford231 βεβαίως βεβαίως)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εξαιρετικο παιδικό και κει όμως που περίμενες την λύση του μυστηρίου, ξαφνικά το διέκοψαν ( αν θυμάμαι καλά) και δεν μάθαμε ποτέ το τέλος :nono:
 
Με διαφορά φάσης δεν-ξέρω-κι-εγώ-πόσων-χρόνων! ανακάλυψα ότι το υπέροχο τραγουδάκι "φιλαράκια ο Μπακ κι ο Μπικ" (που το τραγουδούσαμε κάνοντας εναλλάξ βηματισμό μαζί με 2 φίλες μου!) ανήκει σε αυτή τη σειρά!... Τι λέτε τώρα!

Απίστευτη σειρά - τη θυμάμαι σαν σε όνειρο!...

Και μερικές πληροφορίες από την Ελληνική Wikipedia που φρεσκάρησαν λίγο περισσότερο τη μνήμη μου! ;)
 
Τελικά αυτόν τον τεχνικό ήλιο τον σώζουν και ξεσφραγίζουν τα αρχεία- η αγωνία μου με τρωει, κάπου ειχε κοπει αγαρπα η σειρά!
 
Αυτό που κάνει η σειρά είναι να τρέχει στο πίσω μέρος του εγκεφάλου σου και να τραβά όλους τους νεύρωνες, μέχρι αυτούς που συνδέονται με το βαθύ υποσυνείδητο, στην μακρυνή κεντρική μνήμη του εγκεφάλου σου, εκεί που κατοικούν ακόμα οι Αρκάδες...

http://www.sevenart.gr/news-detail.php?catid=17&id=2287
 
Εξαιρετική σειρά, την θυμάμαι πια αμυδρά, είχα δει κάποια επεισόδια, πάντα μου έδινε την εντύπωση ότι ήταν αρκετά ψαγμένη, την ιδέα του bio-mechanical σκάφους (αν θυμάμαι καλά) την συνάντησα αργότερα στο Γαλλικό παιχνίδι για υπολογιστές Captain Blood, η ιδέα για τον εσωτερικό ήλιο κλπ θυμίζει τις θεωρίες της "Κούφιας Γης", η δε ονομασία Αρκαδία έχει και αυτή την σημασία της. Γενικά θα ήθελα πολύ να την ξανά δω διότι εκείνη την εποχή δεν είχα υπόψη μου πολλά από αυτά τα πράγματα (..χόμπι :D ).
 
Το είχα ξεχάσει τελείως αυτό το καρτούν! Μου το θύμισε γνωστός και μόλις σήμερα άκουσα το τραγούδι έμεινα!
 
[edit] Ζήτηση copyrighted υλικού. Διάβασε σε παρακαλώ τους κανονισμούς του forum [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iosif είπε:
Αυτό που κάνει η σειρά είναι να τρέχει στο πίσω μέρος του εγκεφάλου σου και να τραβά όλους τους νεύρωνες, μέχρι αυτούς που συνδέονται με το βαθύ υποσυνείδητο, στην μακρυνή κεντρική μνήμη του εγκεφάλου σου, εκεί που κατοικούν ακόμα οι Αρκάδες...
Έτσι ακριβώς...

με πιάνει ανατριχίλα όταν ακούω την μουσική αυτού του παιδικού...
 
Άρχισα να τη βλέπω αυτή τη σειρά (την έβλεπα και τότε αλλά δε θυμάμαι τίποτα εκτός από τους χαρακτήρες και τα 2 τραγούδια), είμαι στο 5ο επεισόδιο, αλλά δεν ξέρω, μου'ρχεται να την αφήσω.

Πολύ κακοσχεδιασμένη και σαν ιστορία δε με κρατάει. Τα επεισόδια τελειώνουν και άγαρμπα και έχει γενικώς διάφορα προβλήματα.

Ενώ αντίθετα το Ulysses 31 (που ας πούμε είναι κάπως παρόμοιο) που είδα πάλι πριν από κάποια χρόνια, ήταν εξαιρετικό!
 
filmmusic είπε:
Άρχισα να τη βλέπω αυτή τη σειρά (την έβλεπα και τότε αλλά δε θυμάμαι τίποτα εκτός από τους χαρακτήρες και τα 2 τραγούδια), είμαι στο 5ο επεισόδιο, αλλά δεν ξέρω, μου'ρχεται να την αφήσω.Πολύ κακοσχεδιασμένη και σαν ιστορία δε με κρατάει. Τα επεισόδια τελειώνουν και άγαρμπα και έχει γενικώς διάφορα προβλήματα.

Ενώ αντίθετα το Ulysses 31 (που ας πούμε είναι κάπως παρόμοιο) που είδα πάλι πριν από κάποια χρόνια, ήταν εξαιρετικό!
αν γινεται γραψε απλά το τελος του παιδικου( το ψαχνω χρονια και θα μου λυθει μια παιδικη απορια) φυσικα σε σποιλερς η σε πμ
 
Και μενα filmmusic, απο καποια αποσπασματα που ειχα δει μεγαλυτερος, σε καποια επαναληψη ή στο YT, μου φανηκε πολυ κατώτερο σε σχεση με αυτο που θυμομουν. Αλλωστε ηταν 100% Γαλλικη παραγωγη (τους θεωρω γενικως φευγατους τους Γαλλους), ενω το Ulysses 31 που ανεφερες, ηταν Ιαπωνικη συμπαραγωγη που σημαινει οτι ηταν και πιο ποιοτικο τεχνικα, αλλα και πιο βατο αισθητικα σε μας που γαλουχηθηκαμε σε αυτη την κουλτουρα.

(Μιας και τεθηκε συγκριση με το U31, βλεπω στη Wki οτι δημιουργος και στα δυο ηταν η Nina Wolmac. Οχι οτι την εχω ξανακουσει, αλλα το βρηκα ενδιαφερον ως trivia :) )
 
Rakeesh είπε:
(Μιας και τεθηκε συγκριση με το U31, βλεπω στη Wki οτι δημιουργος και στα δυο ηταν η Nina Wolmac. Οχι οτι την εχω ξανακουσει, αλλα το βρηκα ενδιαφερον ως trivia :) )
Άντε!

Οπότε σωστά το συνέκρινα με αυτό! ;)

@Αριάδνη

Ναι, αν καταφέρω να το τελειώσω! Είναι και 52 επεισόδια!

Αλήθεια, πόσα είχαν προβληθεί εδώ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν δεν με απατα η μνημη μου, δεν πρεπει ποτε να προβλήθηκε το τέλος:what:
 
Εγώ πάντως δε θυμάμαι να είδα το τέλος τότε που παίχτηκε στην ΕΡΤ. Με βάση τη λογική όμως θα πρέπει να επέστρεψαν πίσω.
 
υπηρχε καμπια στην μεση, ποιος ηταν ο ηλιος;; κατι τετοιο
 
Καμπια, μην εισαι τοσο σιγουρη, εχουν υπαρξει παρομοιες σειρες (οπου οι πρωταγωνιστες ψαχνουν κάτι ή προσπαθουν να φτασουν καπου) που δυστυχως ποτε δεν εχουν ολοκληρωθει. Αυτο συνεβη πχ με το Pirates of the Black Water οπου αν θυμαμαι καλα εψαχναν 13 αντικειμενα, τα οποια ποτε δεν βρηκαν :p

Η Wikipedia και παλι εχει την απαντηση, και οποιος ενδιαφερεται μπορει να κοιταξει εδω (δε λεω για να μη το σποιλαρω στυς υπολοιπους)

(μηπως να μεταφερθουν αυτα τα ποστ στο καταλληλο θρεντ για το Ulysses 31?)
 
Πίσω
Μπλουζα