Το Μυστικό του Ορείχαλκου / Σάγκμα - Sagma / Les Mondes Engloutis (1985)

Rakeesh είπε:
Καμπια, μην εισαι τοσο σιγουρη, εχουν υπαρξει παρομοιες σειρες (οπου οι πρωταγωνιστες ψαχνουν κάτι ή προσπαθουν να φτασουν καπου) που δυστυχως ποτε δεν εχουν ολοκληρωθει. Αυτο συνεβη πχ με το Pirates of the Black Water οπου αν θυμαμαι καλα εψαχναν 13 αντικειμενα, τα οποια ποτε δεν βρηκαν :p
Η Wikipedia και παλι εχει την απαντηση, και οποιος ενδιαφερεται μπορει να κοιταξει εδω (δε λεω για να μη το σποιλαρω στυς υπολοιπους)

(μηπως να μεταφερθουν αυτα τα ποστ στο καταλληλο θρεντ για το Ulysses 31?)
Για το τέλος του Sagma δε συζητάμε?
 
Η σειρά είχε προβληθεί σε επανάληψη ολόκληρη (θυμάμαι το τελευταίο επεισόδιο) περίπου το 1995 (+- 1 χρόνο), μαζί με την υποτιτλισμένη Ομάδα Τζι/Μάχη των Πλανητών στην ΕΤ2.
 
Ομαδα Τζι επαιξε επαναληψη το 1995???
 
Ναι, έχω και επεισόδιο γραμμένο :)
 
Επιβεβαιώθηκε σήμερα από γνωστό στην ΕΡΤ πως η σειρά υπάρχει ολόκληρη στο αρχείο της Αγίας Παρασκευής.

Δυστυχώς ο υπεύθυνος προγράμματος δεν ενδιαφέρεται για την επαναπροβολή της, παρά το μηδαμινό κόστος δικαιωμάτων (άγνωστη και παλιά σειρά).

Τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να σωθεί αυτή η ωραία μεταγλώττιση; Σήμερα υπάρχει, αύριο ίσως χαθεί! Κάτι πρέπει να κάνουμε...
 
Να βρουμε κανενα ανηψιο του Τσακνη :p
 
Βρισκουμε το email με καποιο τροπο και τους λυσσαμε στα emails!
 
Δεν υπαρχει λογος να το δειξουν στην TV. Αρκει να το βαλουν online.
 

Wally είπε:
Βρισκουμε το email με καποιο τροπο και τους λυσσαμε στα emails!
Έχω στείλει πάρα πολλά emails από τις αρχές των 00s και έχω λάβει απάντηση μόνο μία φορά, όταν ξανάνοιξε η ΕΡΤ, για ερώτηση άλλης παλιάς σειράς τους (Λιονταράκια του κυρ Ηλία, τα οποία έχουν ζημιά όπως μου είπαν και δεν μπορούν να τα προβάλουν). Από τότε πάλι γράψιμο, κανονικότατα.

Ο γνωστός μου δυστυχώς είναι σε χαμηλή θέση (διορίστηκε φέτος) και δεν μπορεί να κάνει κάτι, σε περίπτωση που αναρωτιέστε :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />

1@Nemo[/USER] ίσα που προλαβαίνουμε χαχαχαχα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειδικά τώρα είναι έντονη η απορία μου για τους πραγματικούς λόγους για τους οποίους η ΕΡΤ δεν ξαναπροβάλει τα παλιά παιδικά που έχουμε αγαπήσει όλοι εμείς τα παιδιά που μεγάλωσαν στην δεκαετία του '80. Αφού μάλιστα τα έχει αποθηκευμένα αυτούσια, όπως μας διαβεβαιώνουν κατά καιρούς πολλοί γνωστοί γνωστών. Είναι απορίας άξιο γιατί δεν δημιουργείται μια παιδική ζώνη, όπως υπήρχε παλιά στην ΕΡΤ. Μπορώ να απαριθμήσω πάνω από 20 παιδικές σειρές, που θα λατρέψουν τα σημερινά παιδιά, αν ποτέ έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν. Κανείς εκεί στις αποθήκες της ΕΡΤ δεν έχει αναρωτηθεί: μα γιατί να μην προβάλλουμε τα παιδικά που λάτρεψαν κάποτε τα παιδιά? Προτιμούν να γεμίζουν το πρόγραμμα με οτιδήποτε άλλο, παρά να ασχοληθούν με τα παιδιά.

Τελικά νομίζω ότι η προφανής απάντηση είναι η σωστή, ή το λεγόμενο ξυράφι του Όκκαμ: απλά κανείς δεν ενδιαφέρεται, κανείς δεν ασχολείται, κανείς δεν το έχει σκεφτεί.
 
Πείτε τους για πιθανή αγορά αυτών των ρετρό παιδικών ή ότι τα θέλετε για ενοικίαση και προβολή σε online κανάλι ή σε αλλο σταθμό και θα ασχοληθούν άμεσα μαζί σας! :D

Βασικά το κράτος πληρώνει την κρατική τηλεόραση και λέει στην ΕΡΤ τι να προβάλλει και τι όχι, ίσως για αυτό και δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί αυτό που ζητάμε. Όσο για τα δικαιώματα.. Νομίζω οτι θέλουν (για πολλούς και διάφορους λόγους) να είναι ανεβασμένα σε οτι προβάλλετε ξανά...

Αυτά! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα