Το Πάρκινγκ

domniki

RetroJunkie™
Joined
16 Mαϊ 2007
Μηνύματα
3.508
Αντιδράσεις
2.238
Το Πάρκινγκ (1984), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 20/1/1984



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Πάρκινγκ_%28Το%29

Αλλη σειρα που θυμηθηκα: το παρκινγκ. Καποιοι κομπιναδοροι αποφασιζουν να μαζεψουν χρηματα απο κοροιδα για να κατασκευασουν ενα παρκινγκ, με σκοπο να παρουν τα χρηματα και να φυγουν. Νομιζω οτι επαιζαν οι Διαβατη και Τσακιρογλου. Θυμαται κανεις αλλους ηθποιους?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τετη Σχοινακη?
 
Τι εποχή παίχτηκε γιατί κάτι μου λέει ο τίτλος αλλά δεν θυμάμαι περισσότερα.
 
Wally νομιζω οτι επαιζε την μοιραια γυναικα/χηρα (???) που ηθελε να τους παρασυρει. Το ποτε παιζοταν...πριν το '89 σιγουρα!
 
Η σειρα αυτη εκανε πρεμιερα στην ΕΡΤ την Παρασκευη 20 Ιανουαριου 1984 και ολοκληρωθηκε σε 13 επεισοδια. Επαιζαν μεταξυ αλλων οι Ν.Τσακιρογλου,Στ.Ξενιδης,Νικος Τσουκας,Νικος Κουρος,Τετη Σχοινακη,Θαλεια Παπαζογλου,η Τζεσυ Παπουτση και ο Γιαννης Μπεζος! (ισως στην πρωτη του εμφανιση)
 
Πάντα ελλειπής! Πες μας ντε και την ώρα :D
 
johnalepou, να ρωτησω απο που βρηκες τοσες πληροφοριες???

BTW φοβερο το avatar σου: Yπεροχος ο Cary Grant.
 
Απο τον Οδηγο Τηλεοπτικων Σειρων του Σταθη Βαλουκου (Εκδοσεις Αιγοκερως 1998)
 
Η αθανατη ατακα του Τσουκα σ' αυτη τη σειρα :

'Δεν ειμαστε λαος, κυριε.'

Παντα επικαιρη... :)
 
Θυμάμε την παπουτσή να χρισιμοποιή ίσως και για πρώτη φορά στην Ελληνική TV

υπολογιστή (υποτίθετε οτι είχε κάποια σχέση με Η/Υ)
 
Ισως ασχετο αυτο που θα γραψω ισως σχετικο.

Τον Σταυρο Ξενιδη τον θυμαμαι σε σειρα με το ονομα Λεμονής,μαζι με του Dom εχετε υποψην και την δικια μου ερωτηση. :xm:
 
Aardvark είπε:
Ισως ασχετο αυτο που θα γραψω ισως σχετικο.Τον Σταυρο Ξενιδη τον θυμαμαι σε σειρα με το ονομα Λεμονής,μαζι με του Dom εχετε υποψην και την δικια μου ερωτηση. :xm:
Η σειρά που λές είναι το πάρκιγκ (όπου ο Ξενίδης έκανε τον λογιστή)
 
Γεια σου βρε Tsalk γιγαντα. :thumbup:

Θα σου ανεβασω βιντεακι με logo της ΥΕΝΕΔ για ανταμοιβη. :D
 
Σύντομα θα υπάρχει και video από την σειρά. (Να το βρω όμως που το έχω)
 
ΤΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ

Σατιροκωμική σειρά της ΕΡΤ το 1984 που περιγράφει τις προσπάθιες ένος καθηγητή μαθηματικών, ενός συνταξιούχου κομπάρσου, ενός λογιστή και ενός παρκαδόρου να στήσουν μια επιχείρηση-κομπίνα πουλώντας μετοχές της επιχείρησης στον απλό κόσμο κάνοντας τον μέτοχο. Όμως τελικά οι υποχρεώσεις και τα χρέη που δημιουργούνται υπερβαίνουν τις σημαντικές εισπράξεις που έχουν κάνει, και έτσι βρίσκονται ένα βήμα πριν από την φυλακή.

Η σειρά προβλήθηκε από την ΕΡΤ το 1984 όπως είπα και πιο πάνω σε 13 επεισόδια και προβλήθηκε 2-3 φορές σε επανάληψη, με την τελευταία γύρω στα μέσα της δεκαετίας του 90.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=g824mTF_d9Y]YouTube - Ξ?Ξ Ξ ΞΞʽΞΞΞΞ
 
Aπο τις αγαπημένες μου !! :thumbup: Την είχα δεί όταν πρωτοπροβλήθηκε. (δυστυχώς μου ξέφυγαν οι επαναλήψεις... :( )

Ο χαρακτήρας που συμπαθούσα περισσότερο ήταν εκείνος του "Λεμονή" (Σταύρος Ξενίδης).

Κάποια στιγμή σε ένα απο τα τελευταία επεισόδια, θυμάμαι ότι είχαν πέσει και φάπες απο έναν μπράβο !! ("...περιποιήσου τον κύριο... αυτή τη φορά, με την κακή την έννοια" :D ).
 
έχεις πολύ καλή μνήμη. Θα ψάξω να βρώ την συγκεκριμένη σκηνή
 
Σε περίπτωση που σας ξέφυγε, τις προάλλες στην εκπομπή της Ναταλίας Γερμανού, "Μες την καλή χαρά", είχαν αφιέρωμα σε περασμένες εορταστικές εκπομπές και έδειξαν το βιντεο σου tsalk "Να τα ξαναπούμε"... :)
 
Τhanx !! :D

Δεν θυμάμαι αν έδειξαν όντως να πέφτει ξύλο, αλλά η "απειλή" σίγουρα υπήρξε. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Ο χαρακτήρας που συμπαθούσα περισσότερο ήταν εκείνος του "Λεμονή" (Σταύρος Ξενίδης)
Ααα, ο συμπαθεστατος κυριος Λεμονης. Ηταν η πρωτη φορα που εβλεπα τον αξεχαστο Σταυρο Ξενιδη και τον ειχα ξεχωρισει απο τοτε σαν εναν απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους.
 
Πίσω
Μπλουζα