• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Το Πειραματόζωο - Η πιο απαγορευμένη ταινία του Ελληνικού Σινεμά (1975)

Uskoke

RetroAdept
Αντιδράσεις
900
Έχω μια απορία. Το 1975 οι κινηματογραφικές κάμερες, ακόμη και οι πιο μικρές από αυτές των studio που είχαν έρθει από την Αμερική ήταν ψιλο-τεράστιες. Πως έκρυψαν λοιπόν μερικά τέτοια θηρία μέσα στο σπίτι ενός και καλά ανυποψίαστου ανθρώπου;
τελώνιο όχι μόνο ήταν τεράστιες αλλά θέλαν και καλώδια κλπ. πρίζες φώτα (δυνατά σποτ!)και φυσικά, κάναν θόρυβο. βιντεοκάμερες το 1975 ούτε για πλάκα ήταν επίσης τεράστιες, χωρίς CCD αλλά με λυχνία (Vidicon νομίζω λεγόταν).Καμία σχέση με τώρα που μια 4Κ χωρά στην τσέπη σου.

paulochelao24

Retro Member
Αντιδράσεις
179
Για το πρωτο συμφωνω καργα

για το δευτερο εγω προσωπικα πιστευα οτι ειναι αληθινο και οχι στημενο ενας συναδερφος παλιος μου ειπε οτι δυστχυως δεν ηταν αληθινο

και μου επισημανε το σημειο που αν διαβαστε προσεκτικα θα το βρειτε και σεις (και δεν ειναι φυσικα οι καμερες)
το σημείο του κειμένου δεν μπορώ να βρώ που να μας κάνει να κατανοήσουμε ότι η ταινία δεν ήταν πραγματικά εν αγνοία του πρωταγωνιστή.Ευχαριστώ

paulochelao24

Retro Member
Αντιδράσεις
179
Καλησπέρα στο φόρουμ.Πριν λίγα λεπτά μπήκα στο imdb για να δω αν είχαν κάποια πληροφορία για την συγκεκριμένη ταινία.Στα trivia βρήκα αυτή την ενδιαφέρουσα πληροφορία ότι η ταινία κυκλοφορεί σε παράνομη βίντεο κόπια.Παραθέτω την εικόνα σε print screen που έκανα στο συγκεκριμένο σημείο (που σημειώνω με κόκκινο):

Πειραματόζωο.jpg

Μπλουζα