Το Τρίτο Στεφάνι (ANT1)

Joined
2 Αύγ 2009
Μηνύματα
17
Αντιδράσεις
1
Το Τρίτο Στεφάνι

ΑΝΤ1 - 1995

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CF%84%CF%81%CE%AF%CF%84%CE%BF_%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B9

Τηλεοπτική μεταφορά του μυθιστορήματος του Κώστα Ταχτσή δια χειρός Γιάννη Δαλιανίδη, που ολοκληρώθηκε σε 16 επεισόδια.

Tritostefani1.jpg


Με την Νένα Μεντή στο ρόλο της "Νίνας" και τη Λήδα Πρωτοψάλτη στο ρόλο της "Εκάβης". Τρομερά αξιόλογη σειρά που ο ΑΝΤ1 δεν το βλέπω να την προβάλλει σε επανάληψη! Μακάρι να το κάνει κάποια στιγμή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από εδώ παντως αποκλείεται να την βρείς μιας και ως γνωστό δεν υπάρχει απολύτως τίποτα. Ας ελπίσουμε να προβληθεί σε επανάληψη από τον ΑΝΤ1 αυτή όπως και άλλες παλιές αξιόλογες σειρές του.
 
Ας βάλουμε στοιχεία για τη σειρά μιας και ανοίχτηκε το θέμα... Δε σας προλαβαίνουμε

ΑΝΤ1 - 1995

βασισμένο στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Κώστα Ταχτσή

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΔΑΛΙΑΝΙΔΗΣ

ΥΠΟΘΕΣΗ

Η Νίνα, μια γυναίκα γεμάτη πάθος και αγάπη για τη ζωή, κάνει τρεις γάμους. Ο πρώτος, γίνεται με τον Φώτη, έναν νεαρό άνδρα που την πολιορκεί και τελικά παντρεύονται. Στην πορεία όμως... τα πράγματα δεν κυλούν και τόσο αρμονικά, αφού αντιλαμβάνεται ότι την απατά με... τον αδερφό της! Βαθιά πληγωμένη και με ένα κοριτσάκι στην αγκαλιά, παρατά το "πρώτο της στεφάνι" και προχωρά τη ζωή της με τον Αντώνη, έναν πολύ ευγενικό άνδρα που της χαρίζει την ευτυχία και προσπαθεί να ικανοποιήσει όλες τις ιδιοτροπίες της κόρης της, η οποία κόρη, γίνεται βραχνάς για τη Νίνα που δεν της έχει μοιάσει στο ελάχιστο ούτε ως εμφάνιση ούτε σαν χαρακτήρας... Όταν ο Αντώνης φεύγει από τη ζωή άδοξα, η Νίνα γνωρίζει την Εκάβη μία συμπαθέστατη ηλικιωμένη, η οποία της ανοίγει την καρδιά της για τα βάσανα που πέρασε στη ζωή και τα όσα περνά ακόμα με την περίεργη κόρη της την Ελένη και τα δύο της εγγόνια και τον γιο της, το Θόδωρο... Με τον καιρό, ο Θόδωρος θα γίνει για τη Νίνα, το .... "Τρίτο Στεφάνι"....!

Μία υπέροχη τηλεοπτική μεταφορά δια χειρός Δαλιανίδη που αγαπήθηκε πολύ από τον κόσμο. Η Νένα Μεντή έδωσε ρέστα ως Νίνα και από την οθόνη πέρασε πλήθος γνωστών και αγνώστων (τότε) ηθοποιών. Το τρίτο στεφάνι ήταν ένα λαογραφικό ψηφιδωτό των δεκαετιών '40, '50,'60...

Καστ

Νένα Μεντή.....Νίνα

Λήδα Πρωτοψάλτη.....Εκάβη

Ελένη Κούρκουλα

Καίτη Ιμπροχώρη

Δημήτρης Καλλιβωκάς

Γιώργος Αρμένης

Τάνια Τρύπη

Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης

Μιχάλης Ρέππας

Χρύσα Ρώπα

Νεφέλη Ορφανού και πολλοί πολλοί άλλοι

Η μουσική ανήκει στον Σταμάτη Κραουνάκη και η ερμηνεία στην μοναδική Άλκηστη Πρωτοψάλτη

Το πρώτο Στεφάνι

βαθειά πληγή

το δεύτερο φτάνει

σε άλλη γη..

Το τρίτο στεφάνι

μια συντροφιά

που ζήσαμε αυτή την ομορφιά....

Περισσότερο υλικό σύντομα...

Όποιος αντιγράφει αυτήν την περιγραφή, δε βλάπτει να βάζει και καμιά πηγή! Ήμαρτον πια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά εκπληκτική σειρά! Από τις αγαπημένες μου! Τελευταία φορά την είχε βάλει σε επανάληψη στα 15χρονα αν δεν κάνω λάθος το 2004. Φοιτήτρια εγώ τότε, μπορούσα να ξενυχτήσω και είχα δει κάποια επεισόδια. Αλλά ολόκληρη την είχα δει στην πρώτη προβολή το 1995-96.

Έπαιζαν οι

Νένα Μεντή

Λήδα Πρωτοψάλτη

Κων/νος Μαρκουλάκης

Γιάννης Καρατζογιάννης

Τάνια Τρύπη

Ναταλία Τσαλίκη

και πολλοί άλλοι...

Θυμάμαι ολόκληρες σκηνές και διαλόγους (σε αυτό βοηθάει και το βιβλίο, το οποίο ξέρω σχεδόν απέξω και είχε μεταφερθεί σχεδόν αυτούσιο)

Έχω ψάξει στο youtube μπας και βρω έστω μια σκηνή, αλλά στάθηκα άτυχη. :(

Ας ελπίσουμε ότι θα μας κάνουν τη χάρη και θα το βάλουν και τώρα σε επανάληψη... Αλλιώς μαύρο φίδι που τους έφαγε! Πως και πως το περιμενω!!!

edit: sunset89 είσαι πραγματικά θησαυρός ανεκτίμητος!!! Ούτε που θυμόμουν ότι έπαιζε και ο Ρέππας! Έκανε τον Αργύρη, τον πρώτο έρωτα της Νίνας, ε? Πωπω (αλα κυρά-Εκάβη :p ) πρέπει να ξαναδιαβάσω το βιβλίο, έχω χρόνια να το διαβάσω και διαπιστώνω κενά.... :p :p:p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα 15 χρόνια ΑΝΤ-1 πρέπει να είναι δείξει μια τηλεταινία!!!!!!Το ίδιο είχε κάνει και για την "Πρόβα Νυφικού"
 
thebest20 είπε:
Στα 15 χρόνια ΑΝΤ-1 πρέπει να είναι δείξει μια τηλεταινία!!!!!!Το ίδιο είχε κάνει και για την "Πρόβα Νυφικού"
Ναι βρε παιδί μου αυτά ντάξει, τα κατέχουμε. Αλλά το ζήτημα είναι τώρα στα 20 να προβάλλει όλα τα επεισόδια (μη σου πω και τα extras των παρασκηνίων). Ίσως να πρέπει να κινήσουμε λίγο και εμείς οι τηλεθεατές τα νήματα.

Αυτήν την εποχή παρεμπιπτόντως το προβάλλει ο αντ1 gold. :(

Κάνας θείος από Αμερική σας βρίσκεται?
 
sunset89 είπε:
Ναι βρε παιδί μου αυτά ντάξει, τα κατέχουμε. Αλλά το ζήτημα είναι τώρα στα 20 να προβάλλει όλα τα επεισόδια (μη σου πω και τα extras των παρασκηνίων). Ίσως να πρέπει να κινήσουμε λίγο και εμείς οι τηλεθεατές τα νήματα. Αυτήν την εποχή παρεμπιπτόντως το προβάλλει ο αντ1 gold. :(

Κάνας θείος από Αμερική σας βρίσκεται?
Ο ΑΝΤ-1 Gold έχει ξαναανοίξει στη NOVA,με αφορμή τα 20 χρόνια του ΑΝΤ-1
 
thebest20 είπε:
Στα 15 χρόνια ΑΝΤ-1 πρέπει να είναι δείξει μια τηλεταινία!!!!!!Το ίδιο είχε κάνει και για την "Πρόβα Νυφικού"
Ναι όντως είχε παίξει τηλεταινία και ευτυχώς αξιώθηκα και την έγραψα τότε...Πραγματικά πολύ καλή σειρά και η Νένα Μεντή όπως και η Λήδα Πρωτοψάλτη καταπληκτικές!Και γω θα την ήθελα ολόκληρη...Μακάρι...
 
Παιδιά ένας φίλος στο post για τα 20 χρόνια του ΑΝΤ1 επικοινώνησε με το κανάλι και μια υπεύθυνος του είπε ότι δρομολογήθηκε να προβληθεί τον ερχόμενο Σεπτέμβρη μαζί με την ΠΡΟΒΑ ΝΥΦΙΚΟΥ
 
Αντε περιμένουμε πως και πως να το δούμε στην μικρή οθόνη!!!Ant1 Gold δεν έχει η nova στο πακέτο της.
 
Έχοντας διαβάσει όλα τα βιβλία του Κώστα Ταχτσή πιστεύω ότι δεν θα ήθελε τον Δαλιανιδη σκηνοθέτη στο Τρίτο Στεφάνι αν ήταν ακόμη ζωντανός.Κατά τη γνώμη μου η σκηνοθεσία και γενικότερα οι λήψεις ήταν εντελώς "Ρετιρέ" (προσωπικά δεν άντεξα το θέαμα πάνω από 15 λεπτά).Το τρίτο στεφάνι ήθελε βαθύτερη μελέτη για τη μεταφορά του καθώς αποτελεί βιβλιό σταθμό στην νεότερη ελληνική λογοτεχνία.Εισήγαγε επαναστάτικα τον νεορεαλισμό σε μια πολύ "καθώς πρέπει¨ εποχή για την νεότερη λογοτεχνία μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
noxrider είπε:
Έχοντας διαβάσει όλα τα βιβλία του Κώστα Ταχτσή πιστεύω ότι δεν θα ήθελε τον Δαλιανιδη σκηνοθέτη στο Τρίτο Στεφάνι αν ήταν ακόμη ζωντανός.Κατά τη γνώμη μου η σκηνοθεσία και γενικότερα οι λήψεις ήταν εντελώς "Ρετιρέ" (προσωπικά δεν άντεξα το θέαμα πάνω από 15 λεπτά).Το τρίτο στεφάνι ήθελε βαθύτερη μελέτη για τη μεταφορά του καθώς αποτελεί βιβλιό σταθμό στην νεότερη ελληνική λογοτεχνία.Εισήγαγε επαναστάτικα τον νεορεαλισμό σε μια πολύ "καθώς πρέπει¨ εποχή για την νεότερη λογοτεχνία μας.
Ταυτίζομαι με την άποψή σου, αν και άντεξα παραπάνω από 15 λεπτά τη Δαλιανίδεια σκηνοθεσία. Θα προτιμούσα την Πηγή Δημητρακοπούλου που έχει δείξει να σέβεται πιο πολύ τα λογοτεχνικά αριστουργήματα (Αίθουσα του Θρόνου, 10). Ίσως ο Δαλιανίδης αναλώθηκε στην επιφανειακή αναπαράσταση της εποχής χωρίς να εστιάσει στο στήσιμο και στην ανάπτυξη κάποιων βαθύτερων νοημάτων και περιστατικών. Παρόλα αυτά όμως, θεωρώ ότι οι ερμηνείες έδωσαν αίγλη 100% στη σειρά (Μεντή, Πρωτοψάλτη).
 
dreamer74gr είπε:
Αντε περιμένουμε πως και πως να το δούμε στην μικρή οθόνη!!!Ant1 Gold δεν έχει η nova στο πακέτο της.
O Ant1 gold ήταν κάποτε στο μπουκέτο της Νova απ όπου βλέπαμε κάποιες από τις παλιές σειρές του ant1. Δυστυχώς αν και υπήρχαν αναφορές ότι θα επανέλθει πάλι αυτό δεν έχει συμβεί μέχρι τώρα.

Αυτή την στιγμή ο ant1 gold εκπέμπει μόνο στην Αμερική και την Αυστραλία δορυφορικά και καλωδιακά. Πρέπει να μεταναστεύσουμε προκειμένου να δούμε ορισμένες από τις πολύ αξιόλογες σειρές που προβάλει.
 
sunset89 είπε:
Ταυτίζομαι με την άποψή σου, αν και άντεξα παραπάνω από 15 λεπτά τη Δαλιανίδεια σκηνοθεσία. Θα προτιμούσα την Πηγή Δημητρακοπούλου που έχει δείξει να σέβεται πιο πολύ τα λογοτεχνικά αριστουργήματα (Αίθουσα του Θρόνου, 10). Ίσως ο Δαλιανίδης αναλώθηκε στην επιφανειακή αναπαράσταση της εποχής χωρίς να εστιάσει στο στήσιμο και στην ανάπτυξη κάποιων βαθύτερων νοημάτων και περιστατικών. Παρόλα αυτά όμως, θεωρώ ότι οι ερμηνείες έδωσαν αίγλη 100% στη σειρά (Μεντή, Πρωτοψάλτη).
Εγω παλι πιστευω πως εκανε πολυ καλη δουλεια. Φυσικα και οι υπεροχες ερμηνειες των Πρωτοψαλτη και Μεντη βοηθησαν. Εχω δει πολλες φορες την σειρα και ουδεποτε η σκηνοθεσια μου θυμισε το Ρετιρε. Απλα το Ρετιρε εχει τοσο πολυ προβληθει που μας εχει κανει πια ζημια.
 
Να πώ ότι η Μεντή την ίδια σεζόν έπαιζε και στην κωμωδία του Mega Το Δις Εξαμαρτείν. Το Τρίτο Στεφάνι θα το ανεβάσουν στο Εθνικό Θέατρο με την Μεντή πρωταγωνίστρια, να το δείτε.
 
serano915 είπε:
Μωρέ στάχτη και μπουρμπερη να γίνουν οι εγκαταστάσεις τους! Αλλά σκέψου κι εμάς που περιμένουμε πως και πως το Τρίτο στεφάνι (και δεν το γράψαμε στο βίντεο το 2004! :p ) αλλά και την Πρόβα!Να κάνουμε ένα ντου στο αρχείο τους, να αρπάξουμε ότι προλάβουμε και μετά ας γίνουν παρανάλωμα! :p
Μην στεναχωριεσαι για το "Τριτο Στεφανι", μια εκπληξη ειναι στα σκαρια. Δεν μπορω να πω περισσοτερα ακομα...
 
ChristosM είπε:
Μην στεναχωριεσαι για το "Τριτο Στεφανι", μια εκπληξη ειναι στα σκαρια. Δεν μπορω να πω περισσοτερα ακομα...
Μόνο αυτόό??? :( :( :( ( ;) )
 
tonytony είπε:
Ναι όντως είχε παίξει τηλεταινία και ευτυχώς αξιώθηκα και την έγραψα τότε...Πραγματικά πολύ καλή σειρά και η Νένα Μεντή όπως και η Λήδα Πρωτοψάλτη καταπληκτικές!Και γω θα την ήθελα ολόκληρη...Μακάρι...

Kαλησπέρα! Ανακάλυψα το φόρουμ αυτό ψάχνοντας κάποια βίντεο από την σειρά "Το τρίτο στεφάνι", αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα..Θα σου ήταν εύκολο να ανέβαζες αποσπάσματα από τη σειρά στο youtube???ή αν μπορεί κάποιος άλλος που είχε γράψει την τηλεταινία..είναι κρίμα μια τόσο καλή σειρά να μη μπορούμε να τη δούμε και πάλι και κυρίως όσοι δεν την είχαν δει τότε που είχε προβληθεί από τον ant1..

ευχαριστώ..
 
3nend είπε:
Kαλησπέρα! Ανακάλυψα το φόρουμ αυτό ψάχνοντας κάποια βίντεο από την σειρά "Το τρίτο στεφάνι", αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα..Θα σου ήταν εύκολο να ανέβαζες αποσπάσματα από τη σειρά στο youtube???ή αν μπορεί κάποιος άλλος που είχε γράψει την τηλεταινία..είναι κρίμα μια τόσο καλή σειρά να μη μπορούμε να τη δούμε και πάλι και κυρίως όσοι δεν την είχαν δει τότε που είχε προβληθεί από τον ant1..
ευχαριστώ..
Βασικά είμαι παντελώς άσχετος από τεχνολογία , δε ξέρω δηλαδή πως μπορώ να ανεβάσω κάτι , να το μετατρέψω σε avi κτλ. Από την άλλη όμως νομίζω πως απαγορεύονται εδώ τέτοιου είδους αναφορές και συζητήσεις...8)
 
3nend είπε:
Kαλησπέρα! Ανακάλυψα το φόρουμ αυτό ψάχνοντας κάποια βίντεο από την σειρά "Το τρίτο στεφάνι", αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτα..Θα σου ήταν εύκολο να ανέβαζες αποσπάσματα από τη σειρά στο youtube???ή αν μπορεί κάποιος άλλος που είχε γράψει την τηλεταινία..είναι κρίμα μια τόσο καλή σειρά να μη μπορούμε να τη δούμε και πάλι και κυρίως όσοι δεν την είχαν δει τότε που είχε προβληθεί από τον ant1..
ευχαριστώ..
Αν δεν υπαρξει συντομα καποια εξελιξη με το Τριτο Στεφανι (γιατι εχω καποιες πληροφοριες) θα ανεβασω εγω ενα μικρο αποσπασμα στο youtube.
 
Πίσω
Μπλουζα