Το Φάντασμα

iosta

RetroN00b
Joined
16 Μάρ 2007
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
1
Το Φάντασμα (1990), ΕΤ2


Πρεμιέρα: Δευτέρα 24/9/1990


RetroDB: https://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_φάντασμα


Πως λεγόταν ρε παιδια μια σειρα στην κρατική που έπαιζε η Κονιόρδου και ο Διονύσης Ξανθός με έναν που είχε πεθάνει και είχε γίνει φάντασμα. Που για να τον ξεστoιχειωσει άνοιξε τον τάφο του η Κονιόρδου και τον παλούκωσε τρεις φορές; Μου έχει μείνει αυτή η σειρά στην μνήμη αλλα δεν την βρίσκω. Ενδέχεται να είναι του Ξενόπουλου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το φάντασμα

Η υπέροχη αυτή σειρά λέγεται "το φάντασμα" και είναι βιβλίο του Γρηγορίου Ξενόπουλου. Αφηγείται αυτη την ιστορία που διαδραματίζεται στην βενετοκρατούμενη Ζάκυνθο και είναι αληθινή.:eek:
 
πολυ καλη σειρα!!!!επαιζε και η ντινα κωνστα αλλα και ο γιαννης καρατζογιαννης!ε τι να πω???!!!μου εχει μεινει!!!ατιμη ερτ...κανε επιτελους κανα θαυμα μεσω της ραδιοτηλεορασης
 
Καλησπέρα...και καλώς σας βρίσκω.

:bow:

Ρε παιδια που τη θυμηθηκατε αυτή τη σειρα? Την εβλεπα κι εγω τότε (βλέπετε δεν υπηρχαν τα σηματα καταλληλοτητας και εβλεπα ο,τι να'ναι σαν παιδι), και πραγματικα θυμαμαι πολύ εντονα πολλές σκηνες.

Οπως αυτή του 1ου επεισοδίου που ενω η Κονιόρδου χορευε νυφη βλέπει τον πεθαμενο αντρα της (Καρατζογιάννης) φαντη μπαστούνι μπροστα της να στεκεται, αλλά και την κορυφαία σκηνη του παλουκώματος ::) .

Επισης θυμαμαι τη ''μαυριλα'' που ειχε η σειρά, τις ομιχλες και γενικα τα ''gothic'' πλάνα. Επισης θυμαμαι οτι την πρόβαλε ξανά η κρατικη τηλεόραση λιγα χρόνια μετα καπου γυρω στο 1990+.

Πραγματικα την περιμενω να μπει στην Ραδιοτηλεόραση με αγωνια.
 
Καλώς τον Νάσο. :)

Αν το βάλει η ραδιοτηλεόραση ή κάποιο περιοδικό σφύρα το απο εδώ αν δεν σου κάνει κόπο γιατί μου βάλατε φωτιά τώρα με αυτή τη σειρά. :D
 
telonio είπε:
Καλώς τον Νάσο. :)
Αν το βάλει η ραδιοτηλεόραση ή κάποιο περιοδικό σφύρα το απο εδώ αν δεν σου κάνει κόπο γιατί μου βάλατε φωτιά τώρα με αυτή τη σειρά. :D
Να 'σαι σιγουρος οτι θα το γραψω, αρκει να το παρω ειδηση.

Πραγματικα αξιζει να την εχουμε ολοι οι ''retro'' στο αρχειο μας. :cool:
 
nasos είπε:
Καλησπέρα...και καλώς σας βρίσκω.:bow:

Ρε παιδια που τη θυμηθηκατε αυτή τη σειρα? Την εβλεπα κι εγω τότε (βλέπετε δεν υπηρχαν τα σηματα καταλληλοτητας και εβλεπα ο,τι να'ναι σαν παιδι), και πραγματικα θυμαμαι πολύ εντονα πολλές σκηνες.

Οπως αυτή του 1ου επεισοδίου που ενω η Κονιόρδου χορευε νυφη βλέπει τον πεθαμενο αντρα της (Καρατζογιάννης) φαντη μπαστούνι μπροστα της να στεκεται, αλλά και την κορυφαία σκηνη του παλουκώματος ::) .

Επισης θυμαμαι τη ''μαυριλα'' που ειχε η σειρά, τις ομιχλες και γενικα τα ''gothic'' πλάνα. Επισης θυμαμαι οτι την πρόβαλε ξανά η κρατικη τηλεόραση λιγα χρόνια μετα καπου γυρω στο 1990+.

Πραγματικα την περιμενω να μπει στην Ραδιοτηλεόραση με αγωνια.

φιλε νασο αυτη την σειρα την ψάχνω μανιωδος και εγώ...αν ακούσεις κατι οτιδηποτε μπορει να μας οδηγήσει να βρούμε το φάντασμα στείλε μου στο rapsomanikisad@yahoo.gr ήταν τέλεια σειρά με τον διονύση ξανθό και λυδία κονιόρδου
 
Στη σειρά ακουγόταν και το "Τραγούδι της Ελένης" του Τσακνή που το ερμήνευε η Κονιόρδου.
 
fontana είπε:
Στη σειρά ακουγόταν και το "Τραγούδι της Ελένης" του Τσακνή που το ερμήνευε η Κονιόρδου.

Σωστα..που το θυμηθηκες? :thumbup:

Για την ακριβεια το κομματι λεγεται ''το τραγούδι της Έλενας'' και υπαρχει στο δισκο του Τσακνη ''Φωτα παρακαλώ'' που κυκλοφορησε το 1990 με τη φωνη της Κονιόρδου.

Απιστευτο τραγουδι. Το ακουω αυτή τη στιγμη κι ανατριχιαζω.

ps Adam μεινε ησυχος , αν μαθω ή βρω κατι θα σου πω. ::)
 
nasos είπε:
Σωστα..που το θυμηθηκες? :thumbup: Για την ακριβεια το κομματι λεγεται ''το τραγούδι της Έλενας'' και υπαρχει στο δισκο του Τσακνη ''Φωτα παρακαλώ'' που κυκλοφορησε το 1990 με τη φωνη της Κονιόρδου.

Απιστευτο τραγουδι. Το ακουω αυτή τη στιγμη κι ανατριχιαζω.

ps Adam μεινε ησυχος , αν μαθω ή βρω κατι θα σου πω. ::)
naso εχω φαει χοντρο κολημα ρε φιλε με την σειρα και δεν μπορω να την βρω...πιστευω οτι ισως να βρεθει καπου. :cool: ..αν δεν ειναι κοπος στειλε με μαιλ το τραγουδι της ελενας..αν το εχεις φυσικα..
 
παιδιά, έστειλα e-mail στην ραδιοτηλεόραση για να τους ζητήσω να κυκλοφορήσουν "το φάντασμα" μαζί με τα τευχη! το θέλω... το έχω αναγκη πολύ!!! όποιος έχει οποιαδήποτε πληροφορί α θα χαρω αν μου στειλει e-mail στο tzinapapaioannou papaki gmail.com
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και λίγη ιστορία: ένας ξένος περιηγητής στα ελληνικά νησιά, ο Scrofani περνώντας από τη Ζάκυνθο το 1795 καταγράφει μια ιστορία με βρικόλακα, πρόκειται για την ιστορία της Ελένης Ματαράγκα που ενώ αγαπούσε κάποιο συγχωριανό της, οι γονείς της την πάντρεψαν με κάποιο άλλο. Ο αγαπημένος της πέθανε μερικές μέρες μετά το γάμο της και από τότε εκείνη τον έβλεπε σαν φάντασμα στην άκρη του νυφικού της κρεβατιού. Για να απαλλαγεί από αυτόν, πήγε στο νεκροταφείο, τον ξέθαψε και τον κάρφωσε με τέσσερα καρφιά. Ο Ξενόπουλος έχοντας ακούσει αυτό το περιστατικό, έγραψε το έργο.
 
Καλά ...νομιζω πως δεν την παλευω αλλο. :wait2:

Θα ψαξω να αγορασω το βιβλίο του Ξενοπουλου να το διαβασω πρωτα απο κει και όταν ερθει η σειρα...καλώς να ρθει.

Ελένη Ματαράγκα ε? Τί τραβηξε η γυναικα :precry:
 
naso το βιβλίο το έχω διαβάσει είναι πολύ οραίο...παιδιά κακά τα ψέματα άλλο πράμα να το βλέπεις στην τηλεόραση...αυτή η ανατριχίλα της οικόνας του Κωσταντή να κοιτάει με τις ματάρες την κονιόρδου!!!!!!!!!!Παιδιά πρέπει να το βρούμε!!!!!!!!!!!!!!!Ας έχουμε μάτια και αυτιά open μπας και βρεθεί πουθενά..
 
adam27 είπε:
naso το βιβλίο το έχω διαβάσει είναι πολύ ωραίο...παιδιά κακά τα ψέματα άλλο πράμα να το βλέπεις στην τηλεόραση...αυτή η ανατριχίλα της οικόνας του Κωσταντή να κοιτάει με τις ματάρες την κονιόρδου!!!!!!!!!!..
Συμφωνω απόλυτα.

Τελειωσα το βιβλιο εδω και 2 μερες, πραγματικά πολύ καλό, αλλά απλά θυμηθηκα την ιστορία.

Σε ολη την αναγνωση μου ερχονταν πλάνα στο μυαλό απο τη σειρα. Αυτο με μπερδευε κιόλας γιατι υπαρχει μια αντιφαση σε μια λεπτομερεια που δεν μπορω να θυμηθω....

Στο βιβλίο του ο Ξενοπουλος αναφερει συχνα πως η Ελενα ηταν ξανθομαλουσα. Η Κονιορδου όπως την ξερω μελαχρινη.

Ερωτηση :precry: ....Ξανθια ή μελαχρινη ηταν η Κονιορδου στο σήριαλ?
 
Φιλε Νάσο, η Έλενα του βιβλίου είναι όντως ξανθιά...Ωστόσο η Έλενα της σειράς είναι καραμελαχρινή (με μουστάκι) χι-χι!
 
GinaP είπε:
Φιλε Νάσο, η Έλενα του βιβλίου είναι όντως ξανθιά...Ωστόσο η Έλενα της σειράς είναι καραμελαχρινή (με μουστάκι) χι-χι!
χαχαχα...καλά το θυμομουν.

:thanx2: GinaP
 
Δεν είχε κανένας σας νεότερα για το φάντασμα? Εγώ πάντως ακόμα ψάχνω
 
Ηλπιζα ( πλεον επαψα να ελπιζω) οτι μετα το καλοκαιρι η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, θα ξεκινουσε παλι να βαζει DVDs απο παλιες και σπάνιες σειρες της κρατικης τηλεορασης (ειχα και το ΦΑΝΤΑΣΜΑ μεσα) , αλλα αντι να δω αυτά που περιμενα ειδα τους ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΕΝ ΔΡΑΣΗ. :wait2: Το σκεπτικο τους ακομα προσπαθω να το καταλάβω, αλλά συμφωνα με τη λογικη τους το πιο πιθανο ειναι μετα τους παππουδες να δουμε σε DVD τον πρωτο κυκλο απ τα ΧΡΥΣΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.

Μακαρι να διαψευστω.
 
Φιλε nasos μην εγκαταλειπεις τον "αγωνα". Ταραξε τους στα τηλεφωνα και στα emails με τις προτασεις σου αλλα και την εντονη διαμαρτυρια για την απαραδεκτη κυκλοφορια των Παππουδων.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα