Το Φως του Αυγερινού (1980 ΕΡΤ)

tvseriesfan548

RetroWannaBe
Joined
22 Οκτ 2008
Μηνύματα
82
Αντιδράσεις
29
Το Φως του Αυγερινού (1980-81), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: ?


RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_φως_του_Αυγερινού

το φως του αυγερινού ήταν επίσης μία κοινωνική σειρά με μεγάλη τηλεθέαση η οποία ήταν νομίζω και από τις πρώτες της κοραλίας καράντη. ε την ώρα που γεννούσε η κοραλία το παιδί του αλμπέρτο εσκενάζυ έγινε ο μεγάλος σεισμός στην αθήνα τον φεβρουάριο του 81. ήμουν 4,5 αλλά έχω την εικόνα εκείνης της νύχτας - σχεδόν όλη η οικογένεια εκείνη την νύχτα έβλεπε το φως του αυγερινού - εγώ κοιμόμουν υποτίθεται. τί γέννα ήταν αυτή ! προκάλεσε ολόκληρο σεισμό ! λολ. τεσπα- ξέρει κανείς τί έγινε με αυτή η σειρά; υπάρχει σε κόπια ή από τότε την κατάργησαν σαν αρνητική συγκυρία και δεν την έβαλαν επανάληψη λολ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρά έχει φυσικά σβηστεί από τα αρχεία της ΕΡΤ, ίσως και για τους λόγους που αναφέρεις πιο πάνω. Το μόνο που υπάρχει είναι κάποια πλάνα μαζί με το σήμα των τίτλων.
 
το φαντάστηκα - θα κάηκε ίσως στην πυρκαγιά της ταινιοθήκης της ελλάδας. σ'ευχαριστώ.
 
Εγώ θυμάμαι ότι και εγώ εκείνη τη στιγμή έβλεπα τηλεόραση, αλλά όχι το τι. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι η μάνα μου τηγάνιζε κεφτέδες!
 
Στο σεισμό ήμουν 3 ετών, αλλά στο παιδικό μου μυαλό ήταν -και είναι ακόμα, μέχρι αποδείξεως του εναντίου- συνδεδεμένος με το "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται"! Μήπως "Το φως του αυγερινού" παιζόταν στην ΥΕΝΕΔ, ενώ η ΕΡΤ έδειχνε το "Χριστό" σ' επανάληψη;

Παρεπιπτόντως, θυμάμαι από το σεισμό τρία πράγματα: Ότι βλέπαμε τηλεόραση, ότι με είχαν αγκαλιά και κατέβασαν το γενικό και ότι ήμασταν στο αυτοκίνητο, μπροστά από το σπίτι. Τη δόνηση δεν τη θυμάμαι, αλλά πρέπει να τά'χα δει όλα, γιατί από τότε ένα φόβο τον έχω... (Αν υπάρχει σχετικό τόπικ, να "μετακομίσω" το σχόλιο)
 
Εγω θυμάμαι να είμαι ξάπλα μπροστά από την ασπρόμαυρη SABA μου...μάλιστα θυμάμαι να πέφτει από πάνω από την τηλεόραση ένα merito (αυτό με τη λαβή... :) ) που είχε ξεχάσει η μάνα μου όταν σιδέρωνε...
 
Stormwatch είπε:
Εγω θυμάμαι να είμαι ξάπλα μπροστά από την ασπρόμαυρη SABA μου...μάλιστα θυμάμαι να πέφτει από πάνω από την τηλεόραση ένα merito (αυτό με τη λαβή... :) ) που είχε ξεχάσει η μάνα μου όταν σιδέρωνε...

Χαχαχα... Κι εμείς SABA είχαμε!!! Μήπως είχε και τηλεκοντρόλ;
 
stam1370 είπε:
Χαχαχα... Κι εμείς SABA είχαμε!!! Μήπως είχε και τηλεκοντρόλ;
Ποιό τηλεκοντρόλ; Ασπρόμαυρη ήταν. Μάλιστα θυμάμαι ότι είχε χαλάσει το κουμπί του power on και ο φωστήρας ο τεχνικός είχε κάνει πατέντα με διακόπτη απο πορτατίφ... :D
 
tsalk είπε:
Η σειρά έχει φυσικά σβηστεί από τα αρχεία της ΕΡΤ, ίσως και για τους λόγους που αναφέρεις πιο πάνω. Το μόνο που υπάρχει είναι κάποια πλάνα μαζί με το σήμα των τίτλων.
Σιγουρα υπαρχει κατι περισσοτερο στα αρχεια της ΕΡΤ, αλλα οχι ολο το σηριαλ.
 
Stormwatch είπε:
Εγω θυμάμαι να είμαι ξάπλα μπροστά από την ασπρόμαυρη SABA μου...μάλιστα θυμάμαι να πέφτει από πάνω από την τηλεόραση ένα merito (αυτό με τη λαβή... :) ) που είχε ξεχάσει η μάνα μου όταν σιδέρωνε...
Άλλος ένας με ασπρόμαυρη SABA (η οποία λειτουργεί θαυμάσια μοντέλο 1972) είμαι και εγώ
 
mou ehei pei mia fili mas gia tin stigmi tou seismou kai thimamai tin mama mou kai tin giagia na sholiazoyn to sirial sxetika me ekeini tin imera. ta kitapia mou lene oti pezotan stin ert apo to 80 os to 81 eno o hristos stin ert poli pio prin kai se epanalipsi pio meta. tha rotiso avrio tin mother kai tha eho neotera.
 
σορρυ για τα greeklish - θα ρυθμίσω το πληκτρολογιο να μου βγάζει από την αρχή ελληνικά και όχι αγγλικά λολ.
 
εντελώς τυχαία το διασταυρωσα με ένα blog και ναι όντως την ώρα που γεννούσε η κοραλία καράντη στο φως του αυγερινού τον φεβρουάριο του 81 έγινε ο μεγάλος σεισμός των αλκυονίδων.
 
Stormwatch είπε:
Ποιό τηλεκοντρόλ; Ασπρόμαυρη ήταν. Μάλιστα θυμάμαι ότι είχε χαλάσει το κουμπί του power on και ο φωστήρας ο τεχνικός είχε κάνει πατέντα με διακόπτη απο πορτατίφ... :D
Το λέω γιατί η δικιά μας, αν και ασπρόμαυρη, είχε!!! 6 κουμπιά, όλα κι όλα. Δύο για τον ήχο, δύο για την αντίθεση, ένα για αλλάζει τα 7(!) κανάλια της, στα μονά η ΕΡΤ, στα ζυγά η ΥΕΝΕΔ, (όπως τώρα λέμε 99 ή 100) και ένα για να κλείνει, αλλά όχι και να ανάβει, μη τα θέλουμε κι όλα!

Όταν επιτέλους πήραμε έγχρωμη, το '87, η SABA μετακόμισε στο δωμάτιό μου, όπου έμεινε ως το '94. Και αφού πλέον από την ΥΕΝΕΔ είχε φτάσει μέχρι το STAR, πήγε στην αποθήκη.
 
rsalk μην σου πω ότι τους θυμόμουν τους τίτλους αμυδρά. ααα μήπως μπορείς να με διαφωτίσεις και στο θέμα σχετικά με το κόντρα στον άνεμο που έγραψα νωρίτερα;
 
tsalk είπε:
Να και οι τίτλοι της σειράς που μίλησα πιο πάνω
Γεια σου ρε tsalk με τα ωραία σου !! Ευχαριστούμε !!

Έχω να το δω από τότε... (και πρώτη φορά έγχρωμο όπως και ο WolfBack)...

Χα-χα, κοιτάξτε πώς συνέχεια αλλάζουν τα χρώματα των τίτλων αρχής (περήφανη η ΕΡΤ το 1980 για την εκπομπή έγχρωμης εικόνας)
 
To ερώτημα που θέτω εγώ είναι πόσοι είχαν έχρωμη τηλεόραση το 1980? για να δουν τα χρώματα που άλλαζαν στους τίτλους της σειράς
 
Πίσω
Μπλουζα