Το Ψηφιακό Αρχείο της ΕΡΤ στο Internet

Κάτι δε δουλεύει σωστά σε αυτό το thread...
 
bernard.c είπε:
Δεν μπόρεσα να καταλάβω ποιες εκπομπές είναι οι "καινούργιες" στο site. Έπρεπε να αναφέρουν σε κάποιο σημείο ποια προγράμματα "ανέβηκαν" πρόσφατα στο site για να διευκολύνουν τους αναγνώστες, αλλά ΕΡΤ είναι αυτή...
ChristosM, εσύ τι καινούργιο είδες?
Μπηκαν αρκετες θεατρικες παραστασεις καθως και καποιες εκπομπες. Οχι ομως σηριαλ.
 
επειδη ειμαι ασχετη κατεβασα το flashget και τωρα πως το κατεβαζω ποια ειναι η διαδικασια?
 
Ψηφιοποίηση του Αρχείου της ΕΡΤ στο Internet

10 Νοεμβρίου 2009, 14:00

Από τις 5 σήμερα το απόγευμα οι Ελληνες πολίτες θα μπορούν να μπαίνουν δωρεάν στην ιστοσελίδα της ΕΡΤ, προκειμένου να δουν το ψηφιοποιημένο από την ΕΡΤ αρχείο της. Mέχρι στιγμής έχει ψηφιοποιηθεί το 7-8% του συνόλου του αρχείου.

Οσον αφορά το συνολικό κόστος της δημιουργίας αρχειακού χώρου 2.500 τετραγωνικών μέτρων για την αποθήκευση, συντήρηση, επισκευή, ψηφιοποίηση και τεκμηρίωση του αρχείου της ΕΡΤ, αυτό αναλύεται σε 200.000 ευρώ για τις οικοδομικές εργασίες, 380.000 για τον ηλεκτρολογικό εξοπλισμό και 330.000 ευρώ για τον λοιπό εξοπλισμό.

Το αρχείο της ΕΡΤ σε αριθμούς περιλαμβάνει την ταινιοθήκη της τηλεόρασης με 90.000 εκπομπές σε βίντεο και 18.000 ταινίες φιλμ, το αρχείο ειδήσεων της τηλεόρασης από το 1910 μέχρι σήμερα, τα δελτία ειδήσεων από τα οποία έχουν ψηφιοποιηθεί τα δελτία ειδήσεων της ΝΕΤ του τελευταίου χρόνου, το αθλητικό αρχείο της τηλεόρασης, το κοινοβουλευτικό αρχείο, το αρχείο των ειδήσεων του ραδιοφώνου, το αθλητικό αρχείο ραδιοφώνου, τη θεατρική βιβλιοθήκη ραδιοφώνου με 1.600 θεατρικά έργα που πρόκειται να εισαχθούν και αυτά στην ιστοσελίδα παράλληλα με εικόνα, τη δισκοθήκη-ταινιοθήκη του ραδιοφώνου, τη μουσική βιβλιοθήκη με 15.000 παρτιτούρες και το φωτογραφικό αρχείο με 300.000 φωτογραφίες από το 1909 και μετά.

http://www.protothema.gr/content.php?id=50729

Πιθανοτατα σε χρόνο dt θα γινει κρουση για πολλά copyright infringements (εκτος κι αν τα έχουν λύσει ήδη) (όλα όμως;; ;)
 
7-8% μόνο μέχρι στιγμής? Τίποτα δηλαδή μπροστά στο σύνολο που έχουν. Τέλος πάντων ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα ολοκληρωθεί αυτή η προσπάθεια από πλευράς ΕΡΤ.

Για να δούμε τι θα δούμε μετά τις 5 το απόγευμα. Έχει ενδιαφέρον νομίζω.
 
Παιδιά έχεις σχέση με το http://www.ert-archives.gr/ ή κάμω λάθος;

γιατί αν ναι τότε αυτή η σελίδα υπάρχει 2 χρόνια τουλάχιστον :)

Με σχετικά μικρό υλικό αλλά είναι άλλο πράγμα να βλέπεις φρουτοπία χωρίς διαφημίσεις :)

Κ παίρνοντας μια ατάκα από την φρουτοπία " δηλαδή, εγώ μέχρι της 5 θα πέφτω;;!"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπορεί να έχει 2 χρόνια αλλά πέραν της αρχικής προσπάθειας έχει μείνει στάσιμη όλο αυτό τον καιρό.
 
Το χαζεύω καμιά ώρα τώρα, και έχω να επισημάνω ότι μου αρέσει. Έχουν γίνει κάποιες προσθήκες σε σειρές (πχ. Φυλή των ανθρώπων-1995) αλλά και εκπομπές όπως το σε Χρόνο Tv και άλλες παλιότερες από 80ς. Και είναι ενθαρρυντικό. Αρκεί να μη σταματήσει εδώ η προσπάθεια και να ψηφιοποιήσουν όχι μόνο 8% αλλά το 98% του διαθέσιμου αρχείου έως το Πάσχα! (ευσεβείς πόθοι :p )
 
Ενδιαφέρον θα έλεγα. Βλέπω σε χρόνο tv, το σήριαλ των σήριαλ. Επίσης ενδιαφέρουσες και οι φωτογραφίες που έχει. Συνολικά μια καλή προσπάθεια η οποιά ας ευχηθούμε να ολοκληρωθεί.
 
Σήμερα η ΝΕΤ έδειξε μια εκπομπή για το αρχείο (διαδικασία ψηφιοποίησης φιλμ, φωτογραφιών κλπ) και για το νεο site. Ανέφερε πως η διαδικασία ολοκλήρωσης θα πάρει γύρω στα 7 χρόνια.
 
Eρτ και ψηφιακό αρχείο

Οι ειδήσεις σήμερα είπαν ότι είναι στη διάθεση των πολιτών το 70% του ραδιοτηλεοτικού αρχείου της ΕΡΤ, σε ψηφιακή μορφή. Το βρίσκουμε στο ίντερνετ στη διεύθυνση www.ert-archives.gr. Νομίζω ότι είναι κάτι σημαντικό για όλους μας. :)
 
Ρε παιδια εγω δεν μπορω να δω τιποτα απο το αρχειο της ερτ γιατι δεν φορτωνει με τιποτα τοσες ωρες περιμενω και δεν δειχνει τιποτα.τι να κανω?εχει και την εκπομπη σε χρονο tv?
 
Τυχαία, είδα κι εγώ την ενημερωτική εκπομπή που προβλήθηκε πριν λίγες ώρες! Μηχανήματα, ηλεκτρονικοί υπολογιστές, server, εργαστήρια (χημικά και μη) και πλήθος ατόμων που εργάζονται σε όλα αυτά τα πόστα. Έντυπωσιακή η περιήγηση στο χώρο του μουσείου...

Αλήθεια, είμαστε τόσο "μπροστά" πλέον;

Κάπου έδειχνε και δεμένους τόμους με τεύχη περιοδικών. Η ράχη έγραφε "ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ"! :D
 
ΕΡΤ - Ψηφιακό Αρχείο (www.ert-archives.gr)

Θα σας... ξαφνιάσω σήμερα, διότι είναι (πολύ πιθανόν) η πρώτη φορά που θα γράψω στο forum κάτι... θετικό για την ΕΡΤ! Η ανανέωση και ο σημαντικός εμπλουτισμός του website του Ψηφιακού της Αρχείου (http://www.ert-archives.gr) δεν αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση: κάτι "κινείται" στην ΕΡΤ το τελευταίο διάστημα. Το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό και κανείς μπορεί να καταλάβει ότι το εγχείρημα της ψηφιοποίησης του Αρχείου της έχει αντιμετωπιστεί με σοβαρότητα, έχει πραγματοποιηθεί με συστηματικότητα και το αποτέλεσμα δείχνει ότι το project αυτό "δεν έγινε στο πόδι", όπως (δυστυχώς) γίνονται πολλά projects στην Ελλάδα σήμερα.

Το εγχείρημα του να ψηφιοποιηθεί και να "ανέβει" στο site ακόμα και το (μέχρι στιγμής) 7-8% του συνόλου του τηλεοπτικού υλικού που έχει η ΕΡΤ στο Αρχείο της είναι πάρα πολύ σημαντικό, δεν έχει πραγματοποιηθεί σε πολλές άλλες χώρες του κόσμου (από όσο γνωρίζω) και αποτελεί από μόνο του έναν "άθλο", διότι πρόκειται για τη μετατροπή... χιλιάδων ωρών εκπομπών σε ψηφιακή μορφή, την καταγραφή τους και το "ανέβασμα" στο site.

Όσο για το τι υπάρχει? Πολλά-πολλά "διαμάντια" που έχουμε χρόνια να δούμε (ή που δεν έχουμε δει και ποτέ αρκετοί από εμάς), τα οποία μας περιμένουν να τα "ανακαλύψουμε". Τα "διαμάντια" αυτά (προς το παρόν) δεν είναι τόσο στον τομέα των τηλεοπτικών σειρών (όπου δεν εντοπίσαμε με τον ChristosM κάτι τρομερά "σπάνιο"), όσο στον τομέα των ενημερωτικών και πολιτιστικών εκπομπών: Από 10 (προς το παρόν) εκπομπές από τις "Εκπομπές που αγάπησα" του αείμνηστου Φρέντυ Γερμανού, σε 138 εκπομπές του "Παρασκηνίου" και από 61 εκπομπές του "Μονογράμματος" σε 30 εκπομπές του "Ριμέικ" και πάρα πολλά άλλα που καλύπτουν όλο το φάσμα ενδιαφερόντων. Όσον αφορά τις εκπομπές που σχετίζονται καθαρά με την ιστορία της Ελληνικής τηλεόρασης, όπως ανέφεραν και παραπάνω οι sunset89 και tsalk, έχουμε το "Σήριαλ των Σήριαλ" (35 εκπομπές, ολοκληρωμένο) και το "Σε χρόνο TV" (53 εκπομπές, μόνο από τον 3ο κύκλο εκπομπών που είναι και ο λιγότερο "καλός" κατά τη γνώμη μου).

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αναφέρουμε ότι, παρά τα σβησίματα ετών, υπάρχουν ακόμα στο Αρχείο της ΕΡΤ πάρα πολλά "διαμάντια" που δεν έχουν ακόμα "ανέβει" στο site. Ακόμα και αν χρειαστούν 7 χρόνια όμως για να τα δούμε, εμείς θα περιμένουμε... Εδώ περιμέναμε τόσες δεκαετίες, λίγα χρόνια ακόμα θα μας απογοητεύσουν?

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην ΕΡΤ και περιμένουμε και ελπίζουμε ότι ο διαδικτυακός αυτός τόπος "καθημερινά θα εμπλουτίζεται με την πρόοδο των εργασιών της ψηφιοποίησης και τεκμηρίωσης"...

Καλή σας περιήγηση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμαμαι παλια ειχα διαβασει ενα αρθρο που ελεγε οτι μερος του αρχειου χρησιμοποιουνταν ως ... αγραφες VHS και BETA για να γραφονται οι πιο προσφατες πανω απ τις παλιες... Το μονο που με ανησυχει ειναι πιθανα προβληματα με copyright που ισως προκυψουν και αποσυρθουν μερη του site...
 
Τώρα άρχισε η ψηφιοποίηση? Τώρα ενδιαφέρθηκαν για τις σκονισμένες κασέτες που υπάρχουν στα ράφια τους? Δε θέλω να φανώ αχάριστος αλλά να το βράσω. Δε θεωρώ αξιόλογη την προσπάθεια τους και δε νομίζω ότι αξίζει το χθεσινό δελτίο ειδήσεων περισσότερο από τα διαμάντια του παρελθόντος τα οποία κατα 95% έχουν χαθεί και δε σώζωνται σήμερα. Γιατί ό,τι και να γίνει τα μυαλά δεν αλλάζουν. Ειδικά στην ΕΡΤ. Τι αλλαγή να περιμένω οταν για παράδειγμα ο καθένας μπορεί να βρει ταινία του Γιούγκερμαν στο Μοναστηράκι?

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ίσως είναι η πιό χαρακτηριστική περίπτωση αυτή κλοπής υλικού από την ΕΡΤ και πωλήσεως του για να συσκευάζουν δέματα όπως μας εξηγεί και στο παραπάνω βίντεο η κυρία Θεολογίδου. Είχα πάθει σόκ το 1991 όταν το είχα μάθει.

Βέβαια θα μου πείτε πόσες άλλες ανάλογες περιπτώσεις μπορεί να έχουν συμβεί χωρίς να τις έχουμε μάθει. Όπως και να χει το πράγμα η ΕΡΤ με αρκετή καθυστέρηση και αφού έχουν χαθεί πολλά από τα διαμάντια της μάλλον κατάλαβε πόσο σημαντικό είναι να προστατέψει και να αναδίξει το πολύτιμο αρχείο της (ότι δεν χάρισαν, πούλησαν και έκλεψαν οι διάφοροι επιτήδιοι που είχαν κάποια θέση εκεί μέσα όλα αυτά τα χρόνια)
 
Πάντως εκτός από όλα αυτά και όσον αφορά το συγκεκριμένο site έχω να πω ότι είναι της...υπομονής!!!(που έχω...γαιδουρινή αν πρόκειται για τέτοια "διαμάντια"!)Δε ξέρω σε σας αλλά σε μένα αργεί πάαααρα πολύ να ανοίξει ένα βίντεο. Χτες ξενύχτησα και προβλέπω κι άλλα ξενύχτια...Αλλά ας μην είμαστε αχάριστοι...Ας μπούνε πράγματα και υπομονή υπάρχει νομίζω από όλους μας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω δεν εχω καταφερει ακομα να stream-αρω! Δεν μπορω να καταλαβω που τα host-αρουνε!! Σε κανα PC καποιας γραμματεος με 8mbps γραμμη? :)

Ελεος! Ας το ανεβασουνε σε καποιο απο τα παιδαγωγικα ιδρυματα (ntua κτλ).
 
konkar είπε:
Τώρα άρχισε η ψηφιοποίηση? Τώρα ενδιαφέρθηκαν για τις σκονισμένες κασέτες που υπάρχουν στα ράφια τους? Δε θέλω να φανώ αχάριστος αλλά να το βράσω. Δε θεωρώ αξιόλογη την προσπάθεια τους και δε νομίζω ότι αξίζει το χθεσινό δελτίο ειδήσεων περισσότερο από τα διαμάντια του παρελθόντος τα οποία κατα 95% έχουν χαθεί και δε σώζωνται σήμερα. Γιατί ό,τι και να γίνει τα μυαλά δεν αλλάζουν. Ειδικά στην ΕΡΤ. Τι αλλαγή να περιμένω οταν για παράδειγμα ο καθένας μπορεί να βρει ταινία του Γιούγκερμαν στο Μοναστηράκι?
Συμφωνώ απόλυτα με τις θέσεις και απόψεις που διατυπώνεις παραπάνω φίλε konkar και το θέμα της καταστροφής / λεηλάτησης του Αρχείου της ΕΡΤ εκ των έσω το έχουμε συζητήσει πάρα πολλές φορές σε αυτό το forum, έχοντας εκφράσει την λύπη και αγανάκτησή μας.

Ένα σχετικό thread είναι άλλωστε:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7291

Παράλληλα όμως, πρέπει να πούμε και τα θετικά και να επιβραβεύσουμε μια προσπάθεια όταν / όπου χρειάζεται. Κατ' αρχάς, ναι, η ΕΡΤ αργά το κατάλαβε ότι οφείλει να διαφυλάξει το πολύτιμό της Αρχείο και ναι, το έπραξε αφού είχε σβήσει / δωρίσει / "εξαφανίσει" το 95% (όπως λες) των "διαμαντιών" που είχε στην κατοχή της. Από την άλλη όμως, το 5% παραμένει στο Αρχείο της και πρόκειται για τηλεοπτικό υλικό πολύτιμο, κομμάτια του οποίου δεν έχουμε ξαναδεί από την πρώτη προβολή του και (συνολικά) διάρκειας πολλών, πάρα πολλών ωρών, το οποίο, έστω και κουτσουρεμένο, "κρύβει" αρκετούς "θησαυρούς" (αναλογιστείτε αν υπήρχε σήμερα το 100% του υλικού τι θα είχαμε στη διάθεσή μας...). Αυτό λοιπόν που απέμεινε στην ΕΡΤ από το original Αρχείο της, η ΕΡΤ δεν ήταν "υποχρεωμένη" σήμερα να το "μοιραστεί" μαζί μας, θα μπορούσε να το αφήσει να "μουχλιάζει" στις αποθήκες της μερικά χρόνια ακόμα, ή ακόμα και αν το αποκαθιστούσε / ψηφιοποιούσε θα μπορούσε και πάλι να το κρατήσει για την ίδια και να μην "ανοίξει τις πόρτες της στο κοινό". Άρα αυτή είναι μία σημαντική, πολύ σημαντική πρωτοβουλία της ΕΡΤ, αποτέλεσμα της οποίας θα είναι σε εύλογο χρονικό διάστημα να δούμε πχ το 1 επεισόδιο του "Λούνα Παρκ" που σώζεται στο Αρχείο, τη σειρά "Κίτρινος Φάκελος" του 1981 που γυρίστηκε και δεν προβλήθηκε ποτέ, θεατρικές παραστάσεις του "Θεάτρου της Δευτέρας" που δεν έχουμε ξαναδεί από τη δεκαετία του '80, τις "Εκπομπές που αγάπησα" του αξέχαστου Φρέντυ Γερμανού, δελτία ειδήσεων από τη δεκαετία του '70 και του '80, πολιτιστικές εκπομπές και συνεντεύξεις ανθρώπων των γραμμάτων και των τεχνών, μουσικά αφιερώματα και άλλα πολλά. Εδώ χαρήκαμε τόσο πολύ που είδαμε το Αρχείο του Νίκου Μαστοράκη στο internet, να μην χαρούμε και με το Αρχείο της ΕΡΤ? "Κάλλιο αργά, παρά ποτέ..."

Ένα δεύτερο σχόλιο που θα ήθελα εδώ να κάνω είναι ότι μέσα από τα αφιερώματα που έχουν γυριστεί για το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ, μπορεί κανείς να καταλάβει ότι η καταγραφή του Αρχείου έγινε συστηματικά και ότι τα χρήματα που δαπανήθηκαν είναι πολλά, επομένως δεν ήταν μια "δουλειά του ποδαριού" για την ΕΡΤ, αλλά ένα μεγαλόπνοο (λόγω μεγέθους) project, το οποίο αντιμετωπίστηκε με σοβαρότητα από την εταιρία (τουλάχιστον από όσο φαίνεται, αν τα πράγματα είναι αλλιώς, να το συζητήσουμε). Επομένως και αυτό πρέπει να το αναγνωρίσουμε στη δημόσια τηλεόραση.

Τέλος, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάτι: ότι οι άνθρωποι που ασχολούνται σήμερα με την διάσωση και ψηφιοποίηση του Αρχείου της ΕΡΤ δεν είναι υπεύθυνοι για τα σβησίματα και τις καταστροφές που υπέστη το Αρχείο τόσα χρόνια τώρα, οπότε δεν μπορούμε να τους "κατηγορούμε". Διότι τα σβησίματα έγιναν κατ' εντολή και πραγματοποιήθηκαν πολλά χρόνια πριν ξεκινήσουν οι άνθρωποι αυτοί την διάσωση και επανεγγραφή του αρχειακού υλικού σε σύγχρονα μέσα. Οι υπεύθυνοι πρέπει να αναζητηθούν στις Διοικήσεις της ΕΡΤ που τη δεκαετία του '80 έσβησαν σειρές και εκπομπές της προηγούμενης περιόδου επανεγγράφοντας τις μπομπίνες με νέο τηλεοπτικό υλικό, έχοντας αποφασίσει ότι "βρισκόμαστε στο έτος μηδέν της Ελληνικής τηλεόρασης". Άλλωστε, όπως παραδέχτηκε και ο ίδιος ο Βασίλης Βασιλικός (Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής της ΕΡΤ το 1981) στη Ρένα Θεολογίδου στο Σήριαλ των Σήριαλ, "εκ των υστέρων, η "καλύτερη" περίοδος της Ελληνικής τηλεόρασης όσον αφορά την ποιότητα του παραγόμενου τηλεοπτικού προγράμματος ήταν η πενταετία 1976-81". Το λυπηρό είναι ότι ελάχιστα δείγματα εκπομπών και σειρών έχουν παραμείνει στο Αρχείο της ΕΡΤ από την περίοδο αυτή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα