Το δελτίο καιρού στην ΕΡΤ / ΕΤ1

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
409
...που στις δεκαετίες '70 και '80 δεν έπεφταν ποτέ μέσα. Θυμάμαι τον Καντερέ ως πρώτο παρουσιαστή (1975), μετά τον Ανδρέα Λαζάνη και τον

Οκτώβριο του 1985γίνεται η πρώτη παρουσίαση μετεωρολογικού δελτίου από γυναίκα, τη μετερεωλόγο Ευρυδίκη Καραμανή, την οποία ερωτεύτηκε σχεδόν όλος ο ανδρικός πληθυσμός. Και στην ΕΤ1 έγινε την ίδια χρονιά η πρώτη παρουσίαση δελτίου καιρού για αγρότες.

Ρίχναμε πολύ γέλιο με τις προβλέψεις γιατί η μόνη περίπτωση να τις πετύχουν ας πούμε για βροχή ήταν να πονάνε τα αρθριτικά τους ή καμιά παλιά εγχείρηση ή παλιό σπάσιμο :D :D:D
 
Τα καλά του να έχεις μπαμπά πιλότο... η Πολεμική Αεροπορία είχε τους δικούς της μετεωρολόγους, ανεξάρτητη υπηρεσία από την ΕΜΥ και ασφαλώς πολύ πιο έγκυρη στις προβλέψεις της. Έτσι ο μικρός alkis21 ήξερε αν η επόμενη μέρα ήταν κατάλληλη για μπάλα! (όχι ότι μια βροχούλα εμπόδιζε κανέναν μας, αλλά λέμε τώρα...)
 
krios είπε:
...που στις δεκαετίες '70 και '80 δεν έπεφταν ποτέ μέσα. Θυμάμαι τον Καντερέ ως πρώτο παρουσιαστή (1975), μετά τον Ανδρέα Λαζάνη και τον Οκτώβριο του 1985γίνεται η πρώτη παρουσίαση μετεωρολογικού δελτίου από γυναίκα, τη μετερεωλόγο Ευρυδίκη Καραμανή, την οποία ερωτεύτηκε σχεδόν όλος ο ανδρικός πληθυσμός. Και στην ΕΤ1 έγινε την ίδια χρονιά η πρώτη παρουσίαση δελτίου καιρού για αγρότες.

Ρίχναμε πολύ γέλιο με τις προβλέψεις γιατί η μόνη περίπτωση να τις πετύχουν ας πούμε για βροχή ήταν να πονάνε τα αρθριτικά τους ή καμιά παλιά εγχείρηση ή παλιό σπάσιμο :D :D:D
Εχμ... Δε θα το'λεγα... #)

Αλλά θα μου πεις, γούστα είν'αυτά...
 
Άλλη περίπτωση ήταν (για όσους έμεναν σε χωριά) να παρατηρούν την συμπεριφορά των ζώων και τον εντόμων.
 
Βασικά όσον αφορά τις προβλέψεις, ότι έλεγαν συνήθως έβγαινε το αντίθετο. ;) Οπότε άμα έλεγαν για βροχή ξεράμε ότι θα'χε ήλιο και τούμπαλιν! :p Τώρα καμιά δεκπενταριά χρόνια άρχισαν να είναι αξιόπιστα τα δελτία καιρού...
 
Καμια φωτο της Καραμανη; Δεν τη θυμαμαι καθολου ρε παιδια, και το γκουγκλ δε φαινεται να εχει τιποτα

Η πρωτη γυναικα που θυμαμαι ηταν η Ευη Παπαδακη του Αντ1 καπου το 91
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
E, ποιος άλλος; Ο Νίκος Καντερές μας έρχεται κατευθείαν στο μυαλό. Ειδικά στα παιδιά ήταν γνωστός γιατί φωτογραφία του βρισκόταν και στο βιβλίο της Μελέτης του Περιβάλλοντος - κάτι σαν Γεωγραφία- στο Δημοτικό, στην τρίτη τάξη! Μιας και περί μετεωρολόγων ο λόγος από τους κυρίους τη δεκαετία του ' 80 εκτός από τους Καντερέ , Λαζάνη (απεβίωσε το 2006) και Ζιακόπουλο (ενεργός και σήμερα) ήταν και ο κ. Δημήτρης Μελανίτης, με αραιά μαλλιά και με χαρακτηριστική φωνή. Πιθανόν κι αυτός να συνεχίζει να λέει τον καιρό. Όσο για την κυρία Καραμανή είναι ακόμα ενεργή.
 
Θυμάμαι τον Λαζάνη--νομίζω--μπροστά σε έναν χάρτη να λέει ότι θα βρέξει σε κάποιες πόλεις και να ζωγραφίζει συννεφάκια με μπλε μαρκαδόρο πάνω από τις αντίστοιχες πόλεις... "Τεχνολογία" της εποχής.

Επίσης, επιτρέψτε μου να αναφερθώ και σε μια ρετρο-μετεωρολογική κωμική πρόβλεψη: Φέμυ Ανεμοδούρα, όλα τα λεφτά, στο "Κανάλι της Βαγγελίτσας" που στο αναβαθμισμένο δελτίο ειδήσεων της ΝΤΕΡΤ προβλέπει τη βροχή τραγουδώντας "Βρέχει πάλι απόψε..." (1987)
 
appoul είπε:
Θυμάμαι τον Λαζάνη--νομίζω--μπροστά σε έναν χάρτη να λέει ότι θα βρέξει σε κάποιες πόλεις και να ζωγραφίζει συννεφάκια με μπλε μαρκαδόρο πάνω από τις αντίστοιχες πόλεις... "Τεχνολογία" της εποχής.
Ναι, ναι, τον θυμάμαι κι εγώ τον μπλε μαρκαδόρο!!

appoul είπε:
Επίσης, επιτρέψτε μου να αναφερθώ και σε μια ρετρο-μετεωρολογική κωμική πρόβλεψη: Φέμυ Ανεμοδούρα, όλα τα λεφτά, στο "Κανάλι της Βαγγελίτσας" που στο αναβαθμισμένο δελτίο ειδήσεων της ΝΤΕΡΤ προβλέπει τη βροχή τραγουδώντας "Βρέχει πάλι απόψε..." (1987)
Χαχα, πού τη θυμήθηκες? :D

Η Σοφία Φιλιππίδου δεν ήταν στον ομώνυμο ρόλο?
 
Ναι, η Σοφία Φιλιππίδου. Και έκανε και ένα αντίστοιχο νούμερο στο θέατρο εκείνη τη σεζόν, στην επιθεώρηση "Σιχτίρεια 88" που κυκλοφόρησε και σε βιντεοκασέτα. Είχε το δικό της κανάλι και μεταξύ άλλων έλεγε και τον καιρό!
 
bernard.c είπε:
Ναι, ναι, τον θυμάμαι κι εγώ τον μπλε μαρκαδόρο!!
να προσθεσω επισης οτι σε εκεινο το λευκο χαρτι που ηταν ολα αυτα σχεδιασμενα πριν χρησιμοποιησουν γραφικα,οι μετεωρολογοι μας τα τονιζαν δειχνοντας με μια μεταλλικη κεραια η βελονα (ηταν το pointer της εποχης),δεν ξερω αν το θυμουνται και αλλοι αυτο..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vosporos είπε:
να προσθεσω επισης οτι σε εκεινο το λευκο χαρτι που ηταν ολα αυτα σχεδιασμενα πριν χρησιμοποιησουν γραφικα,οι μετεωρολογοι μας τα τονιζαν δειχνοντας με μια μεταλλικη κεραια η βελονα (ηταν το pointer της εποχης),δεν ξερω αν το θυμουνται και αλλοι αυτο..
Ναι, ναι, σαν κεραία ραδιοφώνου ήταν! :D
 
krios είπε:
...και τον Οκτώβριο του 1985 γίνεται η πρώτη παρουσίαση μετεωρολογικού δελτίου από γυναίκα, τη μετερεωλόγο Ευρυδίκη Καραμανή, την οποία ερωτεύτηκε σχεδόν όλος ο ανδρικός πληθυσμός...

DINO είπε:
Εχμ... Δε θα το'λεγα... #)
Αλλά θα μου πεις, γούστα είν'αυτά...

Rakeesh είπε:
Καμια φωτο της Καραμανη; Δεν τη θυμαμαι καθολου ρε παιδια

tsalk είπε:
Ορίστε και φωτογραφία της κ. Καραμανη
http://img214.imageshack.us/img214/1849/newswo8.jpg
LOL,αν όντως συνέβη αυτό,σε τέτοια κλίμακα,ο ανδρικός πληθυσμός της χώρας μας πρέπει να είχε πολύ περίεργα,ή έστω ιδιαίτερα,γούστα,τη δεκαετία των '80s... :p
 
Την κυρία Καραμανή την συμπάθησε πολύ μεγάλο κομμάτι του κόσμου και η παρουσία της άρεσε. Αν ψάξουμε λίγο στο διαδίκτυο θα δούμε πως αυτή η άποψη στηρίζεται ακόμα και σε άρθρα. Ας μην ειρωνευόμαστε ούτε το γούστο ούτε τις γυναίκες επιτέλους. Και ας επιτραπεί σε κάποιες και κάποιους που ήταν μεγαλύτεροι από 0-5 εκείνα τα χρόνια να θυμόμαστε κάτι παραπάνω. :)
 
Νομίζω ότι αυτά περί λατρείας της Καραμανή ίσως οφείλονται στο ότι ήταν η πρώτη γυναίκα μετεωρολόγος (δεν ξέρω αν ισχύει, πάντως τηλεοπτικά σίγουρα πρέπει να ισχύει). Οπότε, δεν είχε άλλες για σύγκριση. Σήμερα, άλλα κανάλια έχουν φτάσει στο άλλο άκρο με καιρό τύπου Πετρούλας (δεν έχω τίποτα και με τις δύο, αλλά για την δεύτερη διαφωνώ με τον τρόπο που "σερβίρει" τον καιρό στους τηλεθεατές).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Την κυρία Καραμανή την συμπάθησε πολύ μεγάλο κομμάτι του κόσμου και η παρουσία της άρεσε. Αν ψάξουμε λίγο στο διαδίκτυο θα δούμε πως αυτή η άποψη στηρίζεται ακόμα και σε άρθρα. Ας μην ειρωνευόμαστε ούτε το γούστο ούτε τις γυναίκες επιτέλους. Και ας επιτραπεί σε κάποιες και κάποιους που ήταν μεγαλύτεροι από 0-5 εκείνα τα χρόνια να θυμόμαστε κάτι παραπάνω. :)
Ότι μπορεί να άρεσε,ΟΚ,ας πούμε ότι άρεσε.

Τώρα,τη γνώμη μας για το γούστο των Ελλήνων,αφού λοιπόν είπαμε να θεωρήσουμε ότι ίσχυε αυτό,μπορούμε να τη λέμε ελεύθερα όπου κι όποτε θέλουμε.Ποτέ άλλωστε δεν απαγορεύτηκε εδώ μέσα να πούμε τη γνώμη μας σε κάποιο thread,τουλάχιστον εντός των θεμάτων που απασχολούν το παρόν forum.

Eιρωνεία προς γυναίκες; 8)

Ποτέ δεν υπήρξε κάτι τέτοιο εδώ μέσα.

Τέλος και με αυτό...

Τέλος,απαγόρευση και περιορισμός στο τι (μπορεί να) θυμάται ο καθένας μας,επίσης δε βλέπω πού μπήκε. 8)
 
Το γεγονος ειναι οτι πραγματι το 1985 οταν και εμφανιστηκε η Καραμανη στη τηλεοραση ως η πρωτη γυναικα παρουσιαστρια (και πραγματικη μετεωρολογος) του δελτιου της ΕΜΥ - εγινε μεγαλο μπαμ - ο κοσμος στηνοταν να δει το δελτιο ειτε γιατι τους αρεσε η ιδεα μιας γυναικειας παρουσιας ειτε γιατι τους αρεσε η ιδια η Καραμανη - η συγκεκριμενη φωτο του Αλκη δεν εχει καμια σχεση βεβαια με την ολη εμφανιση της και την αδικει.

Γεγονος ειναι επισης οτι γραφτηκαν πολλα τοτε - παρα πολλα - και ηταν κατα 99% θετικα - εως πολυ θετικα. Ναι υπηρξαν σιγουρα πολλοι ερωτοχτυπημενοι, απο απλους τηλεθεατες ως δημοσιογραφους των μεσων, που ολοι ειχαν να πουν ή να γραψουν σε στανταρ βαση κατι καλο για την σοβαρη ξανθια με την μπασα φωνη.

Το επισης εκπληκτικο ειναι οτι απο τον καιρο της Καραμανη ΔΕΝ εχει βγει καμμια μετεωρολογος να πει το δελτιο - και η κατρακυλα που ξεκινησε απο καποια (αρκετα εμφανισημα) μοντελα εφτασε να ειναι υποθεση της Πετρουλας και της Αφρουλας και το κακο συναπαντημα.

Και μιας και αναφερθηκε - σε σχεση με τα σημερινα "γουστα", μια χαρα ηταν αυτα της δεκαετιας που μεγαλωσαμε. Και σιγουρα πιο υγιη.
 
@Manos426f

Αυτοί που διαβάζουν, κρίνουν και αυτά που γράφονται και το ύφος με το οποίο γράφονται. Σαφέστατα είμαστε ελεύθεροι να λέμε ότι θέλουμε αλλά αν θεωρείς ότι το σχόλιό σου (όσον αφορά την παρουσιάστρια) είναι μέσα στους κανόνες του φόρουμ, για τους οποίους εσύ τόσες φορές ''φωνάζεις'' και γνωρίζεις καλύτερα έχοντας υπάρξει και επιμελητής, τότε εντάξει, είμαι εγώ λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα πρώτα που αναφέρεις Ηρακλή,δε μπορώ να διαφωνήσω,όπως άλλωστε ουσιαστικά δε διαφώνησα και πριν.Απλά είπα "αν ίσχυε".Ε,δεν είναι και τόσο κακό που αναρωτήθηκα βρε παιδιά... :p

Paspartoo είπε:
Και μιας και αναφερθηκε - σε σχεση με τα σημερινα "γουστα", μια χαρα ηταν αυτα της δεκαετιας που μεγαλωσαμε. Και σιγουρα πιο υγειη.
Καλά,αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.

Προσωπική μου άποψη λοιπόν,είναι ότι εδώ ισχύει το ότι το retro κάποιες φορές ΔΕΝ είναι καλύτερο... :)

krios είπε:
αν θεωρείς ότι το σχόλιό σου (όσον αφορά την παρουσιάστρια) είναι μέσα στους κανόνες του φόρουμ, για τους οποίους εσύ τόσες φορές ''φωνάζεις'' και γνωρίζεις καλύτερα έχοντας υπάρξει και επιμελητής, τότε εντάξει, είμαι εγώ λάθος.
Φυσικά και είναι κι είσαι πέρα για πέρα λάθος....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα