Το δελτίο καιρού στην ΕΡΤ / ΕΤ1

Εντάξει αλλά θα ήθελα να δω αν η κυρία Καραμανή μας διάβαζε, ποιά θα ήταν η άποψή της και τι θα εισέπραττε. Κυρίως από το ανθρωπάκι με τη γλώσσα έξω.
 
Δηλαδή εσύ -με τη λογική αυτή- λες:

-Να λέμε ότι όλες οι γυναίκες στο παρελθόν ήταν κούκλες

-Όλοι οι ηθοποιοί ταλαντούχοι

-Όλες οι τραγουδίστριες καταπληκτικές

-Όλοι οι παρουσιαστές πανέξυπνοι

κτλ κτλ κτλ,μήπως και κάποιος από αυτούς μας διαβάζει...

Και στην τελική,τι είπα;

Ότι αν υπήρχε καθολική αναγνώριση της ομορφιάς της συγκεκριμένης παρουσιάστριας,τα γούστα των Ελλήνων την εποχή εκείνη,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ήταν περίεργα.

Πού είναι αλήθεια το κακό;;;

ΔΕΝ την έβρισα,ΔΕΝ την υποτίμησα,ΔΕΝ έγραψα κάτι προσβλητικό για την ίδια,ως άνθρωπο.

Άσε που άνθρωπος που βγαίνει στο γυαλί,έχει εκ των προτέρων αποδεχθεί ότι θα κρίνεται για την εμφάνισή του από τον ΚΑΘΕ τηλεθεατή....
 
Καλά,αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό.Προσωπική μου άποψη λοιπόν,είναι ότι εδώ ισχύει το ότι το retro κάποιες φορές ΔΕΝ είναι καλύτερο..
Συμφωνω απολυτα - αλλα εγω δεν μιλησα για retro αλλα για τη δεκαετια που μεγαλωσα και εζησα - η οποια απο ολες σχεδον τις αποψεις ηταν μια πολυ πιο "αθωα" και "υγιης" χρονικα περιοδος απο το 2010. Φυσικα και ειναι υποκειμενικο αλλα βασιζεται σε ιδια αποψη.

Φυσικά και είναι κι είσαι πέρα για πέρα λάθος....
Δεν ειναι ωραιο να υπαρχει κοντρα μεταξυ ανθρωπων που προσφερουν σε ενα χωρο οπως αυτος. Γεγονος ειναι οτι, συμβαινει πολυ συχνα ενα σοβαρου υφους και αντικειμενου thread να "εισπρατει" και καμποσο χαβαλε - δεν ειναι αυτο καθαυτο εκτος των κανονισμων - απλα δεν ειναι παντα αποδεκτο ή και "δικαιο" για αυτον που ξεκινα το thread.

Και φυσικα δεν υπαρχουν "περα για περα λαθη" ή "περα για περα σωστα" - μια ισορροπια ειναι ολα, και εδω και παντου. Σας παρακαλω να ξεπερασουμε το θεμα αυτο και να παμε παρακατω.
 
manos426f είπε:
Δηλαδή εσύ -με τη λογική αυτή- λες:
-Να λέμε ότι όλες οι γυναίκες στο παρελθόν ήταν κούκλες

-Όλοι οι ηθοποιοί ταλαντούχοι

-Όλες οι τραγουδίστριες καταπληκτικές

-Όλοι οι παρουσιαστές πανέξυπνοι

κτλ κτλ κτλ,μήπως και κάποιος από αυτούς μας διαβάζει...

Και στην τελική,τι είπα;

Ότι αν υπήρχε καθολική αναγνώριση της ομορφιάς της συγκεκριμένης παρουσιάστριας,τα γούστα των Ελλήνων την εποχή εκείνη,ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ήταν περίεργα.

Πού είναι αλήθεια το κακό;;;

ΔΕΝ την έβρισα,ΔΕΝ την υποτίμησα,ΔΕΝ έγραψα κάτι προσβλητικό για την ίδια,ως άνθρωπο.

Άσε που άνθρωπος που βγαίνει στο γυαλί,έχει εκ των προτέρων αποδεχθεί ότι θα κρίνεται για την εμφάνισή του από τον ΚΑΘΕ τηλεθεατή....

Δεν έχω αυτή τη λογική ώστε να λέω: όλοι...όλες... Μακριά από μένα αυτά.
 
Paspartoo είπε:
Γεγονος ειναι οτι, συμβαινει πολυ συχνα ενα σοβαρου υφους και αντικειμενου thread να "εισπρατει" και καμποσο χαβαλε - δεν ειναι αυτο καθαυτο εκτος των κανονισμων
Σωστό αυτό που λες Ηρακλή.

(Αν και εγώ δεν είπα για χαβαλέ αυτό που είπα,αλλά anyway...)

Paspartoo είπε:
απλα δεν ειναι παντα αποδεκτο ή και "δικαιο" για αυτον που ξεκινα το thread.
Α,ΟΚ.

Εντάξει τότε,τζάμπα δημιουργήθηκε θέμα εκ του μη όντος.

Μπορούσατε εξ' αρχής να το πείτε αυτό,ώστε να ξέρουμε ότι δεν είναι αποδεκτό το να εκφράσουμε μια προσωπική μας άποψη στα thread της krios.Δεκτόν..

Με την ευκαιρία αυτή,να πω ότι εγώ ξεκάθαρα δέχομαι ΚΑΘΕ χαβαλέ και χιούμορ στα thread που κατά καιρούς ανοίγω.

(Περί του "δίκαιου" δε θέλω να ασχοληθώ,για να μη συνεχίσουμε το όλο θέμα.Άλλωστε κουράζουμε άνευ λόγου όσους μας διαβάζουν και ξεφεύγουμε κι από το θέμα του thread...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να αλλάξουμε λίγο την κατεύθυνση της κουβέντας -

Με αφορμή την ανάρτηση της μίας φωτογραφίας που υπάρχει στο internet της συμπαθούς κας Καραμανή, πολλές φορές έχω αναρωτηθεί πώς και δεν είναι διαθέσιμες στο διαδίκτυο περισσότερες φωτογραφίες της ίδιας της κας Καραμανή, των συναδέλφων της μετεωρολόγων της ΕΡΤ και της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2, καθώς και των δημοσιογράφων-παρουσιαστών των Ειδήσεων της κρατικής τηλεόρασης των δεκαετιών '70 και '80. Ούτε και των πιο γνωστών/δημοφιλών. Ας ψάξουμε όλοι λίγο στα αρχεία μας, μπας και "ξετρυπώσουμε" τίποτα και θυμηθούμε εκείνες τις ωραίες και αθώες τηλεοπτικές εποχές...
 
Ο αείμνηστος Ανδρέας Λαζάνης, σε μία από τις τελευταίες του φωτογραφίες (βρέθηκε στο Ίντερνετ).
 
Μαζί με τους Καντερέ, Καραμανή, Λαζάνη, Ζιακόπουλο και Μελανίτη, μην ξεχάσουμε και τον Πάνο Γιαννακόπουλο, ο οποίος φαίνεται να λέει τον καιρό πρώτος στο ανωτέρω βίντεο του Φορντ. Να τον προσθέσουμε και στα ταγκς.
 
stakovios είπε:
Μαζί με τους Καντερέ, Καραμανή, Λαζάνη, Ζιακόπουλο και Μελανίτη, μην ξεχάσουμε και τον Πάνο Γιαννακόπουλο, ο οποίος φαίνεται να λέει τον καιρό πρώτος στο ανωτέρω βίντεο του Φορντ. Να τον προσθέσουμε και στα ταγκς.
Έχεις απόλυτο δίκιο!
 
ασπο

στο βιντεο βλεπουμε τον Γιωργο Μελανιτη..cult μετεωρολογος "ξεσκεπαστος"..το πλανο ειναι του 1986.http://www.youtube.com/watch?v=6G3s3KCXnWg .
 
ιδου ο Γιωργος Μελανιτης..cult μορφη του δελτιου καιρου και "ξεσκεπαστος!!!εδω πλανο εν ετει 1986..http://www.youtube.com/watch?v=6G3s3KCXnWg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ έγραψες!
 
τι να πρωτοπουμε παλι χαχα,απιστευτο βιντεο εγραψες φιλε mr retromemories ,μετα τον καντερε να και ο μελανιτης,και με μαλλι της εποχης,,και ειδα και κουικ στην αρχη αγνωριστο,αν δεν κανω λαθος εκεινη την εποχη το παρουσιαζε με την σταη.ε τι να πω αν βρεις και δελτιο με τις πατροπαραδοτες βελονες που παρουσιαζαν την θερμοκρασια τοτε θα σε προσκυνησω... :D :D
 
Είδα και τον Τέρενς Κουίκ στην αρχή του δελτίου. Πολύ καλό ντοκουμέντο, Μίστερ Ρετρομέμορις.

Βελόνες; Τι εννοείς, Βόσπορε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτικό απόσπασμα από το δελτίο! Σε ευχαριστούμε πολύ!

:bow: :bow:
 
Tρομερη ποιοτητα εικονας, ετσι;

Καλα, στο δελτιο καιρου, τα συννεφα τα ζωγραφιζαν απο πριν με μαρκαδορο πανω στον χαρτη;; :D Δεν θυμομουν κατι τετοιο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit]


Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]


Ο Ανδρέας Λαζάνης παρουσιάζει τον καιρό στο ανωτέρω βίντεο του Φορντ 231. Εντύπωση προκαλεί ίσως το γεγονός ότι είναι 1989 και ακόμα περιγράφεται ο καιρός στην σεισμόπληκτη (1986) Καλαμάτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nektarios1451 είπε:
Τον Γιώργο Μελανίτη τον έχω συνδυάσει με την ατάκα "Απ'τα στοιχεία που έχουμε"....ήταν η μόνιμη φράση με την οποία άρχιζε το δελτίο καιρού μετά το καλησπέρα. Απ'ότι μου έχει πει ένας φίλος μου είναι από την Πάρο
 
αυτον και τον λαζανη τους ειχα συνδιασει με τον κακο καιρο παντα τυχαινε τοτε να βγαινουν αυτοι για τον καιρο
 
Πίσω
Μπλουζα