Το δικο μου project Super Amiga 500.

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.367
Αντιδράσεις
9.537
Ειπα να περασω και εγω λιγο ποιοτικο χρονο με την αγαπημενη μου. :sweet_kiss:

Χαμηλος φωτισμος,


ενα φρεσκοαποχτηθεν GVP A530 Turbo απο το ebay (προσωρινα με SCSI σκληρο δισκο 420mb), μια επεκταση μνημης 4mb GVP SIMM32 απο το Softhut, μια trapdoor επεκταση μνημης 512kb Microbotics M501-s, o πιστος μου HxC floppy emulator και το πρωτο βημα για το super Amiga 500 project εγινε!

2010-06-27-00h18m51.JPG

2010-06-27-00h19m17.JPG

Εχουμε και λεμε, 68EC030 στα 40MHz, 9mb ram, σκληρο δισκο! Fun fun fun! :headbangdude:

Επομενα βηματα:

  1. Κickstart switcher με 1.3 και 3.1 ROMS

  2. Επεκταση μνημης trapdoor 2mb chip ram για συνολικη μνημη 10mb

  3. CFIDE68K v293 με clockport(!) και εσωτερικο δισκο CF ή SD μεγαλης χωρητικοτητας για WB31. Λενε οτι δουλευει με το GVP A530. Θα δειξει.

  4. 68882 40MHz για το A530 (πρακτικα αχρηστο, αλλα θα με ανεβασει στα benchmarks!)

  5. USB controller στο clockport (αν δουλευει και χωραει)

  6. Scandoubler/flickerfixer (κυριως για λογους πληροτητας, γιατι προσωπικα ειμαι ηδη ευχαριστημενος απο το SCART RGB σημα).

  7. SCSI cdrom. Εχω ηδη ενα A570, αλλα οπως και το A530 δεν εχει εξοδο. Ισως DVDRW με SCSI to IDE adaptor;

  8. Να εξερευνησω την πιθανοτητα αντικαταστασης του 68EC030 με κανονικο 68030 καθως και την πιθανοτητα overclocking του Α530 (εχει εναν κρυσταλλο 40MHz, αλλα πως θα συμπεριφερθει να του βαλεις πιο γρηγορο; )

  9. Να αλλαξω το ενοχλητικο ανεμιστηρακι του Α530.

  10. Ξεχναω τιποτα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Με γειες, με γειές. Ομως δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα ο μόνος τρόπος να πας στα 2ΜΒ chip είναι να αλλάξεις το AGNUS να πάρεις επέκταση μνήμης 1ΜΒ στο trapdoor και να κολλήσεις μνήμες πάνω στην μητρική. Οπως έκανα κι εγώ στα δικά μου REV6A boards.

Εκτος αν βρεις κάνα MINI MEGI chip.
 
Seaside είπε:
Με γειες, με γειές. Ομως δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα ο μόνος τρόπος να πας στα 2ΜΒ chip είναι να αλλάξεις το AGNUS να πάρεις επέκταση μνήμης 1ΜΒ στο trapdoor και να κολλήσεις μνήμες πάνω στην μητρική. Οπως έκανα κι εγώ στα δικά μου REV6A boards.
Εκτος αν βρεις κάνα MINI MEGI chip.

http://amibay.com/showthread.php?t=4722&highlight=zetr0+2mb

Zetr0 knows:D
 
statusgr είπε:
Αυτο που ανέφερα το συζητούσα με τον Zetro στο τηλέφωνο. Χρειάζεσαι 8372ΑΒ ή 8372Β Agnus που είναι πολύ δυσεύρετο.

Στο τέλος βέβαια καταλήγεις να έχεις μια υβριδική 500 PLUS αν αλλάξεις το Denise με Super Denise.

Επίσης οταν αναβαθμίζεις παλιά 500άρα δεν εχεις 1ΜΒ chip αλλά 0.5 chip + 0.5 fast. Μολις κοψεις το JP2 τότε το motherboard

κανει address to 1MB στο Agnus.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Seaside είπε:
να κολλήσεις μνήμες πάνω στην μητρική.
Δεν ασχολουμαι με τετοια, αλλα οταν διαβασα αυτη τη φραση, αναρωτηθηκα πως γινεται αυτο :eek:
 
Ηδη διαθετω Neuroth Mega 2/8. Ταξιδευει απο την Γερμανια οπως μιλαμε. Δεν ξερω τι ακριβως παιζει με αυτο και chip/fast κατανομη, αλλα θα την βρω την ακρη. Οσο για το cdrom δεν βιαζομαι, δεν ειναι να πεις οτι ειναι και ιδιαιτερα χρησιμο, απλα ειναι και αυτο για λογους πληροτητας. "Για την Amiga 500 που τα εχει ολα..."
 
freaktmp είπε:
Ηδη διαθετω Neuroth Mega 2/8. Ταξιδευει απο την Γερμανια οπως μιλαμε. Δεν ξερω τι ακριβως παιζει με αυτο και chip/fast κατανομη, αλλα θα την βρω την ακρη. Οσο για το cdrom δεν βιαζομαι, δεν ειναι να πεις οτι ειναι και ιδιαιτερα χρησιμο, απλα ειναι και αυτο για λογους πληροτητας. "Για την Amiga 500 που τα εχει ολα..."

Πολύ καλό.

Rakeesh είπε:
Δεν ασχολουμαι με τετοια, αλλα οταν διαβασα αυτη τη φραση, αναρωτηθηκα πως γινεται αυτο :eek:
Βάζεις αλλες 4 μνήμες πάνω socketed ή τις κολλάς κατευθείαν.

Γίνεται και δουλεύει κανονικά.
 
Τούμπανο την έκανες την A500 σου. Απορώ που είναι ο Mike να τα δεί!!!
 
Καλή φάση, ειδικά ο accelerator! Το cfide68k θα σου λύσει τα χέρια στην κυριολεξία!
 
Seaside είπε:
Βάζεις αλλες 4 μνήμες πάνω socketed ή τις κολλάς κατευθείαν.
Γίνεται και δουλεύει κανονικά.
Σε ποια σημεια της μητρικης γινεται αυτο; υπαρχει καποιο σχεδιαγραμμα που εξηγει;

Με τη διανομη ισχυος (τροφοδοτικο) δεν υπαρχει προβλημα; η διευθυνσιοδοτηση ποσα ΜΒ υποστηριζει;
 
Αν μου ελεγες για το neuroth502, εχω ενα αντιστοιχο (alfa max 2) περισσευουμενο να σου δωσω.

Δεν μου χρειαστηκε τελικα στο A500 project tumbano, μιας και ξεπερασα χαλαρα τα 10ΜΒ, με αλλους τροπους (βλεπε ELBOX A500 8MB). To alfa max ειναι επεκταση max 2MB στο trapdoor, αλλα την βλεπει απο 0,5 εως 2 ΜΒ ,αναλογα με το υπολοιπο configuration. Αν η revision ειναι κανονικη, συνδεεις ενα gary adaptor.

Αλλα αν κερδιζεις συχνα τζοκερ, βρες μια Α500 με rev 8A.1x και βαλτο επανω.
 
Μερικες φωτογραφιες που ξεχασα να βαλω χτες.

Εγχειριζοντας το GVP A530 για να βαλω την μνημη:

2010-06-27-02h12m40.JPG

2010-06-27-02h12m58.JPG

Δοκιμη: GVP A530 και Supraram 500RX 4mb (απομειναρι απο την πρωτη εκδοση του Super Amiga 500 project). Δεν περιμενα να δουλεψει και οντως δεν παιζει. Ακομα και με την 500RX off, το A530 αρνειται πεισματικα. Η 500RX παιζει αν απενεργοποιηθει ο Α530. Καποια στιγμη που θα εχω ελευθερο χρονο θα την σπρωξω την 500RX, για την ωρα παει στο ντουλαπι.

2010-06-27-23h02m19.JPG

Στο επομενο επεισοδιο: μνημη, μνημη και παραπανω μνημη (αν δουλευει)!!!

PS. Τα ZIP ολοκληρωμενα ειναι PITA να τα βαζωβγαζεις! :bash:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτο με την supraram και τον 030 μου φανηκε περιεργο, ειχα την εντυπωση οτι η ασυμβατοτητα ωφειλοταν στα ιδια adresses της μνημης. Χωρις καθολου μνημη στο 530 και το σουπραραμ με 8ΜΒ, δεν παιζει? Θα ηθελα να πειραματιστω και εγω με το σουπραραμ. Εχω και τα τσιπακια να το κανω 8ΜΒ. Θα το δοκιμασω με τους 4 διαφορετικους σκληρους που εχω στην Α500. Θα σου στειλω πμ με λεπτομερειες.

Και κατι αλλο, στην Πατρα υπαρχει ενας απο τους καλυτερους γνωστες της αμιγκα,

τον λενε Αποστόλη και ειναι 40 περιπου χρονων. Εχει μια Α4000Τ με 2 καρτες γραφικων ταυτοχρονα και αλλες πατεντες. Ισως ξερει και περισσοτερα απο εμενα (ξερω-ξερω ειναι αδυνατο), αλλα αν τον ξερεις, σιγουρα θα μαθεις πολλα, οπως και εγω εμαθα πολλα που δεν ηξερα.
 
Σκέτο (που λέει ο λόγος) αγρίμι η 500άρα !!! Νομίζω ότι και το scandoubler επιβάλλεται, σύμφωνοι ότι αρκεί το RGB, αλλά άν βάλεις κάποιο Amigasys ή ClassicWB τουμπανιασμένο πάνω της με το HighGFX, θα αξίζει τον κόπο και τα screenshots !!
 
Rakeesh είπε:
Σε ποια σημεια της μητρικης γινεται αυτο; υπαρχει καποιο σχεδιαγραμμα που εξηγει;
Με τη διανομη ισχυος (τροφοδοτικο) δεν υπαρχει προβλημα; η διευθυνσιοδοτηση ποσα ΜΒ υποστηριζει;
Οπως ειναι το Rev6a υποστηριζει μεχρι 1ΜΒ είτε μισο chip & μισο fast είτε όλο σαν chip. Οχι δεν υπάρχει πρόβλημα ισχύος.Ακόμα και με "μαμά" PSU.

Κολλας ίδιες ακριβώς μνήμες (εννοω ίδιου τύπου) πυκνωτάκια (εγώ τα βούτηξα απο άλλο mainboard a500) κοβεις ενα ποδαράκι (jp2) και γίνεται ολη η μνήμη πάνω στο m/b allocated στο Agnus ως 1ΜΒ Chip Ram.

Θα βάλω φωτογραφίες κάποια στιγμή. Απλά εχω 6 m/b να φτιάξω και καθόλου χρόνο. Εχω τελειώσει μονο τα 4.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Αυτο με την supraram και τον 030 μου φανηκε περιεργο, ειχα την εντυπωση οτι η ασυμβατοτητα ωφειλοταν στα ιδια adresses της μνημης. Χωρις καθολου μνημη στο 530 και το σουπραραμ με 8ΜΒ, δεν παιζει?
Εχω ηδη 8mb στο Α530, οποτε δεν θα ασχοληθω περισσοτερο. Αφου δεν μπορω να βαλω πανω απο 8mb RAM, δεν εχει νοημα.

Θυμηθηκα και κατι που θα πρεπει να μπει στην λιστα: GVP PC286 AT emulator (αν ποτε καταφερω να βρω!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το θεμα δεν ειναι αν εχεις 8ΜΒ (που γινεται με πολλους τροπους) αλλα η εξερευνηση αγνωστων πτυχων της αμιγκα!

Αν ποτε σκεφτεις να πουλησεις την supra-ram, θα την παρω μονο για να κανω πειραματα.

Αυτο μου αρεσει, να ψαχνω. Κατσε να δεις κατι μοντες που εχω κανει με μνημης και

επιταχυντες, σκετο φρανκαισταϊν λεμε.
 
mike είπε:
το θεμα δεν ειναι αν εχεις 8ΜΒ (που γινεται με πολλους τροπους) αλλα η εξερευνηση αγνωστων πτυχων της αμιγκα!
Γενικα δεν διαφωνω, αλλα εχω χρεωκωπησει χειροτερα και απο την Ελλαδα, και ετσι μια μνημη 8mb μου αρκει!

mike είπε:
Αν ποτε σκεφτεις να πουλησεις την supra-ram, θα την παρω μονο για να κανω πειραματα.
Μολις μπω λιγο σε μια σειρα θα σου πω.
 
Πίσω
Μπλουζα