Το δικο μου project Super Amiga 500.

Seaside είπε:
Με γειες, με γειές. Ομως δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα ο μόνος τρόπος να πας στα 2ΜΒ chip είναι να αλλάξεις το AGNUS να πάρεις επέκταση μνήμης 1ΜΒ στο trapdoor και να κολλήσεις μνήμες πάνω στην μητρική. Οπως έκανα κι εγώ στα δικά μου REV6A boards.
Εκτος αν βρεις κάνα MINI MEGI chip.
Α χα! Μολις ανακαλυψα οτι η Amiga που ηθελα να κανω Super (6Α με 8372a Fat Agnus), εχει γινει εσωτερικα upgrade σε 1mb με κολλημενα chipακια στο board και το JP2 κολλημενο στην θεση 1-2.

Με αυτο το configuration αρνειται πεισματικα να δουλεψει οταν βαλω την Neuroth Mega 2/8 στο trapdoor. Οταν βαλω την απλη 512mb δουλευει, αλλα ειναι σαν να μην υπαρχει.

Θα ρωτησετε τωρα, πως ηταν το JP7A; Ηταν απειραχτο (ενωμενο στο 2-3), αλλα και οταν το εκοψα δεν αλλαξε τιποτα. Οι ενωσεις και τα κοψιματα εχουν δοκιμαστει με πολυμετρο, ειναι ολα ok.

Μετα απο πολλα :banghead: κατεληξα στα εξης:

  1. Καμια επεκταση μνημης trapdoor δεν παιζει, αν εχει γινει το 1mb hack και εχουν κολληθει chipακια στο board.
  2. Με την Neuroth 2/8 αποκλειεται να εχω ποτε 2mb chip ram
  3. Mini Megi + board 6a + 1mb hack + κολλημενα chipακια = 2mb chip ram
  4. Mini Megi + board 6a + 1mb hack + 512mb trapdoor επεκταση = 2mb chip ram

Μπορει καποιος που να ξερει τι κανει (δηλ. οποιοσδηποτε αλλος εκτος απο εμενα!!! :eek: ) να επιβεβαιωσει τα 1-4 ή να με διορθωσει οπου κανω λαθος;
 
Μα ολα αυτα που συμπερανες ειναι απολυτως λογικα!

Ο περιορισμος αφορα το τσιπακι και ποση μνημη αυτο μπορει να δει.

Αρα και 10ΜΒ τσιπ να βαλεις (που λεει ο λογος), αν το τσιπακι βλεπει

μεγιστο 1ΜΒ, 1ΜΒ τσιπ θα εχεις.

Αρα η μνημη σε απλη Α500 μπορει να ειναι ειτε 0,5 + 0,5 ειτε 1ΜΒ τσιπ λογω τσιπακίου!.

Αλλαζοντας το τσιπακι (αυτο κανει το mini megi και το neuport) βλεπει μεχρι 2ΜΒ.
 
freaktmp είπε:
Α χα! Μολις ανακαλυψα οτι η Amiga που ηθελα να κανω Super (6Α με 8372a Fat Agnus), εχει γινει εσωτερικα upgrade σε 1mb με κολλημενα chipακια στο board και το JP2 κολλημενο στην θεση 1-2.
Με αυτο το configuration αρνειται πεισματικα να δουλεψει οταν βαλω την Neuroth Mega 2/8 στο trapdoor. Οταν βαλω την απλη 512mb δουλευει, αλλα ειναι σαν να μην υπαρχει.

Θα ρωτησετε τωρα, πως ηταν το JP7A; Ηταν απειραχτο (ενωμενο στο 2-3), αλλα και οταν το εκοψα δεν αλλαξε τιποτα. Οι ενωσεις και τα κοψιματα εχουν δοκιμαστει με πολυμετρο, ειναι ολα ok.

Μετα απο πολλα :banghead: κατεληξα στα εξης:

Καμια επεκταση μνημης trapdoor δεν παιζει, αν εχει γινει το 1mb hack και εχουν κολληθει chipακια στο board.

  1. Με την Neuroth 2/8 αποκλειεται να εχω ποτε 2mb chip ram
  2. Mini Megi + board 6a + 1mb hack + κολλημενα chipακια = 2mb chip ram
  3. Mini Megi + board 6a + 1mb hack + 512mb trapdoor επεκταση = 2mb chip ram

Μπορει καποιος που να ξερει τι κανει (δηλ. οποιοσδηποτε αλλος εκτος απο εμενα!!! :eek: ) να επιβεβαιωσει τα 1-4 ή να με διορθωσει οπου κανω λαθος;
Ακριβως οπως τα λες είναι.

Θες AGNUS 8372AB ή 8372Β. Είναι ο μόνος τρόπος να πάει στα 2

απροβλημάτιστα.

Το 4 δεν ισχύει διότι το MINI MEGI έχει ηδη 1ΜΒ πάνω του. Οπότε ή 1ΜΒ στο motherboard και ΜΙΝΙ ΜΕGI η AGNUS 8372B και αλλο 1ΜΒ στο trapdoor.
 
Το mini megi chip απο που μπορει κανεις να το προμηθευτει?Εχω την viper 520cd στην 500αρα μου και εχει την υποδοχη.
 
Gyubrush είπε:
Το mini megi chip απο που μπορει κανεις να το προμηθευτει?Εχω την viper 520cd στην 500αρα μου και εχει την υποδοχη.
eBay, amibay, αγγελείες ζήτησης / πώλησης εγχώριων forums, γενικά όπου παίζει μεταχειρισμένο hardware , ελπίζω να σε κάλυψα ;)
 
ώπα!!! σωστός ο freaktmp , βλέπω κατασκευάσανε καινούρια παρτίδα που δεν ήξερα...!
 
Seaside είπε:
Το 4 δεν ισχύει διότι το MINI MEGI έχει ηδη 1ΜΒ πάνω του. Οπότε ή 1ΜΒ στο motherboard και ΜΙΝΙ ΜΕGI η AGNUS 8372B και αλλο 1ΜΒ στο trapdoor.
Δεν δουλευει 512kb στο board, 512kb στο trapdoor και 1mb στο mini megi;

Το mini megi απενεργοποιει και αυτο το trapdoor;

Γνωριζουμε τι συμβαινει με αλλες trapdoor extensions (πχ pc emulators) σε μηχανηματα με το 1mb hack ή/και mini megi;

Edit: Βρηκα αυτο:

"In a standard A 500 you should have 1.5 MB chip mem. On the ram expansion slot please use a 512 k expansion with a power switch. If it is turned off you Amiga can handle 2 MB chip ram."

Με κουφανε λιγο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ freaktmp : εχω δοκιμασει σε ολους τους τυπους Α500/Α500+ με ολα τα ειδη agnus,

τις περισσοτερες επεκτασεις μνημης που κυκλοφορουν. Δεν συμπεριφερονται ολες το ιδιο. Μαλιστα εκανα καταλογο για να θυμαμαι τι γινεται σε καθε περιπτωση. Αν θες 2ΜΒ chip ram, ειτε βαζεις κατευθειαν super agnus που βλεπει 2ΜΒ, ειτε βαζεις το mini meg (που εχει super agnus). Μετα με 1ΜΒ on board και αλλο 1ΜΒ οπως θες π.χ. Α501+, ΜΡ200Β κτλ στο trapdoor, εχεις 2ΜΒ chip. Δηλαδη μετατρεπεις την Α500 σε Α500+ που δεχεται 2ΜΒ τσιπ.

@gyubrush : οπως σου ειχα πει και απο κοντα, η καρτα που εχεις ειναι πολυ καλη, και δεχεται το mini meg, χωρις ασυμβατοτητες. Ετσι θα εχεις 8ΜΒ στην καρτα και 2ΜΒ τσιπ.

Για να περασω τα 10ΜΒ, εγω εκανα περιεργο συνδιασμο, χωρις τελικα να το κρατησω, δεν ηταν οτι καλυτερο.
 
Θα δωσω λιγη βοηθεια: εχουμε 3 σημεια που μπορει να μπει μνημη σε μια Α500

-το trapdoor

-την αριστερη θυρα

-επανω στον 68000

Στη μια βαζουμε +1ΜΒ chip (συνολο 2ΜΒ), στην αλλη +8ΜΒ fast, μενει αλλη μια

για μνημη που δεν πρεπει να εχει τα ιδια adresses...
 
mike είπε:
-επανω στον 68000

για μνημη που δεν πρεπει να εχει τα ιδια adresses...
Καλα αυτες πρεπει να ειναι superκαρασπανιες, γιατι εγω τουλαχιστον δεν εχω πετυχει ποτε να πωλειται κατι τετοιο!
 
There and back again!

Και η τελικη καταληξη της οδυσσειας 1mb hack: το GVP A530 (οπως και η Neuroth 2/8 ) ειναι ασυμβατο με το 1mb hack! Σε κανενα απο τα δυο hacked boards δεν ξεκιναει. Συνεπως η πιθανοτητες για 2mb chip ram, επεσαν απο τις ελαχιστες στις μηδενικες.

Δεν ηταν γραπτο:

2010-06-28-18h12m08.JPG

Ετσι η hacked Amiga 500 με το 1mb μνημη θα γινει η gaming Amiga μου και τον ρολο της Super Amiga 500 αναλαμβανει η εως τωρα gaming Amiga (η οποια ειναι και ελαφρα κιτρινισμενη).

Εδω σε ολο της το μεγαλειο:

2010-06-30-20h10m01.JPG

Προσωρινα με Kickstart 2.0? και 1.3, μεχρι να βρεθουν φραγκα για να ψωνισω το 3.1. Η Neuroth 2/8 δουλεψε αμεσως απροβληματιστα, οποτε εχουμε πλεον 10mb ram :cheers:

Και εδω αρχιζουν τα δυσκολα. Η cfide68k τελικα ειναι v290 και οχι v293 οπως νομιζα (μικρο το κακο). Φυσικα δεν δουλευει γιατι πρεπει να συνδεσεις δυο pin πανω στο board (και φυσικα ΔΕΝ λεει ποια δυο pin ειναι αυτα, αφου οι φωτο για v290 ειναι στα προσεχως! :bash: ). Στο επομενο επεισόδιο (με τιτλο: Ατιμε φιλανδε τι μας εκανες!) θα προσπαθησω να βρω μια ακρη σε αυτο το μπερδεμα.

Τελος, φυσικα ολα αυτα τα εξτρα πραγματα δεν χωραει το metal shield και το μικροτερο side slot shield και πρεπει να γινει μια μικρη μανουβρα με το kickstart rom switcher για να κατσει και το πληκτρολογιο:

2010-06-30-20h22m14.JPG
 

Συνημμένα

  • 2010-06-30-20h00m54.JPG
    2010-06-30-20h00m54.JPG
    488,2 KB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν ειναι σπανια η elbox 8MB A500, απλα ειναι ακριβη!

Νομιζω 155λιρες στο αμιγκακιτ.
 
mike είπε:
Δεν ειναι σπανια η elbox 8MB A500, απλα ειναι ακριβη!Νομιζω 155λιρες στο αμιγκακιτ.
Εχει εξαντληθει παντου. Η ιδια η elbox λεει απο 21 Σεπτεμβρη. Οντως αυτη μπορει να παιξει παραλληλα με τις αλλες;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτη ειναι μια απο τις καλυτερες μνημες, αν χρησιμοποιεις επιταχυντη που μπαινει πανω στη βαση του 68000. Πραγματικη fast.

Με αυτη, πας στα 10ΜΒ, που γινεται και με αλλους τροπους.

Εγω δεν εχω καταφερει να περασω τα 11ΜΒ, φυσικα αυτο δεν αποδεικνυει οτι δεν γινεται!

Ισως καποιος αλλος να το εχει κανει, αν βρεις καποιο λινκ ή πληροφοριες στο διαδικτυο, θα ηθελα να τις ποσταρεις.

EDIT : μονο με 040 ξερω οτι γινεται...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
Αυτη ειναι μια απο τις καλυτερες μνημες, αν χρησιμοποιεις επιταχυντη που μπαινει πανω στη βαση του 68000. Πραγματικη fast.Με αυτη, πας στα 10ΜΒ, που γινεται και με αλλους τροπους.

Εγω δεν εχω καταφερει να περασω τα 11ΜΒ, φυσικα αυτο δεν αποδεικνυει οτι δεν γινεται!

Ισως καποιος αλλος να το εχει κανει, αν βρεις καποιο λινκ ή πληροφοριες στο διαδικτυο, θα ηθελα να τις ποσταρεις.

EDIT : μονο με 040 ξερω οτι γινεται...
Να περάσεις τα 11ΜΒ; Έλα βρε Μιχάλη, είπαμε, υπάρχουν οι απλές και οικονομικές λύσεις:

http://amiga.resource.cx/exp/derringer

...καθώς επίσης και οι απλές μα κάπως λιγότερο οικονομικές λύσεις:

http://amiga.resource.cx/exp/ematrix530 ;)
 
Once more unto the breach, dear friends, once more

Ειπα λοιπον να προχωρησω λιγο το project Super Amiga 500, συνδεωντας τα 2 καλωδια που χρειαζεται για να δουλεψει ο CFIDE68K. Συμπτωματικα πριν μερικες μερες ο φιλανδος δημιουργος του ειχε ανεβασει την φωτογραφια που χρειαζεται για να συνδεσω την δικη μου εκδοση (v290). Αδικα τον καταριομουν τον ανθρωπο... ή μηπως οχι;

Ο Murphy ξαναχτυπα: ενω σε ολες τις Amiga του κοσμου τα δυο pins που πρεπει να χρησιμοποιησεις ειναι ανοικτα και μπορεις απλα να βαλεις ενα jumper pad, στην δικη μου το ενα ηταν κλειστο. Βγαζω το πιστο μου κολητηρι και μετα απο μπολικη ωρα, ενα εγκαυμα και μερικες καταρες :angry: καταφερα να κολλησω τα απαραιτητα καλωδιακια για να παιξει το CFIDE68K.

2010-07-22-20h08m20.JPG

Συνεχίζοντας υπο την επιδραση του Murphy, η φωτογραφια που εχει βαλει ο φιλανδος ΔΕΝ ταιριαζει με το δικο μου board, :brick: οποτε δεν μπορω να ειμαι σιγουρος (αν και εχω μια θεωρια -- για αυτο καποια αλλη στιγμη) που να κολλησω το τριτο καλωδιο που χρειαζεται για το clockport. Δεν ειναι απαραιτητο ομως για την λειτουργια του IDE controller οποτε το αφηνω για την ωρα.

Ξεκιναω με kickstart 2.05 (37.300, εδω ημουν μαλλον τυχερος!) και workbench 2.1 install disk. To αποτελεσμα: μια τρυπα στο νερο. :rant: Ουτε την CF 1gb αναγνωρισε το HDTOOLBOX απευθειας συνδεδεμενη ή σε CF2IDE adapter, ουτε μια SD 2gb συνδεδεμενη σε SD2IDE adapter.

Βγαζω απο το ντουλαπι τον δευτερο CFIDE68K ("why build one when you can have two at twice the price?" -- Contact) v208, το κοτσαρω πανω στο board, τα ιδια ακριβως. Ναι οι κολλησεις ειναι δοκιμασμενες με πολυμετρο. Απλα στο ρετροhardware τιποτα δεν θελει να δουλεψει με την πρωτη (ή την δευτερη, τριτη...) :shake:

Μολις βρω λιγο κουραγιο, θα δοκιμασω τους CFIDE68K σε αλλο board μηπως καταληξουμε καπου. Yπαρχει παντως και η εναλλακτικη του scsi controller του A530, που σημαινει και αλλα εξοδα για εναν SCSI2IDE adapter. :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μα αυτο ειναι το ωραιο στα ρετρο, να ταλαιπωρηθεις λιγο παραπανω

και να εισαι πιο χαρουμενος οταν τα καταφερεις.

Αλλα δεν επαιξε με την μια το IDE68 ? περιεργο, δεν ειχα προβλημα οταν το ειχα δοκιμασει.
 
Πίσω
Μπλουζα