Το δικο μου project Super Amiga 500.

mike είπε:
Μα αυτο ειναι το ωραιο στα ρετρο, να ταλαιπωρηθεις λιγο παραπανω
και να εισαι πιο χαρουμενος οταν τα καταφερεις.


Ή θα τραβας τα μαλλια σου οταν ανακαλυψεις οτι αφου εχει χαλασει ενα καρο λεφτα για το super XYZ καρασπανιο εξαρτημα, ανακαλυπτεις οτι ειναι ασυμβατο με το αλλο super ABC καρασπανιο εξαρτημα (και κανεις δεν το ξερει γιατι εισαι ο μοναδικος στον πλανητη που τα χρησιμοποιει ταυτοχρονα!) και πρεπει να χαλασεις αλλα τοσα και περισσοτερα για να παρεις καποιο αλλο εξαρτημα που ισως να παιζει!!!! :frypan: :bash: :banghead:

mike είπε:
Αλλα δεν επαιξε με την μια το IDE68 ? περιεργο, δεν ειχα προβλημα οταν το ειχα δοκιμασει.


Και μετα απο περαιτερω testing βρεθηκε ο ενοχος. Που δεν θα πηγαινε ποτε το μυαλο σου; Η Neuroth Mega 2/8 προκαλει conflict με το CFIDE68K. Και μαλιστα δεν χρειαζεται να ειναι καν η μνημη στο trapdoor slot. Οταν ο Gary ειναι στο αρθρωμα της Neuroth ο EIDE controller σταματαει να δουλευει! Bloody hell!!! :rant:

Εχω μια ιδεα για το τι φταιει. Ο φιλανδος γραφει:

"It is necessary to connect two signals from the adapter board to the Amiga mainboard to get it to emulate A600's Gayle IDE behavior. One is /INT2 interrupt request signal, and the other one is /OVR, which is used here in an "unsupported" way: to disable address decoding by Gary, when address range $DExxxx is accessed. In A500 this is a mirror of the custom chip set addresses, but in A600 it is for special functions in Gayle, especially to detect presence of the IDE-interface of the Amiga 600. /OVR and /INT2 signals can be found next to each other at the 86-pin expansion connector. /INT2 can also be found at pin 21 of U7 8520 CIA in the Amiga 500, and /OVR at pin 29 of U5 Gary."

H πλακα ειναι οτι και η mini megi εχει αρθρωμα για το gary. Θα παιζει αραγε με το CFIDE68K ή θα εχουμε τα ιδια; :icon_cry:

Θα κανω μια ακομα δοκιμη να παρω το /OVR απο το αρθρωμα της Neuroth μηπως και παιζει ρολο η σειρα και θα στειλω και ενα email στον φιλανδο να δω τι εχει να πει (θελω να τον ρωτησω και για το /ΙΝΤ6 στο δικο μου board).

EDIT: Δεν εχει σημασια απο που θα παρεις το /OVR. Κανει ακριβως το ιδιο παντου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θες να σου στειλω την δικη μου +2ΜΒ να την δοκιμασεις με τον gary adapter σου?

Ειναι αυτη

http://amiga.resource.cx/exp/alfaram502

εγω δεν χρησιμοποιω καν το gary adapter !!!!!!!!!
 
mike είπε:
εγω δεν χρησιμοποιω καν το gary adapter !!!!!!!!!
Κατσε γιατι κουφαθηκα... δουλευει χωρις το gary adapter;!;!;!; Μολις τωρα δοκιμασα την Neuroth χωρις και την βλεπει σαν 512kb...

Εστειλα email στον φιλανδο. Για να δουμε τι θα μας πει.

EDIT. Mike μπορεις να τρεξεις ενα showconfig με την AlfaRam και να μου πεις τι address space λεει οτι χρησιμοποιει; Αν καποιος εχει mini megi θα μπορουσε να κανει το ιδιο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο gary adapter και στα δυο, κανει την δουλεια που κανει και το agnus 8375, δηλαδη αν εχεις το agnus και την βαλεις επανω θα δεις 2ΜΒ τσιπ.

Με την alfa ram και εγω εχω μπερδευτει για το πως λειτουργει χωρις τον gary adapter. Αναλογα με τη μητρικη την εχω βαλει (παντα χωρις gary adapter) κανει τα εξεις: α) η Α500 δεν μπουταρει καθολου, β) η Α500 μπουταρει, αλλα κρασαρει μολις χρησιμοποιηθει η μνημη, γ) η Α500 βλεπει την μνημη σαν +512Κ (ειναι ομως +2ΜΒ) δ) παιζει αλλα εχω 2ΜΒ τσιπ (κανονικα θα επρεπε να εχω 3ΜΒ συνολικη μνημη, αλλα το 1ΜΒ χανεται).

Δεν την εχω "παιξει" πολυ, επειδη εχει ενα σωρο jumper και δεν εχω οδηγιες για το σεταρισμα τους. Τελικα την παρατησα, μιας και δεν προσφερει τιποτα. Τα 2ΜΒ τσιπ ερχονται πολυ πιο ευκολα.
 
mike είπε:
Ο gary adapter και στα δυο, κανει την δουλεια που κανει και το agnus 8375, δηλαδη αν εχεις το agnus και την βαλεις επανω θα δεις 2ΜΒ τσιπ.
Ειναι εντελως διαφορετικη η σχεδιαση της Alfaram και της Neuroth. Η Neuroth δεν εχει προβλεψη για chip ram. Στο standard configuration, η Amiga 500 rev6A με Agnus 8372A απο το trap door μπορει να δει 512kb fast ram. To gary adapter στην Neuroth μονο επεκτεινει το addressing του trapdoor στα 2mb. Στην Alfraram (απ'οτι φαινεται) εκτος απο την επεκταση του addressing, αλλαζει και το configuration (οπως εαν ειχε γινει το hack στο board για το 1mb chip ram) ωστε να επεκτεινει την chip ram στο 1mb.

Παντως να παει στα 2mb chip χωρις Agnus 8375 (δηλ. mini megi, γιατι απο μονο του το Gary 8375 ειναι ασυμβατο με την Amiga 500 εως 6Α) αποκλειεται.

Τελως παντων. Βρηκαμε μια ακρη με τον φιλανδο. H CFIDE68K χρειαζεται τις διευθυνσεις μνημης $daxxxx, οι οποιες καταλαμβανονται απο την Neuroth. Δυστυχως δεν μπορει να γινει κατι για να παιξουν παρεα. Ο φιλανδος πιστευει οτι με mini megi δεν θα υπαρχει προβλημα γιατι η chip ram χρησιμοποιει πολυ χαμηλοτερες διευθυνσεις μνημης. Εκκρεμει η απαντηση του για το /int6 για το clockport.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Στο standard configuration, η Amiga 500 rev6A με Gary 8372A απο το trap door μπορει να δει 512kb fast ram. "

Καταρχην για να μην με μπερδευεις, οταν λες gary 8372A, εννοεις agnus 8372A, ετσι δεν ειναι?

Λοιπον απο οτι καταλαβα το προβλημα σου ειναι οτι θες να βαλεις IDE68 ταυτοχρονα με neuroth, σε rev 6A. Αυτη η rev δεν υποστηριζει 2ΜΒ γιατι εχει το agnus 8372A, και απαιτει τον gary adapter, ο οποιος ειναι ασυμβατος με το IDE68.

Και γιατι να κανεις συγκεκριμενα αυτο? Υπαρχουν ενα σωρο αλλοι συνδιασμοι.

Η alfa data, απο οτι ξερω μπορει να δωσει σε rev 6A, +1ΜΒ φαστ ταυτοχρονα με 1ΜΒ τσιπ, ειτε να δωσει μονο +2ΜΒ φαστ.

Η neuroth απο οτι λες, μπορει να δωσει μονο +2ΜΒ φαστ, με τον ανταπτορα.

Δυστυχως δεν εχω εδω την λιστα με την συμπεριφορα των rev, αναλογα με την μνημη που θα τους βαλεις. Εσυ υποστηριζεις οτι αν βαλουμε μια μνημη +1ΜΒ στο trapdoor της 6Α, τοτε θα εχουμε ΜΕΓΙΣΤΟ 1ΜΒ ειτε μισο και μισο, ειτε 1ΜΒ τσιπ (με χακ) και το αλλο μισο της επεκτασης, παντα χανεται?

Και για να σε βοηθησω, δεν θες να σου στειλω την alfa data να πειραμματιστεις και να μου στειλεις την neuroth να πειραματιστω και μετα να τις επιστρεψουμε πισω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
"Στο standard configuration, η Amiga 500 rev6A με Gary 8372A απο το trap door μπορει να δει 512kb fast ram. "
Καταρχην για να μην με μπερδευεις, οταν λες gary 8372A, εννοεις agnus 8372A, ετσι δεν ειναι?

Λοιπον απο οτι καταλαβα το προβλημα σου ειναι οτι θες να βαλεις IDE68 ταυτοχρονα με neuroth, σε rev 6A. Αυτη η rev δεν υποστηριζει 2ΜΒ γιατι εχει το agnus 8372A, και απαιτει τον gary adapter, ο οποιος ειναι ασυμβατος με το IDE68.

Και γιατι να κανεις συγκεκριμενα αυτο? Υπαρχουν ενα σωρο αλλοι συνδιασμοι.

Η alfa data, απο οτι ξερω μπορει να δωσει σε rev 6A, +1ΜΒ φαστ ταυτοχρονα με 1ΜΒ τσιπ, ειτε να δωσει μονο +2ΜΒ φαστ.

Η neuroth απο οτι λες, μπορει να δωσει μονο +2ΜΒ φαστ, με τον ανταπτορα.

Δυστυχως δεν εχω εδω την λιστα με την συμπεριφορα των rev, αναλογα με την μνημη που θα τους βαλεις. Εσυ υποστηριζεις οτι αν βαλουμε μια μνημη +1ΜΒ στο trapdoor της 6Α, τοτε θα εχουμε ΜΕΓΙΣΤΟ 1ΜΒ ειτε μισο και μισο, ειτε 1ΜΒ τσιπ (με χακ) και το αλλο μισο της επεκτασης, παντα χανεται?

Και για να σε βοηθησω, δεν θες να σου στειλω την alfa data να πειραμματιστεις και να μου στειλεις την neuroth να πειραματιστω και μετα να τις επιστρεψουμε πισω?

Μιχάλη δεν το υποστηρίζει. Ετσι είναι. Χωρις AGNUS ανώτερο του 8372Α π.χ. 8372ΑΒ ή 8372Β (το οποίο είναι συμβατο με το Rev6A) όσα Mod και να κάνεις και οτι και να βάλεις στο trapdoor 2 chip δεν θα έχεις.

Επίσης το MINI MEGI και το DKB που πάνε την chip απο το 1 στα 2 κανουν conflict με πολλά περιφερεικά. Ισως και με το GVP.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
mike είπε:
"Στο standard configuration, η Amiga 500 rev6A με Gary 8372A απο το trap door μπορει να δει 512kb fast ram. "
Καταρχην για να μην με μπερδευεις, οταν λες gary 8372A, εννοεις agnus 8372A, ετσι δεν ειναι?
Sorry! :banghead: Το διορθωσα!

mike είπε:
Λοιπον απο οτι καταλαβα το προβλημα σου ειναι οτι θες να βαλεις IDE68 ταυτοχρονα με neuroth, σε rev 6A. Αυτη η rev δεν υποστηριζει 2ΜΒ γιατι εχει το agnus 8372A, και απαιτει τον gary adapter, ο οποιος ειναι ασυμβατος με το IDE68.
Οχι, η ασυμβατοτητα δεν ειναι στον adapter. H Neuroth χρησιμοποιει address space $c00000-$dbffff και ο CFIDE68K χρειαζεται address space $da0000-$daffff. Εφοσων δεν υπαρχει τροπος να αλλαχθει το address space της Neuroth αποκλειεται να συνεργαστουν τα δυο.

mike είπε:
Και γιατι να κανεις συγκεκριμενα αυτο? Υπαρχουν ενα σωρο αλλοι συνδιασμοι.
Αυτα ειχα στα χερια μου, αυτα δοκιμασα! Αλλα αφου δεν γινεται αλλιως, θα ξεφορτωθω την Neuroth και θα παρω mini megi που κατα 99% συνεργαζεται με το CFIDE68K και σου δινει και 2mb chip ram!

mike είπε:
Δυστυχως δεν εχω εδω την λιστα με την συμπεριφορα των rev, αναλογα με την μνημη που θα τους βαλεις. Εσυ υποστηριζεις οτι αν βαλουμε μια μνημη +1ΜΒ στο trapdoor της 6Α, τοτε θα εχουμε ΜΕΓΙΣΤΟ 1ΜΒ ειτε μισο και μισο, ειτε 1ΜΒ τσιπ (με χακ) και το αλλο μισο της επεκτασης, παντα χανεται?
Σωστα, το trapdoor slot ειναι απο κατασκευης φτιαγμενο να προσπελαυνει 512kb χωρις εξωτερικες επεμβασεις (δηλ. adapter στο gary). Μπορει να λεω και λαμακιες, αλλα ετσι το εχω καταλαβει το θεμα μεχρι στιγμης.

mike είπε:
Και για να σε βοηθησω, δεν θες να σου στειλω την alfa data να πειραμματιστεις και να μου στειλεις την neuroth να πειραματιστω και μετα να τις επιστρεψουμε πισω?
Αδερφε σε ευχαριστω, αλλα δεν χρειαζεται. Πιστευω οτι το mini megi ειναι η καλυτερη λυση για την super amiga 500 και ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα!

Επισης να πω οτι εχω χρονια να διασκεδασω τοσο πολυ με υπολογιστη. H amiga πραγματικα με επεστρεψε στην περιοδο που ολα αυτα ηταν ακομα καινουρια για μενα και καθε μερα ηταν μια νεα ανακαλυψη! Σπανιο αυτο σημερα στην εποχη του τροφοδοτικο-board-cpu-ram-vga-hdd-windows, ψεκαστε-σκουπιστε-τελειωσατε!
 
Εχω μια διαφωνια. Δεν ειναι θεμα trapdoor, μιας και εκει μπορει να μπει +1ΜΒ,

ειναι θεμα agnus.

Επισης εχω την εντυπωση οτι αν στην 8Α1 που εχει 0.5ΜΒ, βαλεις το neuroth, θα δει

+1,5ΜΒ τσιπ, δηλαδη συνολο 2ΜΒ τσιπ (οσο βλεπει ο 8375 της 8Α1).

Εισαι σιγουρος οτι το neuroth ειναι ΜΟΝΟ φαστ?

Και σου λεω, αλλαξε απλα το agnus τσιπακι (εχω να σου στειλω) και θα εχεις 2ΜΒ

χρησιμοποιωντας μια +1ΜΒ στο trapdoor και +0,5ΜΒ onboarb, αν δεν θες να βαλεις

το neuroth.
 
Ολες οι trap door slot μνημες απο 2mb και ανω εχουν gary adapter (εψαξα την Amiga Hardware Database).

Οι μονες που εχουν να κανουν κατι με το agnus ειναι αυτες που προσφερουν chip ram.

Τελος ριξε μια ματια στην περιγραφη του Gary στο aminet
 
Ναι, ολα αυτα τα ηξερα.

Δεν μιλησαμε για πανω απο 2ΜΒ, μεχρι 2ΜΒ σου ειπα.
 
Μετα απο πολυ καιρο, καινουριο ανιψιο, καινουριο αυτοκινητο και σοβαρες αφραγκιες :cry: , το project Super Amiga 500 συνεχιζει ακαθεκτο!

Κατ' αρχην να ευχαριστησω τους φιλους Mike και Seaside για τις συμβουλες τους. :thanx2:

Στο προηγουμενο επισοδειο, αφου ολες μας οι προσπαθειες να κανουμε την ατιμη την Neuroth Mega 2/8 να συνεργαστει με το cfide68k και με το 1mb chip ram hacked board απετυχαν, αποφασισα να την εγκαταλειψω και να παω σε mini megi. Και τωρα η συνεχεια!

Τοτε επεσε απο τον Mike (αν δεν με απατα η μνημη μου) η εναλλακτικη να χρησιμοποιησω board rev8a me 1mb chip ram hack + 1mb trapdoor expansion. Πιο οικονομικη σαν λυση απο το mini megi και με λιγοτερη ανακατωσουρα αλλα λιγο περισσοτερη δουλεια. Οσο το επεξεργαζομουν το θεμα, ηρθε στα χερια για ενα κομματι ψωμι ενα board rev8a1 (απο 500 plus) με 1mb trapdoor expansion. Οποτε δεν χρειαζεται να κανω απολυτως τιποτα παραπανω και εχει και ρολοι onboard! Μεγαλη τυχη. :cheers:

Το board ηρθε, αλλαχθηκε με φρεσκια η μπαταρια βαρελακι γιατι ειχε αρχισει να δειχνει σημεια γηρανσης και (αφου ξυλωθηκε το παλιο board) τοποθετηθηκαν τα παντα στο κουτι.

Εν τω μεταξυ ειχα επιβεβαιωσει με τον Φιλανδο τα pins που πρεπει να κολληθουν για να δουλεψει ο ide controller και h clockport θυρα του cfide68k. Ανησυχητικα νεα: ο μονος τροπος για να διαπιστωσει κανεις αν η v290 εκδοση εχει το σωστο firmware, ειναι να διαβασει την εκδοση του firmware με JTAG adapter. :banghead: Περισσοτερα για αυτο αργοτερα!

Επιπλεον προμηθευτικα και ενα kickstart 3.1 το οποιο πηρε την θεση που ειχε προσωρινα το 2.05. Και επειδη κατι επρεπε να στραβωσει και εδω, διαπιστωσα οτι το kickstart switcher (KSRS V2.0) μου αρνειται πεισματικα να δουλεψει με το kickstart 3.1. :bash: Φορτωνει οποια rom ειναι στην θεση 1 και αν πας να κανεις switch κρατωντας πατημενα τα Ctrl-A-A κολλαει το συμπαν. Επειδη ομως το καλο το μονοπατι ξερει κι αλλο παλικαρι, ξεθαψα απο το χρονοντουλαπο της ιστοριας τον παλιο καλο KSRS V1.0, ο οποιος δουλεψε αψογα και να πω την αληθεια εμενα μου αρεσει καλυτερα. :thumbup:

Επιτελους ολα δουλεψαν σωστα:

2010-09-01-19h18m46.JPG

2010-09-01-19h20m09.JPG

2010-09-01-19h21m35.JPG

Απο τους στοχους που ειχα θεσει αρχικα οι 1,2 και 3 εχουν ολοκληρωθει! :hurrah:

Στα επομενα επεισοδια:

  • JTAG flashing στην cfide68k: παταγωδης αποτυχια!

  • h CF 1GB θα αντικατασταθει με κατι πιο μεγαλο.

  • overclocking στο A530. Ειναι εφικτα τα 50MHz;

  • ATAPI cdrom στον cfide68k; Και αν ναι, Slim dvdrw εσωτερικα στο case της Α500;

  • Αντικατασταση των τροφοδοτικων της Α500 και του Α530 απο τροφοδοτικο για PC.
Will the madness never end?!?!?! :headbang:
 
Τελευταία επεξεργασία:
τούμπανο η Amiga 500, έγινε Amiga 3.500!! :p :D
 
Απο οτι βλεπω πας απο το καλο στο καλυτερο.

Εγω να δω τι θα κανω με τις 3 τουμπανο που εχω φτιαξει.

Εχω μαζεψει 4 επιταχυντες για Α500 και σκεφτομαι να ΦΤΙΑΞΩ και εναν.

Ναι αν φτιαξω δικο μου επιταχυντη για Α500, θα σας τον δωσω για τεστ.
 
Πίσω
Μπλουζα