Το δικό μου arcade bartop

elefas

Retro Member
Joined
14 Αύγ 2007
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
45
Καλησπέρα σύντροφοι ρετρομανιακοί.

Εδώ και αρκετό καιρό μαζί με ένα καλό συνάδελφο στη δουλειά συζητούσαμε την ιδέα κατασκευής ενός bartop βασισμένο στο raspberry pi. Είχαμε βρει τα σχέδια της καμπίνα στο ίντερνετ (instructables), σύντομα όμως διαπιστώσαμε ότι χωρίς ξυλουργική εμπειρία δεν θα πηγαίναμε πολύ μακριά.

Η μοίρα έφερε τα πράγματα ώστε ένα κολλητός του συναδέλφου μου να έχει φίλο ο οποίος ασχολείται με το ξύλο και φτιάχνει ιδιαίτερες κατασκευές με αυτό. Εκτός αυτού γνωρίζει και από ηλεκτρονικά. Αφού ήρθαμε σε επαφή μαζί του φάνηκε πολύ ένθερμος, του δώσαμε τα σχέδια, και ότι υλικό είχαμε διαθέσιμο (raspberries, monitors, joysticks) και το αποτέλεσμα αποζημίωσε τον ένα περίπου μήνα αναμονής.

Χαρακτηριστικά:

- 19" LCD 4:3 monitor

- Raspberry pi 2 & retropie

- 2-player controls (6 fire buttons & 2 extra buttons) από ultracabs.co.uk

- USB θύρα στο πλάι

- Ethernet θύρα στο πλάι

- Φωτεινή μαρκίζα με λεντοταινία

- Ηχεία κάτω απο τη μαρκίζα

- Διακόπτης on/off στο πίσω μέρος

- Ποτενσιόμετρο ήχου στο πίσω μέρος

- Πορτάκι με μαγνήτη για πρόσβαση στο εσωτερικό

Περιττό να σας πω ότι πλέον τον έχουν μάθει και άλλοι και του ζητάνε πάνω στα ίδια σχέδια καμπίνες! Επειδή είμαι σίγουρος ότι αρκετοί θα ενδιαφέρεστε και χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, το site του παιδιού είναι xilino.net

Ακολουθούν μερικές πρόχειρες φωτογραφίες από τη δικιά μου καμπίνα

Ελπίζω να βρω το χρόνο να γράψω και άλλες λεπτομέρειες και να ανεβάσω και περισσότερες φωτογραφίες.

Φιλικά

Πάνος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο είναι, προτείνω να τοποθετήσεις και ένα αυτοκόλλητο επάνω στο control panel θα δείξει περισσότερο. Τα πλαινά είναι κενά δεν έχουν αυτοκόλλητο;
 
Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ!

Ευχαριστώ για την πρόταση, προς το παρόν θα μείνει έτσι καθώς δεν έχω χρόνου ούτε να το παίξω :) Μελλοντικά ελπίζω να μπορέσω να του βάλω κάποιες πινελιές ακόμα αν και το υπάρχον αποτέλεσμα ικανοποιεί πλήρως το δικό μου γούστο. Στα πλαινά δεν έχει αυτοκόλλητα.

Περισσότερες φωτογραφίες και από την κατασκευή μπορείτε να δείτε στο παρακάτω link: http://xilino.net/index.php/component/content/article/16-arcade-bartop/73-arcade-bartop-4?Itemid=0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όμορφη.

Τελικά αξίζει να βάλεις Raspberry pi 2 & retropie; Γιατί υπό σκέψεων κατασκευής αντίστοιχης 2ης καμπίνας είμαι και γω.
 
Ευχαριστώ Kambia. Αν και δεν το έχω ξεψαχνίσει ακόμα (δυσεύρετος ο ελεύθερος χρόνος) πιστεύω ότι το raspberry pi 2 καταφέρνει σχετικά άνετη εξομοίωση μέχρι και 16-bit home consoles (mega drive, snes) και mame παιχνίδια χρονολογίας ως 93-94 που είναι και αυτά που με ενδιαφέρουν. Φυσικά υπάρχει και το raspberry pie 3 που θα τα καταφέρνει ακόμα πιο άνετα.

Όπως και να χει για το κόστος του, για το μέγεθoς και για την κοινότητα που έχει αναπτυχθεί γύρω του νομίζω δεν έχει ανταγωνιστή.
 
Thanks elefas.

Οπότε για τα παλιά παιχνιδάκια του ΜΑΜΕ που το θέλω είναι μια χαρά :)
 
Πολυ ωραια κατασκευη.

Μπορεις να μας δωσεις ενα ενδεικτικο κοστος?
 
Ναι αν το επιτρέπουν οι διαχειριστές (σε περίπτωση που αντιβαίνει τους κανόνες παρακαλώ τροποποιήσετε το μήνυμα)

Λοιπόν 450 ευρώ κόστος για κατασκευή απο το μηδέν. Οποίος ενδιαφέρεται [Edit] Pm please [edit] εχει τηλέφωνο του παιδιού (Άγγελος) πολύ καλός και συζητήσιμος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραια η καμπινουλα σου σε καταλαβαινω απολυτα για τον ελευθερο χρονο οποτε βρεισκεις χρονο να τη λιωνεις
 
Πίσω
Μπλουζα