Το ημερολόγιο ενός θυρωρού (1979 ΥΕΝΕΔ)

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Το ημερολόγιο ενός θυρωρού (1979-81), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Κυριακή 2/12/1979



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF_%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82_%CE%B8%CF%85%CF%81%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%8D

Μιας και κανένας δεν την θυμήθηκε αυτή την σειρά ας το κάνω εγώ

Από τις τελευταίες μεγάλες επιτυχίες της δεκαετίας του 70, ξεκίνησε λίγο πριν το τέλος του 1979 μέχρι και τον Δεκέμβριο του 1981 αφού έκανε 190 επεισόδια.

Δημιουργός της σειράς ο μεγάλος Κώστας Πρετεντέρης ( προηγήθηκε η ραδιοφωνική έκδοση) και στην συνέχεια μεταφέρθηκε και στην τηλεόραση.

Το σενάριο - διασκευή για την τηλεόραση (που βασίστηκε στα παλιά κείμενα του Κώστα Πρετεντέρη) ήταν του Ερρίκου Θαλασινού του Χρήστου Δοξαρά και του Κώστα Παπαπέτρου και από την σκηνοθεσία της σειράς πέρασαν οι Ερρίκος Θαλασινός, Μεγακλής Βιντιάδης και Δημήτρης Νικολαίδης

Η σειρά αναφέρεται σε εύθυμες καταστάσεις από την ζωή των ενοίκων μιας Αθηναικής πολυκατοικίας (η σειρά η πολυκατοικία που παίζεται από το mega φέτος μου θυμήζει πάρα πολύ έντονα την σειρά αυτή) μέσα από το βλέμα του θυρωρού τον οποίο έπαιζε ο Κώστας Βουτσάς (Βαγγέλης).

Η Κατερίνα Γιουλάκη, ο Γιάννης Βογιατζής, ο Δημήτρης Ιωακειμίδης, ο Στέλιος Λιονάκης, ο Δημήτρης Νικολαίδης και πολλοί άλλοι εκλεκτοί ηθοποιοί ήταν οι ένοικοι της πολυκατοικίας που μας χάρηζαν το γέλιο με τις καθημερινές ιστορίες τους. Η σειρά δεν υπάρχει (επίσημα) στην ΕΡΤ παρά μόνο πολύ λίγα πλάνα.


[edit]"ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΘΥΡΩΡ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.


 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο σου και παλι. Πολυ αγαπημενη μου σειρα και δεν εχανα επεισοδιο. Ειδικα η πριμαντονα "Κλημεντινη", δηλαδη η Κατερινα Γιουλακη με εκανε να γελαω τρελά.

Λογικα πρεπει να υπαρχει τουλαχιστον ενα επεισοδιο στην ΕΡΤ.
 
Ακόμα και αν υπάρχει επεισόδιο άντε να το βρείς στο αρχείο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τα ελάχιστα πλάνα που υπάρχουν από την σειρά είναι και αυτά που ακολουθούν


[edit]"ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΘΥΡΩΡOY..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.


 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
attachment.php


Βουτσάς, Ιωακειμίδης, Γιουλάκη σε ένα στιγμιότυπο της σειράς.
 
Πολύ καλό Άλκη. Είναι με την αλλαγή των πρόσωπων, (όπου π.χ ο θυρωρός είχε αντικατασταθεί) έτσι;
 
Ένα απο τα ελάχιστα πλάνα όπου μπορούμε να θυμηθούμε τον αείμνηστο Βασίλη Μπουγιουκλάκη σαν κωμικό (πριν από τα...καφάσια)
 
Η αληθεια ειναι οτι εγω την σειρα την θυμαμαι με το Μπουγιουκλάκη και οχι με τον Βουτσα.Ποτε εγινε η αλλαγη?
 
nick είπε:
Πολύ καλό Άλκη. Είναι με την αλλαγή των πρόσωπων, (όπου π.χ ο θυρωρός είχε αντικατασταθεί) έτσι;
Τι εννοείς nick; Ο Βουτσάς ήταν ο πρώτος θυρωρός και η φωτογραφία τον αποθανατίζει επί το έργον...

angel_grig είπε:
Η αληθεια ειναι οτι εγω την σειρα την θυμαμαι με το Μπουγιουκλάκη και οχι με τον Βουτσα.Ποτε εγινε η αλλαγη?
Γιατί βρε παιδιά δε συμβουλεύεστε το αδερφό-site RetroDB για την αναζήτηση πληροφοριών; Εκεί έχουμε καταχωρήσει ένα σωρό πληροφορίες:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_ημερολόγιο_ενός_θυρωρού

Η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι η Τετάρτη 16 Απριλίου 1980 (τελευταίο επεισόδιο Βουτσά) και Μάιος 1980 (πρώτο επεισόδιο Μπουγιουκλάκη). Ενδιάμεσα, υπήρξε "κενό" (απουσία θυρωρού, με την Μαργαρίτα (Τζένη Ζαχαροπούλου) να βοηθά όπως και όποτε μπορεί)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναί έχεις δίκιο Bernard. Πρώτα ήταν ο Βουτσάς και μετά ο Μπουγιουκλάκης!
 
Kαι φυσικά τα ελάχιστα πλάνα που υπάρχουν από την σειρά (άντε το πολύ να έχει απομείνει κάποιο ολοκληρωμένο επεισόδιο στην ΕΡΤ) είναι με τον δεύτερο θυρωρό τον Βασίλη Μπουγιουκλάκη όπως φαίνεται και στο απόσπασμα που παραθέτω στο τέταρτο πόστ αυτού του θρέντ.
 
Μου εχει μεινει εντονα το εξης: Γυρω στο 1982 ειχε ερθει στο σχολειο μου ενας θιασος παιδικου θεατρου για παρασταση. Σε αυτον μετειχε και ο Γιαννης Μαλουχος. Θυμαμαι τοτε πως ολα τα πρωτακια και τα δευτερακια μολις τον ειδαμε φωναξαμε "Παιδια ο Αργυρης!!!" "Βρε σεις παιζει και ο Αργυρης" και αλλα τετοια. Θυμιζω πως Αργυρης ηταν το ονομα του ηθοποιου στη σειρα. Επιπλεον θεωρω πως το παρατσουκλι "Μπουλντοζας" που ειχε Μιλτιαδης Εβερτ στις δημοτικες εκλογες του 1986 σιγουρα επηρεαστηκε απο τον ηρωα "Μπουλτοζα" που υποδυονταν ο Δημητρης Ιωακειμιδης. Ολα αυτα νομιζω καταδεικνυουν το ποσο δημοφιλης ηταν αυτη η σειρα. Κριμα που απ'οτι φαινεται εχει χαθει για παντα
 
thanos75 είπε:
Μου εχει μεινει εντονα το εξης: Γυρω στο 1982 ειχε ερθει στο σχολειο μου ενας θιασος παιδικου θεατρου για παρασταση. Σε αυτον μετειχε και ο Γιαννης Μαλουχος. Θυμαμαι τοτε πως ολα τα πρωτακια και τα δευτερακια μολις τον ειδαμε φωναξαμε "Παιδια ο Αργυρης!!!" "Βρε σεις παιζει και ο Αργυρης" και αλλα τετοια. Θυμιζω πως Αργυρης ηταν το ονομα του ηθοποιου στη σειρα. Επιπλεον θεωρω πως το παρατσουκλι "Μπουλντοζας" που ειχε Μιλτιαδης Εβερτ στις δημοτικες εκλογες του 1986 σιγουρα επηρεαστηκε απο τον ηρωα "Μπουλτοζα" που υποδυονταν ο Δημητρης Ιωακειμιδης. Ολα αυτα νομιζω καταδεικνυουν το ποσο δημοφιλης ηταν αυτη η σειρα. Κριμα που απ'οτι φαινεται εχει χαθει για παντα
Πολύ κρίμα, ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε πως δεν ήταν πια και τόοοσο παλιά - παιζόταν μέχρι τον Ιανουάριο του 1982!! :(
 
Μιας και, πριν λίγη ώρα, έγραψα σε άλλο τόπικ για τις Κυριακές, που περνούσα ως παιδάκι, στο εξοχικό μας στο Πόρτο Ράφτη στις αρχές των 80ς .... ας συνεχίσω κι εδώ γι' αυτές τις Κυριακές !!! Κι αυτό επειδή συνδέονται με το "Ημερολόγιο ενός θυρωρού" ....

Λοιπόν, εκείνες τις πολύυυ μακρινές Κυριακές του 1981, τις οποίες περνούσα στο εξοχικό με τους γονείς μου, με συγγενείς μου, με οικογενειακούς μας φίλους κλπ .... μπορώ να πω ότι, σε εκείνη την ηλικία, δεν τις συμπαθούσα καθόλου !!! Έλεγα "αααχ, πότε θα μεγαλώσω να έχω τις δικές μου παρέες, να περνάω τις Κυριακές μου με αυτές κι όχι με τους δικούς μου στο εξοχικό" .... Κι όμως, αυτές οι Κυριακές - που εκείνα τα χρόνια μού φαινόντουσαν μίζερες και βαρετές - πήραν, θαρρείς, την "εκδίκησή" τους : Μετά από χρόνια όχι μόνο τις αναπολώ, αλλά ... τις έχω κρατήσει ως κάτι "πολύτιμο" μέσα μου !!!!

Μέρος αυτών των Κυριακών ήταν, φυσικά, και το Ημερολόγιο ενός Θυρωρού !!! Αυτό μάς "πετύχαινε", οικογενειακώς, στην εξής φάση : Βραδάκι, οι καλεσμένοι μας είχανε πάρει το δρόμο της επιστροφής, εμείς είχαμε πακετάρει τα πράγματά μας και, πριν κλειδώσουμε το εξοχικό και πάρουμε κι εμείς το δρόμο της επιστροφής ... χαλαρώναμε, βλέποντας "Ημερολόγιο" στην παλιά μας ασπρόμαυρη τηλεόραση [αυτήν που ... πατούσες το κουμπί, εμφανιζόταν στη μέση της οθόνης μια λεπτή γαλάζια γραμμή και μετά .... περιμενες κάνα 5λεπτο μέχρι να έρθει η εικόνα !!! ] !!! Τα λίγα που έχω συγκρατήσει είναι τα εξής :

- Τα επεισόδια εκτυλίσσονταν σε μια πολυκατοικία και παρουσίαζαν τις ιστορίες από την καθημερινότητα των ενοίκων !!! Θυρωρός της πολυκατοικίας [άλλο ένα επάγγελμα που "έφυγε" ανεπιστρεπτί .... ] ήταν στην αρχή ο Κώστας Βουτσάς [θυμάμαι πολύ αμυδρά την παρουσία του], ο οποίος μετά αποχώρησε από το σήριαλ επειδή, σύμφωνα με το σενάριο, θα πήγαινε να ζήσει στη Γερμανία !!! Τη θέση του στο θυρωρείο πήρε ο Βασίλης Μπουγιουκλάκης, υποτίθεται "ξαδελφάκι του Βουτσά" !!! Τον Μπουγιουκλάκη τον θυμάμαι σε αυτό το σήριαλ με τις καλύτερες "παιδικές" αναμνήσεις : ήρεμος, ήπιος, ανθρώπινος και πάντα έτοιμος να βοηθήσει τους ενοίκους της πολυκατοικίας στα προβλήματά τους, αλλά και να αποτρέπει τους μεταξύ τους καυγάδες !!! Μετά την "εγκατάστασή" του Μπουγιουκλάκη στο θυρωρείο, ο Βουτσάς δεν ξαναπέρασε από το σήριαλ !!! Ή μάλλον ... σε κάποιο επεισόδιο εμφανίσθηκε ένα γράμμα του από τη Γερμανία, το οποίο διάβασε ο Μπουγιουκλάκης και ανακοίνωσε περίλυπος στους ενοίκους της πολυκατοικίας ότι "... μας γράφει ότι αυτά τα Χριστούγεννα δεν θα μπορέσει να έρθει να τα περάσει μαζί μας" !!!!!

- Από αυτό το σήριαλ παρήλασε, εκτός των θυρωρών Βουτσά / Μπουγιουκλάκη, και ένα καστ .... εκλεκτών ελλήνων ηθοποιών, υποτίθεται ένοικοι στα διαμερίσματα της πολυκατοικίας !!! Να μερικοί :

Α/ Η Κατερίνα Γιουλάκη, ως "πριμαντόνα" Κλημεντίνη , η οποία, ενώ, κατά την άποψή της, διέθετε καταπληκτική φωνή και έπρεπε να κάνει λαμπρή καριέρα στην όπερα .... η άτιμη η τύχη το έφερε να σφουγγαρίζει τις σκάλες της πολυκατοικίας !!! Κι όμως .... το "ταλέντο" της δεν την άφησε : όποτε συζητούσε με άλλους ενοίκους της πολυκατοικίας, πετούσε, ξαφνικά, μια .... "κορώνα" [αααααα] κάνοντας τους άλλους να ... κλείνουν τα αυτιά τους !!! Πάντως, πολύ συγκινήθηκα όταν σε κάποιο επεισόδιο εμφανίσθηκε ένας μεγάλης ηλικίας κύριος, που κάααποτε την αγαπούσε !!!

Β/ Ο Ηλίας Λογοθέτης ως ... ποιητής Πουνέντες !!! Απλά ... καταπληκτικός !!! Τον θυμάμαι να πηγαίνει σε κάτι ... "κουλτουρο -συνάξεις", όπου οι υπόλοιποι "ποιητές", που μαζεύονταν σε αυτές, είχαν ονόματα όπως Τραμουντάνας, Φεγγαράδας κλπ κλπ ....

Γ/ Ο Νικολαϊδης ως "Γιαταγάνας" !!!

Δ/ Ο Γιάννης Βογιατζής και μια μεγάλης ηλικίας κυρία στους ρόλους - ποιους άλλους ??? - του αγαπημένου μας χαζούλιακα Μικέ Παρδάλογλου και της μητέρας του !!! Αποτέλεσμα : την επόμενη μέρα στο Δημοτικό σχολείο, όλα τα πιτσιρίκια επαναλαμβάναμε τη φράση : "Σας χαιρέτησα, δεν σας χαιρέτησα !!! Χαίρετε, τι κάνετε, καλά, ευχαριστώ" !!! Θυμάμαι, επίσης, μια ατάκα της μητέρας του Μικέ : "Άκουσα ότι στην πολυκατοικία μας μένει ένας ... σιορ" !!! "Όχι κα Παρδάλογλου, μένει ένας σερ" !!!

Ε/ Ο Γιάννης Βούρος , που ήταν "ο μικρός" της παρέας !!! Νέος, ατίθασος, σε συνεχή ρήξη με τον πατέρα του [αν δεν απατώμαι ο κ. Γιαταγάνας] κ.ο.κ. !!! Η κοπέλα που αγαπούσε ήταν η Πολίνα Γκιωνάκη [πολυ γλυκιά κοπέλα] !!! Όμως, οι γονείς του αντιδρούσαν σε αυτή τη σχέση και ... τον προξένευαν με μια χοντρή κοπέλα, η οποία, όμως, είχε μπόλικο χρήμα !!! Και ο Βούρος ... όλο και μάλωνε με τους γονείς του γι' αυτό το ζήτημα !!! Και μάλιστα .... επειδή θυμάμαι από τότε τον Βούρο πολύ νέο, μέχρι και σήμερα τον θεωρώ ως "έναν από τους νέους μας ηθοποιούς" !!! Τι να κάνουμε, αρνούμαστε να δεχθούμε ότι οι "ήρωες των παιδικών μας χρόνων" έχουν μεγαλώσει ....

ΣΤ/ Η Σούλη Σαμπάχ ως μέντιουμ, με την ατάκα της : "το ξέρω, εγώ όλα τα ξέρω" !!! Έτσι, την πρώτη φορά, που εισήλθε στην πολυκατοικία, τη στιγμή που συστηνόταν στον θυρωρό / Μπουγιουκλάκη, έμπαινε στο ασανσέρ ο Μικές !!! "Το ασανσέρ είναι χαλασμένο, θα σταματήσει", είπε η μέντιουμ Σαμπάχ !!! "Κι εσείς πού το ξέρετε ???", ρώτησε ο θυρωρός. "Το ξέρω, όλα τα ξέρω" !!! Κι όντως, μετά από λίγο ακούσθηκε η φωνή του καημένου του Μικέ μέσα από το ασανσέρ : "βοήθεια, βοήθεια, βγάλτε με από δω, σταμάτησε το ασανσέρ" !!!!

Ζ/ Ένας κοντούλης ηθοποιός [σχεδόν ... νάνος] με σγουρά μαλλιά, που εμφανιζόταν σε αρκετές ταινίες [για να σας βοηθήσω, στην ταινία "ΘΟΥ - ΒΟΥ Φαλακρός Πράκτωρ 000" είναι ο .... "σημαιοφόρος" στην παρέλαση για την απονομή διπλωμάτων στους πράκτορες, προς το τέλος της ταινίας] !!! Μια φορά βρέθηκε στο ασανσέρ μαζί με τον Μικέ και μετά από λίγο ... βλέπουμε τον Μικέ να βγαίνει, έντρομος και καταϊδρωμένος, από το ασανσέρ και να λέει στον θυρωρό : "βοήθεια, βοήθεια, ένας εξωγήινος κυκλοφορεί στην πολυκατοικία" !!!

Η/ Η Τζένη Ζαχαροπούλου ως, αν θυμάμαι καλά, αδελφή του θυρωρού, η οποία είχε μεγαλώσει σε ένα χωριό και .... προσπαθούσε να προσαρμοσθεί στη ζωή της Αθήνας !!! Μάταια όμως .... Επίσης, αν θυμάμαι καλά, στις ερωτικές της περιπέτειες ήτανε πάντα άτυχη .... Η ατάκα της που μού έμεινε : "ποιος ξέρει, ίσως .... " .....

Θ / Ο Γιάννης Γκιωνάκης , ο οποίος προσποιούταν ότι ήταν εχθρός με έναν άλλον κύριο [δεν θυμάμαι για ποιο σκοπό], αλλά, στο βάθος, τους συνέδεε μεγάλη φιλία και εκτίμηση ...

- Άλλα πράγματα που θυμάμαι από το "Ημερολόγιο ... " : α/ Έπαιζε κι ένας ηθοποιός, με μουσάκι [τον θυμάμαι και σε άλλα σήριαλ] ο οποίος ... υποδυόταν τον "γρουσούζη" !!! Όποτε ευχόταν κάτι .... όλα πηγαίνανε στραβά !!! β/ Ένας άλλος ένοικος είχε την εξής ατάκα : "Δυο σκάλες έχει η ζωή : ένας είναι στο κάτω το σκαλί, τρώει καρπαζιά και σωπαίνει !!! Άλλος είναι στο πάνω το σκαλί ... λύνει και δένει" !!! [περιττό να σας πω ότι αυτήν την ατάκα εμείς οι μικρούληδες ... την είχαμε υιοθετήσει !!! Τη χρησιμοποιούσαμε, ιδίως, σε περιπτώσεις .... "ομαδικού φατούρου" !!! ] !!! γ/ Ένα κυριλέ /αριστοκρατικό ζευγάρι που έβλεπε τους υπόλοιπους ένοικους ... "αφ' υψηλού" και με σνομπισμό !!! Η ατάκα της κυρίας ήταν η εξής : "αχ, πότε θα φτιαχτεί το καινούριο σπίτι μας στη Φιλοθέη για να φύγουμε από εδώ να μη σας βλέπουμε" !!! δ/ Μια φορά, είπε ο θυρωρός στον Μικέ : "Μικέ, κάνε έναν κόπο να πετάξεις τους τάδε μέχρι .... , γιατί έχουν μεγάλη ανάγκη να πάνε όσο το δυνατόν πιο σύντομα" !!! "Μάλιστα" !!! Και μετά από λίγο, ακούσθηκαν ήχοι από ... τρακαρίσματα, σπασίματα κλπ κλπ !!! Κι όταν εμφανίσθηκε ο Μικές [σκισμένος, μαυρισμένος κλπ] τον ρώτησε ο θυρωρός : "Μικέ, τι έκανες ???". "Αυτό που μού είπατε : δεν οδήγησα αλλά ... πέταξα" !!!! ε/ Ένας ηθοποιός, αριστοκρατικός, που είχε ζήσει, αν δεν απατώμαι, στην Αγγλία, είχε συνεχώς την ατάκα : "Oh, my God", την οποία ... ομοίως μάς είχε κολλήσει ημών των τόοοτε πιτσιρίκων [άλλωστε την έλεγε πολύ απολαυστικά] !!! Εκείνη την εποχή αυτή η ατάκα δεν ήταν ακόμη "καμμένη" και "χιλιο - χρησιμοποιημένη" .... όπως σήμερα που φτάσαμε στο "ιντερνετικό" OMG .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερός για άλλη μια φορά Rinus Cesar με τις αναμνήσεις σου οι οιποίες αν και πέρασαν 30 χρόνια απο το φινάλε της σειράς βλέπω είναι και αρκετές και θυμάσαι και λετομέρειες.

Δυστυχώς όμως και για σένα (όπως και για μένα) και για όλους όσους θυμούνται την σειρά αυτή ''με τις αναμνήσεις μας θα μείνουμε'' για άλλη μια φορά.

Εγώ θυμάμαι επίσης το πόσο εκνευριζόμουν όταν έκοβαν την σειρά για διαφημήσεις, (και ήταν και αρκετές τότε) γύρω στο 1-2 λεπτά πριν ολοκληρωθεί το επεισόδιο. Και όταν ξεκινούσε πάλι έπεφταν οι τίτλοι τέλους. Αυτή ήταν μια τακτική της ΥΕΝΕΔ που ειδικά το 1981 αλλά και στις αρχες του 1982 το είχε παρακάνει.
 
Φίλε Rinus Cesar, τι άλλο να πω, εκτός του ότι η μνήμη σου είναι πάρα πολύ καλή και οι αφηγήσεις σου είναι παραστατικότατες και με πολλές "χορταστικές" λεπτομέρειες! Τα κείμενά σου είναι πραγματικά μια απόλαυση να τα διαβάζουμε, διότι είναι καλογραμμένα και δίνουν μια πολύ καλή περιγραφή/άποψη της σειράς που περιγράφουν! Σε ευχαριστούμε πολύ, ειλικρινά, διότι μας γυρνάς πίσω, μας ξυπνάς μνήμες που νομίζαμε ότι είχαν σβηστεί για πάντα από το μυαλό μας, μας φέρνεις εικόνες στο νου των αγαπημένων αυτών σειρών που (φοβάμαι ότι) δεν θα ξαναδούμε ποτέ...

Και για του λόγου το αληθές:

Rinus Cesar είπε:
Δ/ Ο Γιάννης Βογιατζής και μια μεγάλης ηλικίας κυρία στους ρόλους - ποιους άλλους ??? - του αγαπημένου μας χαζούλιακα Μικέ Παρδάλογλου και της μητέρας του !!! Αποτέλεσμα : την επόμενη μέρα στο Δημοτικό σχολείο, όλα τα πιτσιρίκια επαναλαμβάναμε τη φράση : "Σας χαιρέτησα, δεν σας χαιρέτησα !!! Χαίρετε, τι κάνετε, καλά, ευχαριστώ" !!!...
Την φράση "Σας χαιρέτησα, δεν σας χαιρέτησα !!! Χαίρετε, τι κάνετε, καλά, ευχαριστώ" την επαναλάμβανε συνέχεια η (μεγαλύτερη) αδερφή μου στις αρχές της δεκαετίας του '80 και όταν την έλεγε σκάγαμε στα γέλια! Την είχα σβήσει τελείως από το μυαλό μου μέχρι σήμερα που την έγραψες!!! Είναι πραγματικά, παιδιά, το μόνο που θυμάμαι από το "Ημερολόγιο ενός θυρωρού" - το μόνο.... :(

Rinus Cesar είπε:
ΣΤ/ Η Σούλη Σαμπάχ ως μέντιουμ, ... Θ / Ο Γιάννης Γκιωνάκης, ...
Από όλους τους ηθοποιούς που ανέφερες, δεν ήξερα ότι ο Γιάννης Γκιωνάκης και η Σούλη Σαμπάχ είχαν πάρει μέρος στη σειρά...

Αυτές είναι οι σειρές που σβήστηκαν από το Αρχείο της ΕΡΤ, σειρές με καστ ατελείωτο, με μεγάλα ονόματα του θεάτρου και του κινηματογράφου, με ηθοποιούς που πολλές φορές είχαν κάνει την τελευταία τους εμφάνιση σε φιλμ... Αυτή είναι η πολιτιστική μας κληρονομιά που κάποιοι δεν σεβάστηκαν και φρόντισαν να σβήσουν για πάντα...

ΥΓ Αγαπητή ΕΡΤ, εφόσον στη σειρά εκπομπών "Το σήριαλ των σήριαλ" το 1991 μας έδειξες μέρος των τίτλων της σειράς και απόσπασμα σκηνής με την Γιουλάκη, τον Βούρο και τον Νικολαϊδη, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει ακόμα στο Αρχείο ένα (τουλάχιστον) επεισόδιο... (από την 2η περίοδο με θυρωρό τον Β. Μπουγιουκλάκη). Γιατί δεν ψηφιοποιείς αγαπητή ΕΡΤ, έστω ό,τι υπάρχει, και να το διαθέσεις σε DVD με την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ; Ανάρπαστο θα γινόταν το DVD (τουλάχιστον από εμάς, τα μέλη του forum)... Γιατί το αφήνεις αυτό το αρχειακό υλικό να φθείρεται περαιτέρω με το πέρασμα του χρόνου; ΓΙΑΤΙ;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι, θυμάμαι την "Κλημεντίνη" να επαναλαμβάνει διαρκώς τη φράση "σε ρωτώ, απαντάς, τελειώσαμε" και την Ζαχαροπούλου με κοτσιδάκια σαν την Πίπη τη Φακιδομύτη και κάποιον (δε θυμάμαι ποιος ήτανε) να τραγουδάει κάθε φορά που την έβλεπε τη "Μαργαρίτα-Μαργαρώ" του Μίκη Θεοδωράκη...
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Εγώ πάλι, θυμάμαι την "Κλημεντίνη" να επαναλαμβάνει διαρκώς τη φράση "σε ρωτώ, απαντάς, τελειώσαμε" και την Ζαχαροπούλου με κοτσιδάκια σαν την Πίπη τη Φακιδομύτη και κάποιον (δε θυμάμαι ποιος ήτανε) να τραγουδάει κάθε φορά που την έβλεπε τη "Μαργαρίτα-Μαργαρώ" του Μίκη Θεοδωράκη...
Τι ωραίες τηλεοπτικές στιγμές.... Πόσο θα ήθελα να τις ξαναδώ μετά από τόσα χρόνια....
 
Ένα απόσπασμα απο την περίοδο του 1981. Στο παρόν απόσπασμα διακρίνουμε τους ηθοποιούς Βασίλη Μπουγιουκλάκη (Θυρωρός), Πάρι Κατσίβελο (οδοντίατρο της πολυκατοικίας), την Μαίρη Φαρμάκη (που έφυγε απο την ζωή πρίν λίγο καιρό) και τον Νίκο Ξανθόπουλο στο ρόλο του καπετάνιου:

 
Πίσω
Μπλουζα