Το ημερολόγιο ενός θυρωρού (1979 ΥΕΝΕΔ)

179.jpg
 
Τι ντροπή μου! Εκτός από τον Δοξαρά, τη Μαίρη Ιγγλέζη και τον Δημήτρη Ιωακειμίδη (ελπίζω τουλάχιστον αυτούς να τους έχω σωστούς) δεν γνώρισα κανέναν από τους άλλους ηθοποιούς. Η διοπτροφόρος δίπλα στην Ιγγλέζη μου θυμίζει την Ελένη Μαυρομμάτη, αλλά πιο πολύ γνώρισα τα γυαλιά παρά τη φάτσα της. Θα γνώριζα και τον Ζερβό φυσικά, αλλά τον μαρτύρησε το κείμενο. Δεν είχα δει ούτε ένα επεισόδιο της σειράς. Τα κράτησε τα 5 χρόνια που φιλοδοξούσε?
 
Θα μου επιτρέψουν οι φίλοι και αναγνώστες του φόρουμ αν σε ένα υποθετικό ερώτημα, σαν άτυπη δημοσκόπηση ποια εποχή θα προτιμούσαν να ζουν την τωρινή του 2023 ή την εποχή του σήριαλ του 1979. Η απάντηση που οι ίδιοι θα έδιναν θα ήταν ταυτόχρονα και η πιο αντιπροσωπευτική απάντηση αν το εν λόγω σήριαλ κρίνεται πετυχημένο και αξίζει σαν σκέψη, σαν νοσταλγία και σαν ανάμνηση η αναφορά του.
Εγώ απαντώντας κατά την ταπεινότατη άποψη μου θα προτιμούσα να ζούσα την τότε εποχή της δεκαετίας του '70 με λίγα υλικά μέσα στην διάθεση μου αλλά με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ στο πλάι μου και στην ζωή μου όπως ακριβώς και στο σήριαλ, παρά να ζούσα στην σημερινή εποχή με πλειάδα υλικών μέσων και με ανεπτυγμένη οικονομική βάση στην διάθεση μου αλλά απομονωμένος έως από επιλογή και αναγκαιότητα αντικοινωνικός λόγω παντελούς έλλειψης ανθρωπιάς και αρχών στον κόσμο που ζώ και με περιβάλλει αναγκαστικά και σε απόσταση που επιλέγω εγώ.
Ναι πράγματι το σήριαλ όπως και όλα της εποχής του θεωρούνται πετυχημένα γιατί ακόμα υπήρχαν ανθρώπινες αξίες, αρχές και αληθινοί άνθρωποι για να τις προασπίσουν και να τις προάγουν. Τελεία. Παράγραφος.
 
θα προτιμούσα να ζούσα την τότε εποχή της δεκαετίας του '70 με λίγα υλικά μέσα στην διάθεση μου αλλά με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ υπήρχαν, υπάρχουν, και θα υπάρχουν πάντα. Όπως επίσης και ΡΕΜΑΛΙΑ. Δεν είναι θέμα εποχής επ'ουδενί. Και ας μην ωραιοποιούμε πάντα το παρελθόν...καμιά φορά ο χρόνος μας κάνει να εξωραίζουμε κάποιες καταστάσεις, που δεν ήταν πάντα ευχάριστες και ωραίες. Ας απολαμβάνουμε το τώρα, ας κάνουμε σκέψεις για το αύριο, αλλά ας μην ξεχνάμε και το χθες!
 
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ υπήρχαν, υπάρχουν, και θα υπάρχουν πάντα. Όπως επίσης και ΡΕΜΑΛΙΑ. Δεν είναι θέμα εποχής επ'ουδενί. Και ας μην ωραιοποιούμε πάντα το παρελθόν...καμιά φορά ο χρόνος μας κάνει να εξωραίζουμε κάποιες καταστάσεις, που δεν ήταν πάντα ευχάριστες και ωραίες. Ας απολαμβάνουμε το τώρα, ας κάνουμε σκέψεις για το αύριο, αλλά ας μην ξεχνάμε και το χθες!
Δεν θα διαφωνήσω επί της ουσίας thanos75, ότι πάντα υπάρχει η τάση να εξωραίζουμε το παρελθόν και πάντα υπήρχε ο διαχωρισμός καλών και σωστών ανθρώπων από την μια μεριά και κακών και ρεμαλίων από την άλλη. Αλλά ας μου επιτραπεί στο να ενστερνιστώ την άποψη ότι η ποιότητα των ανθρώπων παλαιότερα ήταν ασύγκριτα καλύτερη σε σχέση με τα τελευταία χρόνια σε όλα τα επίπεδα της ζωής μας.
Παίρνω αφορμή από το πολύ καλό σήριαλ του ''Θυρωρού" και μπορώ εύκολα να αντιληφθώ την διαφορά ποιότητας που ανέφερα στο εξής απλό. Προσέξτε την αύρα των ηθοποιών του σήριαλ στα πρόσωπά τους, που χαρακτηρίζεται από μια ηρεμία, μια πραότητα, μια καλοσύνη και μια ανθρωπιά. Και κάντε την σύγκριση με την αύρα των αντίστοιχων ηθοποιών των τελευταίων ετών. Όλα τα πρόσωπα τους διακρίνονται από μια δηθενιά, μια υποκρισία, μια κεκαλυμμένη ανθρωποφαγία που υποβόσκει στις σκέψεις τους αποτέλεσμα του υπερεγώ τους και της ανωτερότητας που νομίζουν ή θέλουν να πιστεύουν ότι τους διακρίνει. Και δεν αναφέρομαι στους ρόλους τους αλλά στην γενικότερη κοινωνική τους παρουσία και συμπεριφορά. Οι ηθοποιοί του χτές και του σήμερα αντιπροσωπεύουν μια μικρογραφία της ευρύτερης κοινωνίας που ζούμε και η παρακμιακή της πορεία νομίζω είναι πασιφανέστατη.
 
Καλησπέρα σε όλους! Υπέροχες αναμνήσεις. Πέθανε ο τεράστιος Ηλίας Λογοθέτης...
Θυμάμαι τον Ηλία Λογοθέτη ως τον μουσικό Τέλη Βικ και όχι ως ποιητή Μάκη Πουνέντε. Κάποιον μουσικό που ενώ τα έβγαζε πολύ δύσκολα πέρα, αρνιόταν να παίξει μουσική σε γάμους κλπ. καθώς είχε κλασσική παιδεία, και έλεγε: ένας Βικ, ένας Τέλης Βικ δεν καταδέχεται να παίξει κάτι άλλο...
Εκτός αν ήταν άλλη σειρά ή τον έκανε άλλος ηθοποιός..Ήμουν 12 χρονών όταν ξεκίνησε η σειρά, οπότε πάνε πολλά χρόνια...
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε αυτό..
 
Καλησπέρα σε όλους! Υπέροχες αναμνήσεις. Πέθανε ο τεράστιος Ηλίας Λογοθέτης...
Θυμάμαι τον Ηλία Λογοθέτη ως τον μουσικό Τέλη Βικ και όχι ως ποιητή Μάκη Πουνέντε. Κάποιον μουσικό που ενώ τα έβγαζε πολύ δύσκολα πέρα, αρνιόταν να παίξει μουσική σε γάμους κλπ. καθώς είχε κλασσική παιδεία, και έλεγε: ένας Βικ, ένας Τέλης Βικ δεν καταδέχεται να παίξει κάτι άλλο...
Εκτός αν ήταν άλλη σειρά ή τον έκανε άλλος ηθοποιός..Ήμουν 12 χρονών όταν ξεκίνησε η σειρά, οπότε πάνε πολλά χρόνια...
Θα ήθελα τη βοήθειά σας σε αυτό..
αλλη σειρα θυμαστε σαφως,στο ημερολογιο ενος θυρωρου εκανε το ποιητη πουνεντε
 
Πίσω
Μπλουζα