Το μυστήριο του Χρυσού Πιθήκου (Tales of the Gold Monkey)

akmakas

Banned
Joined
3 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.204
Αντιδράσεις
74
Το μυστήριο του Χρυσού Πιθήκου (Tales of the Gold Monkey, 1982-83), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Πέμπτη 3/11/1983



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_μυστήριο_του_χρυσού_πιθήκου

Το μυστήριο του χρυσού πιθήκου!!αγαπημένη σειρά που παιζόταν στις αρχές του 80 στην Ελληνική τηλεόραση ΕΡΤ και λατρεύτηκε από χιλιάδες Έλληνες!Ο Τζεικ κατερ τυχοδιώκτης εραστής του γυναικείου φύλλου,του χρήματος και του τζόγου ο Κορκυ μηχανικός και εθισμένος στο ποτό,ο Λουι γόης ,λάτρης του τζόγου και των όμορφων γυναικών,η Σάρα τραγουδίστρια και ο Τζακ το μονόφθαλμο σκυλάκι τους προσπαθούσαν να βρουν ένα μικρο χρυσό αγαλματίδιο.Εμπόδιο σε αυτή την προσπάθεια ήταν η σέξι πριγκίπισσα Κοτζι ο Τόντο αρχηγός των σαμουράι και οι Γερμανοί ναζί που τους καταδίωκαν.Περιπέτεια χιούμορ αγωνία έρωτες ήταν το κύριο χαρακτηριστικό της σειράς που ανέβηκε ψηλά στις προτιμήσεις του κόσμου.Στο ψάξιμο επίσης βοηθούσε και η χήνα ένα πανέμορφο υδροπλάνο που έπασχε όμως πάντα από μηχανικά προβλήματα!! :)

untitled1ma6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συγκεκριμένα παιζόταν την αμέσως επόμενη χρονιά απο τότε που έγινε παραγωγή το 1983 απο ΕΡΤ ενα. Την φωνή του Τζέηκ Κάτερ δάνειζε ο Ντίνος Καρύδης.
 
Σχετικα με το Μυστηριο του Χρυσου Πιθηκου ριξτε μια ματια και εδω

:)
 
Πραγματικα telamonas.stokos πολυ νοσταλγικες οι φωτογραφιες ευγε!!!!!
 
Tin exo olokliri se 11 dvd

Filoi mou tin exo oli ti seira se 11 dvd me epipleon ena dvd reunion ton ithopoion.
 
vaszio είπε:
Filoi mou tin exo oli ti seira se 11 dvd me epipleon ena dvd reunion ton ithopoion.
πρεπει να συναντηθουμε απο κοντα

μηπως εχεις και τις αλλες 2 σειρες the avengers και τον αγιο?(roger moore?)
 
Παιδια καλησπερα!!!

ειστε τρελοι και οχι μονο!!!

ΜΠΡΑΒΟ σας!!!

Μετα απο πολυ καιρο ειναι το μονο forum που βρηκα τη φοβερη σειρα

"ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΥ ΠΙΘΗΚΟΥ" και οχι μονο, και παλι συγχαρητηρια, ειμαι συγκινημενος.

Μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να αποκτησω το μυστηριο του χρυσου πιθηκου???

ευχαριστω να ειστε καλα!!!!
 
Καλώς ήρθες georgatc στο φόρουμ και καλή διαμονή....
 
vaszio είπε:
Filoi mou tin exo oli ti seira se 11 dvd me epipleon ena dvd reunion ton ithopoion.

Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε κάτι ανάλογο!

Όλα τα episodes σε 4 dvd σύν το reunion gathering!

GoldMonkey.jpg
 
πω πω τι μου θυμήσατε, το έβλεπα αυτό :)
 
παιδιά εγώ τότε ήμουν πιτσιρίκος αλλά το έβλεπα σαν τρελός ..απίστευτα όμορφη σειρά....
 
Δυστυχώς εγώ το 1984 είμουν μπέμπης ... Δεν θυμάμαι να την ξαναέδειξε έκτοτε .
 
Το θυμάμαι με απίστευτη νοσταλγία!
 
αν και ημουν παιδακι το θυμαμαι γιατι μου εκανε εντυπωση η χηνα .....ηθελα να γινω πιλοτος απο πιτσιρικι....! :) πολυ καλη σειρα θα την δω συντομα
 
Από τις καλύτερες σειρές περιπέτειας που έχω δει! Οφείλω να πω επίσης ότι ένοιωθα και ένα κρυφό θαυμασμό για την αισθησιακή πριγκίπισσα Koji!

Όταν η σειρά κάποια στιγμή τελείωσε, δεν υπήρξε δυστυχώς κανένα υποκατάστατο για να μετριάσει τον πόνο μου!

28309035ss6.jpg


Ευχάριστη έκπληξη αποτέλεσε αργότερα ένα παιχνίδι από την OCEAN που έμοιαζε στα δικά μου μάτια να βγήκε μέσα από αυτή τη σειρά και μου επέτρεψε να την ξαναζήσω έστω μέσα από σπόντα!

clipboard01vy7.jpg


Where time stood still.
 
Τα οποια ειχαν καταβολες απο ταινιες τυπου The Land that time forgot (με πρωταγωνιστη τον θρυλο Doug McClure ) που με τη σειρα τους αποτελουσαν οπτικοηχητικες αποδοσεις των βιβλιων του Μπαρροους. Ο οποιος με τη σειρα του (παει μακρια η βαλιτσα ?) ηταν ο αξιος συνεχιστης των ιστοριων του Βερν. Και μιας και η γενια μας εχει μεγαλωσει με Βερν ειναι λογικο να μας συγκινουν ιδιαιτερα τετοια σεναρια.

Θυμαμαι που μας εβαζαν σε μηχανη προβολης 8χιλ SUPER την παρακατω ταινια - και στη σκηνη που τρεχουν ολοι να σωθουν ενω πισω τους τρεχει η λαβα απο το ηφαιστειο φωναζαμε με την αδερφη μου να κανουν πιο γρηγορα γιατι θα καουν....αυτο το καναμε ακομα και στην 100η προβολη της ταινιας...αναρωτιεμαι τι κουσουρια κουβαλαμε οικογενειακως...:biglaugh:

land_that_time_forgot.jpg
 
Τη σειρα την επαιζε η ΕΡΤ τη δεκαετια του 80 (και μαλιστα νωρις γιατι δε ξερω ουτε χρονολογια :) ) αλλα την ξαναεβαλε το 1990 οποτε και την εβλεπα φανατικα

Ο Τζεικ ειναι η επιτομη του πολυταξιδεμενου, ανεμοδαρμενου ματσο pulp ηρωα που 'ηταν στον πολεμο' :p ... το αρχετυπο που παγιωθηκε με τον Ιντιανα Τζοουνς

Μικρος ειχα την παραξενη εντυπωση οτι ηταν μια σειρα καταστροφης και μυστηριου. Θυμαμαι καθαρα ενα τραιλερ με ενα σεισμο και μου ειχε κολλησει στο μυαλο οτι ολη η σειρα και καθε επεισοδιο ειχε να κανει με μια κακη δυναμη, μια καταρα ισως (η λεξη 'Μυστηριο' στον τιτλο), που εφερνε καταστροφες, και οι πρωταγωνιστες προσπαθουσαν να προστατευτουν. Κακος ηταν ο Χρυσος Πιθηκος, και το αγαλμα που φαινοταν στο τελος των τιτλων πιστευα οτι ηταν καταραμενο και τους προκαλουσε ολα αυτα :D αυτο ηταν για μενα το 'Μυστηριο' του Χρυσου Πιθηκου οπως ηθελαν οι... υποτιτλιστες της ΕΡΤ

Βεβαια η γνωμη μου αλλαξε οταν εβλεπα τη σειρα και καταλαβα οτι ηταν καθαρη περιπετεια με ταξιδια.. και παλι ομως δεν ηξερα που κολλουσε ο τιτλος και το αγαλμα και ποιο ηταν το 'μυστηριο'

Πολυ προσφατα μονο εμαθα οτι ο τιτλος οφειλεται στο ομωνυμο μπαρ απο οπου ξεκινουν οι πρωταγωνιστες, το οποιο με τη σειρα του οφειλεται στο (ασημαντο τελικα) αγαλμα που απλα το διακοσμει!!

Προτεινω να ψαξετε για το χρυσο πιθηκο στη Γουικιπεντια, με λιστα επεισοδιων. Σε ενα σαιτ ειχα βρει και χαρτη του φανταστικου νησιου που εμεναν οι ηρωες

Επισης παρομοια παιχνιδια με τον 'πολυταξιδεμενο' πρωταγωνιστη που σωζει την 'ομορφη κυρα' ειναι το Amazon Queen kai Heart of China
 
Αν σου αρεσε το εν λογω παιχνιδι, ετοιμασου (καλα μην τρεξεις κιολας, ο Vagelis παει αργα γιατι βιαζεται...) γιατι συντομα θα το εχουμε "ντυσει" με τις αγριοφωναρες μας :biglaugh:
Με την ευκαιρια να ενημερωσω το link για το προ διετιας post στο παρατημενο πλεον Retroblog και να δωσω αλλο ενα στο σημειο που ολα τα καλα παιδια μπορουν να προμηθευτουν τα επεισοδια του Tales of the golden monkey.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα