Το ξεκίνημα της φωτιάς – Ρόκκος Χοϊδάς

kaliostro

RetroN00b
Joined
18 Φεβ 2008
Μηνύματα
27
Αντιδράσεις
4
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηταν απο τις πρωτες τηλεοπτικες παραγωγες με πολιτικο περιεχομενο που προβληθηκαν απο την Σοσιαλιστικη τηλεοραση της Αλλαγης. Υπολογισε 81-82. Αναφορα της (και πιο ακριβη στοιχεια) θα βρεις στο βιβλιο του Βαλουκου.
 
Η σειρά παίχτηκε την σαιζόν 1982-1983 καρατσεκαρισμένο αυτό! :D
 
Η σειρά παίχτηκε την σαιζόν 1982-1983 καρατσεκαρισμένο αυτό! :D
 
Ετσι θυμαμε και εγω για 1982-3.Στο ρολο του Ροκκου Χοιδα ηταν ο Λακης Κομνηνος
 
Η σειρά προβλήθηκε το 1982 από την ΕΡΤ σε 12 επεισόδια, (άγνωστο αν υπάρχει πλέον γιατί δεν έχει ξαναπροβληεί ποτέ και δεν υπάρχει καμία αναφορά γιατην τύχη της). Μαζί με τον Λάκη Κομνηνό έπαιζαν ο Χρήστος Δακτυλίδης και ο Βαγγέλης Πρωτόπαππας. Η σκηνοθεσία ήταν του Κώστα Λυχναρά
 
Καποιες σκηνες επαιξε η ερτ 1 πριν μερικα χρονια αλλα μαλλον θα ηταν και οι μονες που ειχε πια....
 
Στο ανωτέρω λινκ υπάρχουν φωτογραφίες και περισσότερα στοιχεία για τη σειρά. Το Δεκέμβριο του 1982 έκανε πρεμιέρα.

Και είχε και χαρακτηριστικό τραγούδι. Υπήρχαν δε και γαριδάκια με το όνομα Ρόκο - αν θυμάμαι καλά- και επειδή ήξερε ότι ο Χοϊδάς είχε πεθάνει, μου έλεγε η αδερφή μου "αυτά είναι τα ... κόλλυβα του Ρόκο!".:biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πωωω .... πολύ - πολύ ωραίο το σήριαλ για το οποίο ανοίξατε τόπικ !!! Αναφερόταν σε μια πολύ σπουδαία προσωπικότητα του τόπου μας, τον βουλευτή ΡΟΚΚΟ ΧΟΪΔΑ, ο οποίος τον 19ο αιώνα [περί το 1870 - 1880] έδωσε αγώνες κατά της βασιλείας στην Ελλάδα !!! Ήταν από εκείνους που συνεχώς έμπαινε "στη μύτη" της βασιλικής αυλής και συνεχώς υποστήριζε τους αγώνες του απλού λαού !!! Αποτέλεσμα : να "κληρονομήσει" μια σφαίρα στην καρδιά από τους βασιλόφρονες !!!

Τον Ρόκκο Χοϊδά τον θυμήθηκα, ξανά, στο 1ο έτος της Σχολής μου στο ΑΠΘ, σε ένα μάθημα Ιστορίας που μας έκανε ο αείμνηστος καθηγητής Παύλος Πετρίδης [R.i.p. .... έφυγε νωρίς .... η προσφορά του, όμως, ανεκτίμητη .... ] .... Στο σύγγραμά του, που διαβάζαμε για να δώσουμε εξετάσεις, αναφερόταν πολύ επαινετικά για τιν Ρόκκο Χοϊδά !!!

Παρόλο, όμως, που ο Χοϊδάς είχε δώσει τόσους αγώνες για την εδραίωση της Δημοκρατίας στον τόπο μας, υπήρξε "αμφιλεγόμενη προσωπικότητα" !!! Κι αυτό επειδή, όπως υποστηρίζουν κάποιοι, ήταν στην προσωπική του ζωή "μποέμ", "γυναικάς" κλπ κλπ !!! Περί αυτού δίνει απάντηση το πρώτο επεισόδιο του σήριαλ : Ο Χοϊδάς άφηνε τη γυναίκα του Εριέτα για να πηγαίνει "να συναντά την ερωμένη του στου Ψυρρή" !!! Από αυτό θυμάμαι την Εριέτα [δεν θυμάμαι ποια ηθοποιός την υποδυόταν], με ρούχα και κόμμωση εκείνης της εποχής !!! Πολύ - πολύ γοητευτική !!! Και, φυσικά, ο Λάκης Κομνηνός στο ρόλο του Χοϊδά, ο πλέον κατάλληλος για να τον ενσαρκώσει ....

Το πρώτο επεισόδιο μού έχει μείνει περισσότερο απ' όλα στο μυαλό !!! "Γιατί έτσι;" θα με ρωτήσετε ... Μα, επειδή το πρώτο επεισόδιο αφορούσε, ως επί το πλείστον, τις "γυναικοδουλειές" του Χοϊδά !!! Στα επόμενα επεισόδια εκτυλίσσονταν οι αγώνες του κατά της βασιλείας, τα οποία, επειδή ήμουνα πολύ μικρός και δεν γνώριζα τα ιστορικά γεγονότα, δεν τα πολυ - καταλάβαινα !!! Όλα τα επεισόδια, πάντως, ήταν καλογυρισμένα και με αναπαράσταση της τότε εποχής .... "να την πιεις στο ποτήρι" !!!

Έτσι, παρόλο που λόγω της ηλικίας δεν γνώριζα και δεν καταλάβαινα το "τι συνέβαινε εκείνα τα χρόνια στην Ελλάδα" και δεν είχα, ακόμη, κατανοήσει έννοιες όπως "βασιλεία", "μοναρχία" κλπ κλπ, τα παιδικά μου μάτια "ρουφούσαν" όσο πιο πολύ μπορούσαν εκείνες τις εικόνες της παλιάς Αθήνας !!! Για παράδειγμα, μού έχει μείνει η σκηνή με δύο κυρίους, να κάθονται σε παλιό αθηναϊκό καφενείο και ... να διαβάζουν την πολιτικο - σατιρική εφημερίδα "Ραμπαγάς" και να ξεκαρδίζονται στα γέλια [τα οποία διακόπτονται πού και πού από τον ήχο κάποιας άμαξας που περνάει] !!! Και, ειλικρινά σάς μιλάω .... όποτε η σημερινή Αθήνα μού φαίνεται "ασφυκτική" και "πνιγηρή", φέρνω στο μυαλό μου αυτήν την εικόνα από το σήριαλ και .... νιώθω σαν να κυλάει μέσα μου ένα "καθαρό ποταμάκι" που ... καθαρίζει τα "στίγματα" που μού αφήνει η σύγχρονη Αθήνα !!!

Άλλες σκηνές που θυμάμαι από το σήριαλ : Μια "καθωσπρέπει κυρία", φιλοβασιλική, να διηγείται με χαρά και ενθουσιασμό στο οικογενειακό περιβάλλον του Χοϊδά τους γάμους της κόρης του βασιλιά κι αυτοί ... να της απαντούν με σατιρικούς στίχους του Σουρή και ... να τής κόβουν κάθε ενθουσιασμό !!! Αλλά και τον Χοϊδά, στο τελευταίο επεισόδιο, να ξεψυχάει στη φυλακή, με την παλιά πληγή του, που προκλήθηκε από τη ... "βασιλική σφαίρα", να έχει επιδεινωθεί. Κι εκεί του φέρνουν την είδηση ότι "σύντομα η Κρήτη θα γίνει ξανά μέρος της Ελλάδας". Κι ο Χοϊδάς να απανάτει με καημό : "δεν θα προλάβω να ζήσω για να δω ξανά την Κρήτη μας ελληνική ...." ....

Και, τέλος, έχω συγκρατήσει τη μελωδία από το τραγούδι της σειράς [πολύ ωραίο τραγούδι], σε ρυθμό ζεϊμπέκικου !!! Αυτό άρχιζε : "Ρόκκο Χοϊδά, Ρόκκο Χοϊδά ...." , ενώ παρακάτω κάποιοι στίχοι ήταν : "μα ήταν θέλημα του βασιλιά η σφαίρα που σου μπήκε στην καρδιά ... " ....

Το σήριαλ είναι βασισμένο σε βιβλίο του Λευτέρη Βουρνά !!! Απ' τα λίγα που θυμάμαι, μετά το σήριαλ, το εν λόγω βιβλίο έγινε ανάρπαστο !!! Μάλιστα, οι εκδόσεις του [μετά το σήριαλ] έβγαιναν με εξώφυλλο .... μια έγχρωμη φωτογραφία από το σήριαλ, με τον Λάκη Κομνηνό και την Εριέτα κάτω από έναν πολυέλαιο [προφανώς σε κάποια δεξίωση της εποχής] !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Και, τέλος, έχω συγκρατήσει τη μελωδία από το τραγούδι της σειράς [πολύ ωραίο τραγούδι], σε ρυθμό ζεϊμπέκικου !!! Αυτό άρχιζε : "Ρόκκο Χοϊδά, Ρόκκο Χοϊδά ...." , ενώ παρακάτω κάποιοι στίχοι ήταν : "μα ήταν θέλημα του βασιλιά η σφαίρα που σου μπήκε στην καρδιά ... " ....
να ρωτήσω κι εγώ κάτι

έχω κι εγώ αμυδρά στο μυαλό μου την μελωδία

και πολύ λίγο τους στίχους

θυμάμαι "ρόκκο χοϊδά, ρόκκο χοϊδά.......σε πήρε η λευτεριά". εκεί όμως στο ενδιάμεσο "θυμάμαι" σα να έλεγε "σε πηρε ο λαμπράκης" πράγμα όμως που με τη λογική φαίνεται ψιλο άσχετο, αφού χρονικά προηγείται μακράν ο Χοϊδάς του Λαμπράκη

μήπως έχει κανείς ιδέα από τους στίχους;
 
"θυμάμαι "ρόκκο χοϊδά, ρόκκο χοϊδά.......σε πήρε η λευτεριά". εκεί όμως στο ενδιάμεσο "θυμάμαι" σα να έλεγε "σε πηρε ο λαμπράκης" πράγμα όμως που με τη λογική φαίνεται ψιλο άσχετο, αφού χρονικά προηγείται μακράν ο Χοϊδάς του Λαμπράκη"




Οι παρακάτω στίχοι, που θυμάσαι, πράγματι δεν προέρχονται από το τραγούδι του "Ρόκκου Χοϊδά" !!! Είναι οι στίχοι του τραγουδιού "Σωτήρης Πέτρουλας", σε μουσική και στίχους Μίκη Θεοδωράκη, το οποίο γνωρίζω από την εκτέλεση της Μαρίας Φαραντούρη !!! Οι στίχοι λένε : "Σωτήρη Πέτρουλα, Σωτήρη Πέτρουλα, σε πήρε ο Λαμπράκης σε πήρε η λευτεριά ... " ....

Ο Σωτήρης Πέτρουλας ήταν φοιτητής και μέλος της "Νεολαίας Λαμπράκη" και στη δεκαετία του '60 τον πυροβόλησαν και σκότωσαν αστυνομικοί σε μια διαδήλωση στο Κέντρο της Αθήνας ..... Εξάλλου, και για τον Ρόκκο Χοϊδά αναφέρεται στη Βικιπέδια ότι : "Το 1885 παραιτήθηκε οριστικά από το βουλευτικό αξίωμα ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την απόπειρα δολοφονίας εναντίον του που πραγματοποιήθηκε στις σκάλες της Βουλής με κύριο οργανωτή τον αστυνόμο Κοκκινόπουλο" ..... Τι τα ψάχνετε φίλοι μου, η ιστορία επαναλαμβάνεται ......
 
Rinus Cesar είπε:
Εξάλλου, και για τον Ρόκκο Χοϊδά αναφέρεται στη Βικιπέδια ότι : "Το 1885 παραιτήθηκε οριστικά από το βουλευτικό αξίωμα ως ένδειξη διαμαρτυρίας για την απόπειρα δολοφονίας εναντίον του που πραγματοποιήθηκε στις σκάλες της Βουλής με κύριο οργανωτή τον αστυνόμο Κοκκινόπουλο" ..... Τι τα ψάχνετε φίλοι μου, η ιστορία επαναλαμβάνεται ......
ο χοΪδάς δεν συνήλθε ποτέ από εκείνο το τραύμα:

παρέμεινε ένα χρόνο εσώκλειστος στις φυλακές μέχρι τις 15 Μαΐου του 1890, οπότε και απεβίωσε από υποτροπή της παλιάς του πληγής εξαιτίας των κακουχιών της φυλακής. Μερικοί υποστήριξαν ότι αυτοκτόνησε, κάτι το οποίο δεν αποδείχτηκε.
ωστόσο, δεν θυμόμουν να διάβασα ποτέ για ''απόπειρα δολοφονίας του'' και γι΄αυτό ξαναπήγα να διαβάσω:

Το 1875 σε μία συγκέντρωση διαμαρτυρίας του λαού στην πλατεία Συντάγματος για τις αυθαιρεσίες της κυβέρνησης Βούλγαρη, ο Μεσολογγίτης βουλευτής Στάικος εξύβρισε το συγκεντρωμένο λαό με αποτέλεσμα την επέμβαση υπέρ του λαού του Χοϊδά, ο οποίος από την θέση του εισαγγελέα εφετών προέβαλε τις φιλελεύθερες ιδέες του. Τελικά η φιλονικία κατέληξε σε μονομαχία, στην οποία ο Στάικος τον πυροβόλησε στον πνεύμονα.
και οι δύο παραθέσεις μου παραπάνω είναι από την ελληνική βικιπαιδεία:http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CE%A7%CE%BF%CF%8A%CE%B4%CE%AC%CF%82

αλλά συμφωνούν και με τα διαβάσματά μου μέχρι σήμερα.

τελικά παραιτήθηκε για την απόπειρα δολοφονίας του που αναφέρεται και παραπάνω από τον rinus, δεν ήταν όμως εκείνη που οδήγησε στον θάνατό του.

θα ήθελα δλδ να καταλήξω στο ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται ναι, αλλά επαναλαμβάνεται και η προχειρότητα με την οποία την διαβάζουμε. μία μονομαχία με μία απόπειρα δολοφονίας πόση σχέση έχουν? όση έχουν ο θάνατος ενός διαδηλωτή στην αθήνα του '60 με το τέλος του ρόκκου χοϊδά. αν θέλει κανείς τα συνδέει, αλλά πόσοι αλήθεια μεταξύ μας μπορούν να κάνουν μια σωστή σύγκριση ανάμεσα στην ελλάδα του 1880 και του 1960?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Οι παρακάτω στίχοι, που θυμάσαι, πράγματι δεν προέρχονται από το τραγούδι του "Ρόκκου Χοϊδά" !!! Είναι οι στίχοι του τραγουδιού "Σωτήρης Πέτρουλας", σε μουσική και στίχους Μίκη Θεοδωράκη, το οποίο γνωρίζω από την εκτέλεση της Μαρίας Φαραντούρη !!! Οι στίχοι λένε : "Σωτήρη Πέτρουλα, Σωτήρη Πέτρουλα, σε πήρε ο Λαμπράκης σε πήρε η λευτεριά ... " ....
αααχ τι είναι αυτό το μυαλό μου. ένα χαρμάνι τα έκανε όλα. έχεις απόλυτο δίκιο. το ξέρω το τραγούδι που ανέφερες.

ευχαριστώ πολυ
 
Ένα μικρό απόσπασμα που προέρχεται απο το προσωπικό του αρχείο του Πάρι Κατσίβελου, τον οποίο ευχαριστώ ιδιαίτερα για την παραχώρηση του υλικού.http://www.youtube.com/watch?v=A3je5NhemE4

Στο απόσπασμα διακρίνεται ο Πάρις Κατσίβελος, στο ρόλο του αυλικού.Στο ρόλο του Ρόκκου Χοιδά ο Λάκης Κομνηνός
 
Πολύ σύντομα ολόκληρη την σειρά θα μπορούμε να την βλέπουμε και να την απολαμβάνουμε στο επίσημο αρχείο της ΕΡΤ http://www.ert-archives.gr
 
ChristosM είπε:
Πολύ σύντομα ολόκληρη την σειρά θα μπορούμε να την βλέπουμε και να την απολαμβάνουμε στο επίσημο αρχείο της ΕΡΤ http://www.ert-archives.gr
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην ΕΡΤ που μετά από 30 χρόνια θα μας δώσει τη δυνατότητα να ξανα-απολαύσουμε σειρές του Αρχείου. Αναμένουμε στους δέκτες μας! (ή πιο σωστά, στις οθόνες των υπολογιστών μας!)
 
ChristosM είπε:
Πολύ σύντομα ολόκληρη την σειρά θα μπορούμε να την βλέπουμε και να την απολαμβάνουμε στο επίσημο αρχείο της ΕΡΤ http://www.ert-archives.gr
Η σειρά έχει ήδη ανεβεί στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ (ολόκληρη και τα 12 επεισόδια)

Μόλις το ανακάλυψα και τρέχω ευθύς αμέσως να τα δω

http://www.ert-archives.gr/V3/public/main/d--index-archive-tv-programs.aspx
 
Πολύ θα χαρώ να την ξαναδώ τη σειρά, είναι μια εποχή που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Υπάρχει τρόπος να την αποθηκεύσει κανείς σε δικό του μέσο? Αν κάποιος μπορεί ας μου στείλει πμ.
 
tsalk είπε:
Η σειρά έχει ήδη ανεβεί στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ (ολόκληρη και τα 12 επεισόδια)
Μόλις το ανακάλυψα και τρέχω ευθύς αμέσως να τα δω

http://www.ert-archives.gr/V3/public/main/d--index-archive-tv-programs.aspx
Μέσα στους ιδιαίτερα δύσκολους καιρούς που διανύουμε, είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρο να βλέπεις την ΕΡΤ να ενημερώνει και να πραγματοποιεί, να ανατρέχει στο Αρχείο της, να μεταγράφει και να ψηφιοποιεί και να σκύβει με αγάπη και σεβασμό σε δουλειές που πέρασαν, αλλά αγαπήθηκαν από τους πολίτες και έγραψαν τη δική τους τηλεοπτική ιστορία.

Μπράβο tsalk για την άμεση ανακάλυψη (από ό,τι είδα, σήμερα ανέβηκε η σειρά στο site!) και ενημέρωσή μας (είσαι "τσαλκάλι" μου φαίνεται) :)

και ένα μεγάλο Ευχαριστώ στους ανθρώπους του Αρχείου της ΕΡΤ που σιγά σιγά, αλλά μεθοδικά και με μεράκι κάνουν μια τόσο σημαντική δουλειά, η οποία προσφέρει μεγάλη χαρά σε πολύ κόσμο και παράλληλα σώζουν το οπτικοακουστικό υλικό για τις νεότερες γενιές που θα ακολουθήσουν.

ΥΓ Τρέχω ευθύς αμέσως να τα δω κι εγώ! :)

ΥΓ2 Για τη σειρά, μας έχει μιλήσει αποκλειστικά στο forum μας ο σκηνοθέτης της, κ. Κώστας Λυχναράς, στην περσινή συνέντευξη που μας παραχώρησε:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19452-Αποκλειστική-συνέντευξη-του-ΚΩΣΤΑ-ΛΥΧΝΑΡΑ-στο-RetroManiaX
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν την έχω δει ποτέ , θυμάμαι σαν όνειρο το τραγούδι από τους τίτλους αρχής! Μακάρι να συνεχιστεί η ψηφιοποίηση. Πολύ ευχάριστη έκπληξη αυτή της ΕΡΤ!
 
Πίσω
Μπλουζα