Το ξεκίνημα της φωτιάς – Ρόκκος Χοϊδάς

Πω πωωω !!! Τι ωραία έκπληξη κι αυτήηηηη !!! Βρίσκω ξανά μπροστά μου, μετά από 30 χρόνια, εκείνο το σήριαλ που με είχε μαγέψει όταν ήμουνα παιδάκι ... κι ας μην το καταλάβαινα !!! Κάθε επεισόδιό του είναι ένα πραγματικό "σεργιάνι" στην Αθήνα του 19ου αιώνα ... πραγματικό ταξίδι με τη χρονομηχανή !!! Κι αυτό επειδή είναι τόσο μα τόσο καλογυρισμένα, η αναπαράσταση της εποχής είναι τόσο μα τόσο πειστική ....

Επίσης, μετά από ... 30 χρόνια μαθαίνω ότι το καταπληκτικό τραγούδι της εισαγωγής το έχει γράψει ο Σάκης Τσιλίκης, ενώ η φωνάρα που το ερμηνεύει [με αυτήν την ιδιότυπη & σπάνια χροιά] είναι του Λάκη Χαλκιά !!! Αμφότεροι υπέροχοι και αρκούντως ταλαντούχοι .... Και, δυστυχώς, αμφότεροι δεν έκαναν στο ελληνικό τραγούδι τη σταδιοδρομία που θα τους άξιζε .... Τι να κάνουμε, αυτό είναι το τίμημα που πληρώνουν οι καλλιτέχνες που επιλέγουν να πορευθούν στο χώρο του τραγουδιού με σεμνότητα, αξιοπρέπεια, χωρίς "συμβιβασμούς" κλπ κλπ κλπ .....
 
bernard.c είπε:
ΥΓ2 Για τη σειρά, μας έχει μιλήσει αποκλειστικά στο forum μας ο σκηνοθέτης της, κ. Κώστας Λυχναράς, στην περσινή συνέντευξη που μας παραχώρησε:

]

Ο οποίος χάρηκε ιδιαιτέρως (όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο) μιας και είχε να δει την σειρά από τότε (σχεδόν 30 χρόνια δηλαδή)
 
tsalk είπε:
Ο οποίος χάρηκε ιδιαιτέρως (όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο) μιας και είχε να δει την σειρά από τότε (σχεδόν 30 χρόνια δηλαδή)
Αν και απολύτως λογικό και αναμενόμενο (όπως λες κι εσύ), αυτό είναι πραγματικά πολύ συγκινητικό!!

Όπως είπε και ο σκηνοθέτης κ. Γ. Πετρίδης όταν ανέβηκε το προτελευταίο επεισόδιο του "Μεθοριακού σταθμού" στο http://www.ert-archives.gr - είναι δυνατόν να μην χαίρονται και να μην συγκινούνται, κυρίως οι ίδιοι οι δημιουργοί, όταν ξαναβρίσκουν ένα "από τα χαμένα παιδιά τους";
 
Θα εχω λοιπον την ευκαιρια να την παρακολουθησω επιτελους αυτη τη σειρα!

Δεν την ειχα δει μικρος οταν παιζοταν.

Χρησιμοποιουσα τον τιτλο παλιοτερα για να δω ποσα sites κλεβουν την RetroDB και να στελνω emails προς φιλοτιμηση.

Φιλοτιμο δεν συναντησα πουθενα (σημειωστε οτι η RetroDB ειναι υπο την πιο χαλαρη αδεια χρησης, την CC!) και μετα απο λιγο εχασα και το μετρημα των ψηφιακων "κλεφτρονιων" :| /emoticons/mellow@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Την θυμάμαι τη σειρά, αν και οφείλω ότι ως 8χρονο παιδάκι που ήμουν τότε δεν με "τράβαγε" ιδιαίτερα. Την έβλεπαν όμως οι γονείς μου και μου έχει μείνει έντονα όμως η επιβλητική φιγούρα του Λάκη Κομνηνού (ενδεχομένως στον καλύτερό του ρόλο ever), η αναπαράσταση της εποχής και το τραγούδι των τίτλων με τον Λάκη Χαλκιά (εξεπλάγην που έμαθα πως τη μουσική την είχε γράψει ο Σάκης Τσιλίκης-τον έχω συνδυάσει με πιο light συνθέσεις όπως το τραγούδι "Charlie Chaplin" που είχε πάει στη Eurovision το 1978 με την Τσανακλίδου). Θα σπεύσω και εγώ να την ξαναδώ...κάτι μάλιστα μου λέει πως θα την εκτιμήσω πολύ περισσότερο τώρα, απ'ότι τότε που ήμουν παιδί :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Ο οποίος χάρηκε ιδιαιτέρως (όπως άλλωστε ήταν αναμενόμενο) μιας και είχε να δει την σειρά από τότε (σχεδόν 30 χρόνια δηλαδή)

Και έστειλε την παρακάτω απάντηση


Κατ αρχήν ευχαριστώ, και ειδικά το site του
http://www.retromaniax.gr για την είδηση που μου μεταφέρατε όσον αφορά την ψηφιοποίηση από την ΕΡΤ όλων των επεισοδίων της ιστορικής σειράς ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ (Ρόκκος Χοϊδάς)

 


12 επεισοδίων, που σκηνοθέτησα πριν τριάντα (30) χρόνια.


 


Στη συνέχεια να συγχαρώ την ΕΡΤ (και φυσικά τους αρμόδιους υπαλλήλους) που μέσω του site του αρχείου της, δίνουν τη δυνατότητα στους τηλεθεατές και σε όλους εμάς τους δημιουργούς τόσων μεγάλων επιτυχιών, οι παλαιότεροι να ξαναθυμηθούν, οι νεότεροι να γνωρίσουν και τελικά όλοι οι Έλληνες να χαρούν γιά την πολιτιστική μας κληρονομιά που μέχρι τώρα περνούσε απαρατήρητη. Θεωρώ ότι όλες αυτές οι δουλειές πρέπει να σωθούν και να υπάρχουν γιά τις επόμενες γενηές και να μπορεί ο τηλεατής, ο ιστορικός, ο κριτικός του μέλλοντος να ανατρέξει σε αυτές όταν το θελήσει.


 


Κλείνοτας, ζητώ από την ΕΡΤ να συνεχίσει την προσπάθεια ανεύρεσης και διάσωσης των τηλεοπτικών αυτών παραγωγών που αποτελούν κομμάτι της πολιτιστικής κληρονομιάς της Ελλάδας


 

 

 


Με εκτίμηση


 


Κώστας Λυχναράς
 
Να ναι καλα ο κ Λυχναρας για το εργο που εχει δημιουργησει.

Μετα απο τοσα χρονια μερος απο το εργο του (οτι εχει διασωθει) θα αγαπηθει-εκτιμηθει απο νεες γενιες Ελληνων. Ειμαστε τυχεροι που βρισκομαστε σε μια γενια που γνωρισε αυτο το εργο ως πιτσιρικαδες και τωρα σαν "μεγαλοι" εχουμε την ευκαιρια να το αφομοιωσουμε με μια πιο "κατασταλαγμενη" θεωρηση...
 
Οι τίτλοι αρχής της σειράς:

[video=youtube_share;r34X_7paypc]

 
ολη η σειρά έχει αναρτηθεί στο αρχείο της ερτ!
 
765.jpg
 
καλη σειρα που παρουσιαζει τη ζωη του σοσιαλιστη βουλευτη ροκου χοιδα,αγωνιστη της δημοκρατιας
ενω αυτο το κομματι το εχει πιασει και το παρουσιαζει στις σωστες πτυχες,δεν εχει δωσει την αναλογη βαρυτητα στη προσωπικη του ζωη
γιατι ηταν ενας μποεμ τυπος με εφεση στο αλλο φυλο αγρια
θα μου πειτε το πρωτο ειναι πιο σημαντικο και αυτο που μενει ιστορικα αλλα οταν παρουσιαζεις μια βιογραφια δεν πρεπει να ειναι ολα μεσα;
παραγωγη του κυριου κομνηνου που υποδυθηκε εξοχα τον ομωνυμο ρολο
 
ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ

ΕΡΤ

RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B1_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CE%A1%CF%8C%CE%BA%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CE%A7%CE%BF%CF%8A%CE%B4%CE%AC%CF%82

Ιστορικού περιεχομένου σίριαλ

Ξέρει κάποιος αυτή η σειρά πότε προβλήθηκε στην Ελληνική τηλεόραση? :xm:

Στο αρχικό post έχει αλλάξει ο σύνδεσμος για το σίριαλ.

Το σωστό link στην retrodb :

 
Πίσω
Μπλουζα