Το παλιό όνομα της ALGIDA

.....γιατι ρε εχω και εγω την εντυπωση οτι κατι παιχτηκε με το ονομα??:what:παντως μια και λεμε για ονοματα γενικως,το magic της αλτζιντα εξω το λενε magnum που ως γνωστον προλαβε και το τσιμπησε η ΔΕΛΤΑ..
 
Ναι, ήταν διαφορετικό το όνομα, αλλά κανείς μας να μην το θυμάται;!
 
Λοιπον αυτο κοντευει να παρει διαστασεις αστικου μυθου! Παιδια και εγω θυμαμαι οτι επαιξε κατι με το ονομα. Εχω την αναμνηση του να με ξενιζει το νεο ονομα. Κανω τοσο λαθος? Το σημα σιγουρα αλλαξε δεν ειναι αυτο. Κατι επαιξε με το ονομα οπως τα tasty εγιναν Lays αλλα εγινε παλια. Θα σκασω τωρα.
 
Επίσης θα πρέπει να επαναφέρει άμεσα στα ψυγεία της το Chocone!

To Chocone που όλοι αγαπήσαμε!

Πάντως επειδή είμαι και επαγγελματικά στο χώρο, Algida είναι από day 1 στην Ελλάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Algida στην χωρα μας λεγοταν παντα Algida.

Δυο "ιταλικες" φιρμες παγωτων ειχαμε...Algida και Tarttuffo
 
Λοιπόν η Algida στην Ισπανία λέγεται Frigo και εμένα αυτό το όνομα κάτι μου κάνει (και δεν έχω πάει ποτέ Ισπανία).

Μπορεί η Algida να λεγόταν πάντα Algida αλλά μήπως κάποιος έκανε παράλληλη εισαγωγή;
 
Μήπως ήταν καμμία ελληνική που εξαγοράστηκε από την Α;
 
Λοιπόν, νομίζω ότι έχω μια απάντηση. Δείτε αυτή τη διαφήμιση:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LW5zucgULHA]YouTube - carte dor greek yogurt & honey advert

Όπως βλέπετε υπάρχει η "καρδία" της Unilever αλλά πουθενά το όνομα Algida.

Τα Carte D'Or προωθούνταν ως ξεχωριστή μάρκα και όχι ως παγωτό της Algida. Aν θυμάμαι καλά τα οικογενειακά παγωτά Carte D'Or και Viennetta ήταν σε ξεχωριστό ψυγείο (που μάλλον έγραφε Carte D'Or) και όχι στα ψυγεία Algida (με τα Cornetto κλπ). Όμως το Carte D'Or ήρθε το '91 (πηγή Unilever) . Δεν θυμάμαι τι είχε γίνει με την Viennetta όταν ήρθε πιο πριν. Μάλλον θυμάστε την διαφήμηση (εδώ η Ολλανδική version)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=s4BgesfRl0w]YouTube - Viennetta commercial from the 80s (Dutch)

Νομίζω ότι ήταν στα ψυγεία της Algida κανονικά.

Άρα πιθανολογώ ότι όταν ήρθε το Carte D'Or (με λογότυπο την καρδιά-πριν το αποκτήσει νομίζω η Algida) και πήρε μαζί του το άλλο οικογενειακό παγωτό (την Viennetta) μας έμεινε ότι κάτι άλλαξε με την Algida, μέχρι που και οι δύο μάρκες τελικά βρέθηκαν στην ίδια στέγη, με το όνομα Algida και λογότυπο την καρδιά.
 
Παω να παρω ενα παγωτο απο το περιπτερο :)
 
Κι εγώ έχω την εντύπωση πως τη θυμάμαι με άλλο όνομα, αλλά μήπως δεν ήταν τελικά στην Ελλάδα, αλλά μπερδευόμαστε όλοι γιατί μπορεί να είχαμε δει διαφημιστικά από τα τότε ξένα δορυφορικά κανάλια που αναμεταδιδόντουσαν επίγεια;
 
Χμμμ... Πάθαμε ομαδική παράκρουση; Γιατί και μένα κάτι μου θυμίζει το όλο σκηνικό!

Μήπως... λέω μήπως, εκείνο τον καιρό βλέπαμε στη δορυφορική, που μας είχε φέρει η ΕΡΤ, καμία διαφήμιση από RAI ή SKY Channel, με το ξένο (τότε) όνομα της Algida, και μας έχει μείνει στο μυαλό οτι άλλαξε το όνομα στην Ελλάδα;

Μια προσέγγιση... :xm:

EDIT: Καλά... gapan, με πρόλαβες!!! Δεν το πιστεύω και δεν πρέπει να είναι η πρώτη φορά!!!!
 
You know what they say... Τα μεγάλα πνεύματα... :D
 
Μαλλον κατι τετοιο παιζει. Γιατι τοοοοοσα ατομα εδω μεσα ολο και καποιος θα το θυμονταν. Δεν μπορει.....
 
Δεν κολλανε ομως και οι χρονολογιες.

Κορνετο της Algida αγοραζα το 82 - ενω τα δορυφορικα ηρθαν το 87.
 
gapan είπε:
Κι εγώ έχω την εντύπωση πως τη θυμάμαι με άλλο όνομα, αλλά μήπως δεν ήταν τελικά στην Ελλάδα, αλλά μπερδευόμαστε όλοι γιατί μπορεί να είχαμε δει διαφημιστικά από τα τότε ξένα δορυφορικά κανάλια που αναμεταδιδόντουσαν επίγεια;
Εμένα κάτι μου λέει ότι βλέπαμε MTV, νομίζω ότι παιζόταν διαφήμιση παγωτών που εδώ τα έφερνε η Algida είχε ίδιο σήμα αλλά άλλο όνομα στη διαφήμιση!
 
βασανιστειτε συντροφοι......!

..εμενα παλι γιατι το"langnese"μου χει κολλησει..?
 
Δορυφορικά δεν παίζουν - όντως ήρθαν μετά.

Η κοπέλα μου είχε άλλη θεωρία χθες που τη ρώτησα: το όνομα ήταν ίδιο, διαφορετικό ήταν το λογότυπο. Μάαααστα. :D
 
Πάντως σε αυτή τη σελίδα της ιταλικής Algida έχει όλα τα σήματα ανά δεκαετίες της εταιρείες, φαίνεται ότι κάθε δέκα χρόνια αλλάζει σήμα. Έχει και της δεκαετίας του ογδόντα το οποίο μου φαίνεται οικείο. (πηγαίνετε με το ποντίκι που λέει Anni 80)

http://www.algida.it/chisiamo_home.jsp
 
Και τί σχέση έχει η Algida με τον οικισμό στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα;

al0001.jpg

(πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Algida)




Καλά το είχα καταλάβει, από το Al- που είχε μπροστά. Κάποιος άραβας θα έφερε την Ola στην Ελλάδα...

Όχι! Algida στα ιταλικά σημαίνει "παγωμένη"!
 
Πίσω
Μπλουζα