Το παλιό όνομα της ALGIDA

Το μηστηριο έλαβε τέλος :)
484268863_eaec6be853_o.jpg
 
Όχι, δεν έλαβε τέλος. Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Μάλλον άλλη χώρα...
 
..κι εγώ κάτι θυμάμαι για αλλαγή ονόματος τώρα που το λέτε...θα σκάσω αν δεν θυμηθώ!
 
Snoopitsa είπε:
..κι εγώ κάτι θυμάμαι για αλλαγή ονόματος τώρα που το λέτε...θα σκάσω αν δεν θυμηθώ!
"lol..καθομουν σαν το βλακα μια ωρα πανω απ το ποστ,να θυμηθω αν εχει αλλαξει ονομα η algida..καπως εχει αλλαξει,αλλα βαριομουν να το googlαρω.

Post μέλους σε εντελώς άσχετο φόρουμ...άρα κάτι έχει αλλάξει και ΠΡΕΠΕΙ να το θυμηθούμε!! Για πάμε όλοι μαζι!!!
 
Πάντως ότι ένας σεβαστός αριθμός ατόμων κάτι θυμάται για αλλαγή ονόματος (μαζί κι εγώ), σημαίνει ότι όντως κάτι πρέπει να είχε γίνει... Δε μπορεί να είναι τυχαίο...
 
DeadOrganPlayer είπε:
Πάντως ότι ένας σεβαστός αριθμός ατόμων κάτι θυμάται για αλλαγή ονόματος (μαζί κι εγώ), σημαίνει ότι όντως κάτι πρέπει να είχε γίνει... Δε μπορεί να είναι τυχαίο...
Σίγουρα. Αλλά και το να μη θυμάται κανένας κάτι σημαίνει... :(
 
audiodee είπε:
Και τί σχέση έχει η Algida με τον οικισμό στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα;




Καλά το είχα καταλάβει, από το Al- που είχε μπροστά. Κάποιος άραβας θα έφερε την Ola στην Ελλάδα...

Όχι! Algida στα ιταλικά σημαίνει "παγωμένη"!
Καλα που δεν ειχε Εl- μπροστα, γιατι θα μας την πεφταν οι Νεφιλιμ....
 
Το θέμα είναι οτι το παλιό όνομα που όλοι έχουμε σκάσει να θυμηθούμε, δεν το έχω δει σε δορυφορικό κανάλι αλλά σε ψυγείο παγωτών στην γειτονιάμου!! Το θυμάμαι πολύ καλά!!Με έχετε κάνει ψυχάκια, σταματάω και ρωτάω τους περιπτεράδες!!!
 
Paspartoo είπε:
Μεχρι να λυθει το μυστηριο - αν υπαρχει - ριξτε μια ματια στο πραγματικο ονομα της Algida....


http://en.wikipedia.org/wiki/Unilever

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Unilever_brands




Ναι! unilever ειναι η εταιρία που έχει διάφορα προϊόντα συν τα της Algida

βρε παιδιά, μήπως λέω ΜΗΠΩΣ θυμόσαστε απλά το παλιό λογότυπο?? από την εταιρία μου είπαν πως το όνομα ήταν ίδιο απ την πρώτη μέρα

[edit] Dead pic [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια κι εγω αυτη την εντυπωση εχω..πως καποτε αλλαξε ονομασια και μαλιστα δε μου αρεσε καθολου το ''algida''.

Πολύ μπερδεμενα πραγματα παντως, να το θυμομαστε τοσα ατομα κι αυτοί να λενε αλλα.
 
A1200 μου φαίνεται ότι έχεις δίκιο... Η Unilever-Wall's δεν αναφέρει πουθενά την ονομασία Eldorado, ενώ αντίθετα για το όνομα Algida υπάρχουν τα σχετικά links με απαρίθμηση των χωρών στις οποίες λανσάρεται έτσι...

Η εικόνα που έχεις βέβαια είναι με το τελευταίο λογότυπο...

Αν δεν έχασα κάπου τα ίχνη, ψάχνοντας για το θέμα, η "Eldorado Ice Cream Ltd." ανήκε στην "Lyons Maid Ltd" (θυγατρική της αγγλικής Lyons) της οποίας τα εργοστάσια έκλεισαν το 1982 (με κάποιες από τις φίρμες της εταιρίας να μεταπωλούνται).

Ίσως η παρακάτω εικόνα βοηθήσει τη μνήμη μας. (Είναι η τελευταία εικόνα της σελίδας)

http://www.kzwp.com/lyons/group2b.htm

Προσωπικά πάντως κάτι μου λεει, οι ημερομηνίες ταιριάζουν... οπότε τείνω να αποδεχτώ αυτήν την εκδοχή.

Η θεωρία έχει ως εξής:

Στην αρχή το όνομα ήταν Eldorado με λογότυπο αυτό που φαίνεται στην εικόνα του link που αναφέρω πιο πάνω.

Την τελευταία (ή τελευταίες) χρονιές λειτουργίας της το σήμα άλλαξε και έγινε αυτό που δείχνει στη φωτογραφία ο/η Α1200

Μετά το κλείσιμο των εργοστασίων το 1982 η Wall's (που ανήκει στην επίσης αγγλική Unilever -τότε ονομαζόταν απλά Lever-) χρησιμοποιεί τα κανάλια διανομής της Eldorado -υποθέτω αγοράζοντας κάποια δικαιώματα- για να αναπτύξει τη δική της θυγατρική Algida σε νέες αγορές. Για λόγους συνέχειας στο μυαλό του καταναλωτή δίνει στα παγωτά Algida το σχήμα του λογότυπου της Eldorado, για τα πρώτα τουλάχιστον χρόνια και μόνο στις περιοχές που η Algida δεν ήταν ήδη ενεργή (μέχρι να γίνει γνωστό και αποδεκτό το brand name). Αυτός είναι και ο λόγος που στο επίσημο website με τα λογότυπα δεν υπάρχει το παλιό "ελληνικό" που θυμόμαστε όλοι.

Πώς σας φαίνεται; Το ξέρω πως πρόκειται για απλές υποθέσεις και εικασίες αλλά δεν παίζει να έγινε κάπως έτσι;

ΥΓ. Ακόμα πάντως κι αν είμαι εντελώς λάθος, δεν μπορείτε να πείτε... Έχω φαντασία...
 
δεν ξέρω παιδιά... το eldorado πρώτη φορά, εδώ το είδα!
 
Κατ'αρχάς, το "Unilever" δεν είναι "το πραγματικό" όνομα της Algida βεβαίως, απλά η Unilever έχει πάρα πολλές μπράντες.

Από κει και πέρα, εικάζω, μήπως τελικά είχε αγοράσει τοπική μάρκα για να μπει στην αγορά;;; Σε αυτή την περίπτωση δεν θα βρίσκαμε κάτι στο γενικό άρθρο...
 
Μηπως τελικα δεν αλλαξε το ονομα αλλά μονο το σημα της Algida και δεν μου αρεσε το νεο? :xm:
 
τρομερό! και εγώ θυμάμαι πολύ καλά ότι δε μ'άρεσε κάποια αλλαγή στο όνομα ... ακόμα περισσότερο όμως θυμάμαι ότι όταν βρέθηκα στην ιταλία για σπουδές στα τέλη των '80s είδα πως ήταν και εκεί algida και κατάλαβα πως δεν υπήρχε ελπίδα να ξαναδώ το παλιό 8) που όμως δε θυμάμαι ούτε εγώ ποιο ήταν γκρρρρρ!

γιατί όμως να μήν το γνωρίζει κανείς? θα δοκιμάσω να ρωτήσω ξαδέρφια μου που ζούσαν ανάμεσα ιταλία και ελλάδα από πριν και αν έχω νεώτερα θα σας πω!

δε μπορεί να είναι σύπτωση που τόσοι θυμόμαστε κάτι παρόμοιο!
 
παιδια οντως και γω θυμαμαι πως εχει αλλαξει το ονομα και σιγουρα τοσοι ανθρωποι δεν μπορει να κανουν λαθος!!θυμαμαι μαλιστα πως και εμενα δεν μου αρεσε το νεο ονομα!στριφογυριζει στο μυαλο μου κ ειμαι κοντα στο να το θυμηθω!αν δεν το θυμηθω θα σκασω!!
 
λοιπον παιδια σφιχτηκα και εστιψα το μυαλο μου και νομιζω πως κατα 99,9% η algida λεγοταν magnum!σχεδον σιγουρος ειμαι!!
 
εγω παντως θυμαμαι καλα πυραυλο μαγκνουμ με ολοκληρο σοκολατακι ... στην ελλαδα τη δεκαετια του 80. εταιρεια δε θυμαμαι :p
 
Πίσω
Μπλουζα