Το πιο μισητό μάθημα

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.476
Τα μαθηματα που απεχθανόμουν ήταν τα Μαθηματικά και η Φυσική.

Στα Μαθηματικά μέχρι το Δημοτικό δεν αντιμετώπιζα ιδιαιτερα προβλήματα, αλλά στο Γυμνάσιο και το Λυκειο, είχα σχέση από μακριά και αγαπημένοι! Αυτός ήταν ο λόγος που, μετα την παραλαβή των ελεγχων του πρώτου τριμηνου στο σχολειο, άρχισα ιδιαιτερα μαθηματα στα Μαθηματικά. Δυσκολευόμουν πολύ με τους κανόνες και τους τύπους (ομολογώ όμως ότι υπήρχαν φορες που τα καταφερνα, προς μεγαλη μου εκπληξη και χαρα). Νομίζω ότι αυτό οφειλόταν στην αλλαγή της σχολικής βαθμίδας αλλά και στον καθηγητη που είχαμε ο οποίος έκανε και στο Λύκειο μάθημα, και ήταν πολύ υψηλού επιπέδου, για τα πρωτάκια του Γυμνασίου...
Δεν καταφερα όμως να γινω καλή στο μάθημα αλλά ήμουν μέτρια σε επίδοση, παρά τις απειρες ώρες μαθημάτων στο σπίτι στο Γυμνάσιο και αργότερα στο Λυκειο σε φροντιστήριο (εκεί προστέθηκε και η Γεωμετρία, που ακόμα και τωρα μου φαίνεται κινεζικη, ποτέ δεν είχα καλή σχέση μαζί της!). Θυμάμαι στη γραπτή εξέταση στο τέλος της σχολικής χρονιάς στο μάθημα των Μαθηματικών στην Α' Γυμνασίου έγραψα χαμηλό βαθμό (αυτό γινόταν και στις άλλες δυο τάξεις, δεν έμεινα μετεξεταστέα, ήταν η ύλη πολλή και η...αγάπη μου για το μάθημα...μεγάλη!!!). Ετσι ο καθηγητής μου είχε προτείνει να κάνω επανάληψη το βιβλίο την περίοδο των καλοκαιρινών διακοπών (ας πούμε ότι είχα μείνει μετεξεταστέα...) για να μου λυθούν απορίες και να μη μείνουν κενά που θα έχω και στην επόμενη χρονιά...

Επίσης θυμάμαι στην Γ' Γυμνασίου στην ενοτητα
<<Πολλαπλασιασμος πολυωνύμων>> είχαμε ολιγόλεπτο τεστ στην τάξη και μόνο τότε είχα 20 στο τεστ, γνώριζα ότι θα γράφαμε και ειχα διαβάσει επαρκώς, αλλά η απέχθεια για το μάθημα παρέμεινε...Εβρισκα δικαιολογίες να μην διαβάσω ή αντέγραφα τις ασκήσεις από το λυσάρι (!).

Και το μάθημα της Φυσικής είχε την ίδια αντιμετώπιση από εμένα γιατί οι τύποι και οι κανόνες μου φαίνονταν πολύπλοκοι...Μόνο στην Γ' Λυκείου οι βαθμοί στο μάθημα αυτό πήραν τον ανήφορο, είδα με άλλο μάτι το μάθημα...

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

TZELASO

Retro Member
Αντιδράσεις
724
Μαθηματικά-Φυσική... Και τώρα και πάντα...

BETTY BOOP

Aliens Implanted me all Human History
Αντιδράσεις
1.476
Ενα αλλο μαθημα που δεν μου αρεσε στο σχολειο ηταν το μαθημα του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού στην Γ' Γυμνασίου (μαθημα μιας ωρας). Ηταν μαθημα που δεν απαιτουσε χρονο για προετοιμασια στο σπιτι ομως ειχαμε μια καθηγητρια με την οποία καναμε χαβαλέ στην ταξη.

Ημουν ήσυχη μαθητρια και δεν συμμετειχα στο χαβαλέ που γινοταν από τα αλλα παιδια, απλά εκνευριζομουν αφανταστα, σε σημειο που ζητούσα μερικες φορες να βγω από την αιθουσα και εκανα κανα 10λεπτο να επιστρεψω...:sure: για να περασει λιγο η ωρα μεχρι να χτυπησει το κουδουνι...

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Omenforever

RetroMasteR
Αντιδράσεις
247
Γεωμετρία Λυκείου. Τη δίδασκαν ανεπαρκείς "καθηγητές", και ήταν "άχρηστη" για τις πανελλήνιες που πλησίαζαν διαρκώς...

gordon17sp

RetroN00b
Αντιδράσεις
166
Όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης, μόλις είχαν εισαχθεί κιόλας αμέσως μετά το θάνατο των δεσμών. Και γενικά σιχαινόμουν όλο το σχολείο, μια που δεν τό'χω καθόλου με την παπαγαλία, αφού δεν υπήρχε, και μάλλον εξακολουθεί να μην υπάρχει, σχολικό μάθημα χωρίς παπαγαλία. Συν τους απαράδεκτους καθηγητάδες που είχα.

LadyNaty

RetroActive
Αντιδράσεις
160
Εγώ μισούσα τα Θρησκευτικά σε όλες τις τάξεις (δεν άντεχα την υποκρισία και το μπούλινγκ των θεολόγων), την Οικιακή Οικονομία στο Γυμνάσιο, τη Γεωμετρία σε όλες τις τάξεις (ενώ με την Άλγεβρα είχα άριστες σχέσεις) και όσο κι αν φαίνεται περίεργο (δεδομένου ότι είμαι θεωρητική επιστήμων)… τα Αρχαία... Και η ειρωνεία: μισούσα τα Αρχαία, γι'αυτό και πρόσεχα παραπάνω (ένα περίεργο πράγμα, όσο πιο βαρετό και σιχαμένο το μάθημα, τόσο πιο συνεπής ήμουν). Η ακόμη μεγαλύτερη ειρωνεία: όταν πέρασα στο Φιλολογικό, επέλεξα κατεύθυνση Κλασικής Φιλολογίας... Ευτυχώς διόρθωσα τα λάθη του παρελθόντος...

Μπλουζα