Το πιο πολύτιμο "κομμάτι" της συλλογής σας!! (Παιχνίδια - Hardware - Software)

geo2004z

RetroMasteR
Joined
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.063
Αντιδράσεις
48
Τα λέει όλα ο τίτλος! Έψαξα αρκετά πριν βρω παρόμοιο θέμα και πιστεύω ότι δεν υπάρχει εκτός εάν έχει πολύπλοκο τίτλο και δεν το κατάλαβα.

Εδώ λοιπόν θα εμφανίσει ο καθένας το πιο πολύτιμο κομμάτι της συλλογής του που δε μπορεί να το αποχωριστεί εύκολα. Το έχει πάντοτε σε κάποιο υψηλό σημείο του δωματίου του ώστε να μην αγγίζεται εύκολα από καλεσμένους και πάντα μέσα σε προστατευτικό κουτί για αποφυγή σκόνης κτλ....

Θα προτιμούσα να βάζατε εικόνες από το να γράφατε σκέτο τον τίτλο. Όπως πάντα ισχύει, μία εικόνα είναι 1000 λέξεις και άλλες τόσες αναμνήσεις.

Τέλος, να επισημάνω ότι λέγοντας "κομμάτι" εννοώ μόνον παιχνίδια, οι κονσόλες και τα memorabilia είναι εκτός. Έτσι κι αλλιώς οι αναμνήσεις βρίσκονται στα παιχνίδια και όχι στις κονσόλες.

Θα ξεκινήσω λοιπόν με ένα παιχνίδι που είναι το μοναδικό αντίγραφο που υπάρχει στον κόσμο και ΝΑΙ βρίσκεται στην Ελλάδα. Το Donkey Kong Country 3 σφραγισμένο με τη ζελατίνα της Nintendo. Το επέλεξα για δύο λόγους:

i) Είναι ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια

ii) Είναι το μοναδικό copy στον κόσμο σφραγισμένο. Είναι απίστευτο το συναίσθημα του να γνωρίζεις ότι κατέχεις κάτι μοναδικό.....

 
Πετα το στα σκουπιδια! Τρεχει στα 50hz! PAL = suckage!!:biglaugh:

Περα απο την πλακα, ωραιο κομματι συλλογης. Αλλα οντως τα μισω οσο δεν παει το PAL (μονο στην Amiga ειναι οκ!) και το gaming στα 50hz!!

Αληθεια ποσο παει αυτο?
 
geo2004z είπε:
Τέλος, να επισημάνω ότι λέγοντας "κομμάτι" εννοώ μόνον παιχνίδια, οι κονσόλες και τα memorabilia είναι εκτός. Έτσι κι αλλιώς οι αναμνήσεις βρίσκονται στα παιχνίδια και όχι στις κονσόλες.
Χα χα χα!!!!

Διαφωνώ καθέτως!!!! Ωσάν μέγας hardware guru, ποντίφικας, πόντιος πιλάτος, Νέρωνας ή ημίθεος έχω διαφορετική γνώμη.

Αυτό που δεν αγγίζεται από κανένα μα κανένα είναι.......

μαντέψτε το!

Μέχρι και σπίτι αγόρασα για να το βάλω και να μην είναι προσβάσιμο ούτε από τη σύζυγο!!!

(Είναι hardware και από καραρετρό εταιρεία, όχι ρετρό καθεαυτό αλλά με ρετρό haters, διαχρονικούς και αιώνιους!!!! )

Τα υπόλοιπα να καούν αύριο, δεν με νοιάζει!

Για να μη σε ταράξω όμως, και να μου απολαύσεις το φραπέ με τις 24 ζάχαρες αύριο θα σου πω ότι δεν αγγίζει κανείς τα boxed Baldur's Gate Ι και II που έχω σε χάρτινες συσκευασίες limited edition.

Είναι στο ίδιο δωμάτιο με τα δύο μηχανάκια που περιγράφω παραπάνω.

Φωτό.... πριτς!!!! Δεν ξαναποστάρω ούτε του γάτου μου που δεν έχω!!!!! :D :D:D (εκτός και αν φανερωθεί ο κατσικοπόδαρος που ήταν η αιτία να μου καεί η οθόνη τη τελευταία φορά που πόσταρα φωτό μέσα στο 5λεπτο παρακαλώ!!!!!! ) :D :D
 
Δεν ξερω εαν ειναι το πιο πολυτιμο αν και ειναι αρκετα ακριβο αλλα ειναι πολυαγαπημενο!

IMG_1058.jpg
 
Shenmue 2 (Dreamcast)

Resident Evil 1 (PC)

Final Fantasy VII (PSX)

Project Zero 2 & 3 (PS2)

SF Alpha 2 (SNES)
 
Η A500+ μου, my eyes n hands ONLY no one else's.! :)

Φυσικά και μπαίνει σε λειτουργία που και που και ας υπάρχει emulator.

Άλλο πράγμα το ορίτζιναλ hardware ειδικά αν είσαι συναισθηματικά δεμένος μαζί του. (την πλήρωσα την μισή εγώ το σκ@τό μου παξιμάδι είχα κάνει τότε για να συμπληρώσω.)
 
1) Turrican (CPC)

2) Story of Thor (MD)

3) Virtua Racing (SVP)

4) Metroid 2 (GB)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εεεε...απο software νομίζω λέει το thread mates ?!!!
 
Τι ειν' το software χωρίς τα μηχανήματα; :p :p
 
To πιο πολυτιμο για μένα ειναι το Metroid 2 (gameboy) στο κουτί του.
 
Πολύ ωραία κούτα Nic. Αυτό το πολύτιμο κουτάκι το αφήνουμε σφραγισμένο ως έχει και δεν το πειράζουμε!! :D
 
εννοείται φίλε geo οτι δεν το πειράζουμε!Μου έχει περάσει πολλες φορές απο το μυαλό να το ανοίξω... αλλά όπως μου πέρασε έτσι και έφυγε! Έτσι και αλλιώς είναι όλα θέμα μυαλού
 
Βασικώς αφού είναι τόσο ειδικό το θέμα γιατί δεν αναφέρεται και στον τίτλο του;

Διότι "συλλογές" υπάρχουν πολλές και "κομμάτια" υπάρχουν πολλά σε κάθε είδος συλλογής...

και "αναμνήσεις" υπάρχουν από πολλά πράγματα όχι μόνο από παιχνίδια...

Για μένα το πιο πολύτιμο κομμάτι της συλλογής μου είναι ένα 7ιντσο βινύλιο δηλαδή είμαι off topic?
 
Για να σκεφτω λιγο απο software... χμ μαλλον το εξαιρετικα σπανιο bootleg παιχνιδι megadrive "SEGA COLLECTION" που περιλαμβανει και το TETRIS του MD.

Hταν λιγο τσουχτερη αγορα, ο αγγλος πωλητης ηθελε και hardware για ανταλλαγη. Αυτα εχουν οι αγορες εκτος ebay.

Και το κουτι ειχε και μια ελαχιστη γρατσουνια. Επρεπε να τον κραξω.

Παντως δεν εδωσα 1.000.000 λιρες που πουλαει ενας απιθανος, το τετρις για md στο ebay, επειδη εχει υπογραφη επανω.

Mια αλλη φορα θα γραψω για κατι 45' βινυλια metal που εχω και μετα για κατι debug και development κονσολες και μετα για σπανιο αμιγκα hardware και μετα...
 
Ισως το πιο πολυτιμο που εχω ειναι το ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ METAL GEAR SOLID 1 PREMIUM PACKAGE EDITION!!!!!
 
cutlaroc είπε:
Για μένα το πιο πολύτιμο κομμάτι της συλλογής μου είναι ένα 7ιντσο βινύλιο δηλαδή είμαι off topic?
Τουναντίον!!! :) Μάλλον πρέπει να ανοίξουμε οι μουσικόφιλοι ξεχωριστό θέμα για βινύλια.
 
cutlaroc είπε:
Βασικώς αφού είναι τόσο ειδικό το θέμα γιατί δεν αναφέρεται και στον τίτλο του;
Έχεις ένα δίκαιο εδώ φίλε, όμως επειδή βρίσκεσαι στην κατηγορία Gaming δεν υποχρεωνόμαστε να το αναφέρουμε σε κάθε τίτλο θεμάτων που ανοίγουμε. Εννοείται πως συζητούμε για συλλογές από video games.
 
το q pananasonic που ειχα παρει απο τον αγαπητο pitsunami (να σαι παντα καλα φιλε!!) και φυσικα τιτλους οπως τo shadow of the beast 1 και 2 original (θα βαλω φωτος στο πρωσεχες μελλον στο album μου) και το κουτατο cd32 ολοκαινουργιο....τωρα απο αλλους τιτλους ενδεικτικα αναφερω.. για dreamcast το d2 ,The ring

ολους τους 43 τιτλους του cd32 ...
 
Πίσω
Μπλουζα