Το πρώτο μου περιοδικό (εκτός comics)

BETTY BOOP

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
2.013
Ποιο ήταν το πρώτο περιοδικό που διαβάσατε εκτός από comics (δηλ. ΠΟΠΑΥ, ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ, κλπ);

Εκτός από διάφορα comics (ΠΟΠΑΥ, ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ κλπ), ξεκίνησα να διαβάζω το περιοδικό ΡΟΔΙ από το χειμώνα του 1993 έως το καλοκαίρι του 1995.

Συνέχισα με το περιοδικό ΤΑ ΣΑΙΝΙΑ από το Μάιο του 1995, σταμάτησα κάπου το 1997-1998.

Μπήκα στο θαυμαστό κόσμο του περιοδικού ΚΑΤΕΡΙΝΑ την περίοδο 1994-1995 και το Δεκέμβριο του 1995 αγόρασα τη ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΤΕΡΙΝΑ...

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
1.311
Το Μπλεκ πιάνεται? Έπειτα το Game Pro και το Games βέβαια.

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
11.168
Πρέπει να ήταν το " Τρίποντο " γύρω στα μέσα των 90ς. Μετά είχα πάθος με το περιοδικό " Στρατιωτική Ιστορία " και κάποια άλλα παρόμοιας θεματολογίας ( Πόλεμος και Ιστορία κλπ)...

perlastar

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
553
Άρχισα με "Τα Σαίνια" που ανέφερε και η Betty.

stratos84

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
160
Πρέπει να ήταν κάποια τεύχη από τα "Σαΐνια" και το "Ρόδι". Αργότερα έπαιρνα συστηματικά το "PC Master"!

kingtiger077

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
85
Θυμάμαι στην πρώτη Γυμνασίου το 1990 έπαιρνα το Car & Driver γιατί είχε αφιερώματα σε υπεραυτοκίνητα και σαν αγοράκια τρελενόμασταν! Παράλληλα έπαιρνα και το Πτήση και Διάστημα. Αγαπημένο θέμα το διάστημα και τα αεροπλάνα! Έλεγα μάλιστα πως 400 δρχ που κόστιζαν, ήταν πολλά λεφτά τότε αλλά η λόξα μου ήταν μεγαλύτερη! Συνέχισα με περιοδικά πολεμικής θεματολογίας π.χ. Στρατιωτική Ιστορία γιατί και ο Β΄Παγκόσμιος είναι από τις μεγάλες μου αγάπες!!!

pardalotzatziki

RetroNuts!
Αντιδράσεις
148
Απο νεανικα Αγορι και ΔΥΟ.

Απο αλλα διαβαζα πολλα απο τους μεγαλους. Μερικα που θυμαμαι ειναι Ρομαντζο, Θησαυρο, Ραδιοτηλεοραση και τα πρωτα Auto motor und Sport στην Ελλαδα.

paulochelao24

Retro Member
Αντιδράσεις
932
εμένα το πρώτο μου ήταν αν θυμάμαι ένα τεύχος "Σινεμά" Φεβρουάριου 1995 με εξώφυλλο τον Σταύρο Ζαλμά...Από εκεί και μετά πήρα τα επόμενα 4 τεύχη του ίδιου περιοδικού και ως φοιτητής πλέον από φθινόπωρο 1995 έπαιρνα Δίφωνο,Ποπ + Ροκ,Βαβέλ και έτσι για την νοσταλγία είχα πάρει πολλά ''Μπλέκ'' και "Αγόρι" από ένα κατάστημα με μεταχειρισμένα περιοδικά στην Θεσσαλονίκη.

TZELASO

Retro Member
Αντιδράσεις
1.959
Μετά τα κόμικς? Μα είναι πολύ απλό! Μανίνα - Κατερίνα! Όπως φαντάζομαι και οι περισσότερες γυναίκες της ηλικίας μας! Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν λίγες εξαιρέσεις στον κανόνα... :) Πρώτα διάβασα την Μανίνα, η οποία περιείχε καταπληκτικές ιστορίες! Ακόμα θυμάμαι το πρώτο τεύχος που είχε εξώφυλλο την Τσέρυλ Λαντ από τους "Άγγελους του Τσάρλι"! Μετά πήρα την Κατερίνα και την Σούπερ Κατερίνα, οι οποίες είχαν περισσότερο ποικίλη ύλη αλλά η μεγάλη μου αγάπη ήταν η ΠΑΤΤΥ!!!!! Είχε μόνο εικονογραφημένες ιστορίες, μα ήταν τόσο ωραίες, με εκπληκτικά σκίτσα... Ειδικά αυτά των Averel και Romero (αν θυμάμαι καλά τα ονόματα)... Κάποιες ήταν μυστηρίου, κάποιες ήταν αισθηματικές και κάποιες ήταν περιπέτειες φαντασίας όπως οι ΥΠΕΡΓΑΤΕΣ που λάτρευα... Τις θυμάστε? Η αρχηγός τους ήταν η γήινη Έλεν και οι εξωγήινες Έρκουλα, Ελέκτρα και Φαούνα ήταν το πλήρωμα του διαστημόπλοιου ΛΥΓΞ! Έχω φυλάξει τις ιστορίες τους μέχρι σήμερα.... μαζί με κάποιες άλλες... Τις έκοβα από τα περιοδικά και τις έχω διατηρήσει... :)

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
10.301
Μετα τα κομικς; Μα δεν υπηρχαν κομικς!
Τα κομικς τα απεφευγα. Κανενα ενδιαφερον δεν εβρισκα σε αυτα με μοναδικη εξαιρεση τη λατρεμενη μου Παττυ που την αγαπουσα οσο και η @TZELASO.
Θυμασαι Τζελα; Καθε Παρασκευη κυκλοφορουσε η Παττυ. Μου την εφερνε στο σπιτι ο μπαμπας μαζι με το Τηλεραμα.
Αλλα αφου μιλαμε για αλλα περιοδικα και οχι για κομικς, το πρωτο που διαβασα ηταν το Ρομαντσο που το λατρεψα οσο κανενα αλλο περιοδικο στη ζωη μου ολοκληρη. Γενικα ως παιδι διαβαζα τα περιοδικα των μεγαλων: Θησαυρος, Γυναικα, Πανθεον, Φανταζιο και στην εφηβεια Cosmopolitan στις καλες εποχες του, τοτε που αρχισυντακτρια ηταν η Νικη Κατσαουνη και το περιοδικο το ειχε απογειωσει.

Turrican

RetroManiaC
Αντιδράσεις
47
"Η κηπουρική για όλους" (με εντυπωσίαζαν πάντα τα ζώα και τα φυτά).
" Ο κόσμος του Video" (Το αγόραζα χωρίς να έχω video, από ζήλια).

TZELASO

Retro Member
Αντιδράσεις
1.959
Αχ, το ΡΟΜΑΝΤΣΟ!!!!! Πώς το ξέχασα? Πρέπει να το διάβαζα από την 2α Δημοτικού μέχρι και το τελευταίο τεύχος!!!! Η γιαγιά μου δεν έχανε τεύχος για τεύχος! Ακόμα θυμάμαι κάποια από τα θέματά του! Τις γελοιογραφίες του Χριστοδούλου στην πρώτη σελίδα, τη Λέσχη των Βαρελοφρόνων του Αρχέλαου στην τελευταία σελίδα, το σατιρικό ποίημα του μπεκρή, τις αισθηματικές περιπετειούλες, τις εξωτικές ιστορίες (που κι αυτές αισθηματικές ήταν, αλλά διαδραματίζονταν σε κάποια εξωτική χώρα)... Αχ, τι μου θύμισες Bambi! Μέχρι κάποιο διάστημα είχα ένα κάρο τεύχη, μέσα σε ένα μπαούλο της γιαγιάς μου στη Σκόπελο.... Πετάχτηκαν κι αυτά, όπως και τόσα άλλα που δεν προσέξαμε.... Πόσο ήθελα να τα έχω κρατήσει... Έστω κάποια βρε παιδί μου, έτσι για να τα ξαναδιαβάζω! Για κάποια εποχή, κυκλοφορούσε και η ΒΕΝΤΕΤΑ στο σπίτι, από την οποία μου έχουν μείνει τα φωτορομάντζα... Και πολύ αργότερα το ΚΑΙ με τα έγχρωμα φωτορομάντζα!

Τελευταία επεξεργασία:

Uskoke

RetroAdept
Αντιδράσεις
2.518
Pixel, 2 τροχοί (δεν είχα ποτέ μοτοσυκλέτα-το ίδιο όπως ο Turrican)αργότερα το Geo στα γερμανικά, φάχτεν, φούχτεν, τζούμπεν, τζάμπεν.

Lord Vek

Retro Member
Αντιδράσεις
269
Το Παιδιά Γεια Χαρά, περιοδικό ποικίλης ύλης για παιδιά από την ίδια εκδοτική που εξέδιδε και το Ρομάντσο. Και τα Μαστορέματα.

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Αντιδράσεις
1.974
Pixel κατα 99%,το εξωφυλλο με το Star Trek,ως τοτε μονο κομικς.

Rakeesh

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
1.061
Pixel, User

Pc master και καπου εκει τριγυρω Σαΐνια

Μετα αφου 'μεγαλωσα' που και που Millennium μιας και ηταν αδελφακι των Pixel/PC Master. Μεχρι που ενας τοτε φιλος που σπουδαζε σε πανεπιστημιο (νομιζω Φυσικος η κατι "επιστημονικο") ειπε οτι ειναι μουφα περιοδικο, που δεν το γραφουν επιστημονες αλλα αρθρογραφοι που απλα μεταφραζουν απο τον ξενο τυπο (κατι αντιστοιχο των σημερινων blogs και social media) και απομυθοποιησε καποια πραγματα που διαβαζα εκει.

Παντως ειχε κατι ωραια αφιερωματα και ενθετα, οπως αφισες για τον Pathfinder κλπ.

Επισης ηταν αφορμη να αποκτησω και μια φιλη, μιας και στην αλληλογραφια μια τυπισσα ειχε ρωτησει κατι και υπεγραψε με το e-mail της (στο οποιο απαντησα 2 χρονια μετα).

Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα