Το πρώτο μου PC - Μέρος Α'

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
205
Θυμάστε από τι αποτελούνταν το πρώτο PCάκι που είχατε;

Το δικό μου:

Case: desktop generic

PSU: 180 watts της κακιάς ώρας!

Mobo: 386SX 25Mhz, no math co processor....

HDD: 40MB Microscience μάρκας....

Sound Card: Soundblaster 16!!!!

CD-rom: Όχι (αργότερα προστέθηκε ένα Panasonic 2X!!!)

FDD: 5,25 ιντσών 360Κ χωρητικότητα!!!!!

Vga card: ISA Tseng Labs 4000!!!!

Ram: 1 Mega!!!! (αργότερα έγιναν 4)!!!

Αυτά από τον Μάϊο του 1992!

Με το παραπάνω μηχανηματάκι είχα ευχαριστηθεί τα Wing Commander 1 και 2 και όλα τα Sierro-παίχνιδα που κυκλοφορούσαν τότε.......

Στην αρχική του σύνθεση ΔΕΝ είχα mouse, το οποίο αγοράστηκε μόλις έπεσε στα χέρια μου το παιχνίδι "Lemmings"!!!!!!
 
Amstrad 1512. Μου τον είχε χαρίσει ο ξάδερφός μου κάπου τέλη δεκαετίας '80 και δυστυχώς ο μόνος τρόπος που ήξερα να τον χρησιμοποιήσω τότε ήταν για παιχνίδια. Περιείχε μερικές κλασικούρες όπως Bushido, Lode Runner, Strip Poker και Ancient Art of War (κορυφαίο ακόμα και σε CGA!).

Δείτε και εδώ.

Αρκετά αργότερα, το '94 αγόρασα για τις ανάγκες των σπουδών (και του Doom!) έναν 486 στα 66.
 
Case: Impetus Black Case/monitor/keyboard

CPU: AMD 386DX 40Mhz

HDD: 128MB Western Digital

Sound Card: άνευ (αργότερα έβαλα μία Soundblaster συμβατή)

CD-rom: άνευ (αργότερα προστέθηκε ένα Mitsumi 4x με δικό του μάλιστα controler)

FDD: 3,5 ιντσών 1,44MB χωρητικότητα.

Vga card: ISA, VGA Trident 256K αρχικά μετά άλλαξε και έβαλα μία SVGA Cirus Logic 2x 512K

Ram: 4 MΒ!!! (αργότερα έγιναν 8 ~ 32 ~ 64 κ.λπ.)!!! βλέπε παρακάτω για την μνήμη...

Keyboard & mouse.

Black Cased: 14" color monitor...

Λειτουργικό: MS Dos 5,5 (έπειτα 6,22) και Win 3.1

Τιμή; 361.000 δραχμές τότε - μετρητά (ένα καλοκαίρι δούλευα και δανείστηκα και από τον αδελφό μου).

Μάλιστα ήταν τιμή με σκληρά παζάρια ειδικά στο θέμα της μνήμης γιατί το έκλεισα με 4 ΜΒ και επειδή κάηκε τότε ένα εργοστάσιο στην Cillicon Valley, οι τιμές εκτοξεύτηκαν στα ύψη και πήγε να μου βάλει 1 ΜΒ (αμ δε...).

Αυτά Φθινόπωρο του 1992, νομίζω... να λιώνω με το Wolfenstain.

To pc το έχω ακόμη (στο υπόγειο) full working αλλά αναβαθμισμένο σε πολλά επίπεδα πια. Η οθόνη δουλεύει ακόμη στο γραφείο ενός ανηψιού μου. Την mobo, cpu, cd-rom, κ.λπ. που είχε επάνω του τα έχω "φυλάξει" σε ένα κουτί. Αυτά τα "κράτησα", ότι ακολούθησε από 'κει και έπειτα μονίμως ανακυκλώνεται.

Θυμάμαι:

α) ότι πειράζαμε τα τσαμπεράκια μπροστά στην βλακεία που είχε για να δείχνει την ταχύτητα. Έτσι αλλάζαμε τα νούμερα της ταχύτητας προς τα επάνω πάντα. Η ταχύτητα άλλαζε και από ένα κουμπάκι μπροστά στο chases.

β) Δεν είχε gameport και άνευ κάρτας η μόνη λύση να βάλω joystick ήταν να πάρω από την mobo. Το πήγα εκεί που το είχα αγοράσει και έβαλαν το gameport, επειδή όμως στην mobo διασταυρώνονταν(?) οι διαδρομές βραχυκύκλωσε και πήρε φωτιά. Το φτιάξαμε...
 
386 DX 40 MHZ, 4 MB RAM, 256 MB WD HD, VGA trident , 14" color monitor.

(Άνευ ήχου)

Αργότερα μπήκε και μαθηματικός copro για τις ανάγκες του Fractint (!), Creative Soundblaster Pro,modem 2400 bps Zoom για να συνδέομαι σε local BBS με το DOS πρόγραμμα COMMIT και αναβαθμίστηκε και η RAM (!)

Από τότε έχουμε AMD 486 100, Cyrix 150+, Cyrix 166+, Pentium 200MMX, Celeron 400, Pentium III 500 και AMD Sempron 3100+, περίπου 10 σκληρούς και διάφορες μνήμες , modems ,SVGAs ........
 
Μετά το βάπτισμα του πυρός στο PC του κολλητού μου και δύο χρόνια πρηξίματος του πατέρα μου, είχε φτάσει επιτέλους η ώρα να αποκτήσω κι εγώ PC…

Η σύνθεση του «κτήνους» ήταν η ακόλουθη:

Επεξεργατής: 386 sx/16 Mhz (είχε και μαθηματικό συνεπεξεργαστή)

Μνήμη: 1 MB (Πολύ αργότερα έγιναν 4)

Σκληρός δίσκος: 40MB

Ήχος: PC Speaker (aka «μπλιμπλίκι»)

Κάρτα γραφικών: Κάποια SVGA. (Τι σημασία είχε… μαυρόασπρη οθόνη είχα…)

Τιμή: 300.000 δρχ (Άνοιξη 1992…)

Αρχές 95 ο σκληρός με άφησε και αναγκάστηκα να δώσω τα υπόλοιπα εξαρτήματα για να μειώσω την τιμή του επερχόμενου 486… Το μόνο που έχω πλέον απ’ αυτό το μηχάνημα είναι η συσκευασία του, τα εγχειρίδια του και… κάποιες φωτογραφίες με το Shinobi να τρέχει στην οθόνη…
 
Πω πω ρε παιδια.τι thread ανοιξατε τωρα.....

Aχ,το πρωτο μου PC....

Για να ειμαι ειλικρινης,δε θυμαμαι και πολλα....

Turbo-X 286/12 (με το κουμπακι ''turbo'' πηγαινε στα...16 Mhz!!)

5 1/4 floppy βεβαια...

14'' Monitor....

ΕGA καρτα γραφικων...

1 ΜΒ ram (αν θυμαμαι σωστα...)

Αdlib sound card....

Σκληρος δισκος..Τι ηταν αυτο...??

Μετα ηρθε ο 386DX/40 με 4 MB ram,με HDD Conner 251 MB (αγορασμενος ΤΟΤΕ 75.000 δρχ!!),Soundblaster ISA,VGA καρτα γραφικων....

Ακομη πιο μετα ο 486DX2/66 που ηταν τερας για εκεινη την εποχη και στη συνεχεια Pentium II,III,IV κτλ κτλ....

Ποσα και ποσα εξαρτηματα περασαν στην πορεια αυτη αληθεια απο τα χερια μου....

VGA Cirrus Logic,Diamond Viper V330,ΗDD Quantum Fireball 2.3 GB,Seagate 3.1 GB,Soundblaster PCI AWE64,PCI 128,CD-ROM Mitsui 1x,VGA Voodoo 2,EDO ram και ποσα αλλα που σιγουρα ξεχναω τωρα απο εκεινα τα παλαιοτερα.....

Ποσο πολυ θυμαμαι τη συγκινηση και το δεος που ενιωσα οταν ανοιξα το κουτι του 486 να δω τι διαολο ειχε μεσα....!!!

Και ακομη περισσοτερο οταν μονος μου συνεδεσα το πρωτο μου Mitsui 1x CD-ROM.....!!!

Τωρα πια ο,τι κι αν κανω με τα PC μου,δεν ειναι οπως τοτε,απλα διοτι εκεινη η παιδικη περιεργεια δεν υπαρχει πια η κι αν υπαρχει,σε τιποτα δεν ομοιαζει με την αντιστοιχη εκεινων των χρονων....

Ειλικρινα,νιωθω τυχερος που προλαβα εκεινη την εποχη,της πιο σταδιακης εξελιξης των home PC's,που αφηνε πιο πολλα περιθωρια να γνωρισουμε το δικο μας PC,να το εκτιμησουμε περισσοτερο,ισως και να το αγαπησουμε για τις τοσες ωρες ξεγνοιαστου παιχνιδιου που μας προσεφερε.....

Αντε να χαθειτε,με συγκινησατε......
 
Από ότι κατάλαβα μάλλον τελευταίος μπήκα στο παιχνίδι. Κάπου στα μέσα 95 με 486/100. Έκανα μια χαρά την τρέλα μου με την 500άρα. Το PC ήρθε καθαρά για το Linux που μου το είχε δώσει ένα χρόνο πιο πριν ένας admin της HOL (τότε ήμασταν σχετικά λίγοι οι χρήστες της). Εκτός από το Linux ηθελα να τρέχω και το DoomII. Αργότερα ήρθε και έδεσε με Duke Nukem 3D.
 
Αν και πιστός Amigas μέχρι το τέλος , στα τέλη του 95 απέκτησα το πρώτο μεταχειρισμένο μου Pc!!!Τότε έλειπα από την πόλη μου γιατί υπηρετούσα την μαμά πατρίδα(Αυλώνα ΤΘ)Έτσι πήρα κάτι πολύ φτηνό ίσα ίσα για να χαβαλεδιάσω λίγο!!!! Να πώ την αλήθεια το είχα άχτι το pc,διότι όλα τα καλά Adventures έβγαιναν μόνο σε pc τότε το 93 94 Βλέπε παιχνίδια sierra!!

Πήρα λοιπόν ένα 386 Dx 40 με 16 η 32 δεν θυμάμαι mb μνήμης, Κάρτα γραφικώνTrident 512Kb HD 100 MB και κάρτα ήχου Yammaha ESS η οποία είχε πρόβλημα που και που με τους drivers!Μόνιτορ Samrock 14" με αναλογικές ρυθμίσεις!!!
 
Aργησα πολυ να παρω PC.

Ο 6128 και αργοτερα η Amiga,μου εκαναν παρεα μεχρι και το 1995.

Μετα ακολουθησε ενα μεγαλο διαστημα,απουσιας μου απο το χωρο των Η/Υ.

Το 1999 αγορασα ενα Ρ3 στα 450Μhz,με μια παντοδυναμη voodoo3-3000.Τα υπολοιπα specs δεν τα θυμαμαι καθολου.Σε αυτο το pc-ακι,εβγαλα το αχτι μου.Εμαθα καταστρεφοντας το,αρκετα πραγματα,οπως το internet,τους ιους,τις ασυμβατοτητες,τις μπλε οθονες των 98 κλπ.

Και επειδη ειμαι τυπος που του αρεσουν οι σταθερες σχεσεις,το επομενο pc(και αυτο που εχω ακομα δηλαδη),το αγορασα πριν απο 3 χρονια.Το πρωτο pc-ακι,εχει κανει δωρεα οργανων και ζει μεσα απο αλλα συστηματα.
 
To πρώτο Pc ???( μια και οι προηγούμενοι ο C=64 (και ένας 6128 για πολύ λίγο) θεωρούνταν Ηome Computers & όχι Personal Computers-PCs).

Ενας <<άθλιος>> Amstrad 1640 (*) με έγχρωμη ΕGA και ένα 5 1/4 360K drive

(*)Εχω τους λόγους μου.
 
Μπράβο βρε Candy.. πραγματική ρέτρο θαλασσόλυκος είσαι!!! ;)
 
Μπαααα, απλά retromaniac....:animrolleyes:
 
C64 + tape player

Amiga 600 ο καλύτερος του χωριού

AMK K5 + 16ram αρχίζει το χάος με τα pc...

ibook 12" G4 είδα ξανά το φως μου!
 
Αχ... το πρώτο μου PC. Το είχα αγοράσει όταν πήγαινα στην σχολή που μάθαινα προγραμματισμό.

Θυμάμαι ότι ήταν ένας συμβατός 8088, 512 RAM, με ένα floppy 5 1/4 και ούτε καν σκληρό!

Τότε λέγαμε: "τί να τον κάνω καλέ τον τεράστιο σκληρό των 20 MB. Να βάλω τί μέσα; Άσε που δεν μπορώ να τον μεταφέρω από υπολογιστή σε υπολογιστή..."

Πολύ σύντομα βέβαια αποδείχθηκε ότι ο σκληρός ήταν πολύ χρήσιμο πράγμα και πήγα για upgrade...

Ούτε θυμάμαι τί έγινε αυτό το μηχάνημα. Μάλλον πήγε σε parts όταν έκανα upgrade.
 
Εγώ απόκτησα PC μάλλον αργά!

To 1996, P-100, 16 ΜΒ RAM (γίνανε πολύ γρήγορα 32 γιατί δεν την πάλευε με 16), 1.2 GB σκληρό (τότε φαινόταν τεράστιος, φυσικά τον γέμισα σε 6 μήνες...), κάρτα γραφικών κάποια Cirrus Logic 1 MB και την κλασσική Soundblaster 16.

Μέχρι τότε είχα σε ενέργεια το Spectrum-άκι μου-ναι το χρησιμοποιούσα συχνά μέχρι και το 1996! :D
 
Άψογος Maddog!!!Καταρχάς είχαμε καποια στιγμή το ίδιο μηχανάκι...

Για τον Spectrum τώρα τι να πω..... Full respect!!
 
LOL-δεν μπορώ βέβαια να πω ότι δεν ζήλευα κανά-δυό φίλους που είχαν Amiga (Test Drive 2+Defender Of The Crown FTW!), αλλά μια χαρά βολευόμουνα και με το Spectrum! Άλλωστε τα οικονομικά μου δεν επιτρέπανε μεγαλύτερες φιλοδοξίες, μια και είχα την "κακή" συνήθεια να μην ζητάω από τον father μετά τα 15 μου ;)

Για την ιστορία, ο συγκεκριμένος Spectrum -original 48K γομολάστιχα- υπάρχει ακόμα σε λειτουργική κατάσταση ΚΑΙ με το κουτί του κλπ παρελκόμενα! :)
 
Το πρώτο μου PC θυμάμαι το είχα αγοράσει το 1990, ένα 8088 με ένα 5 1/4 disk drive, 21 ΜΒ σκληρό δίσκο, κίτρινη μονόχρωμη οθόνη και κάρτα γραφικών Hercules.

Είχε αγοραστεί στη λογική τότε τιμή των 120.000 δρχ, θυμάμαι αντίστοιχα μηχανήματα να στοιχίζουν κοντά 300.000 δρχ.
 
Χμ το πρώτο pc το πήρα με το ζόρι λόγω της δουλειάς μου το 1999. Βασικά ακόμα και τώρα χώρο μου πιάνει και δεν βλέπω την ώρα να το σουτάρω. Hail Amstrad & Amiga!!!
 
Πίσω
Μπλουζα